Nikola1985

Putovanje kroz Madjarsku: vinjete, pumpe, propisi...

197 poruka u ovoj temi

Pozdrav svima,

zanima me da li je moguće ući u Mađarsku (konkretno 30. decembra) kolima, a da se na točkovima ne nalaze zimske gume? Googlao sam i došao do sledećeg zaključka, da si ILI moraju imati zimske gume na točkovima ILI da se moraju imati lanci. Pa me zanima da li neko ovde konkretno zna odgovor na moje pitanje...?

Hvala unapred

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav svima,

zanima me da li je moguće ući u Mađarsku (konkretno 30. decembra) kolima, a da se na točkovima ne nalaze zimske gume? Googlao sam i došao do sledećeg zaključka, da si ILI moraju imati zimske gume na točkovima ILI da se moraju imati lanci. Pa me zanima da li neko ovde konkretno zna odgovor na moje pitanje...?

Hvala unapred

Управо тако, или зимске гуме или ланци у колима. Наравно, то ако те заустави полиција, на граничном прелазу те неће то питати осим ако не путујеш с неком кршином.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

E to me je zanimalo!!! :) Da ne dajem bzvz pare na 4 zimske gume kad u Beogradu i nisu toliko neophodne!

Hvala na brzom odgovoru!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav svima,

zanima me da li je moguće ući u Mađarsku (konkretno 30. decembra) kolima, a da se na točkovima ne nalaze zimske gume?

Procitao sam ovo tvoje pitanje i sinoc sam ga se setio kada sam cuo na TV da su zimske gume obavezne u Austriji, Modjarskoj,..., i jos nekim zemljama EU. Kako rekose moze se desiti da te iskljuce iz saobracaja i da te nateraju da kupis i montiras 4 nove zimske gume!?!

Malopre sam zvao AMSS i kazu da je to tacno. Znaci u Madjarskoj je obavezno imati zimske gume u zimskom periodu.

E sad, nazovem ja drugara iz Subotice i pitam ga za ovo posto on poslom ide svake nedelje u Segedin i on kaze:

"Ma ko ti je to rekao? Niko ziv iz Subotice ne stavlja zimske gume da bi isao u Segedin!?!"

Ne znam sta da kazem jer i ja planiram u Segedin posle 19. decembra...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Procitao sam ovo tvoje pitanje i sinoc sam ga se setio kada sam cuo na TV da su zimske gume obavezne u Austriji, Modjarskoj,..., i jos nekim zemljama EU. Kako rekose moze se desiti da te iskljuce iz saobracaja i da te nateraju da kupis i montiras 4 nove zimske gume!?!

Malopre sam zvao AMSS i kazu da je to tacno. Znaci u Madjarskoj je obavezno imati zimske gume u zimskom periodu.

E sad, nazovem ja drugara iz Subotice i pitam ga za ovo posto on poslom ide svake nedelje u Segedin i on kaze:

"Ma ko ti je to rekao? Niko ziv iz Subotice ne stavlja zimske gume da bi isao u Segedin!?!"

Ne znam sta da kazem jer i ja planiram u Segedin posle 19. decembra...

U Madjarskoj kao i u svim zemljama EU je u zimskom periodu obavezna zimska oprema. Ukoliko nemate odgovarajucu zimsku opremu moguce je da vas nece pustiti u Madjarsku i moguce je da vas iskljuce iz saobracaja bilo gde na teritotiji EU i samim tim i u Madjarskoj.

Medjutim.

Zimske gume treba imati, zbog svoje i drugih ucesnika u saobracaju sigurnosti, a ne zbog zadovoljenju propisa.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zakon kaze da su zimske gume obavezne,ali vas niko nece prepadati zbog toga,ali predpostavljam da u slucaju nekog sudara ili sl. policija moze da vas kazni ako ih nemate.

Osim ovoga,bitno je znati da se mora kupiti vinjeta(nemojte pokusavati da se provucete bez kupovine iste),vezite se,ne telefonirajte u voznji(osim ako imate neki hands free),ne vozite napred decu ako su mladja od 12 godiona i upalite svetla.Uostalom,slican zakon stupa na snagu i kod nas za par dana pa cemo vezbati strogocu,sto ja potpuno podrzavam:D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U mnogim EU zemljama, ne samo da su obavezne zimske gume u jednom periodu godine (u ovo doba sigurno) već i lanci!

Može se desiti da vas kazne zbog nemanja zimskih guma (na sva 4 točka) a i ako imate gume zimske, ako nemate lance opet kazna.

Ako nemate zimske gume, nateraće vas da ih kupite tamo i montirate, za lance samo da ih kupite. Na sve to i kazna.

To važi maltene za sve EU zemlje

Što se vinjeta tiče, možete prošišati kraj kioska gde se prodaju ili pumpi ali i u nekim se zemljama možete iznenaditi kad vas zaustave i naplate debelu kaznu na izlasku iz zemlje. Naime, ponegde na autoputevima imaju posebna vozila koja se polako kreću zaustavnom trakom i snimnaju vinjete. KAd ustanove da je nemate, zabeleže tablice i eto belaja na granici a da niste ni svesni da ste "viđeni"

Takođe ne preterujte sa brzinom jer snimaju saobraćaj na poutevima gde god stignu, sa nadvožnjaka na primer.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Osim ovoga,bitno je znati da se mora kupiti vinjeta(nemojte pokusavati da se provucete bez kupovine iste),vezite se,ne telefonirajte u voznji(osim ako imate neki hands free),ne vozite napred decu ako su mladja od 12 godiona i upalite svetla.Uostalom,slican zakon stupa na snagu i kod nas za par dana pa cemo vezbati strogocu,sto ja potpuno podrzavam:D

ne mora se kupiti vinjeta! Ako planirate da koristite autoputeve onda mora, u suprotnom, ne! Ko ide samo do segedina i kupi vinjetu, tej nije dobro obavesten... ja sam isao do budimpeste, nisam kupio vinjetu jer sam isao lokalnim putem... put je extra kvaliteta, ogranicenje 90km/h, prolazi se samo kroz 7-8 naselja....

Izmenjeno (Nesapancevo)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da ne otvaram ovu temu...isao bih za NG u Budimpestu kolima, a posto do sad nisam isao u zemlje EU kolima interesuje me kakva je konkretno procedura u Madjarskoj. Ono sto znam jeste da moram imati crveni pasos, licnu kartu, medjunarodnu dozvolu, 60e po danu koliko ostajem tamo u kesu ili na racunu, a za auto opremu (trougao, zimske gume, prvu pomoc i prsluk) i zeleni karton. Da li je potrebno jos nesto? Moze li neko malo objasniti kakva je procedura kad se dodje autom na granicu ? Gde se kupuju vinjete i kako se placaju?

Ovo me sve interesuje i za Austriju, ali pretpostavljam da je slicno...

Hvala!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

vinjete za madjarsku se kupuju na granici, postoje kucice odmah na prijelazima. ona za 4 dana kosta 1170 Ft, a za 10 dana 2550 Ft.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A gde od granice do te kucice da zamenim evre za forinte?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

moje je iskustvo da je forinte najbolje kupiti u domacoj banci (barem je tako u hrvatskoj), jer ti strana drzava uvijek vise cijeni svoju valutu nego neku drugu. tako da dio forinti naruci u svom gradu (uvijek je dobro imati za "prvu ruku" malo doticne valute za vinjete, placanje wc-a, kave ili sl.), a kad dodjes u madjarsku, promijenis eure u ostatak forinti koliko mislis da bi bilo potrebno. koliko se trenutno moze dobiti forinti za eure, dinare ili sl. najbolje se provjeri na web stranicama banaka.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da ne otvaram ovu temu...isao bih za NG u Budimpestu kolima, a posto do sad nisam isao u zemlje EU kolima interesuje me kakva je konkretno procedura u Madjarskoj. Ono sto znam jeste da moram imati crveni pasos, licnu kartu, medjunarodnu dozvolu, 60e po danu koliko ostajem tamo u kesu ili na racunu, a za auto opremu (trougao, zimske gume, prvu pomoc i prsluk) i zeleni karton. Da li je potrebno jos nesto? Moze li neko malo objasniti kakva je procedura kad se dodje autom na granicu ? Gde se kupuju vinjete i kako se placaju?

Ovo me sve interesuje i za Austriju, ali pretpostavljam da je slicno...

1. Од опреме је пожељно (нисам сасвим сигуран да ли је и обавезно) да имаш и противпожарни апарат - купи онај у спреју, није скуп, злу не требало

2. Не заборави да се флуоресцентни прслук МОРА држати у возачкој кабини, на дохват руке, а не у нпр. пртљажнику.

3. Лична карта ти није потребна да би прешао границу, али је мораш имати са собом (као и сваки пунолетни грађанин) због наше полиције и кретања по Србији :)

4. Чим уђеш у Мађарску, одмах иза граничног прелаза имаш паркинг и кућице у којима се продају вињете. Ту их можеш платити Еврима и добићеш кусур у Еврима. Међутим, не мораш ту да купиш, можеш и након 1 км на ОМВ пумпи и ту можеш да платиш форинтама или кредитним и дебитним картицама, важно је да су интернационалне (Visa, MasterCard i slične...). Ако ти се не свиђа ОМВ, можеш на некој од наредних пумпи да купиш вињету али не треба сад прећи 50км па тек онда купити јер се може десити да те заустави контрола путарине или полиција ако сниме да твој ауто није у "систему". Наиме, у Мађарској је најмодернији систем наплате и контроле путарине - нема налепница, не лепи се ништа на шофершајбну (као што је то у Аустрији, Чешкој, Словачкој...) него када купујеш вињету ти дајеш свој регистарски број таблица и они то укуцају у "систем", дакле пази да не погрешиш број таблице који дајеш продавцу :). Цео аутопут је начичкан камерама за снимање саобраћаја, мерење брзине и, наравно, снимање таблица па нећеш стићи до Будимпеште ако ниси купио вињету, негде ће те укебати. Када платиш вињету добићеш нешто као велики рачун из самопослуге, то је потврда да си платио путарину на којој пише и твој број таблица. Тај папир си дужан да чуваш годину дана након истека, док се крећеш мађарским аутопутевима, то ти пише на њему.

5. Када уђеш у Аустрију, такође немој предуго да се возиш без вињете - налепнице, коју је пожељно да налепиш како ти је нацртано на упутству на полеђини.

6. У Мађарској није дозвољено имати нимало алкохола у крви док возиш. Такође, видећеш да скоро НИКО на аутопуту не прелази дозвољену брзину 130 км/ч јер су камере СВУДА, исто је и у Аустрији и другим околним земљама.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mozda je glupo pitanje al ajde. Jel Madjarska vinjeta samo za autoputeve tj ako se ide do Budimpeste ili dalje ili mora obavezno da se kupi pri ulasku u Madjarsku? Mislim da idem ovih dana do Segedina, ono nije mi puno 4 eura za vinjetu ali da ne bude skuplja pita nego tepsija ako je ne kupim.

Poz

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

http://www.motorway.hu/engine.aspx?page=Serbian

potom klikni na informacije i skinuces pdf fajl sa mapom gde je sve extra objasnjeno... sve ce ti biti jasno...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka