majce22

Meduze u Grckoj

137 poruka u ovoj temi

E, ja jutros stigla sa Tasosa i ima meduza na velikom broju plaža i to ne onih providnih nego onih braonkastih. Videla sam ih na plažama Metaliji, Pefkariju, Sun beach, Notos, u Skali Marijes, Tripitiju i Makrijamosu. Mada kažu da nisu opasne samo malo peckaju, moram priznati da nije baš prijatno plivati oko njih.

Izmenjeno (JovankaSM)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Meduza je bilo zadnjih 2 dana i u Korintskom zalivu. Meštani kažu da se pojave samo kad je voda izuzetno topla, što je bio slučaj ovde.

To su bile neke braonkaste meduze, veličine pepeljare, ne peckaju i ljudi ih vade rukama bez problema.

Čim je danas voda malo samo zahladnela, meduza nema, niti sam ihj ja ranije ikada viđao, verovatno jer nisam nikad u korinstkom zalivu doživeo tako toplo more.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ima meduza na tasosu :alarm:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pre tacno 5 dana na Makrijamosu (Tasos) sam video meduzu od koje sam se sledio. Ocigledno da je to zato sto nemam iskustva sa tim morskim stvorenjima ali ovo je izgledalo poprilicno scary. Pola metra u precniku sa svim mogucima nijansama braon boje odozgo a odozdo brdo belih pipaka sa raznobojnim pegama...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Na Sitoniji ih nema :).

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ja sam u periodu od 02.08. - 10.08. bio na sitoniji, i moram da kazem da ih je na vecini zapadnih plaza bilo. Doduse kazu da nisu one koje peckaju, ali ih je bilo, pogotovo u jutarnjim casovima, gde se skupi njih nekoliko hrabrih pa ih skupljaju u decije kofice, a bogami neko ih i rukama hvata i to neke ogromne i nose na plazu i bacaju u zbunje. To je gotobvo bila svakodnevna pojava na Kalogriji, Eliji, st Nikolasu, Nikitiju.

Ja i deca smo jednu uhvatili na Kalogriji u poslepodnevnim satima, nenako se provukla u moru ljudi do samog plicaka, bila je neka braonkasta, koju smo stavili u koficu. Da li pece ili ne pece, to ne znam niti bih proveravao :) .

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A da li da ih ocekujem u Pefkohoriju 10.-20.9.?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ja sam ih prosle godine vidjala u pefkohoriju (bila sam od 09.-25.09.) ali nije ih bilo nesto previse,uglavnom nista strasno,objasnili su mi da plave peckaju a braon ne,moram priznati da mi nije bilo bas svejednio kad sam ih videla,otprilike bi mi se kupanje i brckanje zavrsavalo kad bih ih ugledala, sve dok jedan dan covek nije izneo meduzu iz vode svima nam pokazao kako to nije nista opasno (radilo se o braon meduzi), a onda su klinci sa plaze resili da se slikaju sa njom,bilo me je sramota da se i ja ne slikam,drzala sam je u rukama, malo je ljigava,ali stvarno ne pecka, i tako sam razbila strah, posle toga smo je vratili u more

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Na Sitoniji ih nema :).

18.08 sam ih video,slikao I snimio kod Toronia I to te velike braon.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

...posle toga smo je vratili u more

Valjda jedan od nekoliko organizama na Zemlji za koji nemam trunku empatije.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Viđene meduze i na Sitoniji, grozne, ogromne, braon - bordo - zelene sa crnim tačkicama, ali kao usamljeni slučajevi, na Lagomandri i Agios Joanisu. Ne plivaju po površini, kao što sam mislila, već na dobini od oko 1,5 metar (što baš i nije zgodno, jer pri normalnom brćkanju i plivanju nisu uočljive, a u visini su nogu), a udaljene od obale 20 do 30 metara. Moj suprug ih je video roneći i mrežom izvukao jednu. Imala je oko 4 kilograma. Jedva je stala u mrežu. Da li je bezopasna ili nije, nismo proveravali :huh:. Pored tih veeelikih, videli smo i par manjih, beličastih i plavih, u samom plićaku, na plaži Agios Joanis. Evo vidite sliku:

KLIK OVDE.

Izmenjeno (mirarbi)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Vidjene meduze i na Sitoniji, grozne, ogromne, braon - bordo - zelene sa crnim tačkicama, ali kao usamljeni slučajevi, na Lagomandri i Agios Ioannisu. Ne plivaju po površini, kao što sam mislila, već na dobini od oko 1,5 metar

potvrdjujem.nocas smo stigli iz toronija i u cetvrtak 26.08 i petak 27.08 sam video nesto sto do sad na letovanjima nikad nisam video.jednostavno su pocele da nadiru popodne u neverovatnom broju.s tim sto su u toroniju dolazile do same obale izvadili smo ih nekoliko desetina komada verujte i to samo na delu plaze gde smo se mi kupali.i da kod nas ih je bivalo i na povrsini i u dubini.posle nekih dva sata "napad"je oslabio i pocele su da se povlace same od sebe onako kako su doplutale.to se desavalo oba dana popodne izmedju pet i sedam sati

s37010461.jpg

Uploaded with ImageShack.us

s37010451.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Izmenjeno (talija)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

auuu pa ovo je bas najezda, a gledam sliku od mirabi ova je stavno velika,taman sam samu sebe ubedila da meduze nisu nista strasno, al kad sam sad videla ove slike nije mi bas svejedno, i to haraju grupno

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

auuu pa ovo je bas najezda, a gledam sliku od mirabi ova je stavno velika,taman sam samu sebe ubedila da meduze nisu nista strasno, al kad sam sad videla ove slike nije mi bas svejedno, i to haraju grupno

Izgleda da smo talija, mirarbi i ja bili u isto vreme u toroniju ove godine. Fotka mirarbi je odlicna a datumi talije savrseno precizni. Tacno da ih je bilo ta dva dana i da su po odokativnoj proceni imale od 2-4 kg, braon boje. Bilo ih je najpre iza bova a zatim su ih valjda talasi doneli do samog plicaka u toroniju ta dva popodneva (otprilike oko 11,30 je pocinjala najezda). Vidjala sam i ranije meduze u Grckoj ali nikada ovakve. neki kazu da peku a neki da su bezopasne u tom smislu, medjutim cak i da ne peku verujem da susret sa njima u moru dok plivas ne bi bio prijatno iskustvo, ako nista drugo onda zbog velicine i ljigavosti.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nisam bila u Toroniju. "Moja" velika meduza je izvađena i fotografisana na plaži Agios Joanis, blizu Nikitija. Na svu sreću, na plažama koje smo mi obilazili nije bilo baš pravih najezdi, već sporadičnih pojava :).

Moje impresije sa Sitonije naćićete OVDE. Kliknite i uživajte!!!

Izmenjeno (mirarbi)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26046
    Ukupno tema
    869156
    Ukupno poruka