Nonamed

Koju platnu karticu koristiti?

88 poruka u ovoj temi

Daklem, koja je platna kartica najbolja za placenje i podizanje kesa u inostranstvu i za placanje putem interneta? Zanima me neka kartica na koju trebam da stavim novac, a da je onda koristim za navedene svrhe. U Hypo banci su predlozili Master Card sa kojom placanje preko interneta se vrsi bez bilo kakve provizije, podizanje novca sa provizijom od 2%, a placanje u zemljama van euro zone se vrsi bez provizije, ali po malo jacem srednjem kursu od zvanicnog.

Kako na vecini sajtova primaju Master Card, ova kartica mi deluje kao pravi izbor. Da li bi mogao neko od onih koji su vec koristili kartice za ove svrhe da mi potvrdi ili opovrgne moje misljenje :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ja koristim Gold Visa, pa su mi mjesecne kamate oko 30tak €... nije isplativo. Master je odlicna i najrasprostranjenija. Sad zavisi od banke do banke, pod kakvim uslovima je daje. 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Video bih u kojoj banci bih uzeo karticu, samo mi je bitno da prvo napravim pravi izbor koju karticu uzeti. Treba mi neka na koju cu uplacivati taman onoliko koliko cu da potrosim.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

pa onda ti je najjednostavnija Master.. 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ima jedna zackoljica: Trenutno nisam zaposlen. To znaci da ne mogu (u Banci Intesi) da uzmem Master Card. Ali mogu Maestro karticu koja takodje moze (koliko sam shvatio pod istim uslovima) da se koristi za podizanje kesa i placanje u inostranstvu. Medjutim, kupovina putem interneta sa njoj je problematicna, jer nisam siguran na koliko sajtova je prihvataju. Ali i za ovo ima resenje: Visa Internet kartica sa kojom mogu da placam usluge i robu putem interneta. Tako da bi najbolja varijanta (kako se meni cini) bila da za podizanje kesa i placanje u inostranstvu koristim Maestro karticu, a da za placanje putem interneta koristim Visa internet. Trebalo bi da se kartica Visa internet moze koristiti na vecini sajtova.

Jedini problem kod ove varijante je taj sto se prilikom placanja Maestro karticom u inostranstvu konacna cena zaracunava u dinarima. Ovo mi deluje kao losija varijanta od zaracunavanja u evrima i verujem da bi me placanja na ovaj ancin kostalo nesto vise.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Daklem, koja je platna kartica najbolja za placenje i podizanje kesa u inostranstvu i za placanje putem interneta?

Muzevljeva! :rolleyes: :D

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

imas jos jednu foru, bilo koju karticu mozes otvoriti na foru: stedne kartice, koliko uplatis toliko trosis, nezavisno od toga da li si zaposlen. Sad jedino da se raspitas po bankama za te provizije, koliko se krecu i kako je zaracunavaju da li u dinarima ili u eurima. Posto sam ja u cg ovdje je svakako platni promet u eurima. A pravo da ti kazem, nisam nesto ni obracala paznju na te provizije dok me nije lupilo po celu za ovu visa gold... Imam drugaricu u Bg koja radi u banci (da me ubijes ne mogu da se sjetim u kojoj) ali mogu da se raspitam pa da te uputim kod nje (naravno ako si iz Bgd-a).  

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kombinacije koje ja koristim su sledeće:

1. Kod Reiffeisen banke sam otvorio devizni račun (to može bilo ko sa ličnom kartom) Na osnovu njega sam dobio viza debitnu karticu da mogu podizati sa tog računa dinare ovde a devize napolju preko ATM.

2. Kod iste banke uzeo i viza virtuon karticu koja služi isključivo za plaćanje preko interneta

3. Otvorio account e-bankinga i kontrolišem priliv na devizni račun a mogu kad treba da prebacim na viza virtuon pre plaćanja nečega preko interneta tačno koliko mi treba para.

4. Kod poštanske štedionice imam još jednu viza karticu koja je vezana za dinarski telući račun i kojom mogu dizati pare ovde ali i u inostranstvu devize preko ATM

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@markiza, hvala na ponudi, ali sam (nadam se :D ) shvatio kako stvari funkcionisu i sad mi je ostalo samo jos da vidim u kojoj banci daju najpovoljnije uslove. Ali u svkaom slucaju, hvala ti puno ;)

codmaker, cini mi se da cu i ja da koristim istu kombinaciju. Saznao sam da ipak mogu da, uz depozit od 200 evra, uzmem i Master Card, ali je fora u tome sto oni za podizanje kesa u inostranstvu uzimaju proviziju od 3%. Sa Visa Electron za podizanje kesa u inostranstvu uzimaju proviziju od 2% s tim sto za placanje u zemlji (u dinarima) vrse konverziju dinara u evro, pa je tu nesto nepovoljnija. Dakle, Master Card je bolja za kupovinu u zemlji, a Visa Electron za koriscenje u inostranstvu. S obzirom na to da bih ja ovu karticu koristio iskljucivo za inostranstvo onda je Visa Electron bolja opscija. A kako je to debitna kartica nema placanja za odrzavanje racuna ili kartice itd... Plus sto moze da se prebacuje novac sa nje na Visa Internet.

Za eventualno placanje u zemlji moze da se otvori neka druga kartica za dinarskim racunom.

Tako da mislim da je ova varijanta koju je codmaker predlozio najbolja.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moja kombinacija plaćanja u zemlji, na netu i inostranstvu:

Sve kartice su debitne, koliko imam toliko trošim... do sada nijedna nije odbijena. Sve su i Intesi

Srbija: Maestro (dinarski račun)

Inostranstvo: Visa Electron (devizni račun)

Internet: Visa Internet (pre transakcije sa Visa računa online prebacim na taj račun).

Mesečno održavanje je 100din, provizije su za većinu stvari korektne.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Malo sam gledao i iz onoga sto sam ja video najpovoljnija je Raiffesien banka. Prilikom otvaranja debitnog deviznog racuna (Visa electron) nije potreban nikakv depozit, niti se za prvih godinu dana placa odrzavanje. Posle godinu dana se placa 600 dinara na godisnjem nivou. Za optvaranje Visa Virtuon (internet) se na racun uplacuje 20 evra kojih se ne mogu koristiti za kupovinu. Ono sto je kod njih najbolje je to sto za podizanje kesa iz bankomata u inostranstvu ne uzimaju proviziju vec fiksnu nakdadu od 1.6 evra bez obzira na iznos koji podignete. Ukoliko pare podizete na salteru banaka u inostranstvu placa se 2 evra + 0.33% od iznosa koji podizete. Za placanje u inostranstvu uzima se provizija od 1% (kod Intese je 3%). Dobro je i to sto se na obe kartice ceka samo nedelju dana, a kod ostalih 15-20 dana.

Videcu u narednom periodu gde da otvorim racune, ali ovo je najpovljnije koliko sam mogao da vidim.

Izmenjeno (Nonamed)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Malo sam gledao i iz onoga sto sam ja video najpovoljnija je Raiffesien banka.

Proveri jos dobro....pre 3 godine, posle mog boravka vani i koriscenja iste, lepo sam je ugasila kada sam dosla kuci...(600 eura/43 provizije, nisu mi ni objasnili kako se to obracunalo)

Sada koristim Visa Elektron, dve banke sa jednom od njih placam preko int. samo ako moram...tu nemam nikakve provizije (samo se obracunava po srednjem kursu od tog dana)....sve u svemu, kad saberes i oduzmes...dodje mu isto,sa beznacajnom razlikom, jer sve je to sitna para koju mi koristimo...i jedno sam shvatila, da nikada nije isto ono sto ti kazu, od onoga sto stigne....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Za te provizije sam prvo cuo od njihovih zaposlenih (dok sam obilazio banke), a zatim i video na njihovom sajtu. Evo ovde: http://www.raiffeisenbank.rs/Default.aspx?...ageId=3007#VISA pod brojem (22) stoji: 22. Podizanje gotovine na bankomatima u inostranstvu 1,60 EUR

A tu imaju i tarife za ostale usluge.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na ovoj stranici mozes da uporedis podatke o svim platnim karticama koje se izdaju u Srbiji.Inace Intesa ima od skoro internet Maestro karticu koju moze da dobije svako.

http://www.kamatica.com/platne-kartice

Izmenjeno (padabre)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Malo sam gledao i iz onoga sto sam ja video najpovoljnija je Raiffesien banka....

... Za placanje u inostranstvu uzima se provizija od 1% (kod Intese je 3%)....

Картице нису тако једноставна прича, има их милион врста и свака има неке предности и недостатке.

Постоје сличности са тарифама за мобилне телефоне, имаш их гомилу и није се лако одлучити која је најповољнија за твоје потребе и навике. Ко води евиденцију о томе како користи мобилни телефон и онда изабере одговарајућу тарифу, може знатно мање да плаћа за исту количину разговора и порука, за разлику од случаја да није ништа бирао и размишљао о томе.

Уколико умеш да бараташ са новцем, умеш да се обуздаш и ниси склон пороцима :) као што су - узмеш кредитне картице, потрошиш цео лимит, не можеш да их допуниш, плаћаш високе камате и онда кукаш како су кредитне картице "зло" - најбоље је да имаш више рачуна, код више банака, и више различитих картица. Добром комбинацијом може се постићи оно што ти одговара. Ех да... али, треба имати у виду да је ефикасно коришћење више различитих картица (на пример, 6-7 комада, што кредитних, што дебитних) могуће само ако имаш солидне месечне приходе и расходе, рецимо 1000 и више €. Ако је то 300-400€ онда се треба задржати на пар картица, довољно је, све остало је трошење пара на провизије, камате, одржавање...

Нису картице Raiffesien банке баш у сваком случају најповољније, све зависи шта ти одговара. Такође, погледај тренутно стање тарифа, и то се често мења за исту картицу :)

Прво да те исправим, оно што сам цитирао: Za placanje u inostranstvu uzima se provizija od 1% (kod Intese je 3%) - ово није баш овако као што си написао :) Наиме, код Raiffesien visa revolving кредитне картице провизија за сва плаћања у иностранству је 1% док, на пример, Intesа кредитне картице MasterCard или American Express немају никакву провизију код плаћања у иностранству, осим код подизања гововине на банкоматима када је провизија 3%. Исту толико провизију има и Raiffesien visa revolving кредитна картица, осим када паре подижеш на банкомату Raiffesien банке, којих има у неким околним земљама, када је провизија (била једно време, не знам да ли је и сада) мања. Та иста Raiffesien visa revolving кредитна картица има од скоро новост да ти не наплаћују месечно одржавање од 150,00 динџи уколико трошиш више од 8.000,00 дин/месечно. Па онда разне акције, као сада код Intesа кредитне картице MasterCard - троши сада и дижи кеш без провизије (у земљи), платићеш за два месеца...

Овиме сам хтео да илиуструјем како је то са картицама читава шума различитих предности и недостатака и уопште се није лако определити - е, ова, то је она права и најбоља :). нема такве :) увек ће се наћи нека што те мами да је узмеш, јер ти нуди нову погодност.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka