Goran

Danska

33 poruke u ovoj temi

Hvala :D

I sa srecom "cesljanje" :hello:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

:weee: bila, i odlicno prosla. Sinoc bas napisah pod temom "Kopenhagen na leto". Bas onako leeeeeeep gradic.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

cao ... ja planiram početkom marta putovanje u kopenhagen 4d i 1d.malme. da mi neko moze napisati :

-sta mi je najvaznije da obiđem u kopen.i ako znate cene ulaznica?

-kakvo me vreme čeka?

-jesu mi dovolna 4d?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ajd i CPH, al sto u Malme? :( Ako imas prilike, pre nastavi jos 10ak km od Malmea i idi u Lund, prelepo mesto!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

cao ... ja planiram početkom marta putovanje u kopenhagen 4d i 1d.malme. da mi neko moze napisati :

-sta mi je najvaznije da obiđem u kopen.i ako znate cene ulaznica?

-kakvo me vreme čeka?

-jesu mi dovolna 4d?

ja sam prosli put bio 8 dana i nije mi bilo dovoljno sve da vidim, ovog puta sam isao poslom 5 dana, ali imao vrlo malo vrmeena za opbilaske, jedino uvece kada je sve zatvoeno.procitaj kopenhagen na leto, tamo sam i ja dosta opisao od proslog puta. tako da svakako treba puno vrmena, zavisi sta vise volis, koiko se secam nedeljom su muzeji imali bepsaltan ulaz, jedan od njih je imao vecernje rando vreme posle 17h do 20h bespaltno, tako da smo tada obisli skoro sve muzeje.hotele biraj ili oko norreporta koji je najbolje lociran za sve prave, zbog metro, zeleznicke i s-tog stanice, kao i svih buseva koji se tu ukrstaju, dobro je i kod zelenzicke stanice.koliko sam sam video tivloi sada niej radio.

carlsberg je za svaku preporuku, predivno zdanje, unutra narocito, odlixne sklpture i sliek, ako i predivan prostor za balove, vecere, konferencije, prvo vrhunsko, iako nisam neki ljubitelj istog.

prodavnice u centru rade do 18h u strogetu i li petkom do 19h, viekndom do 16i 17h.

sada ovog vikenda ukidaju klip[erkort slik kartice od 10 komada, tako da s eprelazi na kartice za ocitavanje i dopunu za prevoz.

karta u jednom pravcu za 2 zone kosta 24DKK.

posto te zanima malem, najbolje da uhvatis voz sa norreporta ili zelznicke i da uzmes povratnu kartu 178DKK ()ne zbaoravi da se ukucas, kada kreces), u jednom pravcu je 79DKK, imas tri stanice u Malmeu Hilly prva posle pmosta koja je veliki trzni centar, zatm triangel stancia u delu centra malmea i zeleznicka stanica u centru. vredi videti malme, kada je vec na dohvat ruke, otrpilike voznja vozom pored kastrupa i preko mosta oresund traje 35minuta.

ulaznice za muzeje u kopenhagenu nisu jeftine, nacionalni muzej, carlsberg glypotheka i muzej skulptura njihovg cuvenog vajara su najbolji,

idi na boat tour sa nyhavn kosta 40do45DKK, obidjes sve kanale i vidis i malu sirenu na kraju.

za soping je skupo, sem ako nisu neki ogromni popusti, malme je za kupovinu mnogo jeftiniji.

trzni centri rade duze do 20h ili 21h, ima jedan na metro stanici M1 pretposlednaj stanica Ostrget ili tako nesto.

lep grad, vredi videti. cim sletite na aerodrom, odmah mozete uzeti dve mape koje su odlicne crvena mapa sa odlicnim slikama centra i prpeorukama za videti i plava mapa velika sa akvariijumom na naslovnoj strani, koji je za svaku pohvalu.

karta od aerodroma do centra kosta 36DKK, kupuje se na automatu, moze i karticom da se plati, ta se karta ne overava, metro ide na svakih 5 minuta, voznaj do centra traje 15-20minuta zavisi od stanice, ima pored i zeleznicka stanica i bus takodje.metro se nalazi na spratu kada izadjete iz carisnke zone.

vredi videti copenhagen narocito leti, ali ako se ima prilika i u bilo koje drugo doba.

vreme je promenljivo i sveze, jutro kada sma stigao padao je sneg i vejao i duvao vetar, sutradan je bilo suvo i suncano lai hladno, nocu bas padne temperatura, tokom dana bude sveze. sledeca tri dana je bilo suvo, mraz i pomalo sunano. poslednji dan je opet poceo sneg. prosli put su se sva godisnja doba smenjival u jendom dnau, padala i kisa puno pre godinu i po dana.

tako da se dobro obucite, slojevito i prilagodjavajte situaciji. probajte pouslen hot dog na ulici koji je od 22 do 40DKK, odlicni su

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Milena hajde pokusacu da obnovim svoje znanje o Kopenhagenu i Malmeu, a samim tim verovatno cu i tebi nesto pomoci...

Sto se tice vremena stvarno neznam kako je tamo u martu ali logicno je da je hladnije nego kod nas. Stvarno mi je pametna prva recenica :D . Na sajtu weather.co.uk imas po meni najsigurniju prognozu vremena za celu Evropu pa se mozes unapred pripremiti. Mene do sada gde god da sam putovao nisu izneverili. Ja sam bio u julu mesecu i tada je vreme bilo bukvalno cetiri godisnja doba kao kod Vivaldija. :D U istom danu mozes ici na kratke rukave komotno i da ti bude hladno u jakni, na momente krene vetar, pa kisa, pa onda najsuncanije sto moze i tako sve u krug. Najkrace receno krajnje cudna klima za nas...

Sam grad Kopenhagen je grad od nekih milion stanovnika ali sa dosta niskom gradnjom, zgrade su sa tri ili cetiri sprata, tako da dosta ide u sirinu. Kopenhagen zajedno sa Malmeom je jedan od najrazvijenih delova Evropske unije tako da se u startu pripremi za cene koje nisu prilagodjene nasim standardima. Ono sto naravno prvo vidite kad udjete u Kopenhagen a pretpostavljam da je to vec neko rekao pre mene su biciklovi. Deluje kao da ih ima milion u gradu. Kasnije kada sam video cene javnog prevoza shvatio sam zbog cega je to tako :D. Posebno mi je bilo interesantno da vidim ljude sve u odelima i sa kravatom, sto bi mi rekli japiji, kako okrecu pedele. To je tamo najnormalnije.

Posto sam ja u Kopenhagen stigao autobuskim prevozom iz Hamburga izasao sam na eurolinesovoj stanici koja se nalazi u ulici Ingerslevsgade. U Kopenhagenu nema klasicne autobuske stanice nego to deluje kao autobuska stajalista za gradski prevoz i tu se sakupljaju autobusi koji voze dalje po Evropi. Na samo trista metara odatle nalazi se Kobenhavns Hovenbanegard ili glavna zeleznicka stanica koja se nalazi na adresi Bernstorffsgade 16. Vozovi u Danskoj se kao i svugde na zapadu mnogo vise upotrebljavaju nego autobusi tako da na zeleznickoj stanici uvek ima mnogo ljudi. Sa te stanice se moze Oresund linijom otici do Malmea ali to cu kasnije opisati. Kada se izadje sa zeleznicke stanice verovatno ce vam odmah upasti u oci restoran Hercegovina koji se nalazi odmah prekoputa i koji drze neki sa nasih prostora ali se ne zvaravajte da cete tamo proci jeftinije, prilicno je skupo unutra kao u ostalom i u svim restoranima u Kopenhagenu. Jedina prednost je sto se mogu pojesti jela sa ovih prostora. Odmah preko puta zeleznicke stanice nalazi se ogromni zabavni park Tivoli nesto slicno Prateru u Becu i ko voli tu vrstu zabave sigurno ce tamo naci nesto interesantno za sebe. Radno vreme parka je od 11 prepodne pa do 11 uvece a vikendom i do ponoci. Cena karte je 99 DKK. Cim prodjete Tivoli centar u ulici Vesterbrogade na samom cosku nalazi se Info centar grada u kome se mozete informisati o raznim stvarima ili recimo kupiti karte za Malme ako se odlucite tamo ici autobuskim prevozom. U samom info centru je sistem kao u bankama, uzimate svoj broj i cekate da se pojavi na displeju...

Pre nego sto budem rekao nesto o znamenitostima grada i sta je to sto bi trebalo obici u Kopenhagenu, reci cu jos a to verovatno i znate da se u Kopenhagenu sve placa u Danskim krunama i za 1 euro po srednjoj vrednosti se dobija oko 7.47 kruna. Napomenucu da je ubedljivo najbolje pare menjati u Western Union menjacnicama jer daleko najvise placaju. Obratite paznju ima ih po gradu. Ja sam na primer imao jednu prekoputa samog hotela a video sam je tek zadnji dan pri samom povratku. Nikako pare ne treba menjati u menjacnicama koje se nalaze u glavnoj gradskoj ulici jer je provizija prilicno velika. Mi smo bili smesteni u Hotelu Nora sa 3* koji se nalazi na nekih 1.5 km od samog centra grada i kostao nas je oko 100 eura po danu za dve osobe zanocenje sa doruckom. Posto su naravno i cene hotela skuplje nego u vecini zapadnih gradova ovo je bila pristupacna cena. Hotel je sasvim pristojan…

E sad sta videti ? Ima dosta stvari kao u ostalom u svakom vecem Evropskom gradu. Posto sam vec spomenuo zeleznicku stanicu neka to bude orijentir za jednu pesacku turu. Ako posle Tivoli parka kod turist info centra skrenete desno u ulicu Vesterbrogade vrlo brzo nailazite na glavni gradski trg Radhuspladsen. Sa desne strane se nalazi glavna gradska kuca, novoromantisticka gradjevina izgradjena 1905 godine. U sredisnjem delu gradske kuce se nalazi zatvoreno dvoriste sa fontanom. Odmah pored gradske kuce nalazi se spomenik najcuvenijeg pisca decijih bajki Hansa Kristijana Andersena koji je najveci deo svog zivota proveo upravo u ovom gradu. Iza spomenika druga ulica levo na adresi Ny Vestergade 10 nalazi se nacionalni muzej Danske. Muzej je otvoren od utorka do nedelje od 10 do 17h a ulaz je besplatan. Levo od gradske kuce nalazi se Palas hotel jedan od najskupljih u gradu a odmah pored njega Riplijev muzej, verovali ili ne. Verovatno se ovog secate iz politikinog zabavnika :D. Cena ulaznice je 90 DKK. Na samom trgu je i pocetak glavne gradske ulice Stroget. Sa ulicama na koje se nastavlja duga je oko 1.5 km i predstavlja najduzu pesacku zonu namenjenu sopingu u Evropi. U Strogetu mozete naci prodavnice najprestiznijih robnih marki, rucati u nekom od restorana ili se osveziti u jednom od mnogobrojnih kafea. Posto su restorani u Kopenhagenu prilicno skupi u ovoj ulici mozete sasvim solidno pojesti u kineskim restoranima za otprilike desetak eura. Imate table sa reklamama za ove restorane po celoj ulici. Naravno setnjom ovom ulicom naici cete na mnostvo prodavnica suvenira i ulicnih zabavljaca. Na otprilike sredini Strogeta nailazite na manji trg sa fontanom odakle mozete skrenuti levo u ulicu Kobmagergade takodje pesacko zonu koja vas vodi pravo na veliku staru gradsku kulu Rundetarn izgradjenu 1642 godine, na koju se mozete popeti spiralnim usponom i uzivati u prelepom pogledu na grad ( kula je zimi otvorena od 10-18h a leti do 20h, a cena je 25 DKK za odlazak na vrh ) ili desno do plate Christianborg, barokne gradjevine izgradjene 1907 godine u kojoj se danas nalazi parlament Danske. Nastavkom pravo sa trga u Strogetu ulazite u ulicu Ostergade gde se na broju 16 nalazi muzej ginisove knjige rekorda. Tamo cete naci sve vezano za ginisove rekorde a gomilu stvari cete moci i sami da probate i da se uporedite koliko ste daleko od svetskog rekorda. A mozda i postavite novi, nikad se nezna :D. Muzej je otvoren od 10-18 casova, vikendom do 20h a cena ulaznice je 90 DKK. Ja sam se zaista dobro proveo unutra. Nastavkom dalje nailazi se na veliki trg Kongens Nytorv. Na samom trgu nalazi se statua Christiana V na konju, narodno pozoriste i hotel D’ Angleterre jedan od najboljih u gradu koji lepo izgleda cak i spolja. Desno od trga pocinje Nyhavn ili nova gradska luka, deo grada koji nastaje u 17 veku i u kome se nalaze najbolji gradski restorani. Posebno su poznati riblji specijaliteti. Ali ovde se posebno spremite za racun jel je ovo jedno od najskupljih mesta u Evropskoj uniji. Spremite se za pice od desetak eura i meni za jelo od pedeset eura pa na vise. U Nyhavnu su sve kuce u drugim bojama koje prave kolonadu, nesto slicno kao u Karlovim Varima. U ovom delu grada se nalazi i kuca u kojoj je ziveo Andersen. Nastavkom pravo sa Kongens Nytorv trga nailazi se na lepu Rusku pravoslavnu crkvu u koju je ulaz besplatan a posle nje na Frederiks kirche poznatu jos i kao Mermerna crkva izgradjenu u 19 veku a koja predstavlja i deo kraljevskog kompleksa Amalienborg. U kontra smeru od crve nalazi se trg Amalienborg Slotsplads na kome je sediste Danske kraljevske porodice. Palata je izgradjena 1750 godine a na samom trgu se mogu videti vojnici koji daju nepomicnu strazu i koji na glavi imaju vrlo smesne kape, nesto nalik crvenim mundirima. ( ko je kao dete citao Bleka ili Komandanta Marka zna o cemu pricam :D). U sustini ceo trg Vas svojim izgledom vraca nekoliko stotina godina unazad. Trgom dominira statua Frederika V a kraljevske sobe se mogu obici po ceni od 65 DKK. Svaki dan u 12 sati na ovom mestu se desava smena kraljevske garde i tada se na trgu okuplja veliki broj ljudi prvenstveno turista. Interesantno je za videti. Kraljevska garda krece od palate Rosenborg u 11:30h i svaki dan tacno u podne se desava smene na Amalien trgu. Nastavkom dalje sa Amalien trga dolazimo do mora odakle se sa druge strane vidi prelepa gradjevina opere u Kopenhagenu. Zgrada je izgradjena 2005 godine u modernom stilu i zaista deluje impozantno. Nastavkom setalistem uz samo more doci cemo do najpoznatijeg simbola Kopenhagena a i cele Danske statue male sirene. Statua je visoka 1.5 metara, postavljena je 1913 godine i do sada je samo jednom u istoriji napustala to mesto kada je bila izlozena na izlozbi u Sangaju. Posto sam vec bio spomenuo palatu Rozenborg da kazem da se do nje moze doci sa Kongens Nytorv trga ulicom Gothersgade ali u kontra smeru od Nyhavn-a, da predstavlja zimski dvorac Danske kraljevske porodice i da se pored nalazi prelepi park u kome leti mozete odmarati i uzivati. To bi otprilike bilo to za neku pesacku turu a za ostale znamenitosti sam koristio neko od sredstava javnog prevoza. Prvo sto cu spomenuti je i jedan od simbola Danske a to je Karlsberg pivo. Na adresi Gamle Carlsberg Vej 11 nalazi se stara Karlsbergova pivra koja se po ceni od 80 DKK moze obici u period od 10-17h. U cenu karte Vam je uracunata i konzumacija za dva piva ali u casama od 0.25l, fakticki jedna krigla piva ili nekog drugog pica kad se sabere. Pice mozete natociti na vise mesta u sklopu ture obilaska pivare. Posebno je interesantan muzej pivskih flasa gde se nalazi preko 20 hiljada razlicitih pivskih flasa iz celog sveta. Uspeo sam da pronadjem flase od Lav piva ali to je i logicno jer je Karlsberg vlasnik nase Lav pivare. Muzej se nalazi u jednoj od zgrada ali na prvom spratu do koga vode stepenice koje bas i ne upadaju u oci na prvi pogled ( ja prvi put kad sam usao nisam ih ni primetio ) i ko nezna da postoji muzej moze mu se lako desiti ni da ga ne vidi a zaista je steta to propustiti. Do tamo se moze doci sa vise prevoznih sredstava. Ja sam na primer isao ali od hotela u kome smo odseli, autobusom na liniji 6A i cena karte je 24 DKK ili ti kad se prevede oko 3,5 eura sto je prilicno skupo za jednu gradsku autobusku voznju. Vrlo blizu pivare na adresi Roskildevej 38 nalazi se zoloski vrt Kopenhagena u kome posebnu atrakciju predstavljaju akvarijumi sa belim medvedima u kojima ih mozete videti bukvalno ispred sebe kako plivaju. Zoo vrt se otvara svaki dan u 10 casova a cena karte je prilicno visoka i iznosi 170 DKK. Kada vec pricam o zivotinjama nesto sto svako ne treba propustiti po cenu i visoke karte je fenomenalni akvarijum Plava Planeta izgradjen 2013 godine. I ako sam vec bio u Barseloni u akvarijumu za koji pricaju da je najbolji u Evropi, akvarijum Plava Planeta je zaista ostavio veliki utisak na mene i zaista sam se lepo proveo. Akvarijum je podeljen prema kontinentima i u zavisnosti od toga se i razlicite ribe i zivotinje tamo nalaze. U razlicitim satima a to Vam pise na displejima unutra akvarijuma se nalaze i razliciti program zabave a jedan od onih koji okuplja najveci broj turista je hranjenje pirana. Akvarijum ima i izlaz na more na kome na otvorenom nalazi lepa basta za sedenje i pijenje kafe ili pica. Adresa Plave Planete je Jacob Fortlingsvej 1, cena ulaza je 160 DKK a akvarijum radi od 10-18h. Hranjenje pirana se desava u 17h. Do akvarijuma se moze doci metro linijom M2 i izlazi se na stanici Kastrup ali je to prilicno skupo posto je to treca zona i nalazi se iza aerodrome pa je cena preko deset eura za jednu voznju ili autobusom kojim sam ja isao sa linijom 5A i izlazi se na stanici Den Bla Planet. To je i zadnja stanica na toj liniji tako da ne mozete pogresiti. Cena karte je oko 5.5 eura. Jeste da se malo duze vozite, nekih pola sata, ali vidite skoro ceo Kopenhagen i prolazite duplo jeftinije. Na adresi Pa Bjerget 14b nalazi se prelepa Grunndtvig church, crkva izgradjena 1940 godine koja lici na dzinovske orgulje i ukojoj moze sesti unutra oko 1500 ljudi. Sam kompleks oko crkve je takodje lep a do tamo se moze doci autobusom na liniji 6A i izaci na stanici Bispebjerg Torv. U ulici Pusher street do koje mozete doci prelsakom preko mosta iza parlamenta Danske, dolazi se do dela grada koji se u zargonu naziva slobodni grad Kristijanija. Tu se nalazi slobodna zajednica sa oko 900 stanovnika a nastala je 1971 godine kada je grupa hipika bez dozvole zauzela napustenu vojnu bazu i proglasili je slobodnim gradom i alternativnim drustvom. Posto mene hipi kultura preterano ne dotice ja nisam bio tamo ali kada sam se vratio kuci kolega sa posla me je prvo za to pitao da li sam bio i mozda sam i pogresio. Za ljubitelje fudbala u gradu se nalaze dva fudbalska kluba Kopenhagen i Brodby. Kopenhagenov stadion je bio relativno blizu hotela u kojem sam ja odseo i nalazi se u ulici Oster Alle, dok se Brondbijev stadion nalazi na zapadnoj periferiji grada na nekih 10 km od centra i do tamo se moze doci vozom na liniji B a izlazi se na stanici Brondbyoster. Na nekih 35 km od grada se nalazi cuveni muzej moderne umetnosti Lousiana koji je otvoren od 11-22h a vikendom do 18h a cena ulaznice je 110 DKK. Godisnje muzej obidje u proseku 700 hiljada ljudi a do njega se moze doci autobusom na liniji 95N i izlazi na stanicu Lousiana. U istom pravcu ali 10 km dalje se nalazi cuveni dvorac Krnborg Castle ili poznatiji kao Hamletov dvorac. U ovom dvorcu se odvija radnja Sekspirovog romana Hamlet, do njega se takodje moze doci autobusom na liniji 95N i deo je mesta Helsingor odakle se na samo 5 km razdaljine nalazi Svedska i grad Helsinborg. Ulaznica u zamak je 90 DKK.

Eto to bi otprilike bilo to sto se tice Kopenhagena. Sto se tice Malmea do njega se moze doci Oresund vozom koji polazi sa glavne zeleznicke stanice, voznja traje od 45 min do 1h zavisno od guzve a cene povratne karte trenutno ne mogu da se setim, ali imam kuci sacuvanu kartu pa ti mogu reci ako te bas zanima. Cinimi se da je bila nesto oko dvadesetak eura povratna karta ali ovo uzmi kao info sa malom rezervom. Karte se kupuju na salterima stanice, imas nekoliko info pulta na samoj stanici a za vozove se silazi dole u prizemlje. Posto i o Malmeu znam ponesto :D to cu napisati neki drugi dan na stranici Malme ili Svedska, kad budem raspolozen jer sam danas bas udavio…

Srecan put i tebi i ostalima koji putuju u Kopenhagen !!!

Nadam se da sam Vam bar malo pomogao ...

:kapetan:

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala vam puno :) nazlaost ja sam odustala od puta,zato me nije ni bilo,ali cu ovo svakako da istampam i imam u vidu kad se odlucim da idem,a nadam se da cu uskoro :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sjajni saveti Damir76, hvala puno! Idem u martu na vikend break do Malmea, petak veče na nedelju veče, pa planiramo da u subotu poranimo I odemo na jedan dan u Kopenhagen, a u nedelju da ostanemo u Malmeu, da ne jurimo opet u Kopenhagen jer to vece jer putujemo natrag. tako da mi predlog tvoje pešačke ture sjajno dođe. Reci mi samo koliko si se vremenski zadržao u Ginisovom muzeju, bas me privlači da ga obidjemo ali bojim se da nam ne oduzme mnogo vremena..

Unapred hvala,

Bojana

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mozes ga obici za sat vremena bez problema...Sve je napisano na Engleskom pa sad koliko zelis da citas to je individualno a ima i dosta stvari koje su napravljene da mogu vizuelno da se uporede i pogledaju...Sad te stvari koje i mogu da se probaju i uporedjujes gde si od Ginisovog rekorda probas jednom dva puta i picis dalje... Ulazi se ono klasicno iz sobe u sobu... Nije nesto preterano velik muzej nemoj da brines... Ja kad sam bio bilo je mozda par ljudi ispred nas koji su kupovali karte tako da nisam gubio vreme cekajuci da ih kupim....

Iskreno po meni najvredniji objekat u Kopenhagenu je akvarijum Plava Planeta koji je verovatno najbolji u Evropi i koji ti se nalazi na pola puta izmedju Kopenhagena i Malmea ali za njega ti treba puno puno vise vremena...

Ako te zanima nesto i u vezi Malmea pitaj slobodno...

Srecan put, lep provod i popite jedan Karlsberg obavezno !

Izmenjeno (Damir76)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sjajno! Hvala na odgovoru, ima jos do marta, polako planiramo kako se bude priblizilo imacemo jos neka pitanjca sigurno :-)! Puno pozdrava

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Još jedno pitanjce od mene: da li ima neko "nacionalno" jelo ili nešto što ne bi trebalo da propustimo da probamo u Kopenhagenu I Malmeu?

Dansko pecivo cemo svakako tamaniti :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja videh po vodicima za Kopenhagen da tamo treba probati njihov hotdog, sto i ucinih. Pa eto jedne sugestije i za tebe.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala najlepse!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vratih se sa putovanja pa rekoh da dodam ponešto što nije napisano:) I dam poneki savet budućim putnicima :).

1) Mala sirena je zaista slatka ALI vodite računa prilikom slikanja da se ona nalazi na kamenju, da je guzva I da je vrlo klizavo, ja zamalo nisam pala :).

2) što se tiče vožnje brodićem po kanalima lepo je iskustvo s tim da imate dve kompanije koje krecu sa Nyhavn-a. Prva na koju nalećete vidno je obelezena tačno na sredini kanala I tu karta košta 80 DKK, dok odmah pored sa desne strane imate drugu kompaniju koja isto to nudi upola cene. S tim što ova jeftinija ima poslednji polazak u 16h. Mi smo to propustili pa smo morali da hvatamo ovu drugu skuplju što kreće u 17h. Ta skuplja ima jedno stajalište usput gde možete izaći ako vam ne odgovara da vas vozi natrag u Nyhavn (msm negde na putu oko Slotshomen, kad prodje Thorvaldsen museum je stajalište).

3) što se tiče vidikovca dosta ljudi je pominjalo Rundetarn, I ja sam se popela ali zaista ništa specijalno, većina gradjevina je nisko te vi vidite samo krovove, zaista ništa specijalno. Umesto toga predložila bih da se popnete na Vorfrelsers kirke (Sankt Annæ Gade 29,1416 København), koja se nalazi pored Kristijanije, I izgleda sprektakularno! - Neko je ovde pominjao na forumu ali mislim da je na kraju tu gradjevinu isto nazvao Rundtarn pa sam ja pomešala, I bas mi je žao što sam se popela na Rundetarn, a ne na vrh ove crkve gde stepenište ide spolja u krug oko krova :).

 

Takođe bih preporučila u Nyhavn da se pojede sladoled, sa leve strane šetališta gde su šarene kućice ima dve poslastičarnice gde sami peku kornete (msm da je isto testo kao za vafle, samo to ga duže peku I tanje je). Ja inače ne volim kornet, ali kod njih je bio sav krckav I izvrsnog ukusa. Mi smo jeli sladoled u prvu na koju smo naleteli, a posle smo videli u nastavku da ima još jedna.

1.PNG

Levo je slika Rundetarna, a desno crkve.

Capture.PNG

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na Christiansborg isto ima vidikovac, koji je besplatan

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka