Putnica

KUVAR SVETSKIH PUTNIKA

132 poruke u ovoj temi

Posto svi uglavnom daju recepte za susije, lazanje, Zahere , veoma me je obradovao recept za krempitu. Evo i od mene jedan tradicionalni - pasulj sa rebarcima:

Potrebni sastojci (za 6 osoba):

· 300-400 gr belog pasuljapasulj

· 1 kg suvih rebara

· 200 gr domaće kobasice

· 4 kom. crnog luka

· 2 kom. šargarepe

· 2 kom. paštrnaka

· 4 čena belog luka

· 150 gr brašna

· 30 gr aleve paprike

· 180 ml ulja

· 2 lovorova lista

· Peršunov list

· So, biber, vegeta

· 2 supene kašike sirćeta

· 1 mala kašika šećera

· 1 kašika paradajz pirea

Prethodno veče potopiti pasulj u vodu da prenoći. Rebarca iseći na manje komade. U odvojenim posudama prokuvati pasulj i rebarca a zatim ih spojiti u jedan veći lonac. U lonac odmah dodati i iseckano povrće, lovorov list, naliti vodom i kuvati oko 3h dok meso i pasulj ne omekšaju, uz povremeno dolivanje vode. Sadržaj začiniti solju, biberom i vegetom. Kada je meso omekšalo, a pasulj skoro sav raskuvao treba pristupiti zapržavanju jela, tako što se na zagrejano ulje doda brašno i prži dok ne dobije zlatno žutu boju kada se dodaje aleva paprika i sitno iseckani beli luk, sve promeša na 4-5 sekundi i doda u lonac. Kobasice iseći na kolutove i dodati u lonac, a ukus doterati dodavanjem par kapi sirćeta, šećera, sitno seckanog peršuna, paradajz pirea i kuvati još 15-20 min.

Pasulj služiti sa kupus salatom ili pečenom paprikom u belom luku.

Kako bi Djole Balasevic rekao - i rezanci s makom. http://www.samsvojvodic.com/testo-sa-makom/ tradicionalni vojvodjanski dezert.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

davno smo kuvali pa evo jedan od mojih omiljenih nacina za spremanje testa :srce:

ZEZALICA SA BROKOLIJEM (jelo nema ime pa sam ga ja ovako nazvala :stidljivko: )

- kolicina je za 4 veoma gladne osobe

- skuvati jednu kesu sarenog testa, ocediti i ostaviti da saceka ostalo;

- iseckati 2 vece sargarepe na kockice i kuvati 10 min u posoljenoj vodi pa dodati 1 brokoli usitnjen na cvetice i zajedno kuvati jos 7-10 min, ocediti pa dodati u testo;

- u tavu sipati 2 kasike maslinovog ulja pa na tom proprziti iseckanu 1 manju glavicu crnog luka, dodati jedne pilece grudi (2 veca parceta belog mesa), isto iseckano na sitnije kockice, zaciniti: so, malo vegete, kari, djumbir, bosiljak, timijan (ili po zelji) i meso proprziti da dobro porumeni pa dodati 1 kiselu pavlaku i 1/2 l neutralne pavlake za kuvanje, sve dobro izmesati i da kuva 5 min. preliti meso preko testa i povrca i dobro izmesati.

i to je to, spremno za klopu :srce:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

MOJA SVARCVALD TORTA

Umutiti 4 zumanca sa 4 kasike tople vode, dodati 180 gr secera, 180 gr brasna, 10 gr kakaoa i prasak za pecivo. Dodati umucena 4 belanca i ispeci koru. Kad se prohladi preseci na dva dela.

Fil: pakovanje visanja od 400 gr staviti u serpu sa malo soka (koji imate, jabuka, visnja, narandza..). Posebno umutiti jedan puding od vanile sa malo soka i kad visnje pocnu da kljucaju dodati puding i prokuvati par minuta.

Posebno umutiti slag od 1l slatke pavlake.

Kore poprskati visnjevacom ako imate, na svaku koru staviti zele od visanja, a zatim premazati slagom i ukrasiti.

p1010844a.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

evo i jedan moj ako volite smokve  :)

potrebno vam je

8 smokvi

50-60ml limunovog soka

50g zutog secera

pola kasicice cimeta u granulama

1 kasicica secera u prahu

pripremate ga ovako:smokve se narezu na kriske i permazu mesavinom soka od limuna i zutog secera.stavimo ih da se ispeku u pre toga zagrejanu pecnicu na 200stepeni oko 10-ak minuta

pomesajte secer u prahu i cimet sa pavlakom mada ga moja komsinica i sa nekim namazom sirnim pravi meni je sa pavlakom lepse

servira se prvo umesana pavlaka cimet secer u prahu a preko smokve,mogu i hladne da se serviraju

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

M A F I N I

Testo: 270 gr brašna, 200 gr šećera, 100 gr margarina, 2 jaja, 150 ml jogurta, 5 kašika mleka, 1 prašak za pecivo, 150 gr čokolade za kuvanje.

Zagrejati margarin, pa ga pomešati sa šećerom i jajima. Jogurt i mleko umutiti i pomešati sa brašnom i praškom za pecivo i dodati margarin sa šećerom i jajima. Masu mešati dok ne postane glatka. U smesu dodati narendanu čokoladu.

Gotovu smesu sipati u papirne modle i peći na 180 o 20-25 minuta.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Garantovano najbolje BAJADERE koje mozete da zamislite!

Sipati u serpu 600 g secera sa 16 kasika vode,ostaviti da provri.

U to dodati 300g mlevenog keksa i 300g oraha.

Kada se prohladi,dodati jedan margarin,podeliti smesu u 2 dela,u jedan dodati 100g cokolade.

Prvo oblikovati deo sa cokoladom,preko staviti drugi deo i prohladjeno preliti glazurom od cokolade.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ovo su Info kiflice

Svi kazu da su najbolje, vi probajte pa prosudite sami...

1.solja mleka mlakog

po 1 kasicica soli i secera

1.svezi kvasac rastopiti u tom mleku

Dodati

3.jaja

malo manje od 1.solje ulja (ide cela, ali ja stavim manje za jedan, dva prsta od te solje, da ne bude masno)

Dodajes brasno tip 400, i mesis rukom otprilike da se ne lepi za prste (na ovu masu ide manje od 1.kg otprilike 700,800 g)

podelis u jufke, razvlacis tanko, seces u trouglove, stavljas beli meki sir, motas u kiflice. Ovde mozete i komadice sunke, kobasice, virsle dodati

Pleh podmazati iskljuvivo margarinom (ja samo vitalov) redjati kiflice da ima prostora izmedju jer dosta narastu.

Premazes ih zumancom sa solju, susam i na svaku stavis po komadic margarina.

Teka tada ukljucis rernu na najjace. Kada "krenu" da rastu, onda se ubaci u rernu i smanji na 200 C. Gotove su kada porumenu. Izbacis i ostavis da upiju ostatak margarina.

Prijatno od Infa koji je napravila do sada vagone istih.

sdc10322.jpg

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

PIRINAČ NA TAJLANDSKI NAČIN

Koristim sitni kočanski beli pirinač . Za dve osobe jedna veća šilja za kafu pirinča se prelije sa istom šoljom vode ( ne soliti uopšte) staviti da prokuva i čim prokuva isključiti. Ostaviti na toploj plotni i otići na posao.

Kad se vratim kući,u tiganju na malo ulja ( jena supena kašika) prodinsatati malo crnog luka i dodati povrće po želji , ubaciti pileća prsa seckana na tanke štapiće . Začiniti soja sosom i krupno mlevenim čilijem . Meso će biti gotovo za 5 min. , dodati hladan pirinač i još soja sosa po ukusu. Servirati na tanjir i po ukusu ekstra dodati - posuti krupno mleveni čili .

U supermarketima IDEA postoje mali paketi pirinča 100g- mešavima integralnog , crnog i crvenog. Može se koristiti u prethodnom receptu ali se pirinač mora prethodne večeri potopiti i ujutru prokuvati 15 min. ,isključiti i ostaviti na toploj plotni , otići na posao i po povratku ista procedura koa u prethodnom.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo i mene malo. Za sada recepti koje sam postavila u Kafani, a biće još...

Gulaš u ludaji

Znači skuvam normalan gulaš - luk, junetina ,svinjetina, aleva paprika, biber,feferona za one koji vole ljuto, "žličica" vegete, so...kratak saft,malo jače sve začinim jer je meso ludaje slatko

Odrežem ludaji gornji deo bundeve koji posle posluži kao poklopac, očistim je od koštica i ne baš skroz kuvani gulaš sipam u ludaju, poklopim tim gornjim delom i pečem u rerni.

Za svaki slučaj ludaju stavim u veliku vatrostalnu činiju, ali nisam do sada imala iznenađenja te vrste...,mada je lakše i jednostavnije da se vadi izrerne...

Ludaju pečem oko 2 sata , kako bi se i ona ispekla, naravno vodim računa da ne pregori zbog onog gulaša...

Serviram vruće iz bundeve, meso ludaje je pečeno i meko i odvaja se kad se vadi gulaš...

Uz to serviram knedle od kukuruznog brašna - skuvam običnu kulju u slanoj vodi,dodam kukururuzni griz, šaku sira, i na kraju seckani peršun u sve to... Skuvam malo gušće i odvajam u činiju kao knedle...

Eto, probajte!

Jedna diuretično-vitaminska "bomba" od celera

Izrendajte belu rotkvu, celer, jabuku, može i šargarepa i naseckajte orase...Sve pomešajte,posolite i začinite limunom ili jabukovim sirćetom...

Mrsnija varijanta je da dodate pavlaku, a može i jogurt

Još jedna varijanta salate od pečenih paprika

u vatrostalnu činiju na dno postavi red očišćenih i oceđenih pečenih paprika,

mileram preko toga,

na mileram red seckaneih kiselih krastavčića (isto oceđene),

zatim red seckane stišnjene šunke, prsa u omotu ili nešto tog tipa

na šunku ide ponovo red krastavčića

i još jedan red milerama ili pavlake preko toga - šta imaš i voliš,

i poslednji red su ponovo pečene paprike...

ohladi i uživaj...

*paprike možeš iseći na štapiće i tako ih ređati - lakše je kasnije zaserviranje

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vidim da ste se raspisali na ovoj temi,pa resih da i ja dam mali doprinos:D.Ovo je omiljena poslastica mog drustva,a posebno moje sestricine.Jeste da ubija od unetih kalorija ,ali kad je slatko slatko je.

GRCKI SLADOLED

2oo gr slaga u prahu

250 gr prah secera

20 gr zelatina

1 l mleka

300 gr mlevenog keksa(moze pettit,ali je meni mnogo lepse sa plazmom)

1 veca tabla euro krem bloka

oko 150 gr cokoladnih napolitanki(ja kupujem obicno na meru)

Tablu eurokrema i napolitanke staviti malo u zamrzivac da bi se lakse rendale.

Zelatin rastopiti sa 5 kasika hladne vode pa ga dodati u soljicu toplog mleka(tu soljicu oduzeti od gore spomenute litre mleka),da se istopi.Istopljeni zelatin staviti u preostalo hladno mleko i ostaviti oko 40 minuta u frizider da se stegne.Dok je u frizideru obavezno ga promesati 2-3 puta.Sad ja moram da napomenem da su mnogi imali problem oko ovoga,jer se desi da bude redje nego sto treba,ali krknete ga na kratko u zamrzivac i resili ste problem.Nadam se da ce vam uspeti i bez toga,ali samo da napomenem.Mleko sa zelatinom(iz frizidera) pomesati sa slagom umucenim sa prah secerom.Umutiti u krem.Na dno posude(ja koristim malo vecu ovalnu tepsiju)staviti 1/3 mlevenog keksa,preko keksa 1/3 krema(malo je zeznuto da se rasporedi preko keksa,ali i ako se malo zbrcka nema veze,pokriju ga ostali slojevi)preko krema narendanu tablu eurokrema,pa opet 1/3 mlevenog keksa,pa 1/3 krema,pa preko krema narendane napolitanke,opet ostatak keksa,i na kraju ostatak krema.Ako je ostalo keksa posuti kao dekoraciju odozgo.

Posle svega ostaviti ga na neko vreme u frizideru da se ohladi,servirati u cinijice i navaliti:-P.Sad izvinite ako sam ga malo iskomplikovala,nisam neki talenat za objasnjavanje postupka spremanja,ali sam zato odlican degustator:D.Posle ovoga dijeta 3 dana

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

600g nakiselih jabuka

150ml soka od jabuka

4 kašike šećera

1 kašičica cimeta

1 kesica vanil šećera

kašika gustina,500ml mleka

kesica pudinga od vanile

250ml slatke pavlake

Jabuke očistiti i iseći na sitne kockice. Staviti ih u šerpu da se kuvaju sa 2 kašike šećera,vanil šećerom, cimetom i 100ml soka od jabuka.zatim kada provri, kuvati 10-ak minuta. Gustin rastopiti u preostalom soku od jabuka i dodati kuvanim jabukama-još kratko kuvati(minut-dva) i ostaviti da se hladi,puding pomešati sa 2 kašike šećera i ukuvati ga u 500ml mleka. Kada se puding ohladi u njega umešati ulupanu slatku pavlaku.

redjati u casu kao kad pravite kup od sladoleda npr.jabuke-puding-jabuke i na kraju puding.lako i jednostavno se pravi a vrlo je ukusno :) probala sam kad sam bila u kragujevcu,u poseti kod rodjaka, jako mi se dopalo trazila recept i sad ga stalno pravim :D

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

drugarici danas spalo u domaci zadatak kuvanje rucka pa resih da podelim recept sa vama :stidljivko:

*PILETINA SA PECURKAMA U BELOM VINU*

10-ak komada belog pileceg mesa istucati i zaciniti (vi po zelji a moj mix je:so, vegeta, kari, djumbir, bosiljak i timijan). Meso uvaljati blago u brasno iproprziti na vrelom ulju (ne treba se skroz ispeci, dosta je minut - dva sasvake strane). Pola mesa staviti na dno tepsije (ja za ovu kolicinu koristimpravougaonu tepsiju 20x32). Oprati i iseckati na tanje listice 300-400 grgljiva, malo posoliti i povegetiti (a ako vam je ostalo mix-a zacina od mesa,sto se meni uvek desi, mozete i to tresnuti u pecurke :)) i staviti prekomesa. Na pecurke izrendati tanji sloj kackavalja ili nekog drugog slicnog sirapa preko toga poslagati drugu polovinu mesa. Razmutiti dobro jednu pavlaku i1-1,5 dc belog vina i malo posoliti pa ovo ravnomerno razliti preko mesa igljiva. Ususkati dobro alu folijom i peci na blazoj temperaturi 160-180 C 1,5h.

Meso bude bas mekano a zacini, vino, pavlaka i brasno od mesa se sa pecurkamastope u super ukusan prilog.

Izmenjeno (drugarica)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

KINDER TORTA

Potrebnoje:

- 6 jaja

- 150 gr mlevenih oraha

- 200 gr euro krema

- 1 l mleka

- 1 puding od vanile

- 250 gr margarina

- 100 gr čokolade za kuvanje

- 250-300 gr plazma keksa

- 3 kesice šlaga (ili ½ l slatkepavlake)

Kora:

Umutiti 6 belanaca,6 kašika šećera,1 kašika ulja,1 kašika prezle,2 kašike brašna,150 gr oraha.

Ohlađenu koru premazati euro kremom

Fil:

Umutiti 6 žumanaca sa 10 kašika šećera,5 kašika brašna i jednim pudingom od vanile.Sv eto ukuvati u 1l mleka.

U prohlađen fil dodati 250 gr margarina.

Fil podeliti na 2 dela i u jedan dodati 100 gr istopljene čokolade za kuvanje.

Tortu ređati na sledeći način:

- kora

- euro krem

- žuti fil

- 1 red plazme umočene u mleko

- Crni fil

- Šlag (ili slatka pavlaka)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kuglice od smokava

Potrebno je: 300 gr. smokava

300gr. urmi

malo mlevenih oraha

šećera po ukusu

sok od 1 narandze

sve samleti i izmešati, praviti kuglice i uvaljati u mlevene orahe.

Grčki ćevap

Potrebno je: 1 kg. mlevenog mesa

1 kg. kuvanog krompira u ljusci

5 žumanaca

1 glavica crnog luka

malo belog luka

so, vegeta, biber

prezle

Kuvani krompir oljustiti i izrendati u meso, dodati pet žumanaca, crni i beli luk, so, vegetu, biber, pa dobro izraditi i ostaviti da odstoji u frižideru 1 do 2 sata. Nakon toga formirati ćevape, formirane ćevape uvaljati u belance, pa u prezle i peći na vrelom ulju. Služiti uz preliv za koji je

potrebno: 2 pavlake

2 kašike senfa

2 sitno iseckana kisela krastavca.

Šlag torta

Potrebno je: 600 gr. šlaga

200 gr. mlevene plazme

100 gr. pecenih lesnika

200 gr. čokoladnih napolitanki

40 gr. želatina

1,5 l mleka

U 1,300 l mleka staviti 300 gr. šećera da provri, pa skinuti sa vatre. U 200 gr. mleka umutiti želatin, pa to dodati u kuvano mleko i nastaviti kuvati još 10 minuta. Dobro ohladiti masu ( najbolje da odstoji 2 sata u zamrzivaču). U ledenu masu dodati 600 gr. šlaga i dobro umutiti mikserom. Umucenu masu zatim podeliti na tri dela. U prvi deo dodati 200 gr. mlevene plazme i lesnike, drugi deo ostaje beo, u treći deo dodati 200 gr. mlevenih napolitanki, pa formirati tortu. Po želji ukrasiti.

P R I J A T N O

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

najbolji TIRAMISU sto sam do sada probala

Umutiti cvrsto 1/2 l slatke pavlake (u receptu stoji da je bitno da bude HuLaLa sl. pavlaka) i u to dodati 1/2 kg sira Maskarpone pa sve dobro sjediniti.

Uzeti 8 jaja pa razdvojiti zumanca i belanca. Belanca sama umutiti u cvrstu penu a u zumanca staviti 8 kasika secera i umutiti mikserom da bude penasto (dok masa ne dobije belkasto-zutu boju).

Zumanca polako sipati u masu sir + slatka pavlaka i lagano mutiti mikserom a kad sve istresete dobro izmutiti zajedno.

Na kraju u ovu masu dodati belanca i sve dobro umutiti drvenom kasikom RUCNO. Veoma bitno je da kad se u masu stave belanca nema vise mucenja mikserom.

Bebi piskote umakati u nes kafu ili mleko (ja uzmem 3 dl mleka + 2 supene kasike nes kafe) i slagati u tepsiju. Preko prvog reda piskota namazati pola mase pa na to sloziti jos jedan red piskota i namazati preko tog ostatak mase. Poravnati i posuti kakaom (ja sipam Neskvik) kroz malo cedilo da bude lepo i ravnomerno posuto.

Tepsija treba da bude 22x35 cm (ili priblizno tome).

Da bi kolac dobio strukturu koja se moze seci treba da stoji u frizideru bar preko noci a moze i duze (kad se napravi masa je kremasta i mozda malo i redja nego obicni slag kad mutite ali kad odstoji bude skroz cvrsta i moze se lepo seci).

Potrebna kolicina piskota je tri mala pakovanja (ono sto je pakovano po jedan red) ili ako volite da maznete koju usput, dok pravite onda dve vece kutije (pakovanje po dva reda).

Mnogo je ukusan kolac a mislim da bolje ne racunati broj kalorija :zvizduk:.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka