twingo

Valensija

148 poruka u ovoj temi

Benidorm je proslo leto bio 100+ evra dan minimalno za dvoje. I bar prosle godine su uglavnom bili penzioneri i porodice sa decom, period kraj jula/pocetak avgusta.

Po meni ceo taj potez od recimo Kartahene/La Manga do Gandie, a pogotovo deo izmedju Benidorma i Denie i najlepsi mediteranski deo obale u Španiji. Em su plaze super, em ima i sta da se obidje (Kartahena, Alikante, Benidorm, Calpe itd). 

Ne bih ja sedeo na plazi u Valensiji koja je nista posebno, a na 2h voznje po meni najlepsi deo mediteranske obale Spanije.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jeste tako kao što kažeš,sve su te plaže atraktivnije,mada i ta gradska plaža Valensije nije toliko očajna kao recimo El Postiguet u Alikanteu a samo 3 km od nje je fantastična San Juan,to treba uporediti i zaista je neverovatna razlika.U Alikanteu se treba popeti na Santa Barbara tvrdjavu zbog fantastičnog pogleda,naravno.

Prednost Valensije je taj urbani vibe jer je treći grad po veličini u Španiji,samim tim ima i puno znamenitosti,a za kupanje je šira okolina Valensijanske regije (Comunitat Valenciana),to bi trebalo da bude suština priče.Grad umetnosti i nauke,Seranova kapija,centralna pijaca,Katedrala,La Lonja,Biopark,puno je tu znamenitosti koje treba obići.Korida je isto u strogom centru,voleo bih da nekako saznam kada se održava i koliko koštaju ulaznice,nikako da ostvarim i tu želju da uživo pogledam.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mi smo proslo leto bili stacionirani u Benidormu 10 dana i obisli celu okolinu ka Alikante i ka Denii, nakon toga Valensija 5 dana pa Madrid.

Moze lep odmor (aktivni) da se iskombinuje ali treba auto.

I na kraju, lepa je Valensija, ali meni posle svega vidjenog u Spaniji svakako nije u top 5 niti mi je wow.

 

Za koridu pravac Sevilja ako te zanima, od aprila do oktobra. Cene ulaznica su od 150 evra.

 

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Može se i vozom u obilazak okoline i ja to planiram sa stanice Estacio del Nord ili Joaquin Sorolla,idu vozovi do Benidorma i Alikantea a Tram Alicante je dobar izbor za te male plaže,ide i do Denie.Zanima me istorijska priča o Dragutu i kako je sa svojim gusarima upao u Culleru i probaću da nadjem i taj muzej posvećen piratstvu u Culleri.Mada,Dragut je bio strah i trepet celog Mediterana.

Izmenjeno (Leicester)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Do kraja jula u Valensiji je svake nedelje besplatan prevoz metroom i tramvajem - u metrou su kapije otvorene, a za tramvaj nedeljom ne treba validirati kartu na stanici pre nego što se uđe u tramvaj. Maske su obavezne u prevozu, 99% ljudi ih nosi, a postoje povremene kontrole i oni koji ne nose maske moraju da ih stave, ili budu izbačeni napolje.

Takođe, neki muzeji u vlasništvu grada (ili države) su privremeno besplatni - Berza svile, Serano i Kvart kule i još neki. Proverite ipak, pošto su, kad smo mi bili tamo, ulaz ponegde (arheološko nalazište kod katedrale, palata Cervello) ipak naplaćivali, iako je pisalo da je besplatan.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@pzglc Kakve su cene hrane i pića po restoranima u centru ili van centra recimo za menu del dia? Do kada traju letnji popusti za shopping i da li ih koristite za kupovinu po buticima?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nisam video pitanje :)

Sad razmišljam, ali čini mi se da nismo nijednom uzeli menu del dia, ali koliko sam video, cene idu od nekih 12 evra pa naviše, u zavisnosti od toga da li je uključeno piće, dezert i slično. Uvek je bilo nešto što nam se više svidelo :D Dosta restorana naplaćuje dnevni meni skuplje vikendom nego radnim danom. Cene za paelju u restoranima se kreću od nekih 13 evra po osobi za valensijansku paelju pa naviše za različite vrste morskih paelja, i minimum je porudžbina za dve osobe (pričam o restoranima koji važe za autentične paelja restorane). Espreso je od 1,5 evra do 2, kapućino od 2 evra do nekih 2,5. Agua de Valencia je 10 evra za bokal za dvoje tamo gde smo je probali i bila je odlična. Pivo u većini restorana u kojima smo bili ne služe u kriglama, imaju malu čašu, veliku čašu (koja je otprilike 3-4 decilitra) i flašice. Cena za veliku čašu je nekih 3-4 evra, kako gde. Ako idete u stan, a ne u hotel, i raspoloženi ste za kuvanje, gambori u prodavnicama koštaju 10 evra kilo i izgledaju odlično. Takođe, u Mercadoni ima gotovih jela, porcija fideue je 4,7 evra, ukusna je i obilna.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@pzglc Da li si išao i u neke restorane u kvartovima ispod Russafe kao što su En Corts, Mallilla,Na Rovella,Montolivet,Quatre Carreres? Recimo restorani  Bulevar 79,Costa Azul,La Fonda,Sant Jhoane,to su sve latino restorani,kolumbijski,ekvatorski ili paragvajski.Imaju i neke kineske restorane u tom delu,američke itd.

Vidim da su u tom delu nešto niže cene nego u skupljoj centralnoj zoni,a tako je bilo i pre nekoliko godina.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kako trazite let za Valensiju u septembru, preko kog sajta, ima li direktnih povratnih letova za  trecu dekadu septembra iz BGa a da su pristojne cene a da je bez presedanja?

Da li se letovi otkazuju?

Imate li preporuku za povoljan smestaj u Valensiji?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

@pzglc Da li si išao i u neke restorane u kvartovima ispod Russafe kao što su En Corts, Mallilla,Na Rovella,Montolivet,Quatre Carreres? Recimo restorani  Bulevar 79,Costa Azul,La Fonda,Sant Jhoane,to su sve latino restorani,kolumbijski,ekvatorski ili paragvajski.Imaju i neke kineske restorane u tom delu,američke itd.

Vidim da su u tom delu nešto niže cene nego u skupljoj centralnoj zoni,a tako je bilo i pre nekoliko godina.

Nisam išao na tu stranu. Po Rusafi smo šetali jedno popodne, ali nismo seli u neki restoran. Uglavnom smo bili ili po centru, ili po Benimacletu, pošto smo tamo bili smešteni. Samaruk je ok tapas bar u tom delu. Nemaju veliki izbor, uglavnom je morska hrana, ali je ukusno i nije skupo.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@vrtlarka Vrlo teško je da bude povoljno iz Beograda,ali ipak treba pratiti cene Air Serbia ili Wizz Air ako se ide preko Barselone.

Ja sam otišao sada preko Bergama i nisu proveravali kovid papire.Za smeštaj ima raznih cena,ali je sve više skupo i nema više skoro ničega povoljnog.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ostavio bih neke utiske sa putovanja,ali ne znam u kom pravcu da pišem jer tema nije baš aktivna.Ako nekoga nešto zanima,mogu pružiti odgovore ako umem da odgovorim.Cene su ostale na sličnom nivou kao pre par godina i poskupljenja nisu drastična kao kod nas.Hrana zaista nije skupa i ima povoljnih restorana za dnevni meni.U subotu i nedelju budu malo veće cene u restoranima jer tada se masovnije dolazi.Nedeljom rade pojedine prodavnice kao što je Carrefour u tržnom centru Saler,ima ih još nekoliko.Najbolje plaže su u mestima Cullera i Gandia od te neke bliže okoline,gradska plaža je ubedljivo najposećenija.

Mislim da se za letove može dobiti najbolja cena preko konekcija niskobudžetnih avio kompanija Ryanair i Wizzair,nisam baš pratio da li je linija Air Serbia sezonska ili stalna.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Posle okazivanja velike ture po Andaluziji 2020. zbog poznatih nam razloga, i silnih prepiski oko refundiranja više avio karata različitih avio prevoznika, u čemu mi je puno pomogao @Leicester,  nešto sam se ove godine prebacila na kraća, sa naravno što povoljnijim cenama. 

Mesecima sam merkala Maltu i čekala njeno ukidanje karantina... i dočekala u maju...sa bagatelnim cenama, Rim sam takodje vrlo povoljno utvrdila krajem avgusta, samo je smeštaj drastično poskupeo....

I evo brojim dane do Valensije... Naravno, preko Wizza, ali mora se iz Temišvara...            Po svom običaju, jer mi to predstavlja deo putovanja, sve sam detaljno pročitala, pregledala youtube itd...  Apartman nam je preko Bookinga, na manje od 5 minuta od Xative gde staju linije metroa sa aerodroma, centar je tu, a i ostale linije za dalje istraživanje.... @Leicester, ti si najsvežiji sa utiscima pa te molim za par saveta:

Putujemo 10.11. na 4 dana, deluje mi najpovoljnije za prevoz SUMA 10 ali sa 3. zonom zbog aerodroma...nadjoh info da 

Public transport discounts - 1st September to 31st December 2022

The Valencian government has introduced a discount on multi-journey transport passes.

The discount brings the price of a SUMA 10 pass down to €5.60 (one zone), €8.40 (two zones), and €14.00 (three zones).

 

Ti si bio u septembru, da li je zaista tako? Imaš bolji savet?

Sve znamenitosti smo isplanirali i sem starog dela centra i fantastičnog Grada umetnosti i nauke, da li preporučuješ neke skrivene dragulje? El Cabanyal mi deluje simpatično, piktoresno ?

Mi bi njega posle grada umetnosti, posetili bi najverovatnije i Oceonografic, mada smo bili u Barseloni, pa posle Cabanyala projekciju u Hemisferic i taman padne mrak pa da vidimo i ovekovečimo  ovu fantastičnu arhitekturu i sa osvetljenjem....Ostvarljivo za 1 dan bez jurnjave ?

Na Youtubu kažu da se voda pije iz česme?

Gde ti je bilo dobro za večernji izlazak, svi pominju oblasti El Carme, Rusaffu, opet Cabanyal... neki predlozi opuštenih mesta sa dobrom, može i svirkom ?

Za početak toliko, sigurno će pasti još neko pitanje....:hello:

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@maštalica Valensija je odličan izbor za city break,pokušaću da ti pomognem iako sam ja bio u punoj sezoni kupanja i ciljao sam plaže u Valensiji i okolini.Ne znam da li će biti moguće kupanje i u novembru,nadam se da će voda biti prihvatljiva i da ćete se malo i okupati.Ipak,da odgovorim na pitanja...

Za prevoz sam dopunjavao plastičnu karticu koju sam imao od ranije,košta 2 € plastična anonimna za nas turiste,aerodrom je u trećoj zoni C i sa aerodroma moraš da uzmeš dopunu sa ABC zonom.Ja bih ti preporučio T2+ i onda posle dva dana opet dopuniš T2+ i to će biti 20€ po osobi za 4 dana.Zavisi da li ćete se puno voziti po gradu i okolini,ako ne planirate puno vožnji onda je bolja ta SUMA sa 10 vožnji.Ne znam kako ide za dve osobe i da li mogu na istoj kartici.Može da se kontaktira i Metrovalencia na messengeru,ja sam im pisao i dobijao odgovore.

https://www.metrovalencia.es/en/fares/?fbclid=IwAR2kmg2icXxqxd_EP97QbFzy4G_c0xGD_2bMb5Ckelyn2L7Jwwy2_IAkE8s

Dobro je što odmah po sletanju na aerodrom sa dolaznog terminala silaziš pokretnim stepenicama do metroa i tu nas turiste čekaju devojke da nam na automatima otkucaju željene karte,samo mora da im se kaže koju kartu želimo.Ja sam tokom boravka i sam dopunjavao na Xativi.

Odlično je što ste smešteni blizu Xative,tu je metro čvorište a i severna železnička stanica.Tu možete na automatu da sami dopunite SUMA karticu a pomaže i osoblje,takodje im se samo kaže koji tip dopune nam treba.

Vodu sam kupovao u marketima u raznim pakovanjima,u Mercadoni je najpovoljnija ali je i poskupela u odnosu na ranije godine.Nisam pokušao da pijem sa česme,nisam siguran oko toga.

Bio sam u muzeju keramike za 3 € i bilo je zanimljivo.Nisam ulazio u berzu svile La Lonja de la Seda ali ti to možeš sada,naravno :) Plaća se ulaz i u Katedralu a ja nisam ni to postigao.

Mislim da bez problema možeš da ostvariš te planirane obilaske Hemisferica i Cabanyala za 1 dan pošto je prevoz tačan i nema nekih velikih gužvi,sve se postigne u Valensiji.

Meni su hidden gems plaže u okolini Valensije i odlasci u mesta Gandia i Cullera ako budete raspoloženi za tako nešto.Pravi hidden gem je Museo Cueva de Dragut u Culleri a do tamo ide bus iz centra Cullere,zanimljiva istorijska priča o upadu Osmanskih gusara u Culleru,možda si čula za taj dogadjaj? Do Cullere se može vozom sa Severne stanice,i tu ima osoblja koje turistima otkuca kartu i samo im se kaže dokle idemo vozom.

Gandia je grad koji nije baš tako mali i ne znam da li možete da izdvojite dan ili pola dana do tamo?Plaža je udaljena oko 5 km od centra Gandie i do tamo ide bus iz centra.

Ako ste ljubitelji prirode onda možete i do Albufera nacionalnog parka,ja sam išao busem 25 koji je u AB zoni i možeš tamo sa karticom skroz do mesta El Perello koje je poslednja stanica a pre te poslednje stanice ima usput svašta za videti,redjaju se plaže jedna za drugom od kojih su neke i za nudiste.

Hidden gem može biti i veliko jezero u nacionalnom parku Albufera i ako odlučite da platite vožnju čamcem,video sam da to rade turisti a ja ipak nisam želeo da propustim plažu i zato nisam.

Ako imate dobar budžet onda su Russafa i El Cabanyal odličan izbor sa velikim brojem restorana.Nisam nešto jurio noćni život pa nemam neke preporuke.Ipak,imaju odličan beach Marina club sa techno muzikom ako te to bude zanimalo,odmah je uz luku i open air je,ozbiljan klub.

Ja sam išao u restoran Carmen Carmen u oblasti Quatre Carreres i tamo je dobro ako želiš neku jeftiniju varijantu za klopu a ujedno i dobru uslugu,menu del dia po osobi za 9,5 € radnim danima a vikendom je 13€,ne rade ponedeljkom.Bira se predjelo i glavno jelo od po 4 stavki koje nude,dobije se i kafa i piće i dezert.Taj restoran je odlična varijanta da se uštedi i dobro pojede.

Ne znam da li planiraš da malo uštediš ili ćeš ići široko što bi se reklo?Ako ideš široko onda nema potrebe da ideš van centra.

Must see je i centralna pijaca Mercado Central i tu takodje može da se pojede i popije fino,tu bih ti preporučio da popiješ cašu Aqua de Valencia koktela za nekih 3 € otprilike,u restoranima košta dosta više.

Ima i u centru restorana koji nude valencijansku paelju koliko toliko povoljno,u kombinaciji sa nekim pićem ili dezertom.

Izmenjeno (Leicester)
3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moram da napomenem da Cullera zahteva pešačenje od nekih 3 km od železničke stanice do centra i plaže,možda baš i nije dobra ideja pošto ste kratko u Valensiji.A nisam primetio da ide neki gradski prevoz na toj ruti,jedino ide bus Playa-Faro de Cullera.Ako uzmete rent a car onda možete da obidjete širu regiju Costa Blance a ovako bi bilo malo fizički zahtevnije i ne znam da li te zanima pešačenje?Mora da se zaobidje ta ogromna stenčuga-brdo sa natpisom Cullera na putu ka plaži.

Nisam primetio neku uživo muziku u baštama lokala kojih ima svuda po gradu i dobro su popunjene posebno uveče.Najlepše je u Russafi definitivno,i u istorijskoj zoni Ciutat Vella koja je strogi centar.El Cabanyal je uz gradsku plažu i tu je puno mediteranskih restorana sa sličnim cenama kao u centru.Mi u našim kafićima i lokalima sedimo uz muziku koja je često glasna a Španci se okupe i glasno pričaju uz jelo i piće ili samo piće,ne znam da li je to pravilo ili mi se samo čini da je tako.

Ima u centru i meksičke brze hrane u Taco Bell,burito Santa Monica mi je bio odličan a probao sam i Taco supreme.,Burrito Bell mi je bio malo slabiji,ali je to možda bilo i do slabije usluge u tom momentu.Naćose nisam stigao.Lizarran nudi pinćose koji su specijalitet severa Španije.Obično se sami poslužimo iz vitrine i na kraju se plati pojedeno,tako su mi objasnili u lokalu,pinćos bude na čačkalici naboden.

 

Izmenjeno (Leicester)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka