majce22

Meduze u Grckoj

137 poruka u ovoj temi

Cao svima, mozda ovo vise i nije neka trazena informacija ali trenutno smo u Pefkohoriju i hocu samo da prenesem da nijednu meduzu nismo videli, 8.dan smo ovde.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dizem temu,

posto je leto/vanje uveliko pocelo, javite sa lica mesta ima li ovih napasti i gde ??

:thankyou::thankyou: :thankyou:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Daleku od toa deka se prijatni i jas licno ne bi sakala bas mnogu da plivam megju meduzi, ali definitivno ako nekoj e NAPAST toa sme nie. Oni se ziteli na moreto, taka da nie sme gostite :smajl:

Imam sretnato meduzi ednas kraj avgust/pocetok septemvri vo Olympic Beach pred mnogu godini, od ovie ogromnite plavi i nikoj ne se pozali deka go opekle ama eden den ispustija nekoja materija izgleda pa site se cesavme ko ludi. Godinata koga ja postavuvaa mrezata isto vo OB, pocetok na juli, se suncav na dusek daleku od obalata i okolu mene plivaa jata na istite plavi meduzi samo uste bea mali bebinja , vo plitkoto gi nemase. Lani vo periodot od 20-30 juli povtorno vo OB ne vidov niedna, niti vo plitko niti daleku od obala.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

u paraliji i olimpik bicu je uvek bilo meduza,,raznoraznih ali nista strasno,, bezopasne su

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala :thankyou:

interesuje me sitonija, kolike su sanse da ih sretnemo,

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ima li pomenutih stanovnika mora u okolini Leptokarije tokom jula? Ako ima, da li je tačno da je paradajz dobar lek?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

I mene Sitonija zanima, u Koperu u junu je bilo belih po svuda.... nisam usla ni jedan jedini put u more!!! Hvala bogu za bazen ! Necen i ove godine da me snajde isto, tada je bilo 3 dana a sada 10

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja sam se pre neki dan vratila sa Sitonije i kad duva vetar donese neka providna stvorenja koja jesu neka vrsta meduza ali nisu opasne i ne peku,svi su se kupali iako ih je bilo puno,cak su ih i deca hvatala i bacala iz vode,zvala su ih ljigavci. To se na primer desi predvece a sutradan more kristalno cisto bez icega. Prosle godine smo letovali u istom periodu i nismo videli ni jednu jedinu. Mislim da na Sitoniji necete imati problema sa meduzama.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Trenutno sam na Sitoniji. Kupala sam se na Favi, Karidiju, Laturi, Trani Amudi, Spatiesu... nigde NEMA meduza. Ta duguljasta, providna stvorenjca, koja talasi donesu u plićak, nemaju pipke, ne peku, ne ujedaju :), ma potpuno su bezopasna i NISU meduze. Mi ih u zezanciji zovemo lignjoslavi :). Rukom sam ih dirala, vadila, liče na pihtije. Kad ronim vidim ih puno. Često se ribice skupe, pa ih grickaju. To su neka jednostavna bića. Ne mislite na njih. A onih pravih, velikih meduza, kakvih je bilo 2010. krajem avgusta i u septembru, sada, hvala Bogu, nema. Dakle, Lepa i ostali, NE BRINITE.

Moje impresije sa Sitonije naćićete OVDE. Kliknite i uživajte!!!

Izmenjeno (mirarbi)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

:thankyou: :thankyou: :thankyou:

Jelena pisi pp kako ste se proveli :hello:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nisam imao prilike da se sretnem sa meduzama na Sitoniji u prvoj polovini jula. Inace vlasnica smestaja u kom sam odseo (Aristea) kaze da su te meduze o kojima se prica ove godine mrtve (i samim tim ne mogu da naprave nikakve probleme).

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo te čuvene, ovogodišnje, sitonske "meduze":

P7100006.jpg

Dakle, ponavljam, ima ih puno, posebno kada je more nemirno, ali to NISU meduze, nemaju pipke i ne žare.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja sam se prošle nedelje vratio sa Sitonije.

Ova providna stvorenja koja Mirabi opisuje sam viđao na Logomandri i Kalogriji, kao i na plaži hotela Porfi.

Pojave se ponekad predveče ako duva vetar.

Potpuno su bezopasna i deca se igraju sa njima, hvataju ih rukama i tope na pesku.

Uglavnom se uopšte i ne pomeraju, pa su ih zvali "one mrtve meduze".

Pored toga, na Kalogriji sam video i jednu pravu meduzu (malu), takođe predveče kad je duvao vetar.

Po malo pulsira, nije sasvim providna, već ima i neke tamne kovrdžice u telu. Grk lokalac mi je rekao da je ta loša za decu, jer veoma svrbi i tera ih da se češaju.

Jednu istu takvu sam video i na Kalogriji kada je bio vetrovit dan. Ovu sam i uslikao, pa mogu da večeras postavim sliku.

Obe smo eliminisali proverenom metodom topljenja na pesku :)

Moj zaključak je da je ove godine more veoma toplo i da se poneka meduza pojavi ako je vetar nanese - i to kao što vidite i na zapadnoj (Kalogrija) i na istočnoj (Karidi) obali Sitonije. Ipak, veoma su retke (ove prave) i dok sam bio nisam čuo ni za jedan jedini slučaj da se neko opekao.

Dakle, samo opušteno.

Od onih skroz providnih se ne plašite, a ako baš naiđete i na neku pravu - zaobiđite je.

Realno je veoma mala verovatnoća da ćete imati problema sa njima.

Izmenjeno (Mr D)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
img0393.jpg Za 21 dan u Nikitiju primecena 1 meduza.Uspesnom akcijom u kojoj sam ucestvovao JA,moj sin,600 Grka, nesto Bugara i nekoliko Makedonaca-dosli smo joj glave.
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Mi vodeli tu jednu duguljastu na Karidiju kada je bas duvao vetar

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26023
    Ukupno tema
    868333
    Ukupno poruka