nijebitno

Kosovo i Metohija

106 poruka u ovoj temi

Pozdrav svima!

Zivim u inostranstvu. Zeleo bih da posetim manastir Visoki Decani blizu Peca, Gracanicu kraj Pristine kao i grad Prizren. Da li postoje autobuske linije do nekog od gradova na Kosmetu od Nisa, Beograda ili bilo kojeg drugog grada u Srbiji?

Da li postoji mogucnost za prenociste u Visokim Decanima ili Gracanici?

Je li uopste iko putovao do Kosova u zadnje vreme?

Hvala unapred.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Diretni autobuski prevoz imaš samo do većih enklava poput Gračanice , Štrpca , Mitrovice i ne znam više . prenoćište ćeš naći sigurno negde u ovim manastirima ali doći do njih mislim da je moguće samo nekim taksijem ili kombi prevozom iz Srpskih enklava .

Putuju ljudi ali samo organizovano , ništa na svoju ruku. ne kažem da bi možda bilo nekih problema ali opet bude malo neprijatno .

Izmenjeno (ljerka)
obrisan citat, direktan odgovor na post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

postoji autobus iz beograda do gracanice, a takodje i varijanta da se ode u kosovsku mitrovicu (vise autobuskih linija), pa onda kombi prevoz do gracanice... ne znak kako stoje stvari sa spavanjem u konaku, ali mislim da se u gracanici moze naci smstaj i izvan manastira... sto se decana tice, mislim da je najbolje potraziti neku grupu koja ide, mislim da je potrebno ici uz pratnju... neke informacije se mozda mogu dobiti ovde

dobrocinstvo

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala na informacijama!

Ako sam dobro shvatio, bolje da ne idem sam.

Znate li da li postoje organizovana putovanja do Kosova? Na sajtu poklonicke agencije "Dobrocinstvo" nema podataka o nekim putovanjima do Kosova...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

nema na cemu, nisam bila od velike pomoci...

putovanja se relativno cesto organizuju, uz pratnju KFOR-a i nije bilo nekih vecih problema, kolio sam ja upoznata... videla sam da dobrocinstvo nema nista na sajtu, ali mozda vas mogu uputiti na nekog ko organizuje... cesto se organizuju putovanja pri pojedinim eparhijskim crkvama...

Izmenjeno (ljerka)
obrisan citat, direktan odgovor na post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Putovanja na Kosovo i Metohiju organizuju Mitropolije i Eparhije srpske pravoslavne crkve, a najčešće Mitropolija crnogorsko - primorska. Ovaj vid putovanja na Kosmet je najsigurniji. Moja drugarica je bila na jednom takvom putovanju. Noćili su u konacima Pećke patrijaršije i Visokih Dečana. Sve vrijeme su ih obezbjeđivali italijanski pripadnici KFOR-a ili kako se već zovu ove međunarodne snage. U Prizren se jako rijetko ide :tuzni: . Mislim da je zbog bezbijednosti. Mitropolija ima neku svoju turističku agenciju koja se zove Odigitrija. Ukucajte na Google Turistička agencija "Odigitrija" i dobićete informacije i potrebne brojeve telefona. Vjerujem da Vas oni mogu povezati i sa ostalim Eparhijama srpske pravoslavne crkve, pa i sa onom koja Vam je najbliža. Očekujem da nas obavijestite jeste li uspjeli. Pozdrav :D !

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Iz Beograda i Niša postoji redovan prevoz autobusom ili kombijem za Gračanicu. Prvi kreće u 6h ujutru, a popodne u 15h. Kreću sa parkinga u blizini železničke stanice u Bg, kao i sa autobuske stanice u Nišu u 5h izjutra i u 14h popodne.

U manastiru postoji mogućnost za prenoćište.Do Dečana i Prizrena možeš nekako da odeš, ali ti je najbolje da prvo dođeš u Gračanicu pa odavde da organizuješ odlazak do Peći, Dečana i Prizrena.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala jos jednom svima!

Iz Beograda i Niša postoji redovan prevoz autobusom ili kombijem za Gračanicu. Prvi kreće u 6h ujutru, a popodne u 15h. Kreću sa parkinga u blizini železničke stanice u Bg, kao i sa autobuske stanice u Nišu u 5h izjutra i u 14h popodne.

U manastiru postoji mogućnost za prenoćište.Do Dečana i Prizrena možeš nekako da odeš, ali ti je najbolje da prvo dođeš u Gračanicu pa odavde da organizuješ odlazak do Peći, Dečana i Prizrena.

Mirjana, zlatna si! Najlakse ce mi biti da idem preko Nisa, ali veoma bih ti bio zahvalan ako znas kada je povratak iz Gracanice? Da li znas kako se zove kompanija koja organizuje taj prevoz i njihov broj telefona? Siguran sam da na netu necu naci nista od toga...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav svima!

Zivim u inostranstvu. Zeleo bih da posetim manastir Visoki Decani blizu Peca, Gracanicu kraj Pristine kao i grad Prizren. Da li postoje autobuske linije do nekog od gradova na Kosmetu od Nisa, Beograda ili bilo kojeg drugog grada u Srbiji?

Da li postoji mogucnost za prenociste u Visokim Decanima ili Gracanici?

Je li uopste iko putovao do Kosova u zadnje vreme?

Hvala unapred.

Pozz,do Gracanice mozes slobodno i svojim kolima,jer ljudi idu i sa srpskim tablicama,kao npr NS,BG,PA,itd,znam provereno jer sam pre dve nedelje isla cak i do Pristine sa tablicama PA- pancevo.Moja rodjaka iz Svedske je svojim kolima sa svedskim tablicama isto isla i nije bilo problema,cak kazu da je jos bolje sa stranim tablicama.A za Decane i Prizren ne znam,ipak je bolje da odes do Gracanice pa se tamo raspitas...Moji rodjaci koji zive jos dole na Kosovu,zive normalno idu u velike markete u kupovinu u Pristini,u Kosovom Polju gde su Albanci vecina...Eto,nadam se da sam ti pomogla... :D
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Iz Gračanice do Niša imaš prevoz u 5h izjutra, i u 15h popodne. Na 100m od manastira je raskrsnica odakle kreću svakog dana. Pustiću ti na pp nekoliko brojeva telefona kombi prevoza.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Пре неколико дана боравила сам на Косову и Метохији. Боравили смо у северном делу Косовске Митровице, града на Ибру, који је подељен неравномерно на српски -мањи и албански - већи део. Већина инфраструктуре је остала у јужном делу, докје Србима припао мањи део града, у коме се од значајнијих објеката налази само болница. Свима који су први пут дошли у град, упечатљиво је било муслиманско гробље на улазу, које је у одличном стању. Кад смо кренули пут Косова и Метохије, видели смо да је српско гробље у јужном делу зарасло у коров, да је велики број споменика порушен и поломљен, нажалост, нисам успела да фотографишем...

КосовскаМитровица је данас привремено седиште Универзитета у Приштини и то јој даје главни тон: препуна је младог и образованог света, на улицама је живо у свако доба дана и ноћи...Ипак, то не може да избрише чињеницу да су рестрикције воде свакодневна појава, да веома често нестаје струје и да је град пренасељен, да недостаје стамбеног простора, није решен проблем грејања, паркирања, градске чистоће...

Косовска Митровица је најјужнија тачка северне, српске територије и кад пређете мост на Ибру, улазите у албански део Косова и Метохије... До Митровице се из Београда и Ниша стиже аутобусом или организованим комби превозом.... Слично је и са другим деловима Косова, с тим што је потребна пратња, којој се мора најавити путовање...

Током боравка у Митровици, у сопственој организацији смо обишли манастире Бањску и Соколицу, док смо уз пратњу обишли Пећ, Дечане и Грачаницу.

Манастир Бањска задужбина је краља Милутина, саграђен између 1312. и 1316. Бањска је саграђена у традицији рашке школе, по угледу на Студеницу и остале маузолеје династије Немањића. Рашка школа комбиновала је елементе романичког, а доцније и готичког градитељства с византијским утицајима... Велики манастирски комплекс грађен је у византијском стилу, комбиновањем камена и опеке, док је црква,блиско романској традицији, грађена вишебојним каменом.

IMG_0586.jpgIMG_0590.jpg

IMG_0592.jpg

Црква посвећена СветомСтефану саграђена је као маузолеј краља Милутина, који је ту и сахрањен. Међутим, већ у првом налету Турака 1389. Бањска је горела, а тело краљево пренето је у Трепчу, а 1455. у Софију, где се и данас налази у цркви Светог Краља. Манастир је запустео у XVI веку, на комплексу је настало утврђење, а црква претворена у џамију. Обнова и заштита цркве, као и истраживање комплекса, трају деценијама....Посебно је дагоцен богат скулпторални украс, данас уграђен у зидове цркве или расут по музејима, док се најзначајнији комад чува у Соколици, где су га пренели монаси, а открио Растко Петровић, 1920. године.

IMG_0603.jpg

За скулптуру Богородице Соколичке везују се многа чуда.... У запису Света сељанка на Косову, Растко каже:

Сродна сличним киповима који бејаху тесани од дрвета у падови, око 13. столећа, превазилазише својом уметношћу и њих и све бизантиске скулптуре које су дотад виђене. Али ми требаше читав сат да је ослободим од одела и накита којим је претрпаше сељани, укопавајући је тако кроз дуги низ година у своја народна богатства и машту, да би јој захвалили за доброчинства и да би је обожавали. Једино се њено лице могло слободно сагледати...

Izmenjeno (dani22)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

sokolica.jpg

Mанастир Соколица (фотографија изнад је разгледница купљена у манастиру) налази се у албанском окружењу, и има добросуседске односе са локалним Албанцима, међу којима многи поштују чудотворне моћи Богородице.

Албански објекат (музеј неки) у непосредној близини манастира

IMG_0609.jpg

Izmenjeno (dani22)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Пећка патријаршија је скуп цркава које се налазе крај реке Бистрице, на улазу у Руговску клисуру.

IMG_0618.jpgIMG_0643.jpg

Комплекс чине цркве Светих Апостола (XIII век, Арсеније I),Светог Димитрија (Никодим, око 1320.г), Богородице Одигитрије (Данило II, око 1330.), мала црква Светог Николе (Данило II, око 1330.), припрата (архиепископ Данило II почетком четврте деценије XIV) и пратећи објекти. Манастир датира из XIII века, најстарија је црква Светих Апостола коју је подигао архиепископ Арсеније I, око 1250. Пећка патријаршија је била седиште архиепископије и патријаршије, али и маузолеј у коме су сахрањивани архиепископи и патријарси. Цркве грађене у различито време, у традицијама рашке и српсковизантијске градитељске школе, биле су осликане, а данас сачуван живопис настајао је од средине XIII, па до краја XIX века. По угледу на Жичу, комплекс је у новембру 2008. окречен у црвено, што је изазвало бурне реакције стручне јавности.

некад:

250px-Patriarchat_de_Pe%C4%87_%C3%A9glis

данас:

IMG_0620.jpgIMG_0625.jpg

IMG_0645.jpgIMG_0650.jpg

IMG_0662.jpg

наставак следи....

Izmenjeno (dani22)
3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bas lepo! Hvala sto si nam "priblizila" Kosovo!:srce:

Moj sin je prosle godine, kao soferska pratnja naseg svestenstva, boravio u nekoliko navrata na Kosovu...bio je odusevljen crkvama, manastirima, konacima...napravili su "grupne slike" sa svestenicima i vojnicima koji cuvaju nase svetinje...tuzno mi je kad ih gledam, jer mi svestenicke odore ne idu nikako uz vojnicke uniforme, vojnike do zuba naoruzane, sa puskama u rukama...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dani nemam reci.Gledam i citam i srce mi se steze... :tuzni:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905029
    Ukupno poruka