JUSTINA

VIJETNAM

72 poruke u ovoj temi

Na brodu je bilo ukupno 8 turista, ali je imalo mesta za bar jos 8, pa smo imali dosta komfora. Kabine su bile solidne. Nisu bile nesto velike, ali ni male. Imale su svoje kupatilo i toalet, a bile su i klimatizovane. Restoran je bio prostran i solidno sredjen. Terasa je bila simpaticna sa lezaljkama i stolicama. Sve u svemu brod je bio OK, uglavnom cist i uredan. Bilo je vecih brodova, ali sa vecim grupama. Neki su bili malo bolji, neki malo gori. Mislim da na ovo tesko mozete da uticete i da sve zavisi od srece na kom brodu cete da se nadjete. Mada razlike nisu velike i znacajne.

Vodic. Kao sto vec rekoh bila je to jedna devojka. Kada smo se raspitivali u vezi cena u hotelu su nam rekli da od cene aranzmana zavisi i to kakav vodic ce da nam bude, tj. koliko dobro ce govoriti engleski. Sudeci po vodicu kojeg smo mi dobili pretpostavljam da oni koji uplate 50 dolara mogu da zaborave da ce ista razumeti. Devojka je dosta lose pricala engleski, ali to nije bio samo njen problem, vec generalno svih Viejtnamaca. Ne mogu da se setim da sam sreo i jednog Vijetnamca da je dobro govorio engleski. Znanje joj takodje nije bilo na nekom Bog zna kakvom nivou. U dzungli se nije bas najbolje snalazila, zamalo smo zalutali :) Osim te dve stvari i onaj pokusaj na pocetku da nas ostavi bez vode stvarno je bila OK. Trudila se oko nas i pokusala da ispuni svaki nas zahtev. a te strane nisam imao nikavih zamerki.

Halong Bay... Neverovatno mesto stvarno. Mozda i najlepse mesto na kome sam ikada bio. Osecaj kada smo lagano plovili izmedju 3 000 ostrvaca je bio nestvaran. Vec neko vreme pokusavam da nadjem reci kojim bih ga opisao, ali mi to bas ne ide od ruke. Zbog toga cu od toga i odustati. Obicno se kaze da ni slike ni snimci ne mogu da docaraju neko mesto. Za Halong Bay to posebno vazi. Imamo preko 100 slika tog mesta, sat vremena snimaka u Full HD formatu, ali to je dovoljno da docara tek mali deo Halong Bay-a.

Prvo smo se vozali Halong Bay-om. Zatim smo svratili do Amazing Cave-a, tj. do Neverovatne Pecine. Pecina stvarno opravdava ime. Puna je zanimljivih oblika koju su pravili stalaktiti i stalagmiti. Jedan od najlepsih prizora ovde je na izlasku iz pecine koje se nalazi visoko i odakle se pruza predivan pogled na desetine brodova koji su to usidreni. A svaki izgleda kao iz filma "Pirati sa Kariba". Nakon toga smo brodom otisli do ostrva Titop (naziv je dobio po ruskom pilotu) na kome ima brdo na cijem vrhu se nalazi kucica. Treba malo truda se stigne do vrha, ali stvarno vredi. Pogled sa te visine na Halong Bay je fantastican. Nakon toga se brod usidrio medju nekoliko desetina ostrvaca i tu smo proveli noc. Na tom mestu je imalo nekoliko desetina brodova koji su svetleli i sve to sve nocu izgleda kao grad. Las Vegas, recimo :D

Sutra dan smo otisli do jednog ostrva (zaboravio sam kako se zove) gde smo vozili biciklo do vijetnamskog sela. Voznja je u jednom pravcu trajala oko pola sata i bilo je odlicna. Priroda je neverovatna, a selo pravo, netaknuto. Nije (jos uvek) iskvareno turizmom. Vidis da ljudi rade u polju, niko ti ne prilazi da ti traze pare da se slikas sa njim kao sto je to bio slucaj na severu Tajlanda. Imali smo prilike da vidimo pravo, autenticno vijetnamsko selo. Nema lazi, nema prevare :) Nakon toga smo imali mini treking do pecine gde su Vijetnamci krili oruzije za vreme rata. Ko je prosao jednom Vijetnamskom dzunglom odmah mu je postalo jasno da od tehnicke nadmoci onda slaba vajda. Tamo se prst pred okom ne vidi. Ko tamo ima znanje moze sa lukom i strelom da porazi i najsavremeniju vojsku :) Nakon toga smo isli na kajakanje. Plan je bio da nas puste sat vremena da kajakamo medj ona ostrva, ali je tek sto smo se smestili u kajake pocela je da pada jaka kisa, pa je to propalo. Takodje smo trebali da idemo i do Monkey Island-a, ali smo zbog kise i to preskocili. Nakon toga smo otisli do CatBa ostrva. Tamo smo bili smesteni u jednom ekstra hotelu, u centru grada, na obali. Velika i cista soba, odlican pogled na more, kablovska, klima, veliko kupatilo, aparat za pravljenje tople vode sa kesicama za caj i kafu, sef. Besprekorno cisto, uredno, ma divota. Na recepciji sam video da je nocenje u tom hotelu 50 dolara.

Hrana je bila fantasticna tokom celog putovanja. Kada su rekli morska hrana, mislio sam da ce da je bude za jedan ili dva obroka, ali bila je za svaki! Bilo je dosta ribe, salate od morskih plodova, racica, lignji itd... Hrana je bila raznovrsna za svaki obrok, kvalitetna, odlicno spremljena a i imalo je dosta. Posebno dobra je bila u ovom hotelu na Cat Ba ostrvu. Za veceru smo dobili supu, govedinu sa povrcem, ribu sa povrcem, pohovane lignje, piletinu sa rostilja i soja sosu, pirinac, spring rolne sa govedinom, povrce i voce :D Za dorucak je bio svedski sto. Hrana je stvarno bila vrhunska i prevazisli su sva moja ocekivanja :)

Cat Ba ostvo izgleda simpaticno, ali nismo imali prilike da ga obidjemo, jer je kisa koja je padala prouzrokovala nestanak struje, pa nismo imali gde ni da odemo.

Sutra ujutru smo krenuli nazad.

U povratku nam je vodic dao anketu koju je trebalo popuniti. Rekla nam je stavite vi samo svoje ime i prezime, a ja cu ostalo popuniti na sta sam ja rekao: Nema potrebe, mi cemo :D Odmah sam video da je to anketa o tome koliko smo bili zadovoljni, a da je ona htela sebi da da najvise ocene :D Onda nas je ona zamolila da joj damo najvece ocene, ali to naravno nije bilo moguce :D Bio sam strog, ali pravedan. Nisam mogao da joj dam sve 10-tke :D Morao sam da joj progledam kroz prste i da joj dam 9-ke za jezik i znanje, mada realno nije zasluzila ni 7. Ali hajde, ne htedoh da je mnogo ocrnim. Tako da sam tu video da ova agencija stvarno vodi racuna o tome koliko su turisti zadovoljni uslugom i bilo je dosta pitanja u vezi toga.

Sve u svemu, ovaj izlet je definitivno vredeo svaku paru. Kada bih ponovo birao, opet bih uzeo ovaj aranzman, jer sve ispod ovoga bi bila steta, pogotovu kada nije uopste skupo. Sve preko ovoga bilo bi nepotrebno. Ne mogu oni da ponude mnogo bolju uslugu od one koju smo mi dobili, pogotovu ne neku koja vredi 30-40 ili vise dolara. Kada sam pravio proracun dosao sam do zakljucka da je nas dvoje ovaj izlet kostao oko 60 evra ukupno vise nego sto bi dali da smo sedeli u Hanoju i setali se tamo i jeli neku uobicajenu hranu tipa nudli, pirinca i slicno. A da kada bi se u to ukljucio boravak u onako luksuznom hotelu i ishrana sa morskom hranom, onda bi to bilo to. Ovaj izlet vredi svaku paru i preporucio bih ga. Posebno bih preporucio da to, ukoliko je ikako moguce, bude trodnevni izlet.

Izmenjeno (Nonamed)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nonamed , hoćemo li dobiti nastavak tvog putopisa iz Vijetnama. Ako sam dobro pročitala u tvom izveštaju iz Hanoja da si bio i u Sajgonu.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dobicete, ali trenutno sam u Sloveniji, pa nemam bas puno vremena za pisanje izvestaja.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Može li nastavak?

Izmenjeno (DraganV)
Nema potrebe citirati ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo nastavka o Vijetnamu, mada nema jos puno :)

Saigon ili Ho Chi Minh, kako mu je novo ime. Naziv Ho Chi Minh u samom gradu koriste samo gradski zvanicnici, dok njegovi stanovnici i dalje upotrebljavaju naziv Saigon.

Posle Hanoja isli smo do Saigona, a odatle do Singapura. Saigon zapravo nismo uopste planirali da obilazimo, ali je se on nasao u planu i programu, jer nisam uspeo da kupim avio kartu za direktan let Hanoj-Singapur preko Tiger Airways-a, jer mi je njihov sajt iz nekog razloga odbijao karticu. Googlanjem sam video da problem nije bio u mojoj kartici, vec u njihovom sajtu. ljubce je uspeo da prevazidje taj problem, cini mi se time sto je za zemlju stavljao Madjarsku, ali oko detalja moracete njemu da se obratite. Elem, zbog toga sto ni jedna druga low cost kompanije nije imala direktan let Hanoj - Singapur, sledeca najjeftinija opcija je bila preko Jet Star-a, da se prebacim prvo od Hanoja do Saigona, a zatim od Saigona do Singapura. Postojala je takodje opcija da se od Hanoja do Saigona prebacimo vozom, ali koliko sam uspeo da saznam na net-u za taj put je potrebno par dana kojih mi nismo imali.

Zbog svega ovoga Saigon se nasao na listi, ali kako se tu nasao prinudno tamo smo proveli samo jedno vece. Odmah po dolasku na aerodrom videlo se da je Saigon ispred Hanoja u ekonomskom smislu. Aerodorm je bio veci, lepsi, sredjeniji, a i zivlji. I pre polaska na put, pretragom po internetu stekao sam utisak da Saigon ima najzivlju zracnu luku u Vijetnamu. Od aerodroma do centra grada najbolje je da se prebacite taksijem, jer aerodrom nije daleko od centra grada. Cenu pogodite jos pre nego sto udjete u taksi, a cena je oko 5 evra. Mi smo sa aerodroma otisli do Pham Ngu Lao ulicu gde se nalazi veliki izbor jeftinog smestaja, tj. hostela. Ta ulica se nalazi u neposrednoj blizini centra grada. Na putu od aerodroma se videlo da je Saigon daleko ispred Hanoja. Grad je bio sredjeniji i meni se vise svideo. To se odrazilo i na cene smestaja koje su bile nesto vece u odnosu na cenu u Hanoju.

Posto smo se smestili u jednom hotelu koji se renovirao, pa smo dobili nesto nizu cenu krenuli smo u obilzak grada. Ovaj grad takodje nisam uspeo da obradim pre polaska na put, pa smo u najvecoj meri morali da se oslonimo na Lonley Planet, koji se pokazao kao OK resenje i za ovaj grad. Za jedan nepun dan, nismo imali mnogo vremena za obilazak, ali ono sto bih preporucio je sledece:

Ben Thanh Market, simpaticna pijaca koja ima bogatu ponudu: od obuce i odece, do hrane i voca. Skrenuo bih paznju da ovde mozete da nadjete lepih sesira (posebno devojke) za male pare.

Independence Palace, palata nezavisnosti. Zdanje koje predstavlja sveodocastvo proslih vremena. Tacnije tokom rata izmedju Severnog i Juznog Vijetnama u ovoj zgradi je bila smestena vlada Juznog Vijetnama, sve dok snage Severnog Vijetnama na celu sa generalom Ho Chi Minh-om nisu osvojili Saigon i Juzni Vijetnam. Ova zgrada je ostavljana u stanju u kojem je i tada nadjena, tako da mozete videti kako su izgledale sobe za sastanke, ratne sobe, vozila itd... vlade Juznog Vijetnama. Veoma zanimljivo mesto.

War Remants Museum, muzej koji je prvenstveno posvecen Americkom ratu, koje su SAD vodile u Vijetnamu. Stvarno ne mogu da nadjem reci kojima bih opisao strahote koje sam tamo imao prilike da vidim. Imao sam zelju da slikam slike dece rodjene sa deformitetima, fetus bebe koji gotovo da ni ne lici na fetus ljudske bebe itd... da bih drugima mogao da pokazem. Medjutim, ipak nisam mogao. Ne znam stvarno sta da kazem. Osim mozda da bih sve ratne huskace zajedno sa njihovim porodicama poslao prvo u taj muzej i onda ih pitao sta misle o svojim idejama.

Katedrala, nije daleko od muzeja kojeg sam gore pomenuo. Lepa je, vise mi se svidela nego katedrala u Hanoju.

Dodao bih jos da su mi se ljudi u Sajgonu mnogo vise svideli, nego u Hanoju. Bili su mnogo prijatniji i druzeljubljiviji. Nekoliko ljudi nas je zaustavilo na ulici, cisto da nas pitaju odakle smo, ko smo i malo popricamo. U jednom parkicu na samom centru grada zabavljali su se na razlicite nacine. Meni se svidelo jedna igrackica koja izgleda kao pero koje je na jednom kraju malo teze, nesto kao loptica za bagminton. Tu igrackicu su sutirali i tako dobacivali jedni drugima. Nama se to svidelo i prikljucli smo im se, pa je bilo zabavno :)

Sutra pre podne smo vec bili u avionu za Singapur tako da nista vise u Saigonu nismo obisli. Ukoliko neko ima dodatnih pitanja, neka izvoli ;)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala za lep izveštaj. Interesujeme da li imaš neke informacije i saznanja u vezi grada na severu Vijetnama - SAPA ili Sa Pa , i kratka putovanja koja se nude za taj gad . Videla sam na netu da i za njega nude jednodnevne , dvodnevne , trodnevne i višednevne izlete sa polaskom iz Hanoja . Pa me interesuje da li si možda nešto video i za taj izlet dok si gledao ponudu za Halon bay . Prema izveštajima na netu i turističkim vodičima deluje jako interesantno , naročito zbog etničnih plemena koja tu žive i pirinčanih terasa koja se obilaze kroz treking .

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja licno nisam razgledao ponude za sever Vijetnama, jer nismo imali vremena da idemo i tamo, pa smo to preskocili. Po onome sto sam video mislim da defitnivno vredi obici i sever Vijetnama (pre svega mislim na Sa Pu i region okolo). I mozda jedina stvar koju bih menjao u svom putovanju je sever Tajlanda (Chiang Mai) za sever Vijetnama. Mislim da je bolje otici na sever Vijetnama, jer je daleko manje iskomercijalizovan. Takodje smo upoznali jedan par iz Perua koji su bili na severu Vijetnama i kojima se mnogo svidelo. Oni su tamo isli u sopstvenenoj reziji, tj. bez agencije tako da bi mogli da razmisljate i u tom pravcu. Mislim da je tamo mozda bolje otici u sopstvenoj reziji, ali pogledaj malo na internetu oko toga.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja sam je vadio preko sajta Vietnam visa i preporucio bih ga. Service fee $15 / 1 month singe / 1 person.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Prema još uvek nezvaničnim podacima Ha Long Bay je uvršten u jedan od 7 svetskih čuda prirode (www.new7wonders.com) :)

Ova vest me je baš obradovala, jer mi je ovo mesto ostalo u fenomenalnom sećanju...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

pozdrav svima

krecem za vijetnam 19.12. pa bi i ja malo da se posavetujem, do sada ste mi svi puno pomogli...

nosim neke sportske rekvizite, daske i jos neki dodatni prtljag, bas cu vuci stvari sa sobom. idem najvise zbog sporta, ali bi i malo da proputujem. e pa interesuje me da li postoji neka varijanta za ostavljanje prtljaga po hotelima ili nesto slicno i koliko je to sigurno, oprema je poprilicno skupa?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postoji varijanta da ostaviš stvari u hotelu. E sad, koliko je to bezbedno to ti niko ne može reći :) Pretpostavljam da je u hotelima nešto bezbednije nego u hostelima. Mi smo ostavljali na par dana backpack u hostelu u Hanoju gde smo odseli i oni tamo nisu imali posebnu prostoriju za to. Backpack su ostavili sa strane, u prostoriji gde se doručkovalo, ali nam ga niko nije dirao.

S obzirom na to da ti imaš skupu opremu, tebi bi ovo bilo rizično. Moj ti je savet da gledaš malo bolje, poznatije i bezbednije hotele i hostele. Takođe se i informišeš da li imaju posebnu prostoriju za čuvanje prtljaga, da li je zaključana, da li stvari mogu da se podignu samo sa vaučerom ili nekom indetifikacijom. Malo istražuj pre nego što odeš, da bi izabrao bezbedno mesto, a onda mislim da ne bi trebao da imaš problema.

Izmenjeno (Nonamed)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

U svakom slučaju ponesi svoj katanac , jer negde imaju sobe sa metalnim kasetama za odlaganje prtljaga i razmih vrednih stvari ali u tom slučaju kasetu zatvaraš sopstvenim katancem .

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hm... mislim da je najbolje da uzmem jednokrevetnu sobu pre nekog izleta i da tu stavim stvari, troje nas je pa cemo deliti troskove, to bi trebalo da bude najbezbednije. Idem u isti hotel u Hanoju kao i ti nonamed, pa tamo i planiram to sve da uradim.desetak dana severa pa kajtanje na jugu :D

od izleta sam planirao prvo Halong Bay, o njemu sam dobro informisan, a kasnije smo plinari malo do severa na 3-4-5 dana, okolina Sape i ako bude moguce da se popnem na Fansipan. Nisam nasao bas puno informacija o ova dva mesta.

ako neko zna nesto, zna gde da se informisem ili bilo sta, do neba bi bio zahvalan :)

e da, kada uzimam vizu preko neta, koliko mi je vremena potrebno da zavrsim sve?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ne sećam se tačno, ali par dana sigurno. Sve zavisi od toga koliko budeš brzo odgovarao na njihove upite, a i naravno oni na tvoje. Da ne bi ništa rizikovao, uzmi vizu čim budeš kupio kartu. Ti u aplikaciji navodiš od kada do kada želiš vizu, tako da nije problem i da nekoliko meseci pre putovanja uzmeš vizu, tj. application letter. Napomenuo bih i da vađenje vize preko interneta važi ISKLJUČIVO ukoliko u zemlju ulaziš avionom.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

hvala puno.

karta je kupljena odavno, a krecem za mesec dana, pa eto mene sa informacijama...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

25998
    Ukupno tema
    867505
    Ukupno poruka