MarkoNS222

Kampovanje na Sitoniji

1161 poruka u ovoj temi

Postavljanje ove teme ima za cilj da zaintrigira ljude na ovaj sasvim zaboravljeni vid letovanja u nas Srba.

Pre svega mislim na ljude srednjih (najboljih) godina koji su nekad kampovali sa svojim roditeljima i kasnije i sami po nekad nam zajednickoj drzavi od Rovinja do Dubrovnika. Naravno da bih voleo se temi prikljuce svi ljudi koji imaju afiniteta prema ovakvoj vrsti odmora, ljubitelji boravka u prirodi, ljudi slobodnog duha, ljubitelji životinja i svi oni kojima ova vrsta odmora izgleda privlacna.

Elem. Posle više godina letovanja (prinudnog) u bratskoj nam Crnoj Gori, pošto su vec i deca poodrasla reših da se vratim starom načinu letovanja. Baš onako kako sam nekad letovao sa roditeljima po Grckoj, obišao zapadnu Evropu i proveo najlepše momačke godine u Istri i Dalmaciji.

Prvo i osnovno trebalo je iskopati sa tavana u vikendici stari Induplati šator za 4 osobe koji su kupili moji roditelji pre ravno 30 godina. Dok sam ga skidao sa tavana mal se nisam okilavio. Mislim da dve vreće imaju 60kg. Otvorimo ga, montiramo a on kao nov. Nekad se baš pravila kvalitetna roba, pogotovo braća Slovenci.

Ostatak kamperske opreme dušeci za spavanje, plinski rešo, suncobrani, česmica, podmetači, stolice, sto, rasveta, el.kabl … kupismo što u Merkuru, što u Tempu za nekih 150 eura. Nekad je to bila skupa, dok nisu Kinezi uhvatili da je rade.

Sad kad smo kompletirali opremu, jedino je ostalo da se odlucimo gde ćemo. Naravno, preskočićemo deo sa snalaženjem oko vize za neku drugu temu. Poznajući Grcku relativno dobro, odlučili smo se za Halkidiki, Sitoniju, istocnu obalu prema Atosu, znajući da je poludivlja obala sa prelepim plažama. I tako krenusmo krajem jula, potkovani znanjem sa interneta.

Prvi pik od kampova bio nam je Platanitsi. Veliki kamp u borovoj sumi, na dve velike pesčane plaze, izmedju Sartija i Orange beach-a. Na recepciji nas je odmah dasa ošacovao da smo sa decom I preporucio da možda ne bih bilo loše da ipak nadjemo malo mirniji kamp. Inace u kampu, na plaži se nalazi Afica café, jedan od najboljih beach barova u Grckoj i toku je bio neki festival. Kamp inace prima vise hiljada ljudi i pun je omladine. Preporuka za mladje.

Produžili smo dalje do mesta Sikia na čijoj se velikoj plazi nalazi šest kampova, pa smo racunali da će nam neki odgovarati. Svi kampovi su mali, bez hladovine, sa sanitarijama koje baš ne obećavaju, bez prodavnica.

Tada smo shvatili da ipak ako hoces dobro organizovan kamp moras da ideš u kamp A kategorije. Jesu skuplji od kampova nižih kategorija ali vredi.

Na kraju nam je ostao samo kamp Thallata u Kalamitsiju, inace moj favorit (najlepše izgleda prezentacija na internetu što ne mora da se uvek bude uživo, medjutim ovaj put se pokazalo suprotno). Iznenadjenje vec na ulazu-kažu-nema mesta, kamp je pun. Prva kamperska greška, nikada ne dolazite subotom. Grci se petkom sjure na more a vec u nedelju u podne krecu kuci. Vlasnik kampa, simpa dedica, oženjen Makedonkom, nam ipak pronalazi mesto medju kućicama, što se kasnije pokazalo kao pun pogodak. Mirnije je i manja je guzva, tako da se nismo nigde prebacivali.

Vec prvi pogled na kamp i plazu odusevio je nase umorne oči posle 11 sati voznje.OSTAJEMO OVDE. Rasklopili nas novi dom pa na plajuuuu. Uz put prolazimo pored super-marketa, expres restorana, bazena, kucice za društvene igre, taverne, restorana za doručak i večeru, male prodavnice novina i osnovnih kamperskih potrepština. Sve je bajno i krasno a onda…..PLAŽA.

Da vam ne bih puno objašnjavao okačio sam slike na MFT http://www.putovanja.info/sr/moja_foto_tura/galerija/1689 a da, sajt kampa http://www.thalattacamp.gr/ .

Plaža je peščana, ali od dosta krupnog peska koji se nezavlači u svaku poru. Dugačka je par stotina metara, opremljena tuševima i koriste je samo gosti kampa, tako da ima mesta koliko hoćete.

Spavanje u kampu je priča za sebe. Zbog puno zelenila i manjka upaljenog asfalta uvece su se bogami oblačili i duksevi, a spavali smo svi kao mala deca.

Što se tiče toaleta i kupatila, higijena je prosto neverovatna. Za svaki sanitarni čvor je zadužena po jedna žena i konstantno se čisti u toku dana.

Supermarket je odlično opremljen i čak jeftiniji nego u varoši.

Deca blago rečeno, oduševljena. Popodne dok su roditelji dremkali, klinci su bili na bazenu, koji je napunjen morskom vodom i stalno pod nadzorom dežurnog spasioca. Nakon toga su išli u školu grnčarije, a uveče su im puštani filmovi na video bimu. Naravno sve aktivnosti u kampu su besplatne. Jedino što smo platili extra je bicikl, koji košta 3,5 eura dan. Ovde možete pogledati i fotke bike ture za one koji vole malo više aktivnosti i avanture http://www.putovanja.info/sr/moja_foto_tura/galerija/1628 .

Nakon svega da napomenem da od 2000 ljudi u kampu, bili smo jedini Srbi.

Nadam se ce ovaj tekst barem malo probudio kamperski i avnturistički duh kod ljudi, i podsetiti da postoji nešto drugo osim "all inclusive" i klimatizovanog apatmana.

Kampovanje nije letovanje, kampovanje je stil života.

Izmenjeno (MarkoNS222)
3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da vam ne bih puno objašnjavao okačio sam slike na MFT http://www.putovanja.info/sr/moja_foto_tura/galerija/1689 a da, sajt kampa http://www.thalattacamp.gr/ .

extra je bicikl, koji košta 3,5 eura dan. Ovde možete pogledati i fotke bike ture za one koji vole malo više aktivnosti i avanture http://www.putovanja.info/sr/moja_foto_tura/galerija/1628 .

Nadam se ce ovaj tekst barem malo probudio kamperski i avnturistički duh kod ljudi, i podsetiti da postoji nešto drugo osim "all inclusive" i klimatizovanog apatmana.

Kampovanje nije letovanje, kampovanje je stil života.

Vidim da ste se odlično proveli. Šator je extra....ne znam da li prave i dalje takav

kvalitet gledajući one iz Merkura

Interesuje me kolika je cena :

  • da li se plaća po osobi na dan za kamp ili
  • mesto po danu
  • u kom ste periodu bili?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vidim da ste se odlično proveli. Šator je extra....ne znam da li prave i dalje takav

kvalitet gledajući one iz Merkura

Interesuje me kolika je cena :

  • da li se plaća po osobi na dan za kamp ili
  • mesto po danu
  • u kom ste periodu bili?

Cene ti se nalaze na njihovom sajtu http://www.thalattacamp.gr/en/prices.html . Plaćaš dnevno po osobi, po vrsti šatora. Kola plaćaš ako ih držiš u kampu. Ispred kampa je ogroman parking gde dosta ljudi drži kola. Naravno ti možeš da udjes kolima da uneseš stvari po potrebi. Struja se plaća ako ti je potrebna.

Inače, mi smo plaćali za dvoje odraslih, dvoje dece, veliki šator, automobil, struja oko 30 eura dnevno.

Mi smo bili u periodu od 26.07 do 10.08.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zaista lepa tema, sa nostalgijom me je vratila u dane našeg detinjstva i rane mladosti, kada smo bili bliži prirodi... Lepa prilika da se čovek podseti da postoji i ovakva opcija za letovanje, koja nije više nužni izbor siromašnijih gradjana, već kako je lepo rečeno "stil života". Današnji kampovi su bogati najraznovrsijim sadržajima, održavaju zavidan stepen higijene i čistoće sanitarnih prostorija i uopšte nisu jeftini. Dok se drugi svesniji i bogatiji nego mi sve više vraćaju kontaktu sa prirodom, mi naprotiv postajemo sve veći snobovi i jedino vrednujemo broj zvezdica na hotelima...

Kako sam obišla čitavu istočnu obalu Sitonije, iskreno mislim da ste imali i nešto sreće koja vam je pomogla da načinite pravi izbor. U skoru prirodne lepote, kvaliteta smeštaja i cene, izvukli ste pravi zgoditak! I Armenitsi i Platanitsi imaju velike pešćane plaže, ali Kalamitsi sa tirkiznom bojom mora je neuporediv - pravi dragulj! Ma, bila mi je nekako toplo oko srca kad sam čitala vaše iskustvo, prosto da čovek poželi da još jednom proživi slobodu i spontanost kampovanja...

Inače, Bokins je potpuno u pravu što se tiče kvaliteta današnjih šatora! Dobro je da si sačuvao onaj od pre 30 godina. Ovog leta smo kupili veliki otvoreni šator za dvorište u Metrou i raspao se posle nepunih mesec dana. Bila je dovoljna jedna mala letnja nepogoda sa kišom, da se cevi koje čine kostur šatora i bukvalno rascvetaju. Sećam se da su moji roditelji takodje pre nekih tridesetak godina kupili šator od Čeha, i to su bili šatori zavidnog kvaliteta, ali nažalost nismo od onih koji čuvaju stvari <_< ... Pitanje je gde danas mogu da se nabave kvalitetni šatori, a ipak po nekim pristojnim cenama?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Upravo se vratili sa kampovanja u Grckoj... Meteora, Atina, Korint, Nafplio, Pylos/Navarino, Rio-Antirio, Nafpaktos, Lefkada... Mesec dana... 5613 km... Letovanje iz snova. Cim sredim utiske, stize i izvestaj i foto-tura/e.

Kampovanje je zakon!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Upravo se vratili sa kampovanja u Grckoj... Meteora, Atina, Korint, Nafplio, Pylos/Navarino, Rio-Antirio, Nafpaktos, Lefkada... Mesec dana... 5613 km... Letovanje iz snova. Cim sredim utiske, stize i izvestaj i foto-tura/e.

Kampovanje je zakon!

Jedva čekamo :P ! Prioni na posao, dok su utisci još sveži :D ...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Današnji kampovi su bogati najraznovrsijim sadržajima, održavaju zavidan stepen higijene i čistoće sanitarnih prostorija i uopšte nisu jeftini. Dok se drugi svesniji i bogatiji nego mi sve više vraćaju kontaktu sa prirodom, mi naprotiv postajemo sve veći snobovi i jedino vrednujemo broj zvezdica na hotelima...

Statistika pokazuje da u zapadnoj evropi svaki četvrti turista kampuje, i pretežno su višeg obrazovanja i bolje finansijske situacije.

A povodom vraćanju prirodi, skoro sam pročitao podatak u Vremenu da Švajcarska sada više zarađuje od bajkerskog turizma nego od skijanja.

Kod nas kada nekom kažeš da si bio na kampovanju uglavnom te gledaju, kao da si pao sa Marsa. Mislim da ovde ljudi čak nisu ni upoznati da takva opcija odmora postoji, a kamoli da su upoznati sa čarima i prednostima.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Upravo se vratili sa kampovanja u Grckoj... Meteora, Atina, Korint, Nafplio, Pylos/Navarino, Rio-Antirio, Nafpaktos, Lefkada... Mesec dana... 5613 km... Letovanje iz snova. Cim sredim utiske, stize i izvestaj i foto-tura/e.

Kampovanje je zakon!

Svaka čast. Piši, pa da krenemo vašim stopama.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Inače, mi smo plaćali za dvoje odraslih, dvoje dece, veliki šator, automobil, struja oko 30 eura dnevno.

Ja nikad nisam kampovala i imam neku averziju, plasim se buba, zmija i ostalih zivuljki. Moj muz je kampovao i jos uvek imamo sator i stalno me nagovara...ali ja nekako ne mogu. Pri tome nisam ljubitelj nekog luksuza tako da me savrseno ne interesuju hoteli sa 5*...sasvim mi je dovoljan jedan skroman studio...

Ali ono sto me je iznenadilo jeste upravo ova cena. Naime, uvek se smatralo da je kampovanje jeftiniji nacin i za one ljude koji nemaju novca za smestaj. Ali 30e dnevno mi ne deluje bas jeftino uzimajuci u obzir da smo na Lefkadi placali apartman sa zasebnom sobom 35e i sada na Skijatosu divan novi studio u centru grada 40e. Razlika je prilicno zanemarljiva. Narocito kad se uzme u obzir sopstveno kupatilo (mogu bez luksuza, ali kupatilo mi je ultimatum....koliko god bio cist javni wc je javni wc...).

Verujem da je kampovanje stil zivota, ali ispada na kraju da i taj stil ima svoju cenu i to ne bas malu....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ali ono sto me je iznenadilo jeste upravo ova cena. Naime, uvek se smatralo da je kampovanje jeftiniji nacin i za one ljude koji nemaju novca za smestaj. Ali 30e dnevno mi ne deluje bas jeftino uzimajuci u obzir da smo na Lefkadi placali apartman sa zasebnom sobom 35e i sada na Skijatosu divan novi studio u centru grada 40e. Razlika je prilicno zanemarljiva. Narocito kad se uzme u obzir sopstveno kupatilo (mogu bez luksuza, ali kupatilo mi je ultimatum....koliko god bio cist javni wc je javni wc...).

Tako sam i ja bila iznenadjena pretprošle godine kada smo svratili u Armenistis kamp na Sitoniji. Nismo mogli da verujemo da bi nam letovanje u kampu bilo gotovo skuplje nego u privatnom smeštaju, odnosno sasvim sigurno skuplje da smo recimo zakupili bungalove (koje taj kamp takodje poseduje) po ceni od oko 60 eura po noći... Ako smo pre toga i mislili da kampovanje pretpostavlja skromnije finansijske mogućnosti, posle pomnog razgledanja cenovnika izašli smo iz kampa definitivno pročišćeni od predrasuda...

Inače, samo ulazak u kamp sa zadržavanjem dužim od 1h je koštao 6 eura po osobi :rolleyes: . Naravno da smo zaključili da ne postoji ništa toliko interesantno što bi opravdalo ukupnu cenu ulaznica za nas troje od 18 eura, pa smo napravili jedan krug i vratili se. Ali, moram priznati da smo ostali impresionirani živošću i bogatstvom zabavne, pa i kulturne ponude u kampu. Velika gužva, mnoštvo sportskih terena, sportovi na vodi, bioskop, svako veče različiti zabavni program, a uredjenost samog kampa - to treba videti. Čitav grad u malom!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ali, moram priznati da smo ostali impresionirani živošću i bogatstvom zabavne, pa i kulturne ponude u kampu. Velika gužva, mnoštvo sportskih terena, sportovi na vodi, bioskop, svako veče različiti zabavni program, a uredjenost samog kampa - to treba videti. Čitav grad u malom!

Ma verujem ja da je to sve lepo sredjeno, ali u ovim godinama zaista nemam zelju da delim wc sa nepoznatim ljudima :bez-zuba: .... Sa druge strane, sta kad pada kisa ili nije lepo vreme, u sobi mozes da sedis, pijes kafu, citas knjigu.... Ne znam sta bih radila u satoru...

Naravno sve ima svojih drazi...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Čekamo te sledeće godine.

Zaista bih to volela, ali dete nam je nešto starije, pa su mu prohtevi drugačiji ;) . Planirali smo sledeće godine da idemo južnije, ukoliko uopšte bude hteo da podje sa nama. Videćete već kako to izgleda za par godina :D :D :D ...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ma verujem ja da je to sve lepo sredjeno, ali u ovim godinama zaista nemam zelju da delim wc sa nepoznatim ljudima :bez-zuba: ....

Mislim da smo došli do srži problema :bez-zuba: ...

Inače, mi smo tada nešto razmišljali o bungalovima sa sopstvenim toaletom... Ima i takvih varijanti u tim vrhunskim kampovima.

Ah, taj komoditet :D :D :D ...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da smo došli do srži problema :bez-zuba: ...

Eh, sta ces, takve smo ti mi zene.... :D , mislim da nije u pitanju komoditet vec ono elementarno poimanje higijene... sve mogu ali to nikako.... :P

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka