zaki

Egipćani i turisti

40 poruka u ovoj temi

Upravo sam se vratio iz Hurgade i posle nekoliko dana kada su se utisci malo sredili i kada sam se dobro odmorio od svega mogu sa sigurnošću da kažem da je nekoliko stvari ostavilo naj jači dojam na mene.

Na prvom mestu je Kairski muzej u pozitivnom i negativnom smislu jer jednostavno ostanete bez teksta kad vidite toliko neprocenjivo blago, (ne mislim na materijalno već na civilizacijsko) a koje se čuva i izlaže u takvim uslovima da svaki muzej revolucije NOB--a iz neke naše palanke ima bolje uslove za čuvanje i izlaganje eksponata. Bio sam šokiran kada sam video da se eksponati izlažu u nekakvim neosvetljenim vitrinama sa musavim staklom i debelim drvenim ramom a vitrine se zaključavaju onim malim kineskim katancima sa onom zlatnom markicom koje na buvljaku kupujete za 50 din. Nekoliko kipova je pričvršćeno za zid sa običnom žicom za vezivanje armature, usukanom zidarskim klještima, prljavi tamni zidovi bez svetla i klimatizacije.

Drugi utisak je more i sve što vidite kad zaronite i da budem surovo praktičan i zapitam se da li egipćani uopšte love ribu ili jedu samo onu koja sama iskoči iz vode.

I treći i možda najači utisak je i tema ovog posta.

Za svih 10 dana koje sam proveo u Egiptu trudio sam se da što više vidim, zato sam se zavlačio u sporedne uličice komunicirao sa svim trgovcima i konobarima i sa sigurnošću mogu da kažem da su svi do jednog pokušavali da me prevare. Čudna je ta kultura koja se zasniva na ideji da je bolje zakinuti na meri, ne vratiti kusur, podmetnuti nešto drugo od onog što si platio nego biti korektan i poštovati inteligenciju i dostojanstvo kupca. Siguran sam da svako ko se vratio iz egipta ima slična iskustva. Ja sam ih skupio poprilično jer sam se odmah pomirio da ću biti prevaren i pokraden i nisam se mnogo trzao zbog toga jer materijalno to ne prestavlja neki gubitak, zato sam pažljivo posmatrao taj mentalitet i tehniku kako te varaju.

Prvo veče tip mi gura boks cigareta pod bradu landarajući o posebnoj ceni dok sa dva srednja prsta pokušava da izvuče nekoliko funti koje sam imao u džepu košulje.

Lik ceo dan sedi pored kolica sa voćem i gotovo ništa ne proda i onda kad mu ja dođem krene sa 10 puta većom cenom za mango nego što bi platio u Beogradu posle 5 minuta cenkanja spusti na prihvatljivih 15 funti, zakine na meri i umesto kusura od 5 funti ubaci još jedan truli. Posle dva dana ponovo ja kod njega kad on sad kreće sa još većom cenom, ok samo sedi ti tu lepo na suncu ceo dan i raduj se što si me prevario za neku siću, to te čini više sretnim nego da svaki dan kupujem voće kod tebe.

Pored hotela, apoteka i prodavnica suvenira u jednom lokalu, tražim Anital a on će meni specijalnu cenu od 30 funti iako je uobičajna 5-10 a u državnim apotekama 2 po priči vodiča, Lik dobro zna da ću pored njegove radnje dnevno prolaziti 10 puta jer mi je na putu prema hotelu, a onda me je svaki dan pitao zašto neću da uđem u njegovu radnju, siguran sam da bi ga više usrećilo da mi je prodao taj Anital za 30 funti nego da sam kupio kod njega nešto drugo za 300 funti.

U centru kupujem kožni kaiš i dok sam ja vadio pare već je u kesu stavio drugi isto od kože, samo ekološke (veštačke).

Svaki dan svraćam na isto mesto na pivo u jedan kafić, već me je upoznao, prepoznaje me na ulici, prijateljski komunicira sa mnom prijatelji i tako to..., dajem mu 100 funti a lik mrtav ladan umesto novčanice od 50 funti vraća mi 50 pjasti ili kako se već zove jedinica manja od funte, pa jebo te, zar ti nije bolje da sam svaki dan u tvom kafiću nego da me zavrneš za tu siću, očigledno nije, jer osećaj da te je prevario ima veću vrednost od zarade koju bi ostvario da mu isto društvo svaki dan napravi pazar od preko 100 funti.

Ima toga još, mrzi me da pišem, sve ovo je marginalno i materijalno ništa ne znači ali ostavlja ogavno mišljenje o egipćanima i mentalitetu ljudi tako da posle egipta turska mi sad izgleda kao prava evropska zemlja, a turski trgovci kao korektni i dobroćudni u svakom slučaju imaju više stila i šarma.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

uf ovo je stvarno ocajno! nisam nikada bila, spremam se da idem u septembru...uf sad kada citam ovo bas mi bzv.

verovatno ne postoji mogucnost da se ovako nesto izbegne

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ima toga još, mrzi me da pišem, sve ovo je marginalno i materijalno ništa ne znači ali ostavlja ogavno mišljenje o egipćanima i mentalitetu ljudi tako da posle egipta turska mi sad izgleda kao prava evropska zemlja, a turski trgovci kao korektni i dobroćudni u svakom slučaju imaju više stila i šarma.

Sefe, il si ti (ne ljuti se) mnogo glup ili si im samo tako izgledao....pa te tolko puta zajebase!

Njihov mentalitet jeste takav da gleda da zaradi na TURISTI! to si ti! A ti ako si sposoban doskoci mu!

Evo ti mojih nekoliko kontra primera:

primer 1. Kupujem peskire, u startu trazi 70 funti za jedan!

Ja njemu onda kazem: jel mu ja izgledam kao glup covek?

On odma bez odgovora smanjuje na 55!

Opet ja njemu: Jel bi ti od mene kupio ove papuce (Fila sa pijace) za 20 eura kao ti ja trazim toliko?

On se smeje i tapse me po ramenu...

Skida cenu peskira na 40 i kaze da je to njegova posl cena... Zaboravio sam da kazem da u startu pregovaramo o 5 peskira, i da su ogromni, i sa obe strane onako mekani...cisto da imate sliku o kvalitetu...

ja njemu kazem da sam ja iz SRBIJE, a da su mu to cene za NEMCE, HOLANDJANE, RUSE....

On se OPET smeje i sada skida na 35 LE po peskiru.

Ja se onda kao pocnem ljutiti, i kazem mu kako sam mislio da je on dobar trgovac (OVIM UDARAS NA NJEGOVU SUJETU) i da hoce da napravi posao, ali izgleda nista i okrecem se da idem...

Tu on meni kaze reci svoju cenu... e tu ja mnozim i kazem mu bednu cenu (koju znam da nece prihvatiti) od 100 LE za sve... On kaze nema sanse, i spusta na 30 LE/ kom. Ja kazem Evo 130 LE za sve i gotovo! Jel ok!?

On kaze OK!

Rezime dobili smo ih po 26 LE/kom

Primer 2: Kupujem neke suvenire (a kod njih nikako ne znas koja im je cena). Konkretno piramide od GRANITA, ne plastika, ne drvo, nije ono kic staklo, nego kamen od kog su i napravljene piramide!

Kolicina 10 kom! Pocetna njegova cena, posto je tipkao po digitronu, je bila 720 LE!

Ja tad skocim stvarno ljut! Popizdeo sam kao i ti sto me smatra budalom... On kaze cekaj, vidi, pipni, imas oci, imas ruke, znas koliko to kosta da se napravi itd....

Ja opet na pricu o MOJIM PAPUCAMA! Jel bi dao 20 Eura za njih, on kaze ne bi! I gleda me onako ispod naocara... Skine odma za pola 350!

Ja opet to su cene za NEMCE itd.... Mi smo Srbi, TITO-NASER prijatelji, ovo,ono... kenjam ja kad kenja i on!!! I bez mnogo natezanja, on iz cuga mi spusta cenu na 100 LE! U startu sam toliko i planirao da mu dam! Ni funtu vise!!!!

Ja kazem evo, uzimam piramide i zdravo dovidjenja!

Primer 3: Kupujem opet peskire kod istog onog, i ovog puta posto na szna daje mi odma cenu po kojoj sam prosli put kupio.... Pored njega radnja sa parfemima, gde nas odvodi njegov komsija... Pocinje prica o parfemima, bla, bla, bla truc... I cena za 75 ml od 300 LE. Mi uopste nismo hteli da kupujemo nego on samo da nam pokaze nesto, mi da ga ispostujemo, kad on hoce da proda i Bog...! I nas dvoje, necemo da kupimo, i necemo da kupimo, i nemamo para.. I smorio sam ga cenkanjem. Na kraju kad je toliko navalio da proda, ja nisam hteo da kupim, dam mu nenormalno nerazumnu cenu od 20 LE! I on kaze evo ti! Ja moram da prodam! I tako smo ga kupili umesto za 300, za 20 LE!!!!!

primer 4: Jebena taksena marka za razglednicu mi treba! U centru kosta 1,5 LE, u hotelu mi trazi cele 3. E ne dam ti duplo da zaradis... Ja mu dam 2 LE i kazem da je 3 mnogo, okrenem se i odem.... Ko ga jebe! Hteo je 100% da zaradi, dosta mu i 30%. Nije stvar u ceni koju placas i sta kupujes vec procentualno koliko oni hoce da ti uzmu!

primer 5: Usli smo u radnju da kupimo neke Egipatske slatkise! I opet klasika roknu nam cenu od ne secam se 35 funti za neko pakovanje... I ja njima opet malo na salu, malo na Tito-Naser foru... i u radnji uzmem slatkise za 12 LE

Vecinu od ovoga moze da potvrdi MIKAP!!!!!!!!!!!!!!!

...ne verujem da si se bunio sto si vodu kupovao u busu po 5x vecoj ceni nego sto jeste!

Brate, poenta price je da na svakom koraku treba da se cenkas, da budes spreman da se igras sa njima, jer kupovina kod njih to i jeste! Psiholoska igrica! A ti ako si hteo drugaciji mentalitet, sto nisi isao u Hamburg i tamo kupovao bez cenkanja a kupao se u Severnom moru!!!!???????

To sto se nisi nsasao sanjihovim mentalitetom, ne mozes kriviti njih nego sebe. Ti si bio nesposoban da izbegnes da te zajebu!

I to kako sam kazes nekoliko puta!!!!!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ima toga još, mrzi me da pišem, sve ovo je marginalno i materijalno ništa ne znači ali ostavlja ogavno mišljenje o egipćanima i mentalitetu ljudi tako da posle egipta turska mi sad izgleda kao prava evropska zemlja, a turski trgovci kao korektni i dobroćudni u svakom slučaju imaju više stila i šarma.

Ovo zadnje sto si napisao, sto se tice Turske, kao ja da sam napisala, znaci slazem se u potpunosti, definitivno Turci imaju vise stila i sarma, bar su nasa iskustva takva.

Mozda smo samo par egipcanina upoznali da za njih mozemo reci da su bas ok osobe i da imamo pozitivno misljenje o njima,a ostalo je katastrofa, pricam iskljucivo o trgovcima i ugostiteljskim radnicima. Ni nama nije jasan taj njihov stav da je bolje zakinuti, prevariti, podmetnuti,slagati, ne vratiti kusur... umesto biti kulturan i fer, ovako im odete u kafic, kupite u radnji, samo jednom i vise se nevracate. Ali takvi su.

Na svu srecu ili nasu snalazljivost mi nismo imali nekih negativnih iskustvava. Samo morate biti jako pazljivi i nedozvoliti da vas prevare, bar ne strasno posto ce vas negde sigurno prevariti. Treba povremeno biti i bezobrazan.

Moram da potvrdim Valjevca, stvarno je tako bilo.

Izmenjeno (mikap)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sefe, il si ti (ne ljuti se) mnogo glup ili si im samo tako izgledao....pa te tolko puta zajebase!

Njihov mentalitet jeste takav da gleda da zaradi na TURISTI! to si ti! A ti ako si sposoban doskoci mu!

Evo ti mojih nekoliko kontra primera:......

Druže, nisi shvatio, ja nisam komentarisao mentalitet da se za svaku jebenu sitnicu moraš cenkati, govorio sam o tome da se svo vreme s razlogom očekuješ da budeš prevaren i pokraden u svemu što se dotiče novca. Moj utisak posle svega je jako loš o toj kulturi, verovatno je i u drugim arapskim zemljama slično, nisam putovao po tom regionu pa ovo treba gledati samo kao pogled iz mog ugla.

Elem da budem krajnje jasan, moj put u Egipat je bio ipak lepo iskustvo i svima ću govoriti da obavezno to moraju videti, jednostavno to je druga civilizacija, druga planeta, to se mora doživeti.

Ni jednog trenutka se nisam osećao fizički ugrožen a zavlačio sam se u najzabačenije uličice i slamove gde žive, rojevi muva i smrad ali i gomila nasmejane dečice i dobroćudni pogledi ljudi.

Moje mišljenje je da ako imate mogućnosti obavezno posetite Egipat imaćete šta da vidite i o čemu da pričate ali za mene to sigurno nije destinacija kojoj bih se vraćao da se stvarno odmorim.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U drugim zemljama je kako gde...u cenkanju mene jedino Tunis podseca na Egipat mada Egipat mi je raj za cenkanje..Za neke zemlje znam,za neke ne..Sve zavisi kako gde..U Maroku cenkanje gotovo da je nestalo.Zadnjih godina mnogi iz Francuske kupuju tamo stanove pa su se Marokanci izvestili i sada bas udaraju po usima sve strance..Da bi bas nesto kupio jeftino treba ti prijatelj lokalac..

A svima koji idu u Egipat i nisu vesti sa cenkanjem preporucujem da odu u prodavnicu Kleopatra,odmah iznad Abu Ashara marketa i tamo sve kupe po fiksnim cenama.Ima jos nekoliko radnji sa fiksnim cenama ali ova je najbolja.

Istina sve sto se u Kleopatri prodaje moze se i za manje novca kupiti na nekom drugom mestu ali bar neka vam cene iz te radnje sluze kao neki orejntir ,da ne placate skuplje...

Na osnovu mog iskustva, sve se moze kupiti nekoliko puta jeftinije u odnosu na pocetnu cenu sem predmeta od bazalta...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kad krene da te rade samo mu odbrusis na arapskom

"Enta bitshtagaljni ola e?" (jel ti to mene radis?) odmah spusti na realnu cenu,i uvek ona prica da nisi prvi put u Egiptu,ili da pak radis u Kairu..Ja opet ponavljam da za dve godine zivota i rada u Kairu nikad nisam opljackan ili prevaren,valjda zato sto su znali da zivim tu,ali da sam se svadjao sa njima svaki cas,pogotovo sa taksistima,koji vide da znas jezik i ulice i dalje pokusavaju da te oderu...ja sam tako imao sistem da izadjem iz taxi-ja i bacim mu kroz prozor koliko misli, i znam da kosta,i to je to....

Istina je tuzna da jesuu veliki prevaranti i svime se sluze,poprskaju te cokoladom,i onda ti pridje onako u odelu sav skockan i nudi da te obrise maramicom i pri tom te odzepari onako profi...mom kolegi tako uze lik celu platu od 1200 dolara...bruka

Kod ulicnih prodavaca samo cenkanje i prava cena je 60-70 % niza od pocetne

Jako su zajebani sto se tice kusura i para,imaju razne trikove,da u ruci promeni novcanicu i ubedi te da si mu dao neku drugu manju....

Sve je to njihova borba za opstanak,jer stvarno zive bedno...zarad onakvog mora i onakve kulturne lepote...vredi biti i ponekad prevaren...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

evo,citam ovo i slazem se i ne slazem se..da gledaju da te izmuzu-tacno je,al opet morate da znate gde idete,to je afrika,druga kultura,drugi narod..koliko ih samo ima?svi trebaju da prezive..to sto rade na dzukacki nacin je odurno,al ja nisam imala toliko losih iskustava mozda zato sto nisam kupovala suvenire u velikim kolicinama i nisam se puno zamlacivala po radnjama..prvo vece samo sam ukapirala da su me toliko zamlatili da sam presla 30m,a proslo mi 2h!!i rekoh sebi-neces upropastiti odmor zarad kupovine..stvarno,tako bih volela da nismo potrosacka nacija i toliko trcimo za sopingom..a gubimo sitnice i one prave stvari tamo,a to je prelepo more i istorija.

ne malo,vec mnogo su nas zeznuli rusi tamo,jer zbog njih su cene i skocile i sad se ovi navikli da deru..stvarno je bilo ok pre 2 god.kad sam ja isla..pokusaju,ja dam koliko mislim,oce-nece!a uglavnom hoce..da razmisljam kako su me zavrnuli,pokvarila bih sebi odmor..oni ce svakako zaraditi..

ja sam tu piramidu(od granita,sto kaze valjevac)platila 7funti,peskire po 35,majice po 25funti..kozne tasne sam uzimala i to po 20e,lep kvalitet(bio je i gori za 10-15e)..ostalo nisam uzimala..u kaficu pise cena,pa to je -sto je..i ove godine ne nameravam da sopingujem,nesto sitno mozda,tako da nemam oko cega da se nerviram..

kad prolazim ulicom ne gledam ih,cak sam i neljubazna malo i puste me na miru,nekako..

a da,te `parfeme` sam uzela i onda po 20 funti,a cenio je 50..tebe su izgleda bas pokusali da oderu..taj parfem za poklon,ja to ne bih mazala ni po koju cenu..

kao sto sam negde pisala za masazu..moze on meni da trazi 15e,al ja sam rekla -necu da placam vise nego sto bih u Bg.nisam cela cak ni za 10e.na kraju me on jurio za 4e.to sam mu i dala...

naravoucenije-procenite koliko stvarno moze da kosta taj peskir,il stagod..i koliko ste vi spremni da date.i to trazite..nelogicno je da peskir kosta u njihovoj zemlji gde je jeftina radna snaga i materijal 700din.realno je 350-400din.znacu do 40funti.i eto trgovine.

a nema sta da te razocarava njihov mentalitet..oni to rade na kvarno..al se niko ne buni sto placa pogled sa ajfela 20e ili tako nesto..sto je van pameti!!svi cute i cekaju da plate..tako da budite srecni sto uopste mozete da se cenkate i donesete nesto lepo sto ce vas secati na egipat..

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

zaboravih ovo,jedini put kad je stvarno bilo nekorektno i kad sam se uplasila bilo je u kairu pre 5 god.prvi put pa jadna ne znam nista..popeli me na kamilu,ja se ionako prepala,rekoh sad kad poludi ova kamila i pocne da trci,odo` ja u pustinju,niko me nece naci!!!i tako on mene drzi i ode do druge musterije..kad sam htela da sidjem ,on prvo trazi pare i nece da me spusti dok ne dam..trazi 20funti,ja mu dajem 10,i on me spusta..da mi se sad to desi-pa isprebijala bih ga na licu mesta da ne bi znao gde je..nisam ja dzabe trenirala kickbox..al zivota mi!!pa kom opanci kom obojci!!nek me hapse ako smeju!!takvu bih larmu digla da bi sve prastalo!!!e to je bio vrhunac!!

a inace,o `dranju`..dal se buni neko ovde sto je kafa u ruskom caru 170d.a parce torte 330d.ALO BRE!!!!!nego ustogljeno,fino,kao mi smo svi dzekovi i placamo,necemo da se brukamo!!dere nas bre ko stigne!!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

zaboravih ovo,jedini put kad je stvarno bilo nekorektno i kad sam se uplasila bilo je u kairu pre 5 god.prvi put pa jadna ne znam nista..popeli me na kamilu,ja se ionako prepala,rekoh sad kad poludi ova kamila i pocne da trci,odo` ja u pustinju,niko me nece naci!!!i tako on mene drzi i ode do druge musterije..kad sam htela da sidjem ,on prvo trazi pare i nece da me spusti dok ne dam..trazi 20funti,ja mu dajem 10,..........

A ti si ta :D , da li znaš da sad vodiči stalno upozoravaju turiste da se ne penjemo na kamile jer će tražiti pare da te spuste.....

pozdrav

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

eto vidis..proculo se!!!!hahah..pa dobro,bila sam umorna i isprepadana..a plasim se kamila,kud se i popeh,jadna ne bila...svaka skola se placa..ja svoju platila-hvala lepo...sad nek druge varaju..

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ma nudili su to i meni ali kamila se nije složila, izgleda je slutila šta može da je snadje :bez-zuba:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

eto vidis..proculo se!!!!hahah..pa dobro,bila sam umorna i isprepadana..a plasim se kamila,kud se i popeh,jadna ne bila...svaka skola se placa..ja svoju platila-hvala lepo...sad nek druge varaju..

To je stara fora,traze ti 5 da sednes,pa jos 10 da te spuste...

Mene su 99 tako pokusali,a ja skocim sa kamile pa mu se nacestitam mile nove godine ;)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

znaci ona stara-dao dinar da udje u kolo,sad bi dao 2 da izadje...pa da...

ma kud jadna da skacem,ja ionako mala,meni delovalo ko da sam na planini kad sam se popela,a kamila nesto kao zeva,gleda cudno..majke mi,bas sam bila u tripu nekom..cudim se i ja sto sam tako mirna bila..obicno haos napravim..

a taj mali i nije bas cist..vidjala ga posle narednih dana,ja dolazila tu da se suncam,pored keopsa,i tako legnem na onu plocu i meditiram..on ide na onoj kamili a ona ima 3 m!!!!i nesto mene prutom udara,a isto k`o da je autistican,boze me oprosti..e,tad sam ga pukla po ruci i slomila mu prut..

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

znaci ona stara-dao dinar da udje u kolo,sad bi dao 2 da izadje...pa da...

ma kud jadna da skacem,ja ionako mala,meni delovalo ko da sam na planini kad sam se popela,a kamila nesto kao zeva,gleda cudno..majke mi,bas sam bila u tripu nekom..cudim se i ja sto sam tako mirna bila..obicno haos napravim..

a taj mali i nije bas cist..vidjala ga posle narednih dana,ja dolazila tu da se suncam,pored keopsa,i tako legnem na onu plocu i meditiram..on ide na onoj kamili a ona ima 3 m!!!!i nesto mene prutom udara,a isto k`o da je autistican,boze me oprosti..e,tad sam ga pukla po ruci i slomila mu prut..

e ako si!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka