Sirkepa

Kambodža -info

121 poruka u ovoj temi

Pre nego što krenete na ovu destinaciju ja bih vas posavetovao da još jednom razmislite da li ste sigurni da zaista želite jedno ovakvo iskustvo. 99% onih koji posćuju Kambodžu to čine u sklopu obilaska Tajlanda pa ću ja svoje viđenje izneti sa ovog gledišta. Oni koji su došli da vide Thai i da uživaju u toplom moru i rajskim plažama, živopisnom Bangkoku... i sve to uz neki očekivani konfor koji se podrazumeva za odmor, oni definitivno trebu da zaborave na Kambodžu. Ali ja ću deo mojih iskustava podeliti sa onom drugom grupom koja poseduje malo više avanturističkog duha i koja želi jedno ovakvo iskustvo. Na mnogobrojnim forumima se o ovoj destinaciji ispisuju prilično kontradiktorne stvari koje su mene u više navrata dovele u nedoumicu pa ću ja pokušati da to malo pojednostavim. Za početak kako stići do Siam Repa. Ima nekoliko načina i svaki je po malo avantura za sebe. Uprkos tome što sam ja veliki protivnik aranžmana koje nude lokalne agencije, za ovu varijantu je to najsrećnija opcija pod uslovom da se dobro pripremite. Ako idete redovnom bus linijom do Aranyapratheta, pa onda taksi do graničnog prelaza, pa bus do Pipeta, pa taxi do Siam Repa... to na kraju košta deleko više nego da u Bkk platite nekoj agenciji za prevoz smeštaj, a i olakšaćete sebi život jer ćete se na ovom putu svakako bar jednom zapitati „Šta mi je ovo trebalo?“ Ako nemate neke arheološke afinitete za obilazak Siam Repa i kompleksa Angkor-a je sasvim dovoljan jedan dan. Znači, uzmete trodnevni aranžman, po jedan dan za odlazak i povratak i jedan za obiliaske... Za tri dana vam bude dovoljno Kambdže za ovaj život. Realno najveći problem je sam put jer je vožnja kroz Kambodžu noćna mora. Ali dok ne stignete do ovog dela imajte na umu nekoliko stvari. Prvo prevoz i smeštaj agenciji platite maximalno 40€ po osobi i naglasite da kroz Kambodžu želite da vas vozi taxi a ne mini bus! Drga stvar, viza se u Bkk završava za jedan dan, ne retkoi za pola sata i košta 20$. Ovo je najbolje da odradite u samoj ambasadi ali ako iz nekog razloga to niste stigli ostaje opcija na granici. E ako ste krenuli preko agencije onda će to izgledati ovako : u nekom restoranu 10-tak km ispred granice se staje da bi se promenio prevoz i da se popune formulari za izdavanje vize ukoliko je već nemate. Naravno uz pasoš i popunjen formular traže i 1300 baht-a po pasošu, što je oko 45$, mislim... sta reći?... nasmešite se i recite da ćete vi to sami obaviti, te da vam njihova pomoć nije potrebna. Na par km ispred granice je Kambodžanski konzulat. Tu će se stati da se reše vize za ove nesrećnike što su naseli na foru, a vi lepo sami uđite i završite sebi vizu za 25$. Ako bi se desilo da iz nekog razloga ne stanu ovde – bez panike... uzećete vizu na samom prelazu. Granica ne funkcioniše za putnički saobraćaj tako da se prelazi pešaka. Kada obavite sve brojne administrativne formalnosti sa druge strane će vas sačekati vodiči iz Kambodže. Idete besplatnim busom par km do taxi stanice u Poipetu i nastavljate dalje Toyotom Camri ka Sijam Repu. Ako dovde dođete na neki drugi način računajte da će vas taxi do Siam Repa koštati 45$, više-možda, manje-nikako! Granični prelaz jeste potresan ali nije to nešto za padanje u nesvest, na kraju krajeva ulazite u jednu jako siromašnu zemlju pa onda ovo i ne iznenađuje toliko. Hrpa ljudi koja na čudnim kolicima prevozi ogromne tovare robe, prosjaci, deca, psi lutalice, raznorazni miomirisi smile.gif ali nije smak sveta... Put do Siam Repa nije asfaltiran, postoji nekoliko kratkih deonica presvučenih asfaltom ali je to zanemarivo. Doduše, celom dužinom ovog puta su građevinske mašine, rade se i svi mostovi pa se stiče utisak da će u dogledno vreme u nekoj bliskoj budućnosti ovaj put postati normalan a onda će cela ova priča biti daleko jednostavnija. Za sada računajte na minimum 4 sata vožnje kroz nedođiju. A već posle jednog sata vožnje će vam sve biti jasno – gde ste i kako se ovde „živi“! Benzinske pumpe ne postoje pa se benzin kupuje iz flaša pokraj puta, najveći deo stanovništva nema električnu energiju i žive u primitivnim objektima od bambusa i trske, o nekoj higijeni je svaki komentar suvišan. I pored toga videćete da se kambodžanci razlikuju od tajlanđana i to u pozitivnom smislu. Življi su, temperamentniji, čak se i fizički drugačiji... nešto tamnijeg tena, za nijansu krupniji a žene sa izraženijim oblinama i stiče se utisak da su dobronamerniji i srdačniji od tajlanđana pa se i pored ovog surovog okruženja nećete osećati nelagodno. U samom Sijam Repu su svi smeštajni kapaciteti više nego pristojni. Cena prenoćišta sa doručkom za dve osobe je između 5 i 10$. Obilazak Angkor kompleksa i ostalih znametisti i zanimljivoisti je najednostavniji kambodžanskom verzijom tuk-tuka. Ovaj tuk-tuk je zapravo neki oblik prikolice koju vuče motor i u nju može da se smesti 4 osobe. Zakup tuk tuka za ceo dan je 5$ po osobi ali ako vas je samo dvoje platićete 15$ što je opet podnošljivo. Kompleks hramova je nedaleko od grada i za razliku od svega ostalog je jako lepo uređen. Dnevna ulaznica za kompleks je 20$ po osobi, a za jedan dan ima dovoljno vremena da se vide svi veći i bolje očuvani hramovi iole vredni pažnje. Moram reći da su ove građevine zaista veličanstvene i onog trenutka kada ovde kročite zaboravljate svu muku koju ste prošli da bi stigli do Siam Repa. Sam Angkor Wat ostavlja bez daha i može se reći da ovi hramovi izazivaju jedan vizuelni šok koji baca u senku Egipatske piramide ili možda neke druge slične građevine koje su više publikovane. U ovom danu za obilaske će vam ostati još vremena i za selo na vodi. Za ovaj obilazak će vam tražiti 20$ po osobi što je previše. Tražite od vozača tuk-tuka da vas vozi na obalu jezera, tj u pristanište. On će svakako još jednom pokušati na prilazu jezeru da vas ubedi da „morate“ da kupite „ulaznice“ ali vi samo insistirajte da vas odveze na obalu! Kada tamo stignete naći ćete prevoz za 10-tak dolara... dok budete stigli do same obale postavlja se pitanje da li ćete još uvek želeti da vidite ovo „selo“... ko ima slab želudac ovaj deo neka bez razmišljanja preskoči jer ovo mesto na prilazu jezeru i na samoj obali deluje kao da su pejzaži iz pakla. Voda je boje blata, ljudi žive u najstrašnijoj prljavštini a smradovi koji se šire sa svih strana su nešto što će vam dugo ostati u sećanju. Ni selo na vodi nije puno bolje ali.. hajde da pokusam da razumem da je nesvakidašnje da se vide ljudi koji žive na improvizovanim plutajućim objektima, tu je i plutajuća škola, crkva, fiskulturna sala, prodavnice, restoran... mislim ok... sat vremena i što dalje odavde. U Siam Repu se nema šta videti, asfaltirano je par centralnih ulica, lep je Night Market i tu se može provesti veče i prelepom kafiću koji je kao i sam market izgradjen u nekom etno stilu... Sugerisaće vam da promenite novac na granici... „bolji“ je kurs smile.gif ovaj savet iskulirajte, u Kambodži je dolar regularno i najisplativije sredstvo plaćanja a čak i sa Tajlandskim baht-ima sve možete da platite. Za razliku od Tajlanda ovde ćete na svakom koraku moći da kupite lepi ukusan francuski hleb, dosta hrane u punudi je prilagođeno turistima pa je izbor evropskih jela veliki a prodavnice su pune kako evropske tako i američke robe i to po bitno nižim cenama nego na Tajlandu. Ovo je dobro mesto da se pušači „naoružaju“ sa cigaretama koje im trebaku za ostatak vremena na Tajlandu jer je ovde najskuplji Marlboro 1$ pakla što je preko 3 puta jeftinije nego u Tajlandu. Od interesantnih stvari ovde možete kupiti domaći „specijalitet“ – wisky sa kobrom i škorpionom u boci... autentican suvenir i jedinstven poklon. Cena garderobe je nešto niža nego na Thai ali i kvalitet nešto lošiji. Najinteresantnije za kupovinu je ovde je prvorazredno srebro i razno drago kamenje. Srebro je izuzetno, komadi nakita su mala remek dela a cene su mizerne... Posle dana provedenog u obilascima i večeri u šopingu dobro će vam doći masaža (5$) pre spavanja jer sutra treba izdržati povratak u civilizaciju... Sve u svemu bez obzira na trenutna raspoloženja i utiske kada prođe neko vreme bićete srećni što ste odvojili ova 3 dana za Kambodžu!!!

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Taj viski sa kobrom ima prodju na granici?Hvala ti na iscrpnim idragocenim savetima .doci ce vreme i za Kambodju :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nisam primetio da je bilo detaljne kontrole prtljaga na granici samim tim nema ni problema za ovaj viski smajl.jpg znam da je riskantno prenosti neobradjeno drago kamenje koga u Kambodzi ima i nudi se na svakom koraku po bagatelnim cenama, takodje je problem da se sa Thai iznese velika kolicina srebra koju bi ev. mogao uneti iz Kambodze bez nekih peripetija... CEJLON cekam te sa detaljima sa Filipina!!! smajl.jpg

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Cekaces do 13 oktobra,juce sam uzeo vizu od pocasnog konzula za 15 m i platio je 50 s :D .Kupio sam kartu preko air asie za 100 e povratnu a u cenu ukljucen i buski prevoz od aerodroma Clark koji je udaljen nekih 90 km od Manile a putuje se dosta dugo ,mozda i 3 sata.Uzeo sam 2 nocenja u Manili i 3 na Boracay,to me kostalo 110 e,hoteli su sa 3 zvezdice.Planiram posetiti aktivni vulkan u blizini Manile ,nekih 50 km i to je to sto se tice Filipina.Avion iz Manile za Boracay je 100 s,a letim preko Cebu air.Kad se budem vratio u Kuali Lumpor pokusacu da izvadim vizu za Bruney, i odletim za takodje 100 s,preko air asie.Pozd

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@Sirkepa

Svaka čast na opisu, izuzetno.

Zašto ne sedneš pa natenane napišeš jedan odličan putpis po tim krajevima, sa sve "pikanterijama" i slikama? To bi zaista bilo nešto ekstra...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dobar opis,i dozivljaj.Svaka cast

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala svima na pohvalama... kada budem u raspolozenju i sa viskom slob. vremena bice i neki putopis... ovo je sada ovako inf. karaktera... inace ovo je pisano na terenu tako da su informacije ono bas iz prve ruke, ne po secanju a ako neko zeli nesto vise uvek moze da pita...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napisi putopis,rado cemo citati :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sirkepa, svaka cast na ovako lijepo i korektno napisanim informacijama o Kambodji i Tajlandu. Iako sam bio u Tajlandu vec 3 puta, ipak sam ovaj tvoj opis ‘pohranio” u svoju arhivu, posto vjerujem da mi moze trebati u nekoj od slijedecih posjeta Tajlandu. Naime nikada nemam mnogo vremena za posjete Tajlandu tako da to radim na “rate”, i imam u planu da pri slijedecoj posjeti, posjetim sjeverTajlanda, i siguran sam da ce mi ove tvoje informacije itekako dobro doci. Da ne govorim o tome kako sa uzivanjem citam ovako lijepo napisana putnicka iskustva. Vidim da smo po hajde nazovimo je “putnickoj vokaciji” slicne osobe, jer ne volimo one tipicne paket aranzmane, vec one malo nepredvidije, a mozda samim time i interesantnije.Pa da zbog takvih putnika i ja dam neke ideje u vezi posjete i puta po Kambodji, koje mozda neki od njih koji mnogo ne bjezi od avanture i prihvati. Moja putnicka ruta je bila Siam Rep-Sihanukvil-Koh Kong-Tajlandska granica- Trat, ostrvoKoh Chang-Bkk.

Ja sam po slijetanju iz Evrope u Bkk (pocetak jula) nakon tri sata imao avion za Siam Rep’ za koji sam kartu rezervisao i platio putem interneta, nekoliko mjeseci ranije. Cijena oko 6000 Baht-a. Znam da je ovo za mnoge putnike mnogo novca, ali ja sam se odlucio za ovo posto sam u pripremama vidio kako zna biti komplikovano to putovanje iz Bkk do Siam Repa, ali najvise i zbog ustede u vremenu. Osim toga,ja sam se vracao iz Evrope( sto je i bio cilj moga putovanja) u Australiju i to sto cu imati pauzu od 12 dana u putovanju nista ne utice na cjenu karte, tako da sam sebi mogao priustiti ovaj “luksuz’.

Tako kada sam se presabrao” odlucio sam se za ovaj nacin dolaska u Siam Rep. Putovanje traje oko jedan sat. Boravak u Siam Rep-u 3 noci i 2 dana sto je dovoljno i sve duze bi bilo, po meni, gubljenje vremena.

O tome sta i kako, u Siam Rep-u, nema se sta dodati niti oduzeti od onoga sto je napisao Sirkepa. Znaci sada bi ovdje trebalo da slijedi “copi-pestiran” Sirkepin opis o Siam Repu.

Slijedeca destinacija mi je bio Sihanukvil, malo turisticko mjesto na obali juga Kambodje. U SR sam kupio kartu (oko15$) od SR do Sihanukvila(SV) u koju je bilo uracunato i to da me “pokupe” ispred hotela i odvezu na stanicu. Putovanje traje sa presjedanjem i odmorom od oko 1 sat u Pnom Penu gotovo 10 sati. Putuje se u solidnim autobusima sa “klimom” koji imaju i stjuardesu sto nije za odbaciti koja vam cak dijeli i rucak u autobusu, a stoji na usluzi i za ostala pitanja i informacije…!!! Ja nisam planirao da boravim u Pnom Penu zbog vremena, jer smatram da za veliki grad, da bi se iole upoznao, treba najmanje 2 dana, a ja to sebi ovoga puta nisam mogao dozvoliti. Osim toga, ja nekako vise vjerujem da “dusu” jedne zemlje I njenog naroda mogu upoznati u manjim mjestima tako da nisam bas velioki ljubitelj posjeta velikim gradovima.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sihanukvil je najpopularnije morsko turisticko mjesto u Kambodji u kojem pored stranaca su najcesci vikend gosti iz Pnom Pena. Plaze su lijepe, a ja bih predlozio Serendipity Beac i Ocheteual Beach. Ja sam odsjeo u bungalou ( Leng Meng Beach Bungalow) na Serendipity beach-u iz cije bi se restoranske baste gotovo moglo skociti u more. Bungalov nije ni tako los, sa AC, i sto je vazno ,vrlo je bezbjedan, jer je tu cuvar tokom cijele noci, a i stanica turisticke milicije je udaljena oko 30-ak metara.. Cijena 25$, ali se mogu naci sobe i po 5$. Plaze su dosta lijepe, i meni sama plaza mnogo, mnogo lici na onu u Koh Samui-u. More je cisto, i ugodno toplo i gotovo da i nema valova. Na plazi obavezni prodavaci suvenira, voca, a i friskih morskih specijaliteta, a bogami po neka i zgodna zenska zna da proseta i izmami poglede muskih turista. Mislim da je ovo zaista dobra prilika za svakodnevno masiranje koje kosta od 3$ i koje je dosta kvalitetno. S pocetkom veceri te iste baste se pretvaraju u restorane u kojima se nudi dosta dobra, i friska riba, a i ostali morski plodovi. Za razliku od Sirkepa ja sam prosto lud za azijskom hranom, a posebno morskom, tako da sam se “razvaljivao” jeduci je .

Tu sam pojeo najbolju ribu (barakuda) sa rostilja do sada, a pojeo sam je zaista mnogo u svome zivotu m. Cjene restoranskih jela su uglavnom oko 5$, i po meni je hrana jeftinija za oko 30% od hrane u Tajlandu.

Svakako bih preporucio obilazak Bamboo island-a. Ostrvo kao iz bajke, ili filmova tipa Plava laguna, sa divnim pjeskom, kristalno cistim morem i nenarusenim mirom, jer pored jednog malog restorancica i nekoliko bungalova nista drugog nema na ostrvu. Ko voli mir i ko je zaljubljen i romantican moze i da noci u nekom od tih bungalova po cjeni od 10$. Ako me ponovo nekada put “nanese” u blizinu Sihanukvila, 2 noci cu sigurno provesti na ovom ostrvu, da bih osjetio taj iskonski mir kojeg je sve teze naci u turistickim putovanjima Od Sihanukvila do slijedece moje destinacije(Koh Chang-ostrvo u Tajlandu) sam kupio kartu, u kojoj je bio ukljucen put do granice, pa onda ona presjedanja u kombije, pa put kroz Tajland sve do Trata, pa i karta za feri do ostrva Koh Chang i kostala je26$ sto je po meni dosta jeftino za sve to sto se prodje.

To bi bilo nesto ukratko o mome putu kroz Kambodju , i to vise u informativniom smislu, jer je tesko sada nesto vise generalno reci o Kambodji poslije Sirkepe.

Ali ipak da kazem, da svako ko je u prilici da posjeti Kambodju ne oklijeva, jer ipak je to jedna, na svoj nacin lijepa zemlja, sa dosta dobrocudnim i korektnim, a koliko sam ja mogao vidjeti i sretnim ljudima. Zemlja sa dobrom hranom(naravno ko voli azijsku kuhinju), dosta jeftina ,a po meni i dosta bezbjedna i sada poslije svega ne mislim da je put kroz unutrasnjost Kambodje neka avantura.

Znaci dragi putnici, ako se prilika ukaze ne oklijevajte nego “put pod noge” pa bez straha kroz cijelu Kambodju.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Semy hvala na dopuni a i na lepim recima... ja smatram da je svako i svacije iskustvo dobro doslo i nadam se da ce ova nasa iskustva nekome dobro doci... Ja nisam imao vremena a ni u planu za ovaj priobalni deo Kambodze ali si me ti svojim postovima zaintrigirao tako da... wink.gif

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

nemam reci...to je jedino sto mogu da kazem za sve ljude koji su,u ovo ludo vreme,spremni da potrose deo svog zivota na pomaganje i deljenje iskustava sa drugima.momci divni ste...nemam reci zaista...nadam se da cu uskoro moci to da kazem i za sebe ;) tj.da cu sakupiti slicno iskustvo za deljenje. veliki kiss za vas

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Svaka cast za ovaj putopis....dosta je informativan...Hvala

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mi smo skoro pa utanacili svoj plan puta,ali eto imam opet i po koje pitanje :P :

1.Koliko se putuje od Bkk do Poipeta? Po preporuci Sirkepe ici cemo agencijom u Angkor Wat.

2.Da li Sirkepa ili neko ko je jos bio moze navesti satnicu tog puta,priblizno?Bitno nam je kada se krece ka tamo,kada se stize i obrnuto ka Bkk?

3.Imate li neku preporuku agencije koja vodi?

4.I na kraju,koja je cena tog wiskija sa kobrom?...i zna li neko da li ako ga uzmemo,posto na kraju putesestvija pravimo stop u Dubaiu,hoce li biti problem to uneti u Emirate :D ?

Thanks ,pa ako se dosetim jos nekog pitanja.....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

1-2. Do granice se putuje 3-4 sata ali posle je pitanje koliko traje prelazak jer nema pravila tako da do samog Poipeta stizes za 5-6 sati... ma za taj put u jednom pravcu moras da odvojis ceo dan... krece se u 9h ujutru a tamo se stize oko 17-18h uvece u Siam Raph... Za povratak racunajte isto tako i nikako ne planirajte da tog dana kada se vracate nastavite negde dalje iz BKK, to je mazohizam i tesko uklopivo ...

3. Mogu da potrazim negde adresu agencije sa kojom sam ja isao ali ja sam puno inf. vec ostavio ovde... Izbegnite bas agencije na samom Kao San rd.-u ... imate cifre sa kojima da racunate

Wisky sa cobrom kosta ... hm... pa ima razne velicine ali mislim da je srednja boca oko 10$... neces imati nigde problem sa tim... Ovo obavezno pakuj u veliki prtljag jer sa licnim neces moci da unenses u avion!!!

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka