Nikola1985

Putovanje kroz Madjarsku: vinjete, pumpe, propisi...

197 poruka u ovoj temi

U Madjarskoj zakonski NISU propisane zimske gume,niti lanci,osim na onim deonicama puta gde je to naznaceno.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Generalno pominje se da periodu od 1. novembra do 15. aprila putničko vozilo u zimskim uslovima može samo onda da se koristi, ako sva četiri točka ima zimske gume ili lance za sneg na najmanje jednoj osovini.

Ali, našao sam i malo precizniji tekst.

"upotreba zimskih pneumatika je obavezna u svega nekoliko drzava Evrope.

Npr. u bliskoj nam Sloveniji je od 15 Novembra do 15 Marta na vozilu obavezna "zimska oprema", a ista podrazumeva zimske pneumatike sa minimalnom dubinom sare od 4mm obavezno samo na pogonskim tockovima (nepogonski mogu imati letnje, sa min. 4mm dubokom sarom)

ILI! 4 letnja pneumatika za min dobunom sare od 4mm i LANCIMA za sneg koji moraju biti prisutni u vozilu,i montirati se u slucaju potrebe,za sve pogonske tockove.

Za vozila sa stranim registarskim tablicama (turiste) takva obaveza ne vazi u potpunosti,

tacnije dok na putu nema snega i leda mogu se bez problema kretati sa letnjim gumama.Ako krenu na put na kojem ima snega, zimska oprema je obavezna (zimske gume,ili lanci na letnjim gumama sa min 4mm dubine sare)

U sneznoj Austriji takodje nisu obavezne svuda! nego zavisi od toga gde se vozi.Npr ako idete na kakav visoki prevoj, znakom je jasno pokazano da su obavezne(ili lanci i gume min 4mm profila) a u drugom, nizem delu zemlje mozda snega uopste i nema, te upotreba zimskig guma nije obavezna.

U Nemackoj je nesto strozije,i tamo je tako da gume treba prilagoditi uslovima koji vladaju na putu.Dakle ako su na putu sneg i led, zimske gume su obavezne.Ako pak snega i leda nema, onda nisu! U slucaju da se desi saobracajna nezgoda, u uslovima gde je na putu bilo snega i leda, vozac koji nije imao zimsku opremu koju zakon propisuje, moze lako da bude odgovoran za celokupnu stetu na oba(ili vise) vozila.Takodje moze biti kaznjen i iskljucen iz saobracaja ako zimsku opremu nema u trenucima kada na putu vladaju "zimski" uslovi.

Takodje u celoj istocnoj Evropi nisu obavezni zimski pneumatici,odnosno zimska oprema, i jedini izuzetak je Slovacka, gde je zakon slican onom u Sloveniji.

"

U svakom slučaju, najbolje rešenje je detaljno se raspitati na sajtovima automoto saveza zemlje u koju putujete, tada bi trebalo da dobijete pravu informaciju.

Ja inače taj problem rešavam tako što zimi isključivo vozim zimskim gumama i imam lance u gepeku, leti letnjim i rešena priča. Jeste da je to investicija koju mnogi izbegavaju ali moje je mišljenje da bez dobre i odgovarajuće gume stavljam u rizičnu situaciji i sebe i one koje volim a i druge učesnike u saobraćaju. A bezbednost ne bi smela imati cenu.

Prošle zime, na poluzaleđenom a snežnom putu , video sam automobil u jarku i izvlače ga traktorom, imao je sve četiri gume glatke kao detinje dupence... Šta reći,,,

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Planiram da putujem u Budimpestu u petak 29.10.2010. pa me zanima jel ima AUTO-GASA na pumpama....

Hvala unapred :))

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ima na shell pumpi e sada samo neznam da li je to pre ili posle Budimpeste ali mislim da je posle,odnosno u traci kad se vracas za Srbiju posle Budimpeste.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li je potrebna vinjeta za odlazak u Segedin i gde se uopste kupuju vinjete?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@Pippi

Vinjete se kupuju odmah posle granice*- 50-tak metara sa desne strane ima kao kiosk, ali mislim da do Segedina nema potrebe, jer je parce autoputa jako malo- mozete da se iskljucite na prvom skretanju desno i da idete tzv . Starim putem- pored Zebra marketa. Ako imate nameru do Budimpeste- onda obavezno kupite vinjetu, a kontrola stoji na izlazu sa autoputa, najcesce. Inace, vinjeta izgleda kao obican racun, ne dobija se nalepnica- bar ova za 4 dana.

Nadam se da sam pomogla.

Pozdrav

Izmenjeno (mikap)
Obrisan citat, direktan odgovor na post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li je potrebna vinjeta za odlazak u Segedin i gde se uopste kupuju vinjete?

Do Segedina, tačnije do druge petlje, ti NE treba vinjeta. Ovde silaziš sa autoputa ako ideš za Metro, Coru,Praktiker.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

POzdrav !

 

Posto sam nov na forumu, a pre toga sam procitao postove ostalih clanova, ipak bih postavio nekoliko pitanja vezana za put i shoping u Segedinu.

 

Kakva je procedura na granici sto se tice zimske opreme, za ulazak u Madjarsku? Da li gledaju gume, traze lance za sneg i sl.? Imam zeleni katron za auto, ali nemam medjunarodnu dozvolu. Da li je to prepreka?

 

 

Hvala puno!! :lol:

 

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@velimirm

Pre svega, dobro nam dosao i dugo nam se zadrzao na Forumu.

Najbolje informacije o obaveznoj auto opremi mozes dobiti na sajtu AMSS ali ukratko evo odgovora.

Od ove godine i kod nas prilikom izlaska iz grada moras imati u gepeku lance bez obzira na stanje na putevima.

Sto se tice medjunarodne dozvole o tome se vodila siroka diskusija na "Opstoj temi" ali i to je jednostavno. Zakon kaze da je moras imati a da li ce ti traziti ili ne to je drugo pitanje. Nalepnica SRB je takodje obavezna.

Izmenjeno (mikap)
Obrisan citat, direktan odgovor na post
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zna li neko za još neku auto gas pumpu na potezu Segedin - Budimpešta i nazad i kakve su cene?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Koliko sam ja uspeo da vidim na internetu, na potezu Segedin-Budimpešta, na samom autoputu, Mol, Shell, Agip, nemaju pumpe za gas. Znači, mora se sići sa autoputa i ući u neko naselje. Za OMV pumpe ne znam, jer na njihovom sajtu nisam našao na kojoj pumpi koju vrstu goriva prodaju.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nažalost, ova mapa je nekompletna. Ima više pumpi za gas, nego što je ucrtano. Ali sve u svemu, nije loše za neki orjentir.

Izmenjeno (koldar)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala :).

Izmenjeno (mirarbi)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jel kupujete vinjetu ako idete samo do Segedina?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka