taci

Krusevo...Tamo gde andjeo spava

70 poruka u ovoj temi

Draga Sestijija,

znala sam da ce nesto da zaskripi :) , vec sam pokusala da se registrujem na taj forum pa nesto nije moglo a vidim da je sajt nesto u izradi pa mozda zbog toga...ali kao forum radi! I konacno sam se registrivala jutros ali mi ne stize potvrda od njih tako da ne mogu da se prijavim i odem na forum :tuzni: !!! A sigurno znas kako je to kad te uhvati neizdrz, sad ili nikad!!!

Nadam se da ces videti i ovo, pa ako znas o cemu se radi...

pozz

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ne brini,uvek se ceka na potvrdu par dana,tako mora - ne znam sto. smajl.jpg Ali sticice ti taj aktivacioni link,ne brini. Inace,na forumu imas slike sa svih prethodnih nasih putovanja u Krusevo. Ovo napominjem posto potpuno razumem bojazan nekih ljudi pri pomisli da treba sa nepoznatima da idu na putovanje..i sama sam tako u pocetku razmisljala ali predivni ljudi koje sam upoznala,odagnali su mi i najmanje sumnje smajl.jpg !! Mi se jako cesto sastajemo u Beogradu,kako bismo popili kafu smajl.jpg i razmotrili nove akcije koje su u planu pa ako pozelis nekad da nas upoznas -javi se smajl.jpg.Ima nas svih generacija smajl.jpg -najmladji clanovi imaju 15 a najstariji 58 godina smajl.jpg ! Pozdrav!!

Izmenjeno (DraganV)
Nema potrebe citirati ako se odgovor odnosi na prethodnu poruku
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Juce sam sa familijom obisao Tosetov grob,nemam reci da opisem tugu.....Memorijalni centar nije radio,i da znaju svi za ubuduce,da ne prodju kao mi juce(a sa 3 auta smo skrenuli u povratku iz Grcke,i presli 200 km )DA PONEDELJKOM MUZEJ NE RADI.......Mrak nam je pao na oci,ali sta je tu je,videli smo ipak ono sto smo zeleli,zapalili svecu,i videli mesto gde andjeo spava....

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ovog leta sam treći put posetila Kruševo. Memorijalni centar, izgrađen Tošetu u čast, je pravo razočarenje. Toliko su komercijalizovali Tošetov lik i delo, potpuno suprotno njegovim životnim načelima i zalaganjima, da je to strašno. Kao prvo, ulaznice naplaćuju različito za Makedonce i one koji to nisu. Sramota. Toše je sve svoje obožavatelje tretirao jednako. Zašto sada u žaljenju za njim nismo jednaki? Kao drugo, cena ulaznice nigde nije istaknuta, niti stoji napomena da je niža za Makedonce, a viša za ostale, a uz sve to iznos koji su odredili nije primeren tom mestu. Zar treba "odrati" obožavatelje kako bi se što više zaradilo? To je eksploatisanje tuge onih koji još uvek žale za Tošetom. Kao treće, fotografisanje u samom Memorijalnom centru nije dozvoljeno. Za svrhu poštovanja te zabrane su angažovali po jednog čuvara na svakih metar ili dva. Potpuno suludo. Navodni razlog je želja da svaki posetilac ima lični doživljaj svega što je izloženo, tj. sprečavanje da pre dolaska tamo vidi slike na netu ili kod rođaka, prijatelja... Naravno, to je obrazloženje za naivne. Pravi razlog je nastojanje da što više ljudi dođe lično i plati tu nerealno visoku cenu ulaznice. Dakle, opet besramna komercijalizacija Tošetovog lika i dela. Kao četvrto, voštane figure koje su izložili u Memorijalnom centru, a koje navodno predstavljaju Tošeta, nemaju blage veze sa njim i meni lično deluju zastrašujuće (kao da su nekom namrštenom Vijetnamcu obukli Tošetovu garderobu :huh:). Ne samo da nisu uspeli da uhvate onu njegovu čuvenu energiju, izraz lica i osmeh, već nisu postigli ni najmanju sličnost sa njim. Razočaravajuće potpuno.

Kako sam čula i čitala u štampi, ako je to sve uopšte tačno, Tošetovi roditelji i sestra nisu uključeni u celu tu priču sa Memorijalnim centrom, čak nisu nikada ni kročili unutra, jer je to za njih prebolno, te je "glavnokomandujući" Tošetov zet, koji je rešio maksimalno da zaradi, dok se još može i dok su rane kod svih Tošetovih poštovalaca sveže. Moguće je da su tog zeta zli jezici lažno optužili, ali obično gde ima dima ima i vatre. Vreme će pokazati šta je prava istina.

Na ulazu u samo mesto više nema onog bilborda sa velikom Tošetovom fotografijom na kojoj se milo smeje, kao i uvek, i širi ruke u znak dobrodošlice. Da li su uklonili bilbord da bi postavili novi, ili ga tu na ulazu u mesto više neće biti, ne znam.

Grob i okolina izgledaju kao i prethodnih godina, posetilaca još uvek ima, manastir Preobraženje se i dalje radi i nije se mnogo odmaklo sa radovima, ali je zato završen put od manastira ka brdu na kojem je krst, a i veliki krst je postavljen, a pogled odozgo na celo Kruševo i Pelagoniju je fantastičan.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prvo mozes mi reci koja cena si ti platila da vidim dal je razlicna nego sto sam ja platio... Drugo da je napravljeno veoma komercijalno jeste ali pa i da budemo realni tose je bio mediska licnost ne neka istoriska licnost tako da ne vidim kako bi taj muzej izgladao drukcije nego sto sada izgleda...

Voscane figure ne komentiram jer ne mogu da se nacudim koliko su bezveze uradjene...

I sto se tice cena mislim da nesto manje od 2e nisu velike pare za ulaz i bilo koji muzej...Meni u Hrvatsku tacnije u Trogiru trazili da platim 10e da udzem u katedrala (zamislite ulaz nije besplatan u verski objekt).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Čini mi se da je bilo 200 denara za sve osim za Makedonce, a za Makedonce 100 denara.

U odnosu na ostale cene u Makedoniji, to je velika cifra. U poređenju sa cenama u Evropi, nije.

Poenta je bila da je kompletna atmosfera oko i u tom Memorijalnom centru pogrešna. Ne treba da se pravi razlika u ceni ulaznice, nema razloga da fanovi ne smeju ništa da fotografišu, nema potrebe za tolikim čuvarima (koji samo paze da neko ne izvadi foto aparat), za strogoćom, uštirkanošću... Sve je to preterano. Taj centar, ako je već posvećen sećanju na Tošeta, treba da bude u skladu sa onim kakav je on bio. A pored toga, mora se uzeti u obzir da se isti ne nalazi u nekoj metropoli sa 101 muzejem, u koju turisti inače hrle u milionskom broju, pa da to bude još jedan u nizu muzeja u koji će ući. 99% onih koji iz Srbije, Slovenije, Hrvatske... potegnu za Kruševo, potegnu zbog Tošeta i SAMO zbog Tošeta i treba da budu ispoštovani, a ne tako strogo i hladno tretirani, kako čini osoblje tog Memorijalnog centra.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Aha znaci 200den. nisam znao da je veca karta za strance (mada ako mene pitas ljudi iz bivse YUGE su mi kao moji ljudi). Da tacno je to i ja mrzim sto nije dozvoljeno snimanje unutar objekta ali to je to neko je izdao takvo naredjenje nazalost :(

Sreo sam jednu devojku koja je dosla tamo iz Umaga, a to je prilicno daleko da ne moze bar da uradi jedan fotos za uspomen.

Sto se tice sam gradic Krushevo je bio nekako mrtav, nije bilo mnogo turista osim zime koji ide na skijanje ali onako relax nema terana za pravih skijaca. Velika t.e. prevelika guzva ima jedino na 2 avgust kad nam je veliki praznik od Ilindenskog Ustanka gde je formirana prva republika na Balkanu- Krusevska Republika i to je to.

Turisti su poceli da dolaze u velikom broju kad je otisao Tose zbog njega i sad je grad malo vise zivi od turizma. Nazalost trebao je da se desi to da ljudi sfate da je Krusevo prelep gradic i da su cene smestaja i klopa smesne, a domacini vrlo ljubazni.

Drugo sto mi je palo teze, je to da je Tose molio sa poddrsku oko izgrdnja puta i postavljenje struju u manastira, cak i radio humanitarne koncerte za to ali sve ostalo bilo je obecanja. Sad kaj je umro nasa vlada setila se da sve to uradi i nadje pare za put i struja. Dal je neko to iskoristio za promovisanje svoje politicke kampanje ja necu u to da ulazim :(

Izmenjeno (BojanMKD)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Uvek bih pre dala novac za radove na manastiru Sv. Preobraženje, nego za ulaznicu u tako osmišljen Memorijalni centar, jer Tošetova želja je bila izgradnja manastira i puta do njega, a to nije komplet završeno.

Inače, Kruševo kao malo, planinsko mesto je mnogo lepo, a vazduh je divan, svež, prijatan, čak i tokom letnjih meseci.

Izmenjeno (mirarbi)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jeste u jul kad je nepodnosljivo kod nas u Skoplju sa 40+ stepena idem tamo, divota oko 24-25 stepena :) Napunim baterije i uzivam u prirodu :)

Sto se tice manastira mnogu bolje je kako je bilo nadam se da ce to biti zavrseno i skorijem roku. Kad sam bio pre mesec dana bio mi je zao sto nisam mogao otici jer bilo suvuse snega, a put do tamo nije bio isciscen jer taj put samo do manastira vodi, tako da nisam mogao da stignem.

Najvise volim to sto su ljudi tamo vrlo ljubazni ne kao u SK, svako te pozdravlja na ulici cak i da ga ne poznajes. Tamo je kao da je vreme stalo onako staro, out of time...cak i kad ides na zabavu u Planet Tosetov omiljen klub kafic pustaju retro muzike iz '80 i '90 osecam se kao da sam na drugoj planeti :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Šumske jagode - U životu lepše nisam probala! Tacno iza spomenika u ovom sumarku, dok su mama i tata slusali neka predavanja ja sam se slatko zasladila i upamtila za ceo zivot :)

Ljudi kad vec idete u Krusevo posetite i ostale spomenike u okolini, vrede da se vide.

img_2782.jpg

Izmenjeno (leprsava)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mmmmm Meckin Kamen mesto gde je poceo Ilindenski ustanak :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

posto sa porodicom idem na odmor u ohrid. ineresovalo bi me dali iz ohrida ide autobus za krusevo i koliko kosta karta

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da nema direktna linija, verovatno preko Bitola ili Skopje i karta ne bi kostala vise od 10-15 eur povratna....

Ali ako ides iz Ohrida do Krusevo na jedan dan pogotovo leti i sa malom decom vise bi bilo mrcvarenja nego lepote :) Organiziraj se da prespavas bar jednu noc u krusevo u tom letnjem periodu je jeftinije, recimo mogu da ti preporucim odlican smestaj kompletni apart. tv,net i sl. za 400den.(oko 6 eur) po osobu, ja svaki put idem tamo i mogu da ti rezervirsem preko gazde ili da ti dam broj samo pisi u inbox :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ako mozes daj mi broj pa cu nazvati.pitala bih te jos dali lako moze da se nade taxi i kolike su im cene. unapred hvala

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo da se javim i ja na ovoj temi. Drago mi je da je neko započeo, obzirom da je moja majka iz Kruševa, gde odlazimo svake godine, ako ne na odmor, a ono na kraće. Kao što je neko prokomentarisao, gradić je mali, ni 10.000 stanovnika, a mislim da ih je sada još manje. Kao i kod nas, odlaze u veće gradove zbog studija i posla, pa tamo i ostaju.

Ono što niko nije naveo (izvinjavam se unapred ako sam negde previdela na temi) da je to čisto cincarski gradić, nastao velikom seobom Cincara iz Severne Grčke (najveći cincarski gradovi Moskopolje, Mecovo...) što je poreklom i moja majka (inače je išla u školu zajedno sa Tošetovim ocem). Naše familije se jako dobro poznaju, jer je kao što rekoh mesto vrlo malo. Kao i u Srbiji (ić), Cincarima su u Makedoniji dodavali nastavak na prezime -ski, ali njegovo u originalu glasi Proe. Mnogi ih mešaju sa Vlasima, ali oni se na to vređaju, jer su Cincari poreklom iz severne Grčke, a Vlasi iz Rumunije, prvi su bili trgovci i zanatlije, a drugi više stočari i zemljoradnici.

Ono što je možda više poznato je da su Cincari činili prvi građanski stalež u Beogradu, pored Jevreja. Predstavljali su beogradsku "elitu" u svakom smislu-kulturnu, obrazovnu, zanatsku, trgovačku...Mnogi naše poznate istorijske ličnosti su bili poreklom Cincari. Međutim, na žalost, nisu se izgradili kao narod, jer im je nedostajala teritorija (nikada nisu imali državu), pa samim tim ni prošlost, kulturu naroda i brojnost. Zato spadaju u tzv. neistorijske narode.

Eto toliko ukratko o poreklu Kruševa i njegovih stanovnika, kao i našeg anđela TOŠETA!

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka