Tasha

Dilema-Sicilija preko agencija

95 poruka u ovoj temi

I evo pre nepunih nedelju dana sam se vratila sa Sicilije i reshila da podelim svoje utiske sa vama. Prvo bih krenula od nekih opshtih stvari tipa vreme, cene, hrana...ali pre toga rec-dve o agenciji. Mi smo jako zadovoljni onim shto smo dobili za nepunih 500 eura, agencija je sve ispostovala sto je bilo napisano u programu, a ni na vodica nemam primedbu. On se jadan stalno trudio da svima izadje u susret, da im ugodi, pa su neki iz autobusa to i iskoristili, pa cak se i vrlo ruzno se ophodili prema njemu, ali ok, ne bih da troshim rechi na njih. Vazno je da smo imali jako dobar hotel u Taormini, na nekih 3 minuta spustanja stepenicama od centra, solidan u Palermu, i dobar u Napulju. Sto se svega ostalog tice zadovoljna sam.

Za aranzmane koji obuhvataju i odlazak do Napulja i fakultativni izlet do Kaprija i Sorenta treba obratiti paznju da cena fakultative obuhvata samo prevoz brodicem do Kaprija a ne i prevoz od luke do Anakaprija i Kaprija, to ce vas dodatno kostati. Mi smo kao grupa uzeli 2 privatna busa koja su nas odbacila prvo do Anakaprija a onda i do Kaprija, i na kraju opet do luke za 12 eura. Na ostrvu postoji i zicara do Kaprija koja kosta 3 eura (ali nisam sigurna da li je to u jednom ili oba pravca) i guzve su velike. A Sorento je jako zahvalan za shoping - obratiti paznju na kozne stvari (tasne, novcanike, rukavice:)

Moje crne slutnje su se ostvarile i imali smo jako loshe vreme, cak i vodic nam je rekao da nikad nije bilo ovako hladno prolece na Siciliji. Sada malo pratim prognoze i za Rim i za Siciliju i vidim da nema nekih poboljshanja. Znaci samo prvi dan u Palermu nam je bio suncan, sve ostalo su se smenjivali oblaci i kisha.A ubedljivo najgore je bilo na Etni gde mislimo da je bilo i susnezice. Znaci jedna deblja prolecna jakna nije na odmet + bluze sa dugim rukavima.Sunce smo imali i u prvom delu obilaska Sirakuze, onda je vreme opet krenulo da se pogorsava prvo jakim vetrom, a onda nas je kisha sacekala i u Kataniji.

Cene - ako se ide ovako kao mi van sezone su pristojne, cak sam se i zacudila koliko sam malo potroshila kad sam se vratila kuci.E sad to naravno ne znaci da treba otici u Taorminu i sesti na kapucino na glavnom trgu. Od svih mesta koje smo obisli Taormina je najskuplja, osim recimo suvenira od lave, koje nikako ne treba kupovati na Etni jer nisu bas jeftini.Jeftinije cete proci ako ih kupujete u Taormini.Sto se ostalih gradova tice moze se fino pazariti i u Palermu, Cefaluu, Mesini, Kataniji.U Palermu izbegavati Via Romu za soping mada i tamo mogu da se nadju neke radnje sa tasnama po pristojnim cenama.

Hrana - mmm....njam:)uopshte nismo shtedeli kada su u pitanju italijanski i sicilijanski specijaliteti pa bih tako preporucila sladoled (oko 2e), kanole(oko 1,5e), arancine(oko 2e), picu(neka srednja cena je oko 8e), lazanje (6e), kapucino (oko 1,5e)...naravno i tu je vazno na koju cete lokaciju sesti pa bolje birajte poprecne ulicice sa restoranima...mi smo tako uradile u Palermu. Sto se pice tice vazno je obratiti paznju na sastojke zato sto je testo (po meni) manje vise isto, ali ako je fil los ni pica vam se nece svideti...sto se meni i desilo.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala na izvestaju, vrlo je koristan :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I evo pre nepunih nedelju dana sam se vratila sa Sicilije i reshila da podelim svoje utiske sa vama...............

Bas lepo sto si nas se setila ;)

Ako dobijem vizu (u ponedeljak cu znati) eto i mene na Siciliji za manje od mesec dana.

Bas bezveze sto vas vreme nije posluzilo, verujem da bi ti bilo jos lepse.

Na koje si izlete sve isla (mislim sam na Siciliji) i da li si isla na sve preko agencije i koliko si ih placala???? Ja sam nesto proracunala da je mozda jeftinije ako cetvoro ljudi podeli pare i uzme rent a car nego dati agenciji silne pare, zato me i zanima koliko su tebe kostali (samo da rent a car nije mnogo skuplji nego npr. u Grckoj). Da nisi mozda videla koliko je iznajmljivanje kola??

Malo sam se razocarala kad sam u agenciji saznala da nam je hotel u Ripostu a ne u Giardini Naxosu kao sto su nam prvobitno rekli da ce verovatno biti tu posto je odmah pored Taormine ali dobro....

Sta ti se naj vise svidelo i sta da nikako ne propustim, gde si osetila pravi duh Sicilije??

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala na izvestaju, vrlo je koristan :D

Nema problema, trudim se da budem od koristi:)

Jekice, sto se tice rent a cara nama stvarno nije bio potreban jer nam je program bio tako koncipiran (posle cu detaljnije o nasem programu) da smo stalno negde putovali u neke gradove i to nam je bilo ukljuceno u cenu. Ja sam mislila da si ti uplatila preko Vive, ali posto si napisala da je ostalo manje od mesec dana, a viva ima samo jos jedan termin u oktobru, onda kontam da je neka druga agencija u pitanju. Ovo kazem zato sto pretpostavljam da ce i vas aranzman biti kao vivin znaci stacionirani ste u jednom mestu, i odatle obilazite Siciliju doplacujuci za fakultative. Osim sto ne bi imali vremena za rent a car mi smo imali ukupno 3 fakultative od kojih je jedna vodenim putem (Sorento i Kapri), a druge dve i nisu nesto skupe znaci Monreale 15, a Etna 25 eura. Vi cete sami na licu mesta videti da li vam se isplati iznajmljivanje kola (kad cujete i cene fakultativa), ali mogu ti reci 2 razloga protiv rent a cara a to je da je na Siciliji pravi haos na ulicama tako da mozes samo zivce da izgubis i da je benzin skuplji nego u Srbiji. Ja nigde nisam videla mogucnost iznajmljivanja kola (sto verovatno postoji), samo iznajmljivanje skutera.

Prva dva dana smo putovali do Sicilije, ali ne kopnenim vec busom do Crne Gore, trajektom od Crne Gore do Italije i posle kroz Italiju naravno busom do mesinskog moreuza odakle krece trajekt za Mesinu i Siciliju. Za one koji imaju istu marsutu, koji idu trajektom Bar Bari, trazite od agencije da vam rezervisu kabinu na brodu. Sad ima raznih cena, ali mi smo platile cetvorokrevetnu sa prozorom 29 eura po osobi i za tu cenu dobijate kabinu i za Bar-Bari i za povratak Bari-Bar. Ta prespavana noc mnogo znaci. Ne ocekujte previse od trajekta osim da vas preveze od tacke A do tacke B i da mozete da prespavate tu noc. Nadam se da cete imati mirno more, jer cim se pojave talasi odmah krene ljuljuskanje na krevetu, kao na vodenom:) Kad god da stignete u Bari, iskrcavanje je u 8h, a stici cete verovatno pre vremena.Taj drugi dan uvece stigli smo u Palermo i smestili se u hotel.

Treci dan smo imali razgledanje Palerma u pratnji lokalnog vodica i prevod na srpski od strane naseg vodica. Obisli smo Normandsku palatu i Kapelu Palatinu (ulaz za obe je 8.5 eura), otisli do Monrealea (fakultativa) gde je prelepa katedrala gde se slusalice naplacuju 1,5 euro koje svi koriste dok nam je vodic pricao na mikrofonu, i onda se vratili u Palermo na panoramsko razgledanje iz autobusa. Sve u pratnji lokalnog vodica. Za katedralu u Monrealeu samo da kazem da postoji dvoriste, cloister koje se dodatno naplacuje 6 eura koje jeste lepo, ali koje po meni ne vredi te pare. Mi smo se dogovorili tako da sam samo ja uzela kartu, usla unutra slikala i snimila i izasla. Postavicu ga na foto turi pa sami ocenite da li vam se daje 6 eura za njega. Ali uglavnom Monreale treba posetiti, jer se tamo oseca pravi sicilijanski duh, a i katedrala je znacajna, meni je zao sto nismo tamo imali vise vremena. Posle panoramskog smo imali slobodno vreme u Palermu nekih 7 sati sasvim dovoljno za sve. I da razgledate i da pojedete nesto, da se odmorite. Mi smo tada isli prvo Teatro Massimo pa do Quattro Canti, Piazza Pretoria, Martorana church, Katedrala...mislim stvarno ima puno tih crkvica i katedrala uz put i koliko bi vam vremena trebalo u svaku da udjete:)Zato je ovo moj predlog, to su najznacajnije tacke i naravno ne zaobici normandsku palatu koju smo mi prvu obisli. Prednost Palerma je da to jeste veliki grad, ali vam prevoz nije potreban za ove turisticke tacke, svuda se brzo stize pesaka. Mapu mozete besplatno uzeti u turistickom info centru, samo je njena mana sto nisu bas sve poprecne ulicice upisane i da bi stigli na neku tacku a hocete da skratite put tim poprecnim ulicama morate napamet da idete:)Ali dobro, to vam je vec usteda 7eura obzirom da toliko kostaju na kioscima.

Cetvrti dan pakujemo kofere i krecemo od Palerma ka krajnjoj stanici Taormini, ali prvi stop pravimo u Cefaluu, a drugi u Mesini. Cefalu je pravi sicilijanski gradic, od znamenitosti ima samo jednu katedralu i to je sve, ali kad prosetate njegovim ulicicama znate da ste na Siciliji. Obavezno probati kolace u Bar Duomo-u koji se nalazi na trgu ispred katedrale. Mesina je novije gradnje obzirom da je razrusio zemljotres, ali je isto tako interesantna, ima zanimljivih gradjevina kao sto je katedrala,opstina, pozoriste itd. Mi nismo imali sta da radimo obzirom da je sve bilo zatvoreno em bila nedelja em vreme rucka i onda smo tako posle obilaska katedrale prvo zaglavili u suvenirnici, onda u kaficu i u setnji razgledali grad. Uvece smo stigli u Taorminu i smestili se u hotel.

Nastavak sledi.

Izmenjeno (Tasha)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala puno na opisu, puno mi znaci pogotovu sto sam danas saznala da sam dobila vizu i to 2 nedelje duze nego sto sam trazila smajl.jpg odmah smo ja i drugarica isplanirale da ostanemo koji dan duze ako budemi bile pri parama plezko.jpg

Ja i jesam preko Vive uplatila, oni imaju dve ture za Siciliju razlikuju se samo u tome sto se u jednoj obilazi Napulj u povratku a u ovoj mojoj Firenca, ova sa Napuljom je tek na jesen sledeca tura.

Razmislicemo jos za rent a car ako ispada da nije jeftinije onda ga necemo ni uzimati.

Kod Vive su svi izleti fakultativno na siciliji i ima ih cetri: Sicilijanska sela (Forza d`Agro i Savoka), Etna i Taormina, Sirkuza i Katanija, Palermo i Monreale a smesteni smo u Ripostu u blizini Taormine.

Zao mi je sto u program putovanja ne spada i to selce Cefalu, ne znam kao da iskombinujemo da i njega vidimo!!!

Jedva cekam tvoj nastavak i da saznam sta jos lepo ima da se vidi i gde ste bili!!!

Izmenjeno (DraganV)
Ne citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Peti dan je bio predvidjen za Etnu kao fakultativu.Za vreme koje moze tamo da vas snadje pripremite dzempere, jakne, kapuljace, obucu koja ne propusta vodu...ako pada kisa i pocne da duva vetar kishobrani mnogo ne pomazu.Zbog takvog nevremena mi smo uglavnom vreme proveli u obliznjem kaficu i ko je imao volje otisao je do najblizeg kratera da se slika i brzim korakom se vratio nazad:)Posli smo sat i po pre dogovoronog vremena, jednostavno nije bilo sta da se radi tamo. Drugi deo dana smo imali slobodno u Taormini koje smo, kad je prestala kisa, iskoristile prvo da obidjemo grcki teatar (koga nikako ne treba propustiti u Taormini)a onda smo malo setale i gledale radnje:) Sto se tice grckog teatra i jos nekih lokaliteta mi smo imali srecu da je tada bila nedelja kulture i nismo placali ulaz:)

Sesti dan krecemo prvo za Sirakuzu, a u povratku stajemo u Kataniji. Ni u Sirakuzi nismo platili ulaz, a vodic nam je rekao da je inace karta 8 eura. U Sirakuzi nista vredno pomena sto me je prilicno razocaralo. Recimo grcki teatar je mnogo bolje ocuvan u Taormini nego u Sirakuzi. U Sirakuzi je interesantan Trg Duomo. U Kataniji kisa, tako da smo lokalnog vodica slusali ispod kisobrana. Obisli smo glavni trg sa katedralom i slonovom fontanom, nekoliko katedrala...ima ih stvarno puno u Kataniji i posle smo imali slobodno vreme. I Katanija je ok za soping. Uvece smo se vratili u Taorminu.

Sedmi dan krecemo iz Taormine, preko mesinskog moreuza za Napulj. U Napulju uz pratnju lokalnog vodica obilazimo Teatro san carlo, Piazza del plebiscito, Galeriju Umberto i dobijamo slobodno vreme. Ne mogu nista da preporucim u Napulju obzirom da se meni grad uopshte nije dopao. Samo mi je krivo sto nismo imali vise slobodnog vremena da obidjemo Arheoloski muzej. Odlazimo u hotel i tamo nocimo.

Osmi dan fakultativna Sorento i Kapri. Ovu fakultativu toplo preporucujem iako je malo skuplja. Soping obaviti u Sorentu, Kapri ostaviti za uzivanje. Na Kapriju obavezno posetiti bastu vile Krup.

Deveti dan predvidjen za Pompeju. Steta je sto su je neke agencije izbacile iz programa. Nju obici pod OBAVEZNO ko ima mogucnosti. Nesto tako ocuvano i veliko ne sme se propustiti ako ste u Napulju. Na ulazu OBAVEZNO uzeti mapu inace cete se sigurno izgubiti i OBAVEZNO obeleziti ulaz na koji ste usli jer ih ima vise, a kad u sred Pompeje shvatite da ne znate gde ste usli (a tamo vas ceka autobus) bice kasno. I ovde nismo platili ulaz, inace se placa. Imali smo 2,5 sata za taj lokalitet i to nije dovoljno da se obidju sva znacajna mesta zato je opet dobro videti kartu i odabrati ono najvaznije. Ka Bariju smo krenuli oko 14h, uvece se ukrcali na brod, desetog dana putovali kroz Crnu Goru i Srbiju.

Pored standardnih suvenira preporucila bih za ljubitelje pistaca krem od pistaca, koji je fantastican (mala teglica 3 eura) i Limoncelo koga ima i u Napulju (manja flasa je bila 10, veca 13) to je ustvari liker sa limunom ali jako fin, probale smo ga na licu mesta:)

Jekice sad sam videla tvoju turu...verujem i da je Firenca lepa po onome sto sam videla na TVu, ali Pompeja....:)Ako si bila u Egiptu zamisli Karnak pa jos vece:)

Eto tako je nama bilo, ako sam nesto propustila a zanima vas slobodno pitajte:)

Izmenjeno (Tasha)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

tasha,vidim da si se bez obzira na vreme divno provela..malo vise o Sorrentu,molim te!tu si,na temi,pa da iskoristim... :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jaoj meni je Sorento ostao bas u lepom secanju...mozda bas zbog toga sto nas je tamo po prvi put nakon Palerma Sunce istinski ogrejalo:)U principu mi smo jako malo vremena proveli u Sorentu - busom smo dosli u Sorento, pesice otisli do luke, od luke brodicem otisli na Kapri, sa Kaprija se vratili oko 16h i imali ukupno sat vremena u Sorentu slobodno. Ne znam da li planiras samo da posetis Sorento ili i da boravis u njemu, ali u svakom slucaju ti je moja preporuka da tamo sto manje vremena provedes jer u suprotnom ces vishe novca potrositi:)Ali lep je gradic, bas za letovanje...na zalost nismo imali prilike i plazu da vidimo. Svakako ako odsedas u Sorentu obavezno da posetis Kapri i Pompeju to je pod OBAVEZNO...ostalo mozes i ne moras:)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

:srce:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@Tasha

Procitala sam sve sto si napisala i ono najvaznije zapisala posto nema monogo o Siciliji na ovom sajtu. Ture nam se malo razlikuju ali to je sve slicno. Sad samo jos da vidimo tvoju MFT.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Setila sam se jos neceg: da li si koristila internet negde, da li mozda u hotelima postoji mogucnost koriscenja kompjutera (treba mi zbog prebacivanja slika sa fotoaparata na flesh) i da li si koristila telefon i kako (govornice sa zetonima ili sa onim karticama ili u hotelu) ?????? Ako se jos setis cena bilo bi super

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Oko telefoniranja ne mogu da ti pomognem, jer ja nikad ne telefoniram iz inostranstva, samo saljem sms i to je to. A imali smo kompjuter u hotelu u Taormini ako me secanje dobro sluzi (ali stvarno nisam sigurna) cena je bila za 15 min 2 eura i svaki naredni min po euro. Samo da te upozorim ja sam ispucala preko 1700 slika, a uzmi u obzir da je pitanje koliko ces vremena imati za jurnjavu net kafea tako da ti je mozda pametnija solucija da uzmes vecu karticu odmah iz Srbije i ne razmishljas o tome...

Evo jos nekih dodatnih informacija koje mogu da pomognu.

1) Radno vreme im je ocajno, dvokratno pre svega zbog tog jakog kulta hrane, jer kad oni rucaju tad na ulicama nema zive duse, moze i smak sveta da bude ljudi JEDU:)To vreme rucka je od 1h do 16h, 16:30h ko kako jede...vreme nije striktno. Covek moze i da reshi da prilegne posle rucka pa kad se probudi...:)tada su restorani otvoreni pa iskoristite vreme da i vi rucate ili da obidjete znamenitosti grada. Radnje se uglavnom oko 20h zatvaraju.

2) Kao sto sam vec napomenula saobracaj je skroz haotican. Njima nista ne znace ni prelazi, ni semafori, ni to sto vi cekate da predjete ulicu tako da je prelazite na sopstvenu odgovornost. Ipak smo mi civilizovaniji sto se saobracaja tice. Kada je nas autobus stao na jednoj raskrsnici zbog semafora na kome je bilo crveno, par automobila iz nase kolone nas je preteklo bez obzira na svetlo na semaforu. Ipak, nismo videli ni jednu saobracajnu nesrecu:))samo jurnjavu policijskih automobila.

3) Na Siciliji nema potrebe za strahom od mafije. Oni zive od turista i u interesu im je da ih sto vise bude i da se bezbedno osecaju. Zive od turista u smislu da ce moci veci pico (reket) da uzmu od restorana i radnji ako ih turisti vise posecuju. Iako Sicilijanci ne vole da govore o mafiji, pa cak mogu i da se uvrede od toga su napravili brend - na svakom cosku cete videti magnete, priveske, figurice sa mafiozama:) Iako nam je i nas vodic i lokalni vodic u Napulju rekao da je jedan od mafioza i Berluskoni ipak sicilijanska mafija slabi...bar su nam tako rekli:)

4) U Napulju je visok stepen kriminala, a kad zadjete u prvu ulicu iz centra, jos ako bude vece bice vam jasno zasto. Jedino u tom centru mozete se osecati sigurno. Cak smo culi da su uspeli da opeljese jednu turu u roku od 5 min koliko vozac nije bio blizu autobusa iako je autobus bio zakljucan. Znaci nisu dirali gepek, ali sve sto su nasli u rucnom prtljagu sve je vredno je otislo - naravoucenije sve vredne stvari nosite sa sobom i uz sebe!!!Iako su nam i na Siciliji skretali paznju da vodimo racuna o nasim stvarima, u Napulju me je vise bilo strah.

5) Prodavci u Pompeji su "opasni", kao u Egiptu...ne napadni kao oni, ali definitivno veshti i cak iako se malo dvoumite uspece da vam to prodaju. Ali s druge strane mozete i da se cenjkate...tako smo mi ustedele 20 eura i plus dobile po razglednicu:)

Izmenjeno (Tasha)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ma imam ja veliku karticu, nego imam jedno negativni iskustvo sa letovanja kad mi je kartica riknula 3 dana pred povratak kuci a sve slike do tad su bile na njoj, poludela sam.....kupili smo ponovo karticu i slikali se ponovo na slicnim mestima, sva sreca kuci smo sa neta skinuli neki program za spasavanje slika koji je izvuko skoro sve slike sa kartice. Pa reko makar 2-3 puta u toku boravaka da ja njih prebacim i da ne razmisljam plezko.jpg Koliki si kredit uplatila pred put, koliko je sms u romingu?

Hvala ti za ostale informacije!!!!

Znaci sve vredno uz sebe!!!!! A da gde si drzala pare koje si nosila nisi ih valjda sve sa sobom stalno nosila, da nemaju mozda hoteli neke sefove????

Izmenjeno (DraganV)
Ne citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A pa ako je trauma tog tipa onda te potpuno razumem:)

Cena smsa zavisi naravno od toga na kojoj si mrezi i da li si post ili pripejd. Posto si me pitala za kredit pretpostavljam da si na pripejdu, tamo ti je na telenoru cena oko 30,35 din, nisam sigurna, ja sam na postpejdu pa su poruke jeftinije.

Kad sam govorila o bezbednosti prevashodno sam mislila na Napulj, a sto se tice Sicilije mi jesmo imali sef u Taormini, ali ga nismo koristile.I na ovom forumu su mogla da se prochitaju iskustva ljudi da su im stvari nestajale iz sefova, a mislim da nam je i vodic skrenuo paznju da ni u hotelu nista vredno ne ostavljamo. Nosila sam sve pare sa sobom, oko vrata i kad god je bilo moguce trudila sam se da sakrijem tu torbicu nekom jaknom ili duksom...prosto mislim da nema magicne formule kad su lopovi u pitanju:) Mi smo recimo u Palermu, da se ne bi vracale istim putem zasle u neke uske, napustene ulicice gde je moglo da se vidi svakakvog sveta, gde nismo imale neprijatnosti, ali osecas da te cudno zagledjuju...zato je eto mozda jos jedna preporuka da se ide velikim, dugackim ulicama, gde cirkulise dosta ljudi, bar sam se ja tamo osecala bezbednije.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Malo me to nervira sto cu morati sa sobom da vucaram sve vrednije :blush: ali dobro....

U Grckoj postoji jedna bas jeftina varijanta sa onim "halo" govrnicama bilo bi super da to postoji i u italiji, za 5e moze dra se prica npr. 60min sa inostranstvom, to se vise isplati od sms-ova....

Super su ti slicice!! Ne mogu da docekam sledecu subotu :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka