Putnica

KUVAR SVETSKIH PUTNIKA

132 poruke u ovoj temi

Ovih dana puno razmenjujem recepte sto sa forumasicama sto privatno. Onda mi u trenu dodje ideja, a zasto ne bismo imali svoj kuvar gde bi ostavljali one dobre i proverene recepte koji se lako prave i jos sladje konzumiraju. Mislim da je bolje imati sve na jednom mestu nego da saljemo recepte na pp. Nadam se da ce tema zaziveti i u to ime prilazem nekoliko svojih omiljenih i proverenih recepata.

p.s.

Bilo bi dobro da ova tema zazivi bas kao kuvar, a ne caskanje u kaficu. Zato vas molim da ostavljate samo recepte, a eventualne dopune recepata i objasnjenja neka urade autori recepta po potrebi. Svoje komentare recepata mozete ostavljati na temama Kafic, Tasos...gde se uveliko caska o svemu. Nadam se da cete uvaziti moju molbu!

Zamolicu i moderatora da brise sve komentare koji ne sadrze recepte cisto da bi se odrzao kontinuitet teme.

Izmenjeno (Putnica)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Projara

Potrebno:300 g kukuruznog brasna

500 ml kisele vode

300 g sira

3 komada jaja

200 g kajmaka

prasak za pecivo (ceo)

malo soli

Umutiti jaja, dodati kajmak i izmrvljen beli sir, prasak za pecivo,brasno i kiselu vodu.

Peci u zagrejanoj pecnici na 250 stepeni dok ne porumeni.

Umesto kajmaka moze se staviti casa ulja.

Grcka torta

Iseckati 150 g lesnika i zapeci u rerni.

Kora: Umutiti 7 belanaca, 7 kasika secera, kasiku ulja, 2 kasike brasna i 3 kasike prezli.

Tako umucenu koru razliti preko lesnika i ispeci.

Fil: 7 zumanaca, 200 g secera, 2 pudinga od vanile skuvati u 800 g mleka. Kada se fil ohladi umutiti sa margarinom. Fil podeliti na 2 dela i u jedan dodati 100 g otopljene cokolade. Koru premazati sa 200 g "Euro-krema" (onu stranu sa lesnicima), zatim zuti fil, pa braon. Tortu ukrasiti slagom. (ja sam upotrebila 4 kesice!)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Puzici s tunjevinom

Potrebno: 1 pakovanje lisnatog testa (unutra imas 2 table)-odmrzni ga

1 konzerva tunjevine (ocediti od ulja)

kim

Rastanjiti svaku "koru"(tablu) pojedinacno, i naneti na dve trecine testa pola konzerve tunjevine (razmazati kasikom). Urolati svaku koru , seci na kolutice i polozeno redjati na pleh, prethodno pokvasen hladnom vodom.

Kada iseces oba rolata, tih kolutica ima taman da ti bude popunjen pleh od rerne.

Odozgo posuti kimom. Peci 10-15' u zagrejanoj rerni.

Ovo je fenomenalno, a pripremi se za 10 '.

nik14m.jpg

Puzici sa sirom

Potrebno: 500 g srednjih ili debljih kora

200 g kravljeg sira

5 jaja

ulje

kisela voda

2 kisele pavlake

Umutiti 3 komada jaja, dodati razdrobljen sir i 1 pavlaku.

U pakovanju obicno imas 8-9 kora.

Svaku koru poprskati (premazati mesavinom ulja i kisele vode), pa naneti "fil".

Kada iskoristis sav materijal, uvijes "u rolat" i seces na kolutove.

U podmazan pleh redjas "polozene kolutove, svaki premazes sa malo ulja odozgo.

Umutiti 2 komada jaja i drugu pavlaku i ovom smesom premazati svako parce.

Peci na 200 stepeni oko 20-25' (prethodno zagrej rernu!)

hrana10.jpg

Pizza-pita

Potrebno: 500 g debljih kora (za gibanicu)

300 g sunke

300 g kackavalja (iriski, npr.)

4 kisele pavlake

origano

2 vece kese kecapa "polimark"

2 komada jaja

Pleh u kome ce se peci obloziti alu-folijom (nicim ne mazati!)

Od ove kolicine dobijes 2 debela rolata, koja poredjas u pleh jedan do drugog.

Samo prati uputstvo i nema sta da pogresis!

Svaki "rolat" pojedinacno, pravis na sledeci nacin:

Rasiris prvu koru-premazes je kecapom (jedna kesica); preko nje rasiris drugu koru- pospes je sa 150 g sunke isecene na kockice i preko toga pospes origano; stavis trecu koru-premazes je 1 celom pavlakom i pospes sa 150 g kackavalja seckanog na kockice; cetvrta kora-premazati je jajetom (ne razmucuj, vec ga razmazi direktno na koru, brzo da se na razlije)

Uviti u rolat, zaviti krajeve i staviti u tepsiju. To ponoviti sve jos jednom.

Pre pecenja zaseci parcice na oba rolata i svaki premazati sa po jednom celom pavlakom.

Peci dok ne porumeni.

Ovo je sve brzo, a preukusno. Prijatno!

pict4152.jpg

Izmenjeno (pefkari)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hleb sa crnim maslinama

600g brasna

15g svezeg kvasca

1 kasicica secera

400g crnih maslina bez kostica

maslinovo ulje, so, majcina dusica

Razmutiti kvasac sa pola kasicice secera u 2dl mlake vode. Pomesati 300g brasna sa malo soli i pola kasicice secera i to dodati razmucenom kvascu. Pokriti i ostaviti 30 min da naraste na toplom.

Zatim testu dodati preostalo brasno, 2 kasike ulja i 1,5dl mlake vode. Umestiti da bude cvrsto i elasticno, formirati pogacu (kuglu) premazati uljem, pokriti vlaznom krpom i ostaviti da narasta 1 sat.

Premesiti testo i podeliti na 4 dela. Svaki deo razvuci u pravougaonik oko 30x15cm, poredjati masline i majcinu dusicu (ja koristim onu iz kesice mrvljenu), urolati i premazati uljem. Poredjati sve na pleh, premazati uljem i ostaviti da narasta 90min.

Posuti brasnom i peci u zagrejanoj rerni na 220 oko 15-20 min. Na dno rerne staviti posudu sa vodom kako bi hleb dobio mekocu od vlage.

PRIJATNO :srce:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

SALATA OD PAPRIKE

6 crvenih pečenih paprika oljuštiti i iseckati. Izmešati sa 500 gr švapskog sira, 100 gr pečenog susama, 1 malim krem sirom, 1/2 pavlake. Dodati so i biber po ukusu i ohladiti

SALATA OD KRASTAVCA

1 veliki sveži krastavac sa korom iseckati na krugove;

500 gr pečuraka iseckati na listiće, izdinstati bez ulja dok ne izgube svu vodu i prohladiti;

vezu mladog luka i jedan mladi beli luk iseckati.

Izmešati sve sa jednom kafenom šoljom kuvanog pirinča, 2 pavlake. Dodati so, biber i bosiljak po ukusu.

BELE PIHTIJE

- 1/2 l jogurta i 1/2 kg majoneza staviti da provri. Dodati 5 kesica želatina (5o gr).

Redjati: seckanu šunku, kuvanu i seckanu šargarepu, seckana barena jaja i kisele krastavce (red povrća - red preliva).

RAVNI TABANI

- 250 gr šećera, 1 prašak za pecivo, 250 gr brašna, 1 kafena šoljica ulja, 1/4 l mleka i 3 velike kašika kakoa, umutiti i ispeći.

Fil: 5 jaja, 300 gr šećera i 3 velike kašike kakaoa skuvati na pari. U prohladjeno dodati 250 gr umućenog margarina. Razliti na koru. Odozgo poredjati višnje (500 gr).

Napraviti glazuru od 3 kašike šećera, 3 kašike mleka, 1 kašike margarina i 150 gr čokolade.

ŠPANSKA PITA

- 1 kiselo mleko, 1 kafena šolja mleka, 1 kafena šolja ulja, 4 jaja, 1 prašak za pecivo i 16 kašika brašna umutiti. Dodati rendani kačkavalj, seckanu šunku i seckane kisele krastavčiće.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bosanac

Testo: 3 kom. jaja

6 soljica secera

3 soljice ulja

5 soljica mleka

5 soljica brasna

4 soljice mlevenih oraha

pola praska za pecivo

Peci na 250 stepeni.

Preliv: 15 kasika secera

5 kasika vode

3 stangle cokolade

125 g putera

4 soljice mlevenih oraha

Sve rastopiti pa preliti preko testa.

Pleh bi trebalo da bude velicine izmedju sveske formata A4 i pleha od rerne. Ovo je brzo resenje za "nagli pad secera", goste koji su se iznenada najavili ili pojavili! Prijatno!

nik10.jpg

Izmenjeno (pefkari)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kosnice

"Testo": 250 g oraha

400 g prah-secera

2 belanca

Umesiti "testo", praviti kuglice, pa kosnice praviti modlom (postoje drvene i plasticne, plasticne su prakticnije!Ako koristite drvene, pre stavljanja svake kuglice naprasiti modlu prah-secerom ili svaku kuglicu uvaljati u prah-secer!)

Fil: 2 zumanca

1 jaje (celo)

8 kasika secera

3 stangle cokolade

Skuvati, pa dodati pola umucenog margarina. Ohladjenim filom puniti kosnice.

Zatvoriti ih kruzicima od oblande. Ispadne 60 komada.

Bitno je da kada oblikujete "kosnicu" odmah je nafilujete, poklopite oblandom i blagim udarom o sto ili ruku "izbacite iz modle".

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Keks bombice sa rumom

clipimage002fm8.th.jpg

180g putera

150g prah secera

250g mlevenog keksa

1 kasika ruma

seckane zele bombone

cokolada

lesnik

Penasto umutiti puter i secer, dodati keks, rum i zele bombone. Ako je masa suvlja dodati malo mleka ili malo vise ruma.

Od mase napraviti kuglice ili napuniti gotove korpice od testa ( sto je na slici) i ostaviti da se malo prosusi. Zatim preliti istopljenom cokoladom i posuti seckanim lesnikom.

Izmenjeno (ivy & P)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pogaca "Suncokret"

Sastojci

* parce kvasca

* 1/4 l mleka

* 2 cela jajeta i 1 belance

* oko 1 kg. brasna

* casa jogurta

* 5-6 kasika ulja

* parce margarina

* malo soli

Priprema

Zamesite testo, podelite ga na dva dela i razvijte dve kore debljine oko 1 cm.

Prvu koru premazite uljem pa preko nje stavite drugu, pa i nju premazite uljem,a zatim uvijte obe u rolat. U podmazan okrugli pleh redjajte isecen rolat secenom stranom okrenutom na gore. Najpre u sredinu pleha stavite jedno parce,

a ostalo postavite okolo u vidu cveta. Premazite zumancetom i sa malo rastopljenog margarina, ostavite oko pola sata da malo naraste i pecite.

Przenice od kackavaalja

Sastojci

stariji kackavalj - brasno - jaja - prezle - ulje (mast)

Priprema

Przenice od kackavalja se mogu spremiti i na ovaj nacin: iseci reznjeve starijeg kackavalja, uvaljati ih prvo u brasno, zatim u razmuceno jaje, a naposledku u prezle. U tiganj staviti mast (ulje), pa kad se ona dobro zagreje, spustati pohovani sir, rumeno mu ispeci jednu i drugu stranu, pa toplo sluziti.

Rolat sa sunkom

Sastojci

200 g maslaca - 120 g brasna - 1/2 l mleka - 6 jaja - 250g sunke - 100 g kisele pavlake - 50 g permezana - so i biber po ukusu

Priprema

Zagrejte 120 g maslaca,dodajte brasno i mleko stalno mesajući. Kuvajte dok masa ne postane gusta.Ohladite.Dodajte jedno po jedno 6 zumanaca i ulupani sneg od 6 belanaca.Polako umutite i masu stavite u pleh podmazan maslacem.Kad je testo za rolat peceno,izrucite ga i isecite napola po duzini.Sameljite sunku, dodajte kiselu pavlaku, so i dosta bibera.Namazite polovinu testa. Poklopite drugom polovinom. Isecite na komade,ali tako da oblik rolata ostane ucelo.Istopite 80g maslaca i zalijte rolat.

Pospite permezanom i sluzite toplo.

Pita od pecuraka bez kora

Za 4 osobe

Sastojci

- pecurke (300 g)

- jaja (4 kom.)

- jogurt (1 èaša)

- brasno (10 kašika)

- prasak za pecivo (1 kesica)

- persun - sitno seckan (1 veza)

- crni luk - sitno seckan (1 glavica)

- ulje

- so

- biber

- aleva paprika

Priprema

Pecurke prodinstati na ulju sa malo luka, posoliti, pobiberiti i dodati alevu papriku po ukusu.

Umutiti jaja, jogurt i brasno, dodati prasak za pecivo i sekani persun. U tu masu dodati

prohladjene pecurke. Sve izliti u pleh sa visokom ivicom i peci na 175 stepeni oko 40 min.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Keks torta

Recept za "keks tortu" nema neku odredjenu meru, ali probacu da je odredim (ja inace malo sta radim i pravim odokativno i uvek sam prezirala kad mi drugi to kazu, ali moja mama zaista nije merila nego je pravila po osecaju i davili smo se u njenoj "keksusi")

Samo cu napomenuti da ja danas koristim keks "Avala" umesto "Petit beurre" jer je tanji i malo manjih dimenzija, ali odlicno omeksa i, sto mi je jos vaznije, brze se sastojci stope i moze brze da se jede! :)

Elem, potrebni sastojci su ( za onako veliku kao na mojoj slici):

1. pakovanje keksa "Avala" ( u zavisnosti od velicine tacne upotrebis koliko ti treba)

2. 500 ml mleka za umakanje keksa ( mlakog)

3. veca solja skuvane kafe

4. 500 g putera

5. 1 kg prah-secera

6.12 stangli otopljene cokolade

7. sok od 2 limuna

8. narendana kora od ta 2 limuna

9. za posipanje odozgo malo mlevenih oraha ili pendana cokolada ( ja volim obe varijante)

Dakle , za fil se umute puter, prah-secer, sok od limuna, kora limuna i otopljene stangle cokolade.

Na tacnu redjati keks, tako sto se svaki umoci u mesavinu mleka i kafe i slozi kao "kora". Zatim se ceo red jos poprska tom mesavinom mleka i kafe i premaze delom fila. Pa tako ponavljas nekoliko redova u zavisnosti od toga koliko zelis da ti bude visoka torta. Ja pravim uglavnom sa 5 redova keksa i volim da mi je bas "filasto" ( kao i sve ostalo, pite, torte, sarme, ma sve! :D )

Kada se poredja poslednji red, dobro se isfiluje sa svih strana i pospe onim sto vise volite-orasima ili rendanom cokoladom ( ja probala i mix, ma sve ide!)

Za prvi put, dok ne odredite meru keksa mozda ne ispadne bas kako ste hteli, ali brzo cete uci u stos!

kekstorta.jpg

Izmenjeno (pefkari)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

"Jupi" torta

300 g mlevenog keksa ( "petit beurre" ili "plazma")

250 g prah-secera

250 g putera

100 g seckanih oraha ili badema

100 g suvog grozdja

4 stangle cokolade

rum

gazirani sok od pomorandze ( nekad je to bio "Jupi", danas "fanta narandza"), oko 4 dl

Umutiti puter sa prah-secerom, dodati orahe, otopljenu cokoladu,suvo grozdje prethodno

potopljeno u rum, keks i na kraju sok. Sve "izmesiti" i formirati oblik koji zelis.

Mozete da je ostavite tako, da premazete slagom, glazurom od cokolade, sve pase!

Sta je bitno? Ovu tortu svi vole, a za cas se pravi! Zgodna je za "pravljenje" raznih oblika i figura; ako imate malu decu, zgodna je za rodjendanske torte ( ako volis da se "igrate" i obradujete decu raznim poznatim im likovima ili zivotinjskim oblicima i sl). Ako vam treba za te prilike, napravite 2, 3 x vecu kolicinu. Probajte od ove kolicine- pa cete videti koliko vam treba!

U originalnom receptu isla su i 4 ziva jajeta koja sam odavno izbacila zbog straha od salmonele. Posebno su se mutila belanca i zumanca ( zumanca se mutila sa puterom i secerom, prvo, pa se sve po redu dodavalo i , na kraju belanca). Jeste za nijansu penastije i daje mu na kolicini, ali, verujte- i ovako je FENOMENALNO!

Prijatno i nadam se da nisam mnogo "udavila"!

P.S. Za slucaj da su vam deca, ne daj Boze, alergicari ( pravila sam vise puta i za jedno dete koje je extra na sve alergicno!) imate varijantu da puter zamenite margarinom, a gazirani sok "frutekom" od breskve-2 flasice.

Izmenjeno (pefkari)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

SALATA SA TESTENINOM

- 1 pakovanje testa (spiralice)

- 1 pakovanje pečene paprike (može i manje, kako ko voli)

- 300 g šunkarice (praške šunke, karea, čega god)

- 1 pavlaka

- 200 g majoneza

- so, biber

Testo skuvati.

Papriku iseći na trakice.

Šunkaricu iseći na kockice.

U prohlađeno testo dodati sve sastojke i staviti u frižider na jedan dan (nije neophodno da stoji 1 dan).

Ja sam dodala i rendani dimljeni kačkavalj.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja ga zovem ITALIJANSKI HLEB

Gotovu podlogu za picu dobro izbockati viljuškom i premazati maslinovim uljem. Preko toga razbacati 2-3 čena belog luka i posuti sa po 2-3 prstohvata origana, bosiljka i ruzmarina (njega prethodno usitniti). Probajte i samo ovako, a mogu da se ubace i crne masline isečene na kolutiće. Sve to zapeći, da porumeni, ne i da se prepeče. Naravno, još je bolje sa domaćom, ne kupovnom podlogom.

Ide lepo uz belo vino, pivo, ili kiselo mleko, prema raspoloženju.

Može da se služi sa mešavinom maslinovog ulja i balsamico sirćeta, u nekoj zgodnoj tacnici u koju se zalogaj hleba utopi...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kornfleks torta

Testo: 200gr kornfleksa, 50gr margarina, 300gr bele cokolade (mada moze i crna)

Fil: oko 750gr voca (jagode, maline, visnje, ananas po izboru), 2 pudinga od vanile i oko 1/2 l soka (opet po izboru, jabuka, narandza, ananas)

Slag: 300gr slaga na meru, 250 gr Ella sira, vanil secer

Priprema testa: Samleti kornfleks ali da bude malo krupnije, u serpici otopiti cokoladu i margarin i pomesati sa kornfleksom. Jednu trecinu odvojiti i staviti sa strane, a 2/3 testa staviti u kalup za tortu (sa obrucem), utapkati na dno kao koru, podlogu za fil. Staviti u frizider da se stegne.

Fil: Ispasirati voce, ne mora mnogo sitno i staviti da se kuva sa sokom. Sa malo soka umutiti 2 pudinga od vanile i dodati u smesu kad prokljuca. Skuvati par minuta kao puding i ostaviti da se ohladi. Sipati preko kore od kornfleksa i vratiti u frizider.

Slag: Umutiti slag i dodati sir i vanil secer. Sipati preko vocnog fila i vratiti u frizider.

Kad se dobro stegne ostatak mrvica od kornfleksa staviti po povrsini torte. Pazljivo skinuti obruc od kalupa i sluziti tortu.

Napomena: Kada pravim sa crnom cokoladom, onda stavljam visnje, uz ananas mi vise ide bela cokolada. Torta je vrlo dekorativna kad se isece, nije mnogo slatka i redovno izaziva odusevljenje gostiju.

Cokoladni sufle

Potrebno: 4 kasike butera, 5 kasika brasna, malo soli, solja mleka, 50gr crne cokolade, 3 jaja, vanil secer, 1/2 solje secera.

Istopiti buter i dodavati brasno. Kuvati dok se ne pojave prvi klobuci. Dodati istopljenu cokoladu, mleko i so. Mesati dok ne naraste i ohladiti.Umutiti zumanca i vanil secer. Ulupati sneg od belanaca dodajuci secer. U sneg dodati zumanca i cokoladnu masu. Razliti u rebrasti pleh za srneca ledja koji je prethodno podmazan. Pleh staviti u drugi veci pleh koji je napunjen sa dva prsta vrele vode. Peci u rerni na 200 stepeni. Sluziti toplo sa hladnim slagom posutim cimetom.

Napomena: Ovo je recept Lajze Mineli i odlican je, lako se pravi i vrlo je neobican.

Cokoladna vekna - prefinjen kolac za slave

2 kisele pavlake, 8 kasika secera, 250gr cokolade istopiti i dodati 250gr prepecenih lesnika i jednu sitno izlomljenu oblandu. Kad se prohladi oblikovati veknice.

Plazma sa jagodama

Umutiti 250gr margarina, 350gr mlevenog keksa, 3 vanil secera, 250gr secera u prahu i oko 600gr pasiranih jagoda (mada mogu maline, ananas, breskve...). Staviti u pleh za srneca ledja i dobro ohladiti. Prevrnuti na tacnu i ukrasiti slagom.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

TESTO SA KROMPIROM (Valjusci sa krompirom)

Moja baka je nekada sama razvlacila valjuske, a danas to zamenjuju kupovne testenine.

Vreme spremanja je brzo. Uz ovo jelo mozete sluziti paradajz corbu, a salata, zimi kiseli kupus, a leti zelena salata.

4. veca krompira, oljustiti, iseci na kocke dodati kasiku zacina (npr.C ili vegeta), naliti vodu i staviti da se kuva.

1.kesa testenine, skuvati, procediti i naliti hladnu vodu (da se ne slepi)

U serpi izdinstati 1. glavicu crnog luka(sitno iseckanog), sa kasikom zacina i soli po zelji, dodati 2.kasike tucane crvene paprike (moze i sitne) i u to umesati predhodno ocedjen i izgnjecen krompir ( pire)

Procediti testeninu i umesati u krompir. Prijatno!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka