novosad

Vojvodina

67 poruka u ovoj temi

Obici Ecku i Carsku baru !!!!biggrin.gif

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hmm, da nastavim o Dunavskoj oblasti Backe Palanke....

Spomenuh Dvorac u okolini. Naime radi se o dvorcu porodice Dundjerski koji se nalazi u neposrednoj blizini Backe Palanke, u mestu Celarevo koje je godinama nosilo titulu najzelenijeg sela u Vojvodini.

dvorac16.jpg

Dvorac, u stvari posle onog u Beceju, Laza Dundjerski je ovaj kupio od velikog graditelja Nikole Bezeredija. Iako je to bio letnjikovac za bogatog plemica, proglasen je dvorcem. Lenka Dundjrski je rado boravila u njemu, svirala klavir koji je kupljen od propalog ruskog plemica kockara. Laza kostic, star ali veliki prijatelj i kum, bio je zaljubljen u Lenku do njene prerane smrti. Nastaje cuvena poema Santa Marija de la salute.

dvorac17.jpg

zr%20ecka%20kastel%203110.jpg

Posle Drugog svetskog rata, od 1947. do polovine 1952. godine, zgrada dvorca sa pratećim objektima pripadala je tadašnjem Predsedništvu Vlade FNRJ. Tada je u tom zdanju povremeno boravio predsednik Josip Broz Tito. Dvorac je spomenik kulture od izuzetnog značaja.

Dvorac je zatvoren za posetioce, ali se okolina moze pogledati

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Info, ovo je bas lep predlog! :srce:

Kada smo vec kod dvoraca, treba pomenuti i dvorac Dundjerskih u Kulpinu.

s2v.jpg

Vise o njemu, kao i mnogim drugim dvorcima Vojvodine na: http://www.dvorci.info/.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Salasi u Vojvodini su divni :srce:

CVEJIN SALAŠ - BEGEČ

BABIN SALAŠ - ŽABALJ

SALAŠ 137 - ČENEJ KOD NOVOG SADA

SALAŠ KAPRIOLO - BAČKA TOPOLA

SALAŠ 84 - KOD NOVOG SADA

VOĆNI SALAŠ - SENTA

CVETNI I MAJKIN SALAŠ - PALIĆ

PERKOV SALAŠ - NERADIN KOD IRIGA

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Info, ovo je bas lep predlog! :srce:

Kada smo vec kod dvoraca, treba pomenuti i dvorac Dundjerskih u Kulpinu.

s2v.jpg

Vise o njemu, kao i mnogim drugim dvorcima Vojvodine na: http://www.dvorci.info/.

Da Cvrco, i ovaj i Fantast kod Beceja. Sve je bilo u posedu Dundjerskih. Ima Vojvodina dobrih mesta, osim salasa, gde bih izdvojila 137, treba otici na Frusku goru. 

Zanimljivo je da valjda zbog ravnice, erozije i preoravanja dosta toga je vekovima i unisteno. 

Izmenjeno (Infoputnik)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Letos smo otisli na izlet ... na kraj sveta! Da, da, kraj sveta je u Vojvodini :-P. Mestasce je odlicno, divno za opustanje u prirodi pokraj vode, pogotovo ako uzivate u pecanju. Decica mogu divno da se igraju, roditelji da se odmore, ako ste bez dece, kao mi, niti je bucno, niti ima puno sveta, ko god da dodje moze da nadje svoj kutak za uzivanje.

Za pecarose, moze da se iznajmi camac (mislim da je cena 500din za dan). Tu se nalazi i odlicna kafana, tog dana kada smo mi posetili kraj sveta bili su i tamburasi da zabavljaju goste. Nismo jeli u kafani (pravili smo nas rostilj), medjutim mogu da kazem da sam cula da je hrana dobra.

Na kraj sveta se stize putem Kovilja :-P, znaci skrenete sa autoputa za Kovilj, prodjete Kovilj i nastavite ka Manastiru Kovilj, prodjete i manastir (tu se negde izmedju Kovilja i manastira pojave i table koje vas vode 'na kraj sveta') i lepo stignete na kraj sveta (inace, zemljiste na kom se nalazi 'kraj sveta' pripada Manastiru Kovilj, tu se nalazi i cuvar, itd.).

Evo nekoliko slicica ovog lepog mesta:

na-kraj-sveta1.jpg

na-kraj-sveta2.jpg

na-kraj-sveta3.jpg

na-kraj-sveta4.jpg

na-kraj-sveta5.jpg

na-kraj-sveta6.jpg

na-kraj-sveta7.jpg

Pozdrav!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ko zeli da jede u cardi, nece se pokajati ! biggrin.jpg

Prava domaca riblja corba, pecena riba i strudla sa makom. I nista vise u ponudi !

Kad smo trazili meni, domacica je odgovorila : Ma, kakav meni, meni sam ja.... plezko.jpg

Neopisivo dobro i ukusno !

Bar je tako bilo pre dve godine.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da, cardu Na kraj sveta treba posetiti, definitivno.

Kazu da svu ribu vade direkt iz Dunava, osim Vijetnamskog soma, kojeg pecaju u Metrou :D

Komplet dozivljaj je OK.

Doduse, cini mi se da corba nije kao nekada. Da li zbog velikog broja gostiju, te potraznje, tog dana, ali jeo sam mnogo bolje, a u ovoj se osecao dodatak za riblju corbu iz kesice. Ne bih da gresim dusu, mozda mi se pricinilo, ili su dobili slican ukus, ali jednostavno nisam bio odusevljen.

Konobar, neki sestric vlasnika, je super klinac, mislim da je dobio veci baksis no sto smo platili ceh.

Nije bas jednostavno stici tamo kao prvi put idete, ali se isplati.

A Vojvodina kao Vojvodina... Kada prolazite kroz Kovilj, svi sede ispred kapija i urednih travnjaka, a kome god svirnete, on ce vas pozdraviti i mahnuti , bez obzira sto pojma nema ko ste  :bez-zuba:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A Vojvodina kao Vojvodina... Kada prolazite kroz Kovilj, svi sede ispred kapija i urednih travnjaka, a kome god svirnete, on ce vas pozdraviti i mahnuti , bez obzira sto pojma nema ko ste :bez-zuba:

:srce:

Vojvodina :srce: moje! Odrasla sam po celoj Vojvodini ... porodice svuda ima - u Kovlju, Subotici, Somboru (i obliznjim selima :bez-zuba:), itd.

Sta sve obici u Vojvodini? Sta god pozelite, samo LJUDE nikako ne zaobilazite!

Mali dodatak za užitak...MFT vezana za čardu Na kraj sveta---

http://www.putovanja...a/galerija/4528

Bas ti je lepa tura Anice, a mnostvo roda u Kovilju i okolini je i mene iznenadilo i odusevilo.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dobar predlog hmmm! Ja tamo još uvek nisam bila, ali mi je i to i planu za naredno proleće-leto. :D

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Planiram da idem za 1.Maj na Palic da li mozete da mi preporucite neki smestaj, salas itd!I sta je interesantno posetiti!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Neka ti Vinski dvor u Hajdukovu bude baza, a okolo svrljaj !

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26851
    Ukupno tema
    901715
    Ukupno poruka