Nikola S.

Kad meduza opeče...

46 poruka u ovoj temi

Moje isksutvo iz Tunisa sa meduzama (koje inače uopšte ne vidite u vodi jer su providne) je da opečeno mesto odmah dobro istrljate sa mokrim peskom i smesta otrčite do restorana i tražite paradajz i premažete bolno mesto sa paradajzom i nestaje i bol i crvenilo.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja znam za neku foru sa sodom bikarbonom (sa njom pospes mesto gde te je meduza opekla)

PS sva sreca nisam imala prilike da proverim ovaj lek :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
Da, peskir, to je pod broj jedan, ili tupa strana noza, da se maknu zaostale zarne celije/dlacice/iglice/sta li?! koje su presle na kozu. E, a onda kazu da opeceno mesto treba drzati u ledenoj vodi pola sata. Pa onda paradajz.
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moje isksutvo iz Tunisa sa meduzama (koje inače uopšte ne vidite u vodi jer su providne) je da opečeno mesto odmah dobro istrljate sa mokrim peskom i smesta otrčite do restorana i tražite paradajz i premažete bolno mesto sa paradajzom i nestaje i bol i crvenilo.

bas ovo smo ucinili da pomognemo jednom momku na plazi u libanu, pre mesec dana.

nismo znali da je "mesec meduza" (mesec juli) u ovom delu mediterana, a bilo nam je cudno sto se svi kupaju u bazenu... i eto saznali smo... srecom ne na nasoj kozi

hvala ovom forumu sto postoji, bas sam prikupila dosta dnevnih, korisnih informacija :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pa ovako pre dve godine me je lanula meduza,srecom drugarica imala HIPER GEL,ODLICNA STVAR,ZA UJEDE OPEKOTINE...MA JEKODERM JE NISTA PREMA OVOM HIPER GELU,MOZE SE KUPITI U SVIM APOTEKAMA,I JA BEZ NJEGA NE IDEM VISE NIGDE NA LETOVANJE,TOTALNO JE NA PRIRODNOJ BAZI....MOZDA DELUJE SASAVO ALI POMAZE!!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A zašto deluje šašavo?

Prvi put čujem za taj gel. Baš se tako zove - hiper gel?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da Nikola zove se bas HIPER GEL,dobar je za opekotine ujede zolja,ja uvek na more nosila prevenciju jekoderm posto uvek izgorim,kad sam ovo probala odusevila sam se....majke mi ..... na prirodnoj je bazi,ima ekstrata kantariona,kamilice i burove vode,malo cudno miri :wacko: ,mislim ima cudan miris,do duse od jekoderma sav midis :lol: ,na ribuuuuuuuuu :D ,kutija je belo zelena i proizvod je nas proizvodi ga apotekarska ustanova Beograd!!!Probaj neces se pokajati,a nemas sta da izgubis :) B) :rolleyes: !!!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nije bio kod mene u apotekama.

Uvali mi neki KAMAGEL, Krkin. A uputstvo samo na slčovenačkom, jedva nazirem šta i kako treba da radim sa njim...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

NADJES NEKU RIBICUUUUUUUUUU,PA NEK TE MAZEEEEEEEEEEEE,KO DA JE BITAN GEL,BITNO DA SE MACKA,I TRACKA........ :rolleyes: :lol: :P

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jaoooo.... koji si ti ROMANTIK!!!

Dođe mi da se zaletim u JATO meduza, samo ako će posle da me macka neka ribica...

B)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ma nego sta...samo se ti zaleti...... ;)

Ja sam ti u dusi teski ROMANTIK :rolleyes:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

sa 1 sajta, da ne otvaram novu temu.....

Vakcinišite se svakih pet godina protiv tetanusa

Ukoliko rešite da odmor provedete aktivno, van kruga hotela, sasvim je moguce da cete ovog leta imati bliske susrete sa gmizavcima i insektima.

Uputstva ukoliko vam se desi da vas ugrize zmija, ubode škorpija, opece meduza.

Ubodi morskih životinja

Kad vas opece meduza, potrebno je ožareno mesto isprati morskom, a nikako slatkom vodom. Zabranjeno je trljati ranu ili stavljati led na nju, a najbolje bi je bilo namazati je sircetom, kremom za brijanje ili sodom bikarbonom jer se na taj nacin sprecava širenje otrova po telu.

Ukoliko vam meduza opece oko, oci se dobro isperite ovoga puta tekucom slatkom vodom, a nikako morskom, dok se ubodi na podrucju usta tretiraju razredjenim sircetom ukoliko nije došlo do otoka ili otežanog gutanja. U svakom slucaju, kod uboda meduza, potrebno je zatražiti medicinsku pomoc, a ona je neophodna i u slucajevima jakih oteklina, poteškoca u disanju ili gutanju i kod jakih bolova.

Zmija

Ako ste negde u prirodi gde je visoka trava, pokušajte da izbegnete hodanje po njoj ako niste u debelim kožnim ili gumenim cizmama. Radije za šetnju odaberite pregledan, vec utaban put. Zatim nikako nemojte zavlaciti ruke ili noge na nepregledna mesta poput grmlja ili iza nekog kamena, jer u takvim slucajevima zmija reaguje iz straha, a nije preporucljivo ni podizati neko vece kamenje ako niste na dovoljnoj udaljenosti od potencijalnog napada zmije. Treba imati na umu da zmije vole da se penju po drvecu ili stenama, a posebno je važno istaci da ne treba dirati ni mrtvu zmiju, jer tokom nekoliko sati nakon smrti još uvek postoji opasnost od refleksnog ugriza.

Ako vas ugrize

U slucaju ugriza otrovnice, izbegavajte svaki fizicki napor i strogo mirujte kako bi se otrov što sporije širio telom. U slucaju da se radi o ugrizu na ekstremitetima, potrebno ih je labavo imobilisati u funkcionalnom položaju, ispod nivoa srca, a sav nakit i delove odece koji stežu treba skinuti i otici do najbliže zdravstvene ustanove.

Ono što nikako ne smete da ucinite jeste da stavljate led na mesto ugriza, režete kožu u podrucju ugriza, isisavate ranu i jako podvezujete ekstremitete. Ekstremitete eventualno možete podvezati srednje jakim stiskom pet do deset centimetara iznad ugriza kako bi se zaustavila venska i limfna cirkulacija.

U slucaju da se ne radi o ugrizu otrovnice, ranu treba obilno isprati vodom, namazati antibiotskom mašcu i zamotati zavojem. Treba proveriti kada je osoba poslednji put vakcinisana protiv tetanusa, jer ukoliko je prošlo pet godina, potrebna je dodatna vakcinacija.

Simptomi

Na mestu ugriza obicno se nalaze dve ubodne ranice u razmaku od šest do osam milimetara, iako je moguce da postoji samo jedna ranica ili ogrebotina. Najcešce se ugrizi nalaze na donjim ekstremitetima, a najopasniji su ugrizi u glavu i vrat. Na mestu ugriza se javljaju bol i oteklina, u težim slucajevima potkožna krvarenja i plikovi s hemoragicnim sadržajem. Regionalni limfni cvorovi se povecavaju i bolni su na dodir, a od opštih simptoma mogu se javiti vrtoglavica, bolovi u stomaku, mucnina, povracanje, proliv, a postepeno dolazi do razvoja šoka (bleda, hladna koža orošena znojem) s mogucim smrtnim ishodom.

Škorpija

Kod nas škorpija ima uglavnom u priobalju i za razliku od onih koji žive u tropskim i suptropskim podrucjima relativno im je slab otrov. Do uboda škorpije uglavnom dolazi slucajno, ako ih nagazimo ili nam se zavuku u odecu ili obucu. Na mestu uboda razvije se kvržica koja svrbi, a oko nje se javi crvenilo. Po pravilu ubod nije teži od uboda komarca. Ali kod posebno osetljivih osoba može se poremetiti opšte stanje, uz znojenje, grceve i povracanje. U tom slucaju najbolje je da se obratite lekaru, ali u ostalim slucajevima nakon uboda naših škorpija, lecenje nije potrebno, a mesto uboda može se hladiti ledom.

Otrovni insekti

Na našu srecu, mi ne živimo u podneblju gde žive opasni i izrazito otrovni insekti. Insekti poput osa, pcela ili stršljenova opasni su samo za ljude koji mogu dobiti alergijsku reakciju nakon njihovog uboda. Te alergijske reakcije cesto su vrlo opasne jer, ukoliko se pravilno i pravovremeno ne lece (potrebna je medicinska pomoc), mogu se završiti kobno.

Ovi otrovni letaci najcešce dolaze u dodir s ljudima za vreme rucka ili pri posluživanju slatkih jela i sokova, buduci ih privlaci slatka hrana ili napici. Takodje bi svako od nas trebalo da izbegava da se bosonog šeta po travi, a zanimljiva je i informacija da te insekte privlace i šarene boje. Zato, ukoliko ste se odlucili da dan provedete u prirodi, možda bi bilo dobro da obucete odecu neutralne boje, poput bele, sive ili krem.

Medju gorenavednom gru-pom insekata najopasniji je stršljen, zatim osa, pa tek onda pcela. Pcela nakon uboda umire jer joj žaoka ostaje u koži žrtve, dok osa i stršljen mogu ubosti i po više puta jer im žaoka ostaje. Na mestu uboda uglavnom se javljaja otok koji boli, i crvenilo, a ponekad i povišena temperatura. Kod težih slucajeva može doci i do povracanja i kolapsa.

Najteži slucajevi su alergijske reakcije koje mogu da dovedu do anafilaktickog šoka gde je hitno potrebna medicinska intrevencija. Posebno teški slucajevi dogadjaju se i kod uboda u usnu ili usnu šupljinu jer može doci do gušenja. Na mesto uboda stavite led, a ukoliko do uboda dodje na usni ili u usnoj šupljini, bilo bi dobro da sisate led i treba da odete kod lekara.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pa i moglo bi da se otvori nova tema "Prva pomoc na odmoru".

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Није лоша идеја, али ако би савете давале стручне особе, јер од нестручне прве помоћи може бити више штете него користи.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

da i ovu temu malo poguramo napred

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka