jabadabadu

Plaže na Sitoniji

3730 poruka u ovoj temi

https://youtu.be/BvLmMRcxoT4 Према нашем мишљењу, најлепша плажа Ситоније - Климатарија.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Кариди Ситонија

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno (izmenjeno)

Иако сам летовање са породицом званично провео у месту Сикија, одабрао сам ову тему да детаљније опишем одмор, јер је Сикија била само база, а све остало збивало се у нашем случају од Ормос Панагиоса до Каламиција, па ће и читаоцима привући пажњу. Видели сте, надам се, извештај у виду YouTube снимака. Ту сам желео да дочарам како изгледају плаже, јер је то нешто што сам и ја гледао пре него што сам се запутио на Ситонију. Ми смо направили план шта ћемо све обићи и прилично добар део смо испунили. Понели смо превише ствари и то ћемо свакако да редукујемо наредни пут, иако смо други део одмора провели у Македонији код родбине. Одлучили смо да путујемо ноћу, по први пут. На Прешеву смо чекали сат и 20 минута, а на свим осталим прелазима у одласку и повратку мање од 30 минута. На Дојрану у одласку 10 минута. Нико нас није контролисао по питању ношења хране и слично и кад би дошли на ред, пролазили смо у року од 30 секунди. Полиција нас је зауставила само једном и то на ауто-путу код места Свети Николе у Мкд и када је службеник утврдио да се ради о туристима пожелео нам је срећан пут. Радара у Мкд има баш пуно, а највише поред Куманова, на прилазу граничном прелазу. Ауто нас је служио одлично, без иједног квара и то је за мене веома важан сегмент путовања, с обзиром да смо видели пуно случајева где се новији аутомобили кваре. Савет је да пажљиво возите, јер су путеви начичкани, а возачи са грчким таблицама толико, употребићу реч - нестрпљиви, да је то чудо једно. Након уласка у Грчку, прошли смо поред Килкиса и укључили се на обилазницу око Солуна. Након ње смо отишли према месту Полигирос. Тиме смо избегли сву ону гужву која се ствара због великог броја возила која иду према Касандри. У Полигиросу смо направили паузу и купили припејд картицу у „Cosmote“ пословници у строгом центру. Затим смо наставили пут спуштајући се према мору и уживајући у погледу. У Никитију гужва, а онда пут према источном делу Ситоније.

Сикија, као што рекох, била је лепа база за обилазак плажа. Само још Сарти има тако добар положај. Сикија је савршено место за породичне људе, јер је током целог дана мирно и збиља представља право морско село са мирисом Медитерана. Смештај је био, уз ситне недостатке, одговарајућ и испуњавао је све наше потребе. Двориште лепо скоцкано, са малом травнатом површином и цвећем. Нема баш места за паркинг и једва се налази у улицама које су ионако тесне, међутим нашао сам један ћошак испред куће и ту паркирао ауто све време боравка. Ником нисам сметао и комшије су биле углавном благонаклоне. У дворишту смо имали црево повезано са чесмом и сваки дан сам „туширао“ ауто. Нико није замерио, а ја био пресрећан што сам могао да скинем прашину које је увек било подоста, од земљаних путева који воде до плажа. Обилазили смо по две плаже дневно, а организација је била следећа: устанемо рано, упакујемо већ припремљене ствари и на плажи смо до 9. Комплетно наша режија - сунцобрани, пиће, мало хране. Нисмо се цимали за лежаљке у баровима, хоће ли их наплатити 5 или 55 евра, пиће које пијемо неупоредиво је јефтиније од оног што би га плаћали по кафићима и мислим да нам ништа није фалило. На плажи би били до подне, након чега би се враћали у смештај. Поподне око 4 поново би се спремали и између 5 и 6 би већ били на другој плажи. Увече смо практиковали шетњу Сартијем. У наставку опис плажа:

ТРАНИ АМУДА - Дугачка плажа, лепа вода, песак ситни каменчићи, не предугачак плићак, али углавном чист. Прилаз колима одличан, паркинг дуж улице која пролази читавом дужином поред плаже. Нема гужве. Нема природне хладовине.

Оцена: 8

КАРИДИ - Велика плажа, вода у највећој ували помало мутна и непријатног мириса, али изузетно топла. Плићак огроман. Ситан песак. Паркинг места има, али има и гужве, прилаз колима помало сложен, у једном делу је песак, па има и заглављивања. Гужва огромна, има природне хладовине.

МЕГАПОРТОКАЛИ - Сићушна плажа, леви део у води ситно растиње, десно и право тиркизно и чисто. У близини плаже има камења по дну и то оштрог, у једном делу и изнад површине воде, међутим кад се отиснете даље, помислите да сте на најегзотичнијем месту на планети. Прелепа боја воде, савршено окружење које краси четинарска шума. Мирис црног бора који је стално присутан и поглед на Свету Гору чини да ова плажа пробуди сва ваша чула. Песак на плажи је ситан. Паркинга има колико хоћете и то у природном хладу, прилаз је специфичан, не и компликован.

Оцена: 9

КАВОУРОТРИПЕС - Лепа плажа и лепа вода. Чиста, прозирна, тиркизна. Превише комерцијализована плажа коју посећује много већи број купача него што би реално могло да стане, па је утисак да један другоме седи на глави. Где има песка, он је ситан, али је дно углавном стеновито. Паркинг је пребукиран, као и плажа. Има природне хладовине, али онда немате тај утисак и доживљај. Прилаз до паркинга добар. Скроз десно старији нудисти, па за децу баш и није. Можда лепша варијанта да овде ипак узмете лежаљке у Orange beach bar-у и уживате у ували испред која је најлепша.

ПЛАТАНИЦИ - Одлична плажа, добар избор за децу. Дугачка, лепа, са ситним песком. Прелепа боја воде, углавном без таласа, најлепши поглед на Атос. Плаћа се улаз 2 евра по одраслој особи, пут готово до плаже, може да се нађе и хладовина за ауто. Природан хлад мало даље од плаже. Нема гужве, топла вода, право место за одмор.

АГРИДИА - Плажа која се налази у огромној ували. Вода је лепе боје, али није била толико чиста кад смо је посетили. Песак је ситан, плажа није дугачка, нема превелике гужве. Аутом се иде по земљаном путу мало дуже и стиже се на травнати паркинг на коме има и хладовине од дрвећа.

Оцена: 7

СИКИЈА - Дугачка плажа, одмах поред пута, много места за паркинг, међутим у води растиње, не толико погодан прилаз за децу. Због тога је све остало било у другом плану.

Оцена: 6

ТУРКОЛИМНИОНАС - Мала предивна плажа са ситним песком и постепеним плићаком. Вода кристално чиста, углавном без таласа и топла. Нема баш пуно паркинга, али када дођете раније наћи ћете. Пут до плаже фантастичан, комбинација асфалт и бекатон. Гледана одозго кад прилазите, тиркизна боја, а окружење допадљиво. Нема превелике гужве.

КЛИМАТАРИЈА - ТОП 1 по нашој процени. Плажа није огромна, али нема ни превелике гужве. Вода апсолутно чиста, топла и мирна. Песак у плићаку под ногама ултра ситан, а плићак дугачак бар 50 метара. Окружење прелепо, поглед ка унутрашњости залива између Ситоније и Атоса. Пут одличан јер је то онај исти као према Турколимнионас, само још мало даље. Паркинга има, чак и хладовине, а најбоље да дођете рано ујутру као што смо и ми то чинили и онда ћете да се препустите ужитку у пуном смислу.

Оцена: 10

КРИАРИЦИ - Дугачка плажа и растерећена. Мало се дуже путује до ње и то углавном добрим путем. Паркинг не би требао да представља проблем, али нема хладовине Вода није била баш мирна, али је пријатна, топла и чиста. Плажа је пространа, са доста ситног песка и кампера на ободу. С обзиром да је истурена на најисточнијем делу Ситоније, Атос делује импозантно.

Оцена: 7

КАЛАМИЦИ - Од ове плаже смо највише очекивали. Нисмо разочарани, иако утисак није потпун. Песак ситан, улаз у воду постепен, нема таласа. Паркинг смо једва нашли. Острво у заливу нестварно лепо, по чему је и плажа препознатљива. Прилаз до плаже, разуме се добар, с обзиром да се ради о туристичком месту.

Генерални утисак је да на плажу треба поранити и онда ћете уживати у њој и осетити све њене чари. Поподне на овој страни Ситоније само колико да уживате у врху Свете Горе. Добро, не баш само то, али дефинитивно су јутра на истоку Ситоније нешто чему се треба препустити и уживати.

Izmenjeno (Дејан_Свитац)
Правописне грешке
4

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sa velikim interesovanjem sam ispratio dejanove postove i snimke s obzirom da smo manje-vise u isto vreme bili na letovanju i obilazili iste plaze. Dejan je sve jako lepo opisao i objasnio, sa vecinom opisanih stvari, ocenama plaza itd se apsolutno slazem, Ja cu samo dodati par stvari, vezano za lezaljke i sam dojam i utisak cele plaze, da bi ljudi imali jos kompletniju sliku o plazama u okolini Sikije.

Boravio sam porodicno u Sartiju od 21.07. do 01.08., obisli smo sest plaza od kojih je pet na dejanovom spisku iz prethodnog posta.(Turk, Klimatarija, Kalamici, Karidi, Orange) i plus Novi Sarti.. Dolazili smo na plazu oko pola 10 i ostajali bi do mraka, tj na nekim plazama gde kasnije zalazi sunce (Orange,Turk) do 20.45h. Jedino smo na Orangu dosli kasnije, cisto da je vidimo jedan dan oko 18h. 

Svuda smo uzimali lezaljke sem na Karidiju i Orangu, bez problema svuda nasli parking (najveca guzva je bila na Kalamiciju). Cena lezaljki je ista na Novom Sartiju, Klimatariji i Turku 5e uz obaveznu konzumaciju. Na tim smo plazama nosili rucne frizidere i puno tecnosti, hrane, grickalica....Na Klimatariji i Turku plazama na kojima smo najvise dana proveli (mislim 7) smo rucali u restoranima tj kaficima koji izdaju lezaljke, na Klimatariji ih ima 3 a na Turku 2. Cene u tim  kaficima su bile vrlo pristojne a klopa solidnog kvaliteta, Jedan dan smo prosetali do restorana 5 Steps in the Sands, gde je hrana dosta bolja kao i njen izbor i cena. Na Kalamiciju je cena lezaljki 10 evra(na mestu gde smo mi bili) i zabranjuju koriscenje frizidera i svoje hrane i tecnosti, s obzirom da je Kalamici malo mesto to nije problem jer odmah uz plazu se nalaze restorani i prodavnice.

Dojam o jednoj plazi je vrlo subjektivna stvar,  s obzirom da imam malo dete utisak moze da se svede na to kako mom detetu odgovara odredjena plaza. Parametri koje sam ja uzimao kao merilo kvaliteta su talasi i vetar, plicak, cistoca vode, temperatura vode, prilaz plazi, guzva  i sama lepota plaze.  Sto se tice plaza i nekog mog utiska i ocena gotovo sa svim se slazem sa Dejanom, jedino sto bih ja za Orange dao 8 a za Kalamici 9.

Jos jedna stvar koju sam primetio na snimcima i slikama da su ove plaze koje sam obisao najlepse kada je sunce najvislje na nebu recimo izmedju 13 i 16 popodne. Onda npr Klimatarija,(uz preduslov da je mirna voda i da je potpuno cisto tj  nezamuceno), izgleda nestvarno lepa, kao da su Karibi u pitanju i neka reklama za letovanje u tom delu sveta. .. Orange na mene nije ostavio takav utisak sto se tice lepote kao Turk ili Klimatarija, verujem da je glavni razlog sto sam je video kasno popodne,

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Хвала на допуни. Врло лепо си констатовао и дао запажање, које не одступа од мог. Можда сам мало више био критичан према Оранж, али то је зато што смо ранијих година били ту и носимо прелепе утиске, али тад смо били око поднева (опет лепши део дана). Сарти ове године ништа, мада смо свратили једно јутро до новог дела, вода нигде није била тако мирна и лепа, али је била превелика гужва. Иначе Сарти је по мени најлепше место на Халкидикију. Неке плаже нисмо посећивали, јер нам ранијих година нису остале у лепом сећању, као што је то Валти на пример. Све у свему, по нама је појас од Сикије до Климатарије број 1, а под два Платаници до Мегапортокали. Те две регије ћемо сигурно обићи поново уколико се будемо нашли на Ситонији.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26823
    Ukupno tema
    901177
    Ukupno poruka