ljerka

JERUSALEM

197 poruka u ovoj temi

У праву сте. Јесте та пећина из Христовог времена, а прву цркву, тј. грађевину на том месту је подигла царица Јелена (њен син јесте био римски владар, али је подигао нову престоницу Константинопољ, тако да ја њих двоје већ некако сматрам византијским владарима, иако је Римско царство подељено крајем тог 4. века).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

И после дугог обиласка разних светиња на Маслинској гори, долазимо до видиковца, одакле пуца поглед на Јерусалим, Стари град. Ту је обавезан одмор, и фотографисање.

IMG-38f8a0e9e147eec3fd30d22df3d07279-V.jpg

 

20180526_132054.jpg

Fotografija1217.jpg

Izmenjeno (Lela 002)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Иначе, долина између Маслинске горе и Старог града Јерусалима се назива још и Јосафатова долина или Геенска долина. Ту постоји гробље још из старозаветног времена, где су сахрањени многи старозаветни пророци. И сада је то гробље активно и сматра се најскупљим гробљем на свету. 

Све три једнбожачке религије (јудаизам, хришћанство и ислам) сматрају да ће се баш ту одиграти страшни суд и последњи дан.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li neko ima informaciju o tome da li je nakon posete Izraelu nemoguće ići u pojedine (ili sve) muslimanske zemlje? Nigde nisam našla zvaničnu informaciju već je sve na nivou pretpostavke ili nekih starih informacija, a i ne znam nikoga ko je bio u toj situaciji pa da dobijem konkretan odgovor. 

Hvala unapred :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@sooky

Izvini sto kasnim ali evo odgovora.

Da, u pojedinim islamskim zemljama nije moguce uci ako imas Izraelski pecat u pasosu.. 

Na sajtu svake ambasade tih zemalja trebalo bi da to bude naglaseno .

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Da li neko ima informaciju o tome da li je nakon posete Izraelu nemoguće ići u pojedine (ili sve) muslimanske zemlje? Nigde nisam našla zvaničnu informaciju već je sve na nivou pretpostavke ili nekih starih informacija, a i ne znam nikoga ko je bio u toj situaciji pa da dobijem konkretan odgovor. 

Hvala unapred :)

Ne znam da li je jos pitanje aktuelno ali sam cuo da postoji poseban papir u obe zemlje na koje se uz pasos stavljaju vize tako da ne ostaju u pasosu. Svesni su i jedni i drugi da gube turiste.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U pasošu ne postoji dokaz da ste bili u Izraelu. Dobijete papir, tj. vizu koji nosite uz pasoš, važi 90 dana i nemate dozvolu za rad. 

E, sad ako ste bili u nekoj zemlji koja nije baš u dobrim odnosima sa Izraelom, onda budite spremni na ispitivanje. Mene su žestoko cimali, jer sam bila u Jordanu, Maroku i Egiptu. 

U Izrael sam prešla kopnenim putem, prelaz Most kralja Husiena, nisu mi udarili pečat pri napuštanju Jordana, dobila sam samo papir, ali zato imam vizu.

Izmenjeno (Eowyn)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li je neko isao na jednodnevno putovanje (Masada, Mrtvo more) iz Jeruzalema.
Htio bih to da probam pa me interesuje najpametnija i najpovoljnija varijanta.
Pozdrav svima i hvala unaprijed :))

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Imate detaljno objašnjeno na tripadvisor-u, koji prevoz i kako je najjeftinije. Krenite što ranije, prvo do Masade, pa onda plutanje u Mrtvom.

Bila sam na jordanskoj strani Mrtvog, a izraelsku sam samo videla iz busa, jer sam putovala iz Jerusalima do Eilata. 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mi smi isli autobusim, redovna linija  br. 444 . Krenuli ujutro rano u pravcu Eilata do Egipatske Tabe pa malo svratili. Jeftinije od toga nema. 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Karta plaćena 70 NIS, ali ima jeftinija varijanta uz Rav-Kav karticu i određeni kod. 

Nekada 444 ne prima putnike koji idu samo do Masade ili Mrtvog mora, već postoji drugi bus tipa 400 i neki drugi broj, nisam zapamtila, jer sam odustala od skoka do Masade zbog Šabata. A u Eilatu sve uglavnom radi i uveče gužva na promenadi.

I ostade mi još Taba, pa da ugođaj u Crvenom bude potpun. Eilat kao Las Vegas u odnosu na jordansku Akabu :D

Izmenjeno (Eowyn)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Iako je ovo bilo jednodnevno putovanje, voleo bih ovde da podelim iskustvo zbog drugih ljudi koji ce biti u istoj prilici. Ako ste na letovanju u Antaliji, preporucujem ekskurziju do Izraela. Krece se rano ujutru oko sest sa aerodroma i za oko sat i nesto smo bili u Tel Avivu. Odatle smo otisli u Vitlejem u hotel Vitlejem na dorucak. Lepo okrepljenje u luksuznom hotelu. Zatim odlazak do crkve Hristovog rođenja. Predivno iskustvo, silazak do Zvezde, mesta gde je rođen u pećini. Zapalio sam sveće za majku koja je nedavno umrla i isplakao se. Nasmejana Bogorodica oduzima dah. Odatle smo otišli na reku Jordan gde su se uglavnom Rusi potapali u belim haljinama kao sećanje na Hristovo krštenje na tom mestu. Voda je bila izrazito oker boje pa me nije mamila da uđem, ali moram da priznam da sam ušao do kolena i od tada nisam dobio alergiju po nogama od ujeda buva koju inače imam već 10 godina. Ne znam, možda je slučajnost??️.Odatle smo otišli u neki centar za prodaju minerala i kozmetike sa Mrtvog mora, pa onda i na samu plažu Mrtvog mora gde smo se kupali i plutali jer nemoguće potonuti. Zanimljivo iskustvo. Posle toga smo išli na ručak u neki restoran kraj autoputa. Zatim popodne stižemo u Jerusalim. Odlazak do zida plača, slobodno vreme. Jako zanimljiv i autentičan stari grad. Odatle smo kroz uske ulice, delom arapskog kvarta, a delom Via doloroso stigli do crkve Vaznesenja Hristovog. Obišao sam najvažnija mesta, osveštao sveće i ikone na ploči Miropomazanja, ušao u Hristov grob pod rotondom. Divno iskustvo. Golgotu takođe. Uveče povratak u Tel Aviv i za Antaliju let u ponoć. U hotelu bio oko dva. Cena 250e. Eto ako je neko zainteresovan, ja sam ranije ovde tražio iskustva ovog tipa pa ako bude još nekoga, možda mu pomogne. Zaključak mnogo sam video za samo dan, lepa osnova za one koji posle mogu u nova istraživanja. Pošto naših nema za grupu priključuju nas ruskoj grupi. Sve je na ruskom, ali ako znate šta gledate i radite nije vam potreban prevod, a opet i razumemo svi i po malo ruskog. 

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Da li neko ima informaciju o tome da li je nakon posete Izraelu nemoguće ići u pojedine (ili sve) muslimanske zemlje? Nigde nisam našla zvaničnu informaciju već je sve na nivou pretpostavke ili nekih starih informacija, a i ne znam nikoga ko je bio u toj situaciji pa da dobijem konkretan odgovor. 

Hvala unapred :)

 

Iz ličnog primera u aprilu/maju ove godine: Izraelci na Ben Gurionu ne udaraju pečat u pasoš. Dobiješ na ulazu mali svetloplavi papirić "Stay permit" - nalik na pečat u pasošu (samo sa barkodom i tvojom sličicom),  formata manjeg od pola pasoša. Moraš da ga čuvaš tokom boravka (niko nam nije tražio pasoše za 6 dana, a prešli smo bar 10-15x "administrativnu liniju" Izraela i "Palestinske samouprave", tj, checkpointe, osim na "granici" ka Nazaretu i to na ulasku u Izrael, tako što je neki napucani lik sa kalašom ušao i na brzinu i ljubazno pregledao pasoše) i u njemu piše datum ulaska i predviđenog izlaska (pošto je bilo grupno - znalo se tačno), Na poleđini piše da "ovaj dokument služi kao zamena za pečat u Vašoj putnoj ispravi", zatim "za strance ovaj dokument služi kao dozvola za boravak" i "Čuvajte priloženo uz vašu putnu ispravu do izlaska iz Izraela".

E sad, ako u pasošu imaš pečat UAE, poput mene (nije nešto ni vidljiv nego moja saputnica nije ni imala drugi u pasošu osim ta 2 iz UAE - d(r)uga priča), onda te pošalju kod nekog šefčića u uglu, levo od običnih šaltera. Tu su valjda i državljani zemalja za koje je potrebna viza, pa smo čekali pola sata-sat da se izređa neka grupa hodočasnica iz Gruzije, Šef samo što te ne ponudi pićem - nasmejan, ljubazan, kulturan. Pitanja su tipa hau long vil ju stej in Izrael, voc rizon of jur vizit, vot du ju vont tu vizit, in vič hotel vil ju stej, mej aj si jor vaučer, ar ju traveling aloun, voc jur džab (ovo je ključno). Ista pitanja su uputili i mojoj saputnici, osim poslednjeg koje je bilo voc hiz džab i pošto je tačno odgovorila pozvaše i mene u ofis usledio je smešak i velkam tu Izrael i hev a najs stej.

U povratku pokažeš pasoš i plavi papirić (prethodno se pitomci Mosada malo vežbaju na tebi, al stvarno, pitaju te bezvezurije, prate tvoje reakcije uz pomoć svojih mentora, meni to bilo zabavno). Oni te provuku kroz sistem i vrate ti pasoš i plavi papirić i daju ti isti takav papirić, samo roze boje i bez slike, a na poleđini piše "ovaj dokument služi kao zamena za pečat u vašoj putnoj ispravi". U pasošu ne ostane ništa kao dokaz da si ikada bio u Izraelu! Ostanu ova 2 papirića kao suvenir i još ih čuvam... Možeš da putuješ bilo gde po arapskim zemljama - ja sam sad u avgustu bio u Tunisu, nisu imali odakle da vide da sam bio u Izraelu,

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nisam prosli put stigao da okacim slike sa puta. Prva i poslednja su iz Crkve Hristovog groba.Jedna je sa Jordana, zuta voda. Plava voda je kupanje u Mrtvom moru, onda Zid placa, a ostale su iz Vitlejema. Tu je pećina rođenja Hrista sa zvezdom.U crkvi Hristovog vaznesenja je i slika ploče miropomazanja.

WP_20190730_20_00_25_Pro.jpg

WP_20190730_12_00_37_Pro.jpg

WP_20190730_12_22_49_Pro.jpg

WP_20190730_12_37_39_Pro.jpg

WP_20190730_12_54_05_Pro.jpg

WP_20190730_13_01_14_Pro.jpg

WP_20190730_14_22_01_Pro.jpg

WP_20190730_16_34_38_Pro.jpg

WP_20190730_18_48_44_Pro.jpg

WP_20190730_19_31_16_Pro.jpg

Izmenjeno (leto2015)
3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav, 

Putujem u Izrael sa deckom i interesuje me kako najjeftinije stici od aerodroma Tel Aviv do Jerusalima u SUBOTU oko 10h pre podne? Koliko vidim, javni prevozi ne idu. Da li je neko mozda koristio taksi, pa zna koja je cena? Hvala vam svima!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka