Kale80

Peking, Kina

42 poruke u ovoj temi

Kako do sada niko nije započeo temu samog Pekinga, nevezano od celokupne Kine ili Olimpijskih igara, preuzela sam na sebe "odgovornost" da ukratko opišem svoje putovanje koje se odigralo u periodu od 12. jula do 01. avgusta 2009. godine.

Sticajem okolnosti, imam prijateljicu koja živi u Pekingu, skoro pa će biti 6 godina, tako da sam sve predloge za obilazak Pekinga dobila od nje (ona je nešto i sama obišla, a nešto su joj njeni prijatelji preporučili). Jedan od razloga za ovaj moj poduhvat je i upravo nezadovoljstvo činjenicom da ni na ovom web site-u nisam uspela da pronađem adekvatna uputstva o tome šta i kako raditi u Pekingu <_<

Elem, da počnem... Kada ja kineska viza u pitanju, kao i avionska karta, njih sam sredila preko Kontikija. Gospodin koji je bio od izuzetne pomoći, i za koga imam samo reči hvale, zove se Mile (prezime ne znam, ali mislim ni da nije bitno, jer je jedini nadležan za Kinu). Kartu sam nabavila 3 meseca pre polaska na put, fiksirala datume odlaska i povratka i na taj način praktično sebi uštedela nekih 400€. Kineska viza je besplatna, ali mora da se ima za ulazak u zemlju (plaća se samo $10 Kontikiju za uslugu viziranja i čeka 7 dana-ako želite da dobijete vizu za 1 dana, neophodno je dopatiti dodatnih $10). Za njeno izdavanje neophodna je 1 slika, pasoš, rezervacija hotela i popunjen obrazac (Mile će Vam dati isti).

Letela sam preko Austrian avio kompanije koja je izuzetna :kez: Leti se 1h 20' do Beča, sa presedanjem od nekih 3.5 sata, i onda direktno do Pekinga 9.5 sati. Stjuardese su veoma uslužne i prijatne. Postoji izbor od nekih 4-5 filmova, par serija, muzike, ali preporuka je da ponesete i neku svoju knjigu ili magazin, ako eventualno dođete u situaciju da ste pre ulaska u avion pogledali sve filmove. Prilikom chek-iranja tražite mesto kod Emergency exita-a (na letu od Beča do Pekinga ukoliko je moguće) jer tu ima najviše mesta. Naravno, ako imate karticu za sakuplanje milja obavezno je ponesite.

Izmenjeno (Kale80)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Fino si krenula sa opisom...sto prekide...opisi obilazak...dozviljaje...susret sa drugom kulturom...itd...

I koliko je avio karta, smestaj, troskovi zivota tamo itd...koliko je optimalno para za takav put...

Pozz...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

E da se nadovežem... happy.gif htedoh, nego sve nešto preče na poslu...

elem...karta me je koštala € 808. Tokom leta ljubazne stjuardese će vam dati dva formulara da popunite. Jedan je imigracioni papir koji popunjavaju stranci. On se sastoji iz 2 dela: prvi se predaje prilikom ulaska u Kinu, a drugi prilikom izlaska. Podaci koji se navode su tipa: ime i prezime, broj pasoša, zemlja porekla, broj leta, adresa na kojoj ćete biti smešteni tokom boravka u Kini, vreme trajanja boravka, itd.

Drugi dokument koji se popunjava je potvrda kojom izjavljujete da niste bolesni, niti da ste bili skoro u kontaktu sa osobama koje su bolesne, da nemate začepljen nos, suvo grlo, da ne kašljete, kijate ili bilo šta što bi ukazivalo da mogu da vas na osnovu te izjave zadrže u karantinu do 30 dana (ovo je posledica ptičijeg, svinjskog i svih drugih gripova i sarsa koji nisu obišli Kinu).

Po sletanju na aerodrom, nemoguće je izaći iz aviona dok kroz isti ne prođu 2 kineza sa maskama, belim mantilima i malim spravicama koje će vam prisloniti na čelo kako bi izmerili temperaturu. Ja sam sticajem okolnosti par dana pred put zakačila prehladu (suvi kašalj, zapušen nos i blaga temperatura). Poenta je da se NIŠTA NE PRIZNAJE. Čak i ako imate bilo koji simptom (ja sam sat vremena pred sletanje popila andol reda radi, pa da li je pomoglo ko bi ga znao, ali znam samo da sam sve više kašljala neposredno pred sletanje, da mi je mlađi kinez na sedištu do moga rekao za moje dobro: ne bi bilo dobro da kašlješ dok su oni u avionu smorilo.jpg ).

E sada, kada se izađe iz aviona, postoji još jedno 4-5 punktova sa skenerima za temperaturu, i 1 mini karantin u koji oni svraćaju ljudi gledajući im facu. Moj vam je savet najbolje da ne uspostavljate kontakt očima, kao i da se pravite da ne znate engleski, jer u suprotnom mogu da vas cimaju. Kad prođete sve te punktove, hvatate mali voz, i posle 10-ak minuta vožnje dolazite na mesto gde se preuzima prtljag. Naoružajte se strpljenjem, jer se čeka i po pola sata i više, jer se na 1 traci sukcesivno smenjuju prtljag iz 3 različita aviona. Možda ne bi bilo loše da prtljag umotate na Beogradskom aerodromu, kako bi njih (eventualno) mrzelo da ga otvaraju.

Kao što rekoh bila sam smeštena kod drugarice, koja me je sačekala na aerodromu. Kako ona zna kineski, ja se nisam preterano mučila objašnjavajući taksisti kuda treba da idemo. Sletela sam oko pola 12, do pola 1 sam se već našla sa drugaricom. Vremenska razlika je 6 sati unapred, što znači da je trebalo da izdržim do 8 sati uveče (što sam jedva uspela, od umora koji potiče od prekovremenog ostajanja na poslu, kao i od nespavanja u avionu). Najbolje je naći neku zanimaciju: odlazak u neki kafić, restoran, na neku pijacu, i nikako ne spavati dok ne padne mrak, kako bi se jet leg lakše savladao.

Izmenjeno (DraganV)
Nema potrebe citirati ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moj mini šok je bio kada sam ugledala "maglu" koja je u stvari zagađenje koje u Pekingu nastaje iz lokalnih fabrika. Kinezi su pred početak Olimpijade počeli da ga "razbijaju" ispaljivanjem raketa kako bi stvorili veštačku kišu. Sada se vreme stabilizovalo, pa kiša i sama noću pada, tako da je ujutro nebo vedro i nekada ima i oblaka. Vazduh je generalno malo vlažniji nego kod nas tako da je nemoguće (bar za devojke) da se sačuva dobra frizura.

post-6922-1250584969_thumb.jpg

Inače, Peking je jedan veliki i moderan grad. Ja sam očekivala da bude takav, ali ne u tom obimu. Često mi se dešavalo da se ubeđujem da sam tu gde jesam :) , jer osim kada se uđe u njihove parkove i hramove, nema se utisak da ste u Kini. Zgrade su jako visoke (u poslednje vreme grade se samo one preko 30 i nešto spratova). Ovo je primer jedne od zgrada koja se meni najviše svidela. post-6922-1250584868_thumb.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kale............., sto stade s opisom?

Ja bih hteo u Peking za dva meseca i interesuje me - sve.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ti se mozda i vratio, ali za one koji tek nameravaju u PEKING, samo par informacija...najveca mesta okupljanja nasih ljudi, koji vec godinama odlaze na put svile....ma, po robu za svoje butike, jesu svilena pijaca, "nju jabalu" i " old jabalu", takodje mesta na kojima s ekupuje roba i dokle ce vas odvesti svaki taksista i svaka riksa, kao i kafana koju su nasi prozvali "magarence", a pomenuti Mile iz KONTIKIJA moze vam dati preciznija upustva.E sad, zato ovo pominjem...zato sto tu mozete sresti nase ljude, koji ce vas uputiti u sve sto vas zanima, pogotovo kada je o sopingu rec.Ali,nije na odmet znati gde mozete naci nase ljude , i zbog svega ostalog.

A na recepciji svakog hotela preporucice vam taksistu koji vas moze voziti u obilazak znamenitosti, buduci da retko kada ima dovoljno putnika da bi se organizovao neki grupni obilazak.

Izmenjeno (DraganV)
Nema potrebe citirati ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja putujem za Peking sledece nedelje, pa cu ovde da ostavim interesantne info i hintove za sve buduce putnike. Mogu samo da kazem da letim istom kompanijom kao i Kale, dakle Austrian airlines, i da karta kupljena dva meseca ranije moze da se nadje za 600 evra.

Izmenjeno (Najsa)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@Najsa,

ja planiram sledece godine u Peking, tamo imam rodbinu, i bas sam gledala koliko je karta, nisam nigde videla tu cenu i Austrian airlines, to je fina cena. Ima malo jeftinija od toga preko Aeroflota ali sam malo skepticna, citala sam komentare da im neki avioni nisu bas udobni a to je vazno jer je dug let. Preko kog grada je preko Austrien-a? I napisi utiske o Pekingu, bas me zanima, ne vidim da ovde ima neki opis ili putopis odande.

Pozdrav i lep provod

Izmenjeno (DraganV)
Nema potrebe citirati ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bio sam u Kini u decembru 2009. u Pekingu, Sendzenu i Sangaju, i definitivno je najlepsa zemlja na svetu. Ovo su video materijali koje sam napravio, prosto fenomenalno

Peking http://www.youtube.com/watch?v=Ssei34r0lXs

Sendzen http://www.youtube.com/watch?v=g_ex-HVzEeM

Sangaj http://www.youtube.com/watch?v=vw3u196UMEM

http://www.youtube.com/watch?v=KNvjrzJZejw

http://www.youtube.com/watch?v=AXJ9Oc7oW64

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala @ognjen12345,

ja bih volela kad bi na forumu bio neko ko ce da napise makar ukratko kakv je Peking, sta treba obici, za koliko dana....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Драги форумаши велики поздрав!

Боравила сам у Пекингу током моје посете Кини, па уколико има још неких питања радо бих помогла. За Пекинг можете слободно одвојити четири до пет дана, мислим да је то сасвим довољан период за обилазак свих битних туристичких атракција и за стицање неке основне просторне орјентације.

Рачунајте да ће вам један цео дан отићи на посету Кинеском зиду и ( евентуално) Минг гробницама ( од 17 гробница само три су отворене за јавност). Затим, у разгледању Забрањеног града можете да "потрошите" од пола до целог дана, све у зависности колико исцрпно обилазите локалитет ( моја импресија је да је пола дана сасвим довољно), Забрањени град се налази на Тјенанмен тргу, тако да истог дана обилазите и Мао Це Тунгов маузолеј ( контрола при улазу, забрањено уношење торби и фотоапарата).

Од осталих знаменитости никако не би требало да пропустите Храм Неба, предиван је читав комплекс око храма, (рачунајте да вам за обилазак истог треба од 3-4 сата), као и Летњу палату последње кинеске царице. Што се знаменитости тиче, мислим да су то неке од главних, свакако, у складу са интересовањима увек нешто може да се дода ( или одузме :neznam: ). За куповину странце често воде у тржни центар Кућа свиле где продавци причају енглески ( иначе, сасвим је нормално да у Пекингу у хотелима са 3 звездине рецепционисти не знају ни реч енглеског!). Ја бих, поред знаменитости које сам већ навела, препоручила и обилазак неког градског парка где можете да видите како се становници Пекинга опуштају и релаксирају, али пазите - улаз у градске паркове се ПЛАЋА :'( !!! Иначе, Кинези СВЕ наплаћују, тако да морате рачунати на не баш мале издатке када су цене улазница у питању.

Ето, уколико некога интересује нешто конкретно само нек изволи и пита, ту сам!

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vidim da je ova diskusija zamrla, a sveže informacije su nam uvek dobro došle. Ja planiram posetu Pekingu u novembru i najviše me zanima snalaženje u tom gradu, pošto ne idem preko agencije. Videla sam da je Kineski zid udaljen nekih 2 sata vožnje raznim oblicima javnog prevoza od Pekinga, pa me zanima koji je najbolji način da se stigne do tamo. Da li postoje neke lokalne agencije koje organizuju put do tamo i koliko novca okvirno treba spremiti za to zadovoljstvo?

 

Izmenjeno (Lula)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ja planiram u februaru,pa kad se vratis pisi sve.. koliko si dana bila, sta sve obisla, cene, vreme....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

 

Srećno se vratih iz Pekinga, planiram da napišem i neku reportažicu, ali ne stižem nikako.

Tog dana kada smo kretali, u kombiju koji nas je vozio do Beograda na radiju sam čula vest da je u Pekingu vanredno stanje zbog zagađenja i da se ne preporučuje izlazak napolje. Baš uzbudljivo,pomislila sam. :)

Uglavnom tokom šestodnevnog boravka u Pekingu, samo jednom sam nakratko videla sunce (ne baš sasvim jasno) iako oblaka nije bilo. Smog u svom veličanstvenom sjaju. :) Meni smog nije nešto preterano smetao (dve moje saputnice, od nas 5, nosile su povremeno maske, jer su imale problema, ne toliko sa disanjem, koliko sa nekom alergijom). Ja sam je stavila jednom iz fazona.

Za tih 6 dana uspele smo da vidimo sve što smo isplanirale. Doduše, imale smo sreću da nam se hotel (koji smo rezervisale preko Buking.com) koji nas je izašao dosta jeftino (Kings Joy Hotel), nalazio na 6-7 minuta hoda od glavnih atrakcija Tiananmen trga i Zabranjenog grada. Ni Hram neba nije bio daleko, nekih 45 minuta peške. Zaista sjajna lokacija! Za ono što je bilo dalje, koristile smo metro, koji je više nego povoljan (3 juana po gradu). Taksi smo koristile samo pri dolasku i odlasku (do aerodroma) - i on je relativno povoljan.

Obišle smo i Kineski zid (Mutianyu), međutim smog je dopro i do tamo, tako da nismo imale nikakav pogled sa njega. No, i pored toga bilo je uzbudljivo. Osećaj je moćan. Ono što ne preporučujem je da se koristite uslugama lokalnih agencija, jer ćete dobiti nervni slom. Ili se dobro raspitajte, pre svega u hotelu. Do Badalinga koji je najbliži Pekingu, možete komotno metroom. Do ovih daljih je malo komplikovanije doći, ali i tu se može kombinacijom javnog prevoza i taksijem.

Zaboravite na fiksne cene u većini prodavnica i tržnih centara, slobodno se bezobrazno cenkajte. Što bezobraznije to bolje. Pri tom gledajte da ne preterujete sa engleskim, jer primetila sam da lakše snize cenu, ako od srpskog pomisle da je ruski. Neretko neki natucaju ruski, pa ako ga i vi natucate, možete se fino nagoditi.

Inače, što se sigurnosti tiče, možete se slobodno i bez straha kretati gradom, dosta je siguran i mi nismo imali nikakvih neprijatnosti. Kinezi su radoznali i zagledaju vas, poneko hoće i da se slika sa vama, i to je sve simpatično. Jednostanvo su drugačiji od nas, videćete.

I, da, na ulazu na Tiananmen trg morate proći kroz sekjuriti skener, pa s emože desiti da čekate u redu, jer su gužve prilično velike, čak i van sezone.

Toliko na brzinu, ako vas još nešto zanima, slobodno pitajte.

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Statistika za Peking kaze da u Pekingu ima godisnje 277 suncanih dana, ali da se retko kad vidi Sunce od tolikog zagadjenja.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka