BojanMak

Sta sve posetiti u Makedoniji:)

60 poruka u ovoj temi

E ok hvala puno!

Puno ste mi pomogli!

Ostavicu utiske ovde kada se vratim...

Ima li šta interesantno?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

E @putnik srećko
 

Nikako da nadjem malo vremena, ali evo ukrato sad kad si me "prozvao" :D..
 

Pa evo ovako, stigli smo u Skopje u kasnim popodnevnim satima, oko 18h.
Smestili se u vili Gala, i krenuli u obilazak grada. Prvo da napomenem da je Vila Gala jako lep smestaj, da je sve jako uredno i sve novo. Za cenu od 35 eura sa doručkom koji je odličan, količinski i raznovrstan, se sigurno nećete pokajati.
Elem...imali smo malu nesrecu sto smo je tada kada smo bili bio praznik i niko nije radio, grad pust, nigde nikoga, kazu svi su negde otisli, vecina u Greciju na more.
Uglavnom smo otisli po preporuci u Boemsku ulicu na veceru u onaj restoran koji ste nam preporucili, Čardak. Odlicna hrana, odlicna usluga, jos bolje cene! Nakon toga smo prošetali u parku preko puta, otišli do tvrđave, do kamenog mosta, prošetali pored pozorišta, videli sve lepe fontane...
Uglavnom nosim lepe utiske, ima par stvari koje su malo kičaste, previše je mostova,  fontana, previše novog i svetlog, na jako malom prostoru. 
Eto  u kratkim crtama...preporučio bi svakome ko je u prolazu da svrati i obidje ovaj grad.
 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kanjon Matke je divan a u onom restorancicu prave super nes!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zdravo svima! Interesuje me da li ima nekoga ko mi može reći kako stići do Markove tvrđave - Markovi kuli. Tačnije, da li se može do tamo autom? Došli smo do Prilepa. Vraćali smo se specijalno tim putem iz Grčke da bih videla to čuveno zdanje. Kad smo stigli, bilo je podne, vrućina u avgustu. Vidimo da je ubrdo i dosta visoko. Prolaznici su nam rekli da se tamo može samo pešaka. Zbog klinca, odustali smo. Ipak, volela bih da se vratim. Da li neko može da mi kaže kako se stiže do tamo i kakav je put, da li svog Šarca mogu da proteram tamo? :) Šta još vredi videti u Prilepu? Neki dobar restoran?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Do kule Kraljevica Marka se moze stici autom ali je put los poslednjih 300-400 metara.Malo je komplikovano da se objasni ali kada budes u Prilepu pitaj mestane i obavezno reci Markovi kuli a ne kao ja sto sam trazio kulu Kraljevica Marka pa tamosnji Makedonci nisu razumeli sta ustvari trazim.Udaljena je od centra grada 3-4 kilometra i odatle se pruza bas lep pogled na Prilep ali sama kula nije bog zna sta nesto malo zidina i to je to.Ja sam bas zeleo da je vidim i ocekivao sam nesto vise...ali da te sad nerazocaram bas.Nije lose otici gore ali vise zbog lepog mesta a sto se tice same kule onako.Prilep je inace lep grad.  

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala puno! Pa i bila sam u Prilepu i pitala prolaznike, i to par njih, i lepo naglasila "Markovi kuli". Međutim, rekli su mi da se jedino peške može do tamo... Čudno... Nisu to samo zidine!!! :) To je mesto gde je boravio, za svoje savremenike - slab vladar, za istoričare - turski vazal, za srbiste - Kraljeviću Marko sa topuzinom i mačem na Šarcu, za Srbe - veliki Srbin, za Makedonce - Makedonac, za Bugare - Bugarin... Jedan je Marko... :) Treba osetiti duh, proći stazama kojim je išao i sprečavao Turke da ne gaze oranje. ;) Hvala još jednom na odgovoru. Pozdrav!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ma nema na cemu slobodno pitaj sta te interesuje u Makedoniji (a da ja zanam naravno:rolleyes:).Kako to mislis jedan je Marko?Nije jedan ima nas dvojca:rolleyes::D:neznam:.Salim se.Pozdrav.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li se neko zadrzavao u Bitolju? Sta ima od sadrzaja. Konkretno, pogledali smo na netu sve znamenitosti, ali bi nam opet znacilo misljenjenekoga ko se zadrzao vise, jer mi planiramo da budemo dve noci povratku iz Grcke.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pre dve ili tri godine nocili smo u Bitolju na putu za Jonsko more i mogu reci da nam se grad bas svideo. Bili smo u Herakleji, prosetali se kroz centar, vecerali u dobrom i jeftinom restoranu... Necete pogresiti ako se tu zadrzite. Tada sam postavila i foto turu ovde na sajtu. 

Izmenjeno (Bubica)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

КРАТОВО

Нико до сада у овој теми није писао о Кратову и на жалост, приметио сам да је мали број Македонаца, а знам их на хиљаду, који су посетили овај град на истоку Македоније. Кратово је рударски град који је у Средњем веку доживео огромни процват. У јама Осоговске планине вадило се злато, а у Кратову се ковао новац. Средином 14. века у Кратово долази седам саских породица које ће развити рударство, а Кратово поставити на високу лествицу европског рударства.

До Кратова се долази заиста лако и брзо ако из правца централне Србије улазите у Македонију. Након уласка у Македонију на граничном прелазу Прешево - Табановце наставите до скретања за Куманово. Ту се издвојите и пратите путоказ за Криву Паланку. Након тога, чини ми се око 30км, наилзаите на раскрсницу и скрећете према Штипу и Кратову које се налази на 17км од те раскрснице, а 60 км од државне границе. Све време је солидан пут за вожњу и предео до самог Кратоваје леп. Кратово је прича за себе. Најпре ће најјачи утисак на вас оставити конфигурација терена на којем је град изграђен, затим пет великих кула (било их је 13), које су по неком предању повезане подземним тунелима и мостови којих овде има пуно и већина их је заштићено законом. Оно што је мене поред тога одушевило је чињеница да је Кратово веома живо место - летње баште и кафићи пуни, људи на улицама циркулишу, старији испред аутентичних кафана. Оно што ми се није свидело је корито реке које је изузетно неуређено,али и необезбеђено. Хотел Кратис одудара од читавог амбијента и прилично је модеран. Са терасе хотела моћићете да видите парк и њему два храста, стара око 7 векова. На овом месту било је посађено још 3 храста и 2 кестена, а посадило их је управо оних седам саских породица као знак на нови почетак. Када су седамдесетих година прошлог века посекли једно дрво на њему су избројали 650 годова. Ово место за мене је свето и значајно, јер проучавајући своје порекло, путем писаног и усменог предања, потичем од Саса који су живели у Кратову и околини, те је велика вероватноћа да је неко од тих седам дрвета посадио мој далеки предак.

Приликом обиласка Кратова, гледајте да то буде радни дан, по могућности, последњи радни дан у месецу, јер је тада улаз у кратовски музеј бесплатан. Ја на жалост нисам успео да видим шта он нуди, јер сам био у суботу. Овде постављам и неке слике:

28845168570_09d480a107_c.jpg

29026883852_81323a3182_c.jpg

28845190070_07118695e1_c.jpg

28845202970_ebec406118_c.jpg

29055017481_586d5d7059_c.jpg

28513353113_1f21d999b5_c.jpg

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vidim da je ova tema gotovo zamrla. Ako neko posećuje ove stranice, interesuje me u koje doba dana su otvorene za posetu crkve u manastirima Psača i Lesnovo (da li ih je uopšte moguće posetiti) ?

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Поштовање! Нисам био тамо па Вам не могу са сигурношћу рећи, али знам да су људи одлазили и посећивали ова места. Лесновски манастир важи за један од посећенијих локалитета у кратовском и злетовском крају. Остављам Вам везу до једног познаника из тог краја, који има и угоститељски објекат и који Вам може пружити неопходне информације:

https://www.google.com/travel/hotels/%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%BE%20%D0%BA%D1%83%D0%BA%D0%B0%20%D1%88%D0%B0%D0%BD%D1%87%D0%B5%D0%B2%D0%B0/entity/CgoIjqalo-fO6Yo4EAE?g2lb=4207876%2C4208993%2C4220293%2C4223281%2C4242898%2C4251915%2C4253230%2C4253564%2C4254308%2C4256748%2C4258168%2C4260007%2C4262508%2C4264354%2C4265959%2C4266711%2C4250437%2C4264651&gsas=1&client=mobilesearchapp&hl=sr&gl=rs&un=1&q=%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%BE%20%D0%BA%D1%83%D0%BA%D0%B0%20%D1%88%D0%B0%D0%BD%D1%87%D0%B5%D0%B2%D0%B0&rp=OAJAAEgB&ictx=1&ved=2ahUKEwjjg6H5yb3iAhWslYsKHZ37BCUQ3z56BAgKEAA&hrf=KhYKBwjjDxAGGBkSBwjjDxAGGBoYASgA&tcfs=EhoaGAoKMjAxOS0wNi0yNRIKMjAxOS0wNi0yNlIA

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Posle 6 meseci rada u Skopju, mislim da bi bio greh a da se ne poseti čuveno skijalište komunističke Jugoslavije - Popova Šapka (na granici sa Kosovom, Šar planina). Da ne bih dublje ulazio u to evo samo par mojih slika pogledajte i prosudite sami da li je vredno...

 

 

4.jpg

5.jpg

6.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Zna li neko kako se dolazi do memorijalne kapele i crkvenog doma na vrhu Prorok Ilija na Kajmakčalanu? Jel može da se dođe automobilom ili samo terencem? Jel postoji nešto organizovano?

sa makedonske strane je samo za planinare i to one u dobroj kondiciji. Sa grcke strande laganica. Ostavite kod skijalista auto i potom lagana setnja uzbrdo od oko 90 min po finoj i lepoj stazi koja je vise zemljani put. Svuda okolo imaju ostaci bunkera i rovovova, bodljikave zice, kursuma, delova granata. prosto je neverovatno da je drinska divizija uspela da osvoji vrh. Juris uz brdo po brisanom prostoru... samoubistvo. 

 

Kada se popnete na vrh, pogled koji se pruza prema Makedoniji je nestvarno lep.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka