Gabri

Strah od letenja

306 poruka u ovoj temi

Ja sam od onih koji nemaju strah, ali jedva čekaju da slete.

Volim uzbudjenje pred put, što je to nešto VELIKO (gde god da se to kreće avionom), što će to da bude neka promena kad sletim...volim rulanje po pisti, poletanje (mada najrizičniji deo puta)...ali kad jednom dostignemo visinu, ja jedva čekam da se spustim.

Nasmejmo se malo: mnogo se komotnije osećam ako sam stalno vezan za sedište

Bol u ušima je i meni bio veliki problem, pri sletanju. Otvaranje usta (nečiji savet) NIKAKVDE rezultate nije davao, ALI se trik sa ronjenja pokazao kao STOPOSTOTNO USPEŠAN: zatvorim nos i DUNEM. Trenutno nešto (prijatno) popuca po ušima i nastane blagostanje. Inače je bilo da me bol prati i po par sati po sletanju, uz jako neprijatnu BUM! u glavi...

Izmenjeno (Nikola S.)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Cao svima, evo ja sam radio kao kontrolor letenja... a i nekima sam na forumu jos pre koju godinu razbio strah od letenja :) Leteo sam dosta cesto kao observer u JAT-u pa mi ni ta strana letenja nije "strana":)

Pa ne ustrucavajte se da pitate bilo sta... avion je najbezbedniji vid prevoza i nema razloga za bilo kakav strah, koji naravno postoji kod dosta ljudi, ali on se moze lako prevazici tako sto bi trebalo da se opustite i uzivate u najlepsem osecaju koji mozete doziveti (a da to nije ljubav ili rodjenje deteta) :) Ne bi trebalo uopste da se bakcete niti da razmisljate o bilo kakvim tehnickim aspektima aviona, sistema na istom, o kontroli letenja i svemu ostalom jer mnogo vrednih i dobrih ljudi brine o vama i vasoj bezbednosti i zato je vazdusni saobracaj najbezbedniji vid saobracaja.

Prosto se opustite i uzivajte u pejsazu oko i ispod vas, u zanimljivim oblacima, u posluzenju... ukoliko vam je fizicki nelagodno, isto tako jedno lepo opustanje pre leta pomaze, bas kao i bacanje crnih misli u zapecak, negde daleko u mozgu... nema potrebe o tome razmisljati, bolje razmislite da li cete videti Azurnu obalu ispod vas ako letite za Tunis... ili Grcka ostrva... ili neki oblak u obliku petla recimo (cesto vidjam takve)... pitajte sjuardesu da vas odvede u kokpit, ako ima vremena... popricajte malo s pilotima... i nemojte razmisljati o "statistikama";)

Sta god vas zanima - pitajte.

Pre svega veliki pozdrav i hvala na javljanju! ...Sta da gledam kad sam uvek iste "srece" da su mi letovi nocu i tada samo mogu da razvijam bujnu mastu, koja bi i tebe uplasila (izvini sto sam sebi dala za slobodu prelazak na "ti"?) Hvala sto si raspolozen da nam pomognes, ja bih te pitala svasta ali ne znam odakle da pocnem... Za pocetak ako bi mogao da mi pojasnis i opises malo tvoj posao, u cemu se sastojao, sta je sve obuhvatao u kontroli leta? Sta sve spada u to?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jao, cozmo! Uspomene...prošla, pretprošla godina?

(ništa lično, za one koji nisu prisustvovali, he...pre neke rasprave pritisak, potisak, propeleri...pa sve do čarolije letenja) :D

Pozdrav, nastavite...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

"Cao svima, evo ja sam radio kao kontrolor letenja... a i nekima sam na forumu jos pre koju godinu razbio strah od letenja :) Leteo sam dosta cesto kao observer u JAT-u pa mi ni ta strana letenja nije "strana"..."

- Interesuje me i nesto vise da saznam o JAT-ovim avionima, znam da su stari preko 20 god., pa je i to jedan od razloga sto me plasi? P.S. Samo da napomenem da sam imala srecu da udjem kod pilota i da mi sve tako ljubazno i lepo pokazu i objasne sta se gde nalazi i za sta sluze svi silni dugmici. Moram priznati da mi je posle toga bilo mnogo lakse, kada sam videla iznad cega letimo, kada su rekli da imaju po 3 rezerve za sve ako ne daj Boze otkaze u ili na avionu, kada sam videle razne monitore itd. Taj let je prosao super, mada kao i svaki prethodni, ali ja ponovo imam neki strah, jer pocetkom jula trebam da letim za Egipat. (verovatno, sto sam pod utiskom one velike nesrece u Atlantiku...)

Izmenjeno (Gabri)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ali ja ponovo imam neki strah, jer pocetkom jula trebam da letim za Egipat. (verovatno, sto sam pod utiskom one velike nesrece u Atlantiku...)

Slušaj ti mene...kad naš dobri cozmo uskoro popriča sa tobom...nećeš ni ŽELETI da zalaziš dublje u taj Egipat, ima da se odmah po sletanju okreneš nazad prema avionu kojim si došla i vičeš

"Hoću opet! Hoću opet!!"

:D

Izmenjeno (Nikola S.)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

- Interesuje me i nesto vise da saznam o JAT-ovim avionima, znam da su stari preko 20 god., pa je

meni se strah pojacao od kada sam leteo JATovim ATR-om :(((

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sećate se moje radosti pre dve godine zbog konačno dnevnog leta za Kairo?

Sećate se kako se završilo?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Za pocetak ako bi mogao da mi pojasnis i opises malo tvoj posao, u cemu se sastojao, sta je sve obuhvatao u kontroli leta? Sta sve spada u to?

Kontrola letenja (ajd da budemo pravilni i zvanicni :D ) ima nekoliko sluzbi, odnosno sektora, tu su administracija, skola, medicinska sluzba... a najvazniji delovi su svakako oblasna kontrola letenja, prilazna kontrola letenja i toranj.

Ja sam bio na prilaznoj kontroli letenja i na tornju. Oblasna kontrola letenja kontrolise citav saobracaj iznad nase teritorije (sve prelete i sve letove do predaje prilaznoj kontroli). Postoji tzv. upper i lower sector... Prilazna kontrola kontrolise aerodromsku/terminalnu zonu, odnosno preuzima sve avione koji se spremaju za prilaz i sletanje na aerodrom. U samom finalu (posle prelaska tzv. outer i middle markera, prilazna kontrola predaje avion kontroloru na tornju koji daje poslednje odobrenje za sletanje aviona). Kod nas nema, ali vecina vecih aerodroma ima i tzv. ground radar koji kontroloru u tornju pomaze pri navigaciji aviona na zemlji, ako su otezani uslovi vidljivosti pa ih ne vidi dvogledom ili vizuelno. To je ukratko.

Prilazna kontrola gde sam ja radio preuzima avion od oblasne kontrole onog momenta kada pilot krene u fazu prilazenja aerodromu, odnosno kad je u tzv STAR-u (Standard Arrival Route proceduri) i navodimo ga sve do prelaska tzv. outer ili middle markera (ovaj zadnji je na milju od piste) kada on vec moze i vizuelno da vidi pistu i tada se predaje tornju.

Nemojte se bojati, gresaka u radu nema, i ako bude poneka, obicno je to vezano za pravilan izgovor ili ponavljanje saopstenja. Vise gresaka ima od strane pilota (ali naravno nista za bilo kakvu brigu) i navigacionih uredjaja u avionu nego na kontroli letenja. Takve greske su sitne, mozda avion bezi za par stotina metara ovamo - onamo i to se lako koriguje jednom naredbom. Zato i postoji tzv. razdvajanje izmedju aviona koje je dovoljno za takve stvari...

Uglavnom, puno ljudi radi za vas i vasu bezbednost i nema mesta nikakvoj brizi...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

- Interesuje me i nesto vise da saznam o JAT-ovim avionima, znam da su stari preko 20 god., pa je i to jedan od razloga sto me plasi? P.S. Samo da napomenem da sam imala srecu da udjem kod pilota i da mi sve tako ljubazno i lepo pokazu i objasne sta se gde nalazi i za sta sluze svi silni dugmici.

JAT-ovi avioni su savrseno bezbedni jer se postuju apsolutno sve procedure u vazdusnom saobracaju, pocevsi od spremanja hrane pa do remonta aviona. Izuzetno sigurna kompanija po svim normama. Kvarovi se desavaju kao i svugde, sto je i normalno, ali uglavnom, osim pocetne nelagodnosti, bez ikakvog uticaja na bezbednost letenja i putnika. Imamo najsavremenije odrzavanje aviona (JAT Tehnika), najbolje obucene posade (ne mislim na ljubaznost, to je vec druga prica, mislim na profesionalnost u poslu koji im je bitan - bezbednost letelice i putnika)....

Uglavnom nikakvog razloga za brigu nema, avioni se NE DELE na stare i nove vec NA ODRZAVANE i NEODRZAVANE. Avion star 50 godina moze biti u boljem letnom i tehnickom stanju od onog starog samo godinu dana. Kod aviona godine NE IGRAJU nikakav faktor, vec kvalitet odrzavanja i postovanja propisa. Potpuno se drugacije avion odrzava od automobila ili voza, autobusa, broda...

Avion moze samo biti iznutra prljav ili enterijer izraubovan ali tehnicki on je uvek NOV (mislim na sisteme koji omogucavaju letenje). Prljav avion loseg enterijera ne znaci da je on neispravan. To ne igra apsolutnu nikakvu ulogu. Avioni koji stalno lete, retko se nadje vremena za update enterijera ili temeljno ciscenje sedista i plastika i slicno. Ali po propisu APSOLUTNO mora da se odrzava inace nista od dozvola za letenje. A pregledi i inspekcije su cesti i svaki propust se DEBELO placa + avioni se iskljucuju iz saobracaja. Dakle - i ne isplati se.

Znaci, opusteno...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sećate se moje radosti pre dve godine zbog konačno dnevnog leta za Kairo?

Sećate se kako se završilo?

Ja se ne secam?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

... A da li moze unapred da se predvidi neki kvar, da li nesto moze da ukaze na to?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Od rodjaka koji se ozbiljno bavi naukom (fizikom), a vrlo neozbiljno shvata moje strahove, :P , cula sam da se prilikom pada aviona svest gubi u roku od 9 ''....verovatno ima veze sa pritiskom...sve sam ja to prihvatila kao "Ma, OK!", ali me nije ohrabrilo da se ponovo "okusam"! :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pa sad... postoji tacan plan odrzavanja i broj sati posle koga se proveravaju/menjaju odredjeni sklopovi... kao i kod svake tehnicke naprave kvarovi se mogu desiti iznenadno a moze i nekako da se "najavi" neki od kvarova - obicno neka od signalnih lampica moze da prijavi neku neispravnost ili slicno, ili da piloti, ako uoce neki nesklad u nekim parametrima ili funkcionisanju neceg kad slete obaveste sluzbu odrzavanja da provere to sto su primetili. Posle svakog sletanja kapetan je OBAVEZAN da ispuni tehnicku knjigu primedbi (sta god da je primetio a da mu je bilo cudno) i odmah preda sluzbi odrzavanja.

Recimo ukoliko se motor "sporo" vrti kad se pristupi proceduri paljenja motora, moze se zakljuciti da start ventili nisu u redu (iako se motor upali bez problema, ako rotiranje dok se pali duze traje, to je onda naznaka da ce ti ventili crci uskoro, iako im nije prosao radni vek po specifikaciji).

Ili ako blinka neka od signalnih lampica povremeno, to moze ukazati da ima ili ce biti neke neispravnosti. Sve se to odmah po sletanju proverava, i ako treba popravlja.

Svaki tip aviona ima tzv. MEL - MINIMUM EQUIPMENT LIST - odnosno minimalnu opremu s kojim sme da leti bezbedno, tako da moze da leti savrseno i sa kvarovima - bitno je da je MEL ispunjen do poslednje tacke i da je to jasno naznaceno pilotima.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

cula sam da se prilikom pada aviona svest gubi u roku od 9 ''....verovatno ima veze sa pritiskom...sve sam ja to prihvatila kao "Ma, OK!", ali me nije ohrabrilo da se ponovo "okusam"! :)

Na visini od 8-10 km svest se gubi za 9-12 sekundi. Ali to samo ako je u pitanju nagla dekompresija a to se JAAAAAAAKO retko desava - u sustini morali biste biti u trenutku izlozeni spoljnim uticajima, odnosno da pritisak se izjednaci sa spoljnim - odmah. To se desava maltene nikad.

Tu su kiseonicke maske i bez problema imate vremena da ih stavite, nece vam nista biti, posle izvesnog vremena moze vam biti malo hladno i to je to.

Inace, pilot ce odmah sniziti avion na 3000m gde je moguce disanje bez maski. I to je cela neprijatnost.

Opusteno, nit ko pada u nesvest, nit ce nekom biti nesto, jedina neprijatnost je zurba da se stavi maska (a nema potrebe panicicit) i sto ce malo pritisak da se promeni (delom i zbog jaceg poniranja) pa ce u usima malo da zuji vise nego uobicajeno. Tu je i spremna posada sa kiseonikom za slucaj da nekom zeza maska, evenutalno. I to se nikad ne desava.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Cozmo, sve si lepo objasnio i hvala ti na tome...sad samo ostaje "da nas plasljive drzis za ruku"! :) (mada meni ni to ne bi pomoglo!)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26852
    Ukupno tema
    901749
    Ukupno poruka