Guest Traveler

Bled, Slovenia

230 poruka u ovoj temi

Sticajem okolnosti uskrsnje praznike sam provela na Bledu u Sloveniji.

 

Privukao me je pristupacni aranzman tzv. "last-minute" ponuda agencije Ilirika, gde se u Hotelu Ribno**** (doduse 3 km od centra Bleda) nudi 5 pp za dve osobe po ceni jedne tj. boravak za 309 evra.

 

Iako je postojala bojazan, sve je ispalo fenomenalno.

 

Za slovenacku vizu smo cekali 10 minuta. Put je trajao 7-8 sati zbog rekonstrukcija puteva u Hrvatskoj, ali nismo naisli ninakave poteskoce tokom puta. Do duse za putarine treba izdvojiti oko 20 evra u jednom pravcu (od toga samo kroz Hrvatsku 13,5).

 

Hotel nas je odusevio, 4 zvezdice po evropskom standardu. Osoblje odlicno, hrana izvrsna.

 

Bled je predivno mesto, sa puno turisticki interesantnih tacaka. Moguca je poseta starom zamku, voznja tradicionalnim brodovima pletna do ostrva na jezeru (na kome se nalazi crkva), setnja i voznja vozom oko jezera (oko 7-8 km). Na obali se prodaju najbolje krempite.

 

Okolina Bleda je jako interesantna. Obavezno treba posetiti klisuru Vintgar sa vodopadom, Bohinjsko jezero, izvor Save, vrh Vogel (uspinjacom).... Na 50-ak km od Bleda se nalazi i Kranjska Gora sa Planicom.

 

S obzirom na velicinu slovenacke teritorije, jednodnevni obilazak primorja nije neki napor. Usput svakako treba posetiti Postojnsku jamu.

 

Prelepa priroda, mnostvo izleta, kvalitetan smestaj, ljubazno osoblje su doprineli da jedva cekam da ponovo posetim ovu zemlju, sledeceg puta naravno upoznajuci mnogobrojne lepote za cije upoznavanje sada nije bilo vremena.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

planiramo u sloveniju za novu godinu, pa nam se bled ucinio zanimljivim, ima li ko kakva iskustva kako je tamo za novu godinu i uopsteno kako je tamo zimi, napominjem da nas ne interesuje skijanje pa ima li ko kakva iskustva?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na Bledu puno je skupo, hladno, a inače veoma ljepo.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Блед је заиста јако леп и подједнако занимљив и зими и лети.

Ја сам ишла на туру Блед/Бохињ/Триглав 2005-те године, и не могу се сложити са тврдњом да је Блед скуп.

Цене су отприлике као у Београду ( у ресторанима и кафићима), у маркетима су и ниже него у Бг-у ( храна је чак и јефтиније него рецимо у "Максију").

А Блед је ексклузива попут Копаоника ( а тамо је скупоо), има прилично места која се одатле могу обићи, али ја саветујем уживање у дивном планинском крајолику, да се жичаром попнете на Вогел, шетате по дивној природи...

На Бледу има и садржајних хотела - са спа програмима, а има и одличних ресторана и посластичарница.

У околини је неколико прекрасних сеоцета - рецимо Средња Вас, где можете и да се сместите у домаћинству - по особи је око 15-20 еура. А та сеоца су заиста очаравајућа - кућице са обавезним дрвеним капцима на прозорима, лети све је у цвећу, па чак и помоћне просторије (шупе и амбари).

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

hvala margarita, gde si bila smestena, mi smo nesto planirali hotel jelovica ili apartmani trgiglav koji su doduse u bohinju ali mislim da je to prilicno blizu oko 20 km od bleda, ove kucice koje opisujes zaista zvuce zanimljivo....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bled...

Pa ovako, od Slovenije znam Ljubljanu, Maribor, Celje, Bled, Bohinj, Vogel, Postojnu, Shtanjel, Piran i Portoroz.

Mala, ali jako lepa zemlja, pa je bilo lako obici je uzduz i popreko. Tamo imam dosta prijatelja pa su mi i oni pomogli sa savetima i smeshtajem, hotele nisam placao, tako da sam proshao jako jeftino. Najvishe sam koristio vozove koji su za nas pravi spejs shatlovi, karte nisu skupe.

Shto se Bleda tiche, da budem iskren, meni je to bilo najsmornije mesto u Sloveniji. Ili mi prosto nije ''leg'o'':) Ko zna...

Za mene je Bled odprilike ovo: sterilna ekskluziva, lepo uredjeno jezerce, besprekorno chisto, zelena travica, cvetici, patkice, sve pod konac, bla bla. Lepi i skupi restorani.

Jezero je manje nego shto sam zamishljao, na sred jezera je crkva na malom ostrvu (zanimljivo), do nje se stize gondolom sa obale (gondole kao u veneciji, hm, malo kitch, ali ok), cena je bila 10 eur, razdaljina ne veca od 400 metara. Iznad jezera na litici se nalazi zamak, obavezno posetiti ako ste tamo, pogled na jezero i okolinu je prelep, zamak je bogat sadrzajem (restoran, muzej, originalne odaje, nameshtaj, enterijer, oruzje, zanatske radionice gde ljudi stvarno rade, unutra je i arheoloshka postavka, nakit i kosturi alpskih plemena koja su naseljavala te krajeve pre dolaska Slovena, svi na tvrdjavi nose srednjovekovne odore).

Nekih kulturnih i istorijskih sadrzaja na Bledu nema, sem te crkve na ostrvu i zamka iznad jezera. Ja ne znam shta bih tamo radio da ostajem par dana, ispijanje kafe po ceo dan i jedenje krempita (na Bledu su kao extra krempite)...jedino to:) Do dushe, Bled moze biti idealan za ljude koji traze bash bash odmor i nishta drugo.

Moguce da za NG ima nekih deshavanja, proslava, ne znam.

Posle Bleda sam otishao do Bohinja, razlika je ogromna. Bohinj je nacionali park, svaka dalja gradnja je tamo zabranjena, na jezeru nema hotela, restorana, prodavnica, kao na Bledu. Priroda je jedna od najlepshih koje sam video, samo jezero je bolesno chisto i prozirno. Ma, savrsheno mesto za pobeci iz grada na 1 dan, npr. Lepo je napraviti pola kruga oko jezera, proci kroz shumu, chist vazduh, savrsheno prijatno mesto. S jedne strane je nudistichka plaza, secam se da su se neki ljudi kupali, iako je to bilo samo prolece i voda je bila ledena (za moj ukus) :) Kod Bohinja izvire i Sava Bohinjka, koja se posle spaja s nekom drugom Savom i zajedno chine reku Savu, e pa i ta rechica je stravichno chista i bistra, smaragdno zelene boje. Da ne poverujete da je to ista ona braon Sava koja prolazi kroz Beograd:D

Sa Bohinja moze da se uzme zichara do vrha Vogel, Julijski Alpi (ako nisam pomeshao), gore je fenomenalno za shetnju u prirodi, piknik i sl. Pogled je josh lepshi nego sa Bledske (oni valjda kazu - Blejske?) tvrdjave. Na Vogelu sam diiiivno ruchao u jednom malom drvenom restoranu, spremaju slovenachka nacionalna jela, cena podnoshljiva. Gore nema vode ni vodovoda, tako da se voda doprema iz cisterni, recheno mi je da shtedimo vodu dok smo na Vogelu:) Iako je to bilo prolece, gore je josh bilo snega na svakom koraku, ali takodje vrlo sunchano i toplo:) bio sam u bermudama. Zimi je sigurno skroz druga pricha.

I josh o Slovencima..., divni ljudi! Kod nas se chesto kaze kako su prepredeni, promishljeni, 'zajebali nas', i ne znam vec shta...ali ja ni u jednom momentu nisam imao utisak da me neko ne voli ili da sam nepozeljan, naprotiv. Svi Slovenci koje sam tad sreo/upoznao su bili izuzetno ljubazni i 'helpful'. Gotovo svi znaju srpsko-hrvatski, a u Ljubljani se izlazi kao i u Beogradu, ima i klubova i kafica (ne toliko kao u BG, ali ima, naravno), nije tachno da je Slovencima jedini provod odlazak na knjizevne vecheri.

Evo, ovo je bilo ukratko o Bledu, Bohinju i Vogelu. Mozda nekom bude koristilo. Ja na Bled ne bih ishao ponovo, suvishe fino i ushtogljeno mesto (ali da se ogradim, to je samo moje subjektivno mishljenje). Na Bled se vishe ne bih vracao, ali na Bohinj bih. Uvek:)

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@Ventimille

Svaka cast za opis...i ako ne planiram ove godine...ali mozda neke i odem...zbog tvog iscrpnog opisa...jos jednom...lepo napisano...:)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

hvala na opisu, samo si potvrdio da je bled upravo to sto nam treba fino, sredjeno, mirno mesto za apsolutni odmor od 5-7 dana, sa mogocnoscu posete okolnim mestima,hvala jos jednom

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@ Guru, Alexxxa - nema na chemu;)

Alexxxa, nadam se da se vam se dopasti taj deo Slovenije, da cete se odmoriti i uzivati;)

Evo i nekih slika, za bolji uvid:

HPIM2180.jpg

Jedno od Bledskih odmaralishta

HPIM2178.jpg

Pogled na "Blejski Grad" (tvrdjavu) i novu crkvu na obali

HPIM2221.jpg

Ostrvce sa crkvom

HPIM2219.jpg

Pogled na Bled

HPIM2215.jpg

Ulaz na tvrdjavu

HPIM2228.jpg

"Blejski Grad"

HPIM2218.jpg

"Blejski Grad"

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

HPIM2213.jpg

Bohinj

HPIM2214.jpg

Bohinj, nudistichki deo;)

HPIM2206.jpg

Stazica kroz shumu, uz Bohinj

HPIM2199.jpg

Sava Bohinjka

HPIM2194.jpg

Na Vogelu

HPIM2187.jpg

Julijski Alpi

HPIM2188.jpg

Pogled sa Vogela na Bohinj

Pozdrav;)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ево, после паузе и ја се враћам са допуном одговора.

Многе наше агенције сада у понуди имају Блед, тако да се на ту туру може отићи и организовано- у пакет аранжману ( не размишљате пуно, само уживате).

Ја сам била смештена у Планинској кочи при Савици ( Савица је река), тј. ја сам ишла на планинарску туру ( акценат је на успону на Триглав), тако да сам само успут успела да се распитам за цене смештаја по тим слатким кућицама ( иначе су прилично сви гостољубиви), и наравно - приметила сам низ предивних хотела .

Планинарски домови у СЛ немају купалницу, већ само и једино умилвалницу, углавном имају по 2 вишекреветне просторије, и добри су једино ако се пењете на Триглав, тј. ако вам је циљ рекреација и освајање Триглава. За оне који би само да уживају у лепотама Бледа и Бохиња, са краћим шетњама, препоручујем или приватан смештај или хотел.

Цене ноћена у пл.дому су 5-6 еура ( приватан смештај 10-15 е).

Е сада, ми смо после успона лепо обишли и Блед и Бохињ ( и купали се и у Бледу и у Бохињу, температура воде у јулу је погодна за купање).

Обишли смо и Винтгар - слапове и кањон, то је неких 10-так километара удаљено од Бледа, и под обавезно је за видети. Улазница се наплаћује - можда 2 еура, не сећам се више.

И на мене је Бохињ оставио јачи утисак, тј. у поређењу са Бледом више ми се свидео. Али, није то меродавно - ја сам- можда- наклоњенија мање комерцијализованим пределима.

Поздрав

Izmenjeno (Margarita)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Razmisljala sam i ja o Sloveniji konkretno o Bledu za NG al reko' pa silni Slovenci dolaze kod nas za NG mozda je tamo smor .... ufff a mozda i gresim ko bi znao :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Planiram u aprilu na Bled na 4 dana.Molila bih svakog ko je bio,da ostavi po neki komentar,impresije, mesta u okolini koja treba videti..Takodje planiramo da jedan dan izdvojimo da skoknemo do Austrije posto je na dohvat ruke pa ako je neko imao slicne akcije molim savet gde otici> Villach, Klagenfurt..

Hvala unapred!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Upravo sam se vratila s vikenda na Bledu. Bilo je fantasticno! Odseli smo u hotelu Golf, 4*.

Posto smo bili kratko uspeli smo da obidjemo samo dvorac i da prosetamo oko jezera.

No, da krenem redom. Hotel je odlican. Sam enterijer i nije bas za 4* ali je sve novo i odrzavano. Osoblje je jako ljubazno, kako na recepciji, tako i u restoranu i u baru. Soba nam je bila solidna, kupatilo odlicno, a pogled fantastican. Moram priznati da smo tu iali srece posto pola soba gleda na jezero, pola na ulicu.

Ceo hotel je fantasticno grejan, pa ko planira da se brcka po bazenima i da ne izlazi iz hotela puno, ne treba mu topla garderoba.

Hrana je bozanstvena. Mi smo imali polupansion, i nisam zelela da previse rucam.. kako bih mogla na miru da veceram. Za veceru je uvek bilo tri vrste mesa (piletina ili curetina, teletina ili govedina, i jedno vece su bili fileti od soma a drugo neki morski plodovi). Dorucak takodje veoma bogat.

Sto se tice samog Bleda, svojataju kremsnite i obavezno ih probati. Kazu da su osmisljene u hotelu Park, pa ako radi probajte tamo a ako ne onda bilo gde drugde, savrsene su gde god da ih jedete. :) Po mogucnosti dovucite brdo kremsnita kuci. Jedna kremsnita kosta od 2 - 2.5 evra.

Sto se cenaa tice, u kaficima je produzeni espreso s mleko 2-2.5 evra, flasica vode 2 evra, flasica kisele oko 2.5 evra. Kremsnita, 2-2.5e kao sto sam vec rekla.

Ako ste ranoranilac kao ja, mogli biste da izvisite za prvu jutarnju kafu na jazeru, posto sve pocinje da radi tek od 9 -10 sati.

Obavezno s dorucka ponesite neki hleb jer na jezeru ima puuuuuno ptica - patke i labudovi. Labudovi su vec naviknuti na ljude i uglavnom su fini.

Obisli smo dvorac, koji je lep, vrdi ga videti, pogled iz njega je fantastican.

U povratku smo obisli Postojnsku pecinu, ukoliko imate vremena i volje svakako preporucujem, obilasci su u 10, 12 i 15h, karta je 20 evra i obilazak traje sat i po vremena. Ide se vozicem kroz pecinu, pa se seta kroz par dvorana i onda se ponovo ide vozicem. Sve je uredjeno, kuda se hoda je postavljen beton pa nemate brige oko obuce. U pecini je stalna temperatura oko 10 stepeni.

Toliko od mene :)

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sa suprugom i desetomesečnom bebom sam bio na Bledu za vreme prvomajskih praznika. Isli smo sopstvenim prevozom, tj. kolima. U odlasku smo iz Beograda krenuli oko 11 časova, a tamo smo sa nekoliko pauza, stigli oko 18:30, dakle uz ne preterano brzu vožnju. Naime kroz Hrvatsku i Sloveniju su ograničenja na autoputevima 130 km/h, a mi smo isli oko 140. S tim u vezi nismo imali nikakvih problema, dakle sve sto je u granicama nekog normalnog prekoracenja. Ali je zato batica koji je isao (u povratku) oko najmanje 200 (video sam ga u ratrovizoru), a ubrzo izgubio iz vidokruga.

Prva pauzu smo napravili na granici sa Hrvatskom, na MOL pumpi, preporuka za pauzu, naročito za one koji ne žele da se zaustavljaju kroz istu. MI smo do duse morali jednom, ćerka je svojim (ne)delom to prouzrokovala. Putarina kroz Hrvatsku, inače fantastičnim putem, sa istim takvim odmorištima, do Zagreba iznosi 15 evra, a od Zagreba do SLO granice još 5 kuna (nepun evro). U Sloveniji smo pauzu napravili u blizini Novog Mesta, kako se više do Bleda ne bimo zaustavljali.

Kroz Sloveniju je svuda autoput do Bleda, osim jednog dela koji je u izgradnji. Inače, svima preporučujem i korišćenje alternativinih puteva, iz prostog razloga da bi uživali u lepotama ove zemlje. Za korišćenje puteva u Sloveniji se plaćaju vinjete (za sedam dana 15 evra).

U Bledu smo bili smesteni u apartmanima Kristan (***), uz subjektivan osećaj od barem ****. Reč je o apartmanu u mirnom delu gradića, na oko 10 minuta od centra grada, laganom šetnjom.

Bled je idealno mesto za obilazak cele Slovenije, ali i Južne Austrije i Severne Italije. Naša strategija je bila da dva dana provedemo tamo, na samom jezeru, jedan dan u ostatku Slovenije, jedan u Klagenfurtu, jedan u Severnoj Italiji i jedan u povratku u Ljubljani.

Bled je predivno mesto, prečisto, mirno, izuzetno gostoljubivih ljudi. Cene ugostiteljskih usluga su relativno visoke, ali u prodavnicama ništa skuplje nego u Beogradu, a u koliko koristite Merkator za kupovinu, slobodno možete plaćati i njihovim karticama. Krempite treba probati, ja ih nešto ne volim, ali sam ih tamo zavoleo. Naravno da je u svim objektima oko jezera vrlo atraktivno, lepo i prijatno, ali bih preporučio i poslastičarnicu (slaščičarnu) "Šmon" u blizini policijske stanice. Takođe na obali jezera treba posetiti i Jasmin, vrlo lepu čajžinicu. A kao preporuku, za snabdevanje mlekom, naveo bih i tzv. mlekomate (slično aparatima za pića i slatkiše u npr. tržnim centrima, svaki dan sveže mleko i mlečni proizvodi, konkretnih domaćinstava)

Šetnja jezerom je posebna priča. Inače samo jezero, kao takvo, nije ništa posebno, čak je i manje u obimu od Ade (6km nasuprot 8km), ali fascinira odnos Slovenaca prema prirodnim dobrima pa otud i ugled jezera po čitavoj Evropi. Reč je o blistavom jezeru, prepunom patkica, labudova, prošaranog gondolama, koje prevoze turiste do ostrva i crkvice po sredini jezera (vožnja je 10 evra po osobi, inače ne vredi tih para, sama relacija nije veća od 500 m). Preporučujemo i restoran na strani jezera, gde je sportski kompleks, dakle na suprotnoj strani od centra mesta. U obilazak jezera može se poći i fijakerom.

Već se dosta govorilo o Bledskom (oni kažu Blejskom) gradu, tako da tu ne bih širio. Ulaz je sedam evra, reč je o kompleksu sa muzejom, crkvicom, štamparijom, restoranima i sl, ali i sa neverovanim pogledom na okolne opštine.

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka