dalmatinka

Borovi u Grčkoj?

53 poruke u ovoj temi

Bila i na Krfu i na Tasosu, ali taj miris iz Dalmacije ja nigde nisam osetila. I ja stalno patim za njim... :ranjenik: Inace, Tasos ti je malo "prirodniji", ima i borovine, ali nekako ne mirise kao u Dalmaciji. Mirise, ali nije to-to!

Potpuno se slažem Suki! Vladar je nabrojao imena svih grčkih ostrva koja se odlikuju zelenilom (možda čak i borovima), ali najčešće nedostaje taj miris koji nas vraća u detinjstvo i podseća na jadransku obalu... Sitonija je izuzetno zelena i divlja (Kasandru uopšte ne računam), ali nešto ne miriše i nikako mi nije jasno zašto? Skiatos je takodje zelen, Kukunarijes ima gustu šumu u pozadini sa debelom hladovinom, ali bezmirisno, sve je to onda nekako sterilno...

E, sad, Alonisos i Skopelos su druga priča :zaljubiska: ! Tu smo prvi put posle mnogo godina u Grčkoj osetili taj prepoznatljivi i dragi miris mora i borova, kao nekad na Jadranu... I uopšte, mene nekako grad Skopelos podseća na gradove sa jadranske obale, ona lenja atmosfera, kad sunce upeče, a grad gotovo prazan, jer su svi pobegli na okolne plaže.

Moja preporuka: idite na Sporade, ali samo prodjite pored Skiatosa i nastavite dalje za Skopelos.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sitonija je izuzetno zelena i divlja (Kasandru uopšte ne računam), ali nešto ne miriše i nikako mi nije jasno zašto?

Kako ne miriše? :mellow:

Pa ja sam prošle godine pala u nesvest kada smo stigli u naš hotel, čim smo izašli iz kola dočekao nas je taj miris borova... Zato i ove godine idemo na isto mesto...

Plaža Lagomandra je sva u borovima, a sigurna sam da ima još sličnih plaža...

Mmmm SITONIJA. :srce:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo ja sam se upravo vratila sa Krfa. Krf zaista mirise kao Dalmacija. Ali plaze ne mirisu. Tako je barem u mestu Kassiopi gde sam ja boravila. Plaze ne mirisu iz prostog razloga sto na plazi nema drveca, i ako ima, onda ih je vrlo malo. Barem na onim u Kassiopiju. Ali setaliste do plaze bas tako mirise na borovinu. Na Krfu je i zvuk kao iz Dalmacije - cvrcaka kao u prici. Ja sam se bas vratila u Dalmaciju odlaskom na Krf.

Moram skrenuti paznju na nesto. Dalmacija mirise onako zato sto imaju prirodni hlad od borova na samoj plazi, i sto od borova do vode ima samo 5 metara.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Izgleda da nemamo svi podjednako razvijeno čulo mirisa. Ni svi nosevi nisu isti, moj očigledno reaguje samo na jače draži :bez-zuba: :bez-zuba: :bez-zuba:.

Inače, na Sitoniji su takodje vrlo guste zimzelene šume, a borovi se na mnogim mestima spuštaju tik do mora...

A sećanja često umeju da se nadograde do te mere da prevazidju stvarnost. Otkad nisam bila u Dalmaciji, ništa više ne smem da tvrdim...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Moje zapažanje u vezi Borove šume u Grčkoj se odnosi pre svega na zaista veliki broj pošumljenih ostrva , taj broj je veći svakako nego na Hrvatskom primoriju!!!! , a što se tiče intenziteta mirisa borovine i različitog vrsta cveća ono svakako nije svuda isto , kako u Hrvatskoj ,tako i u Grčkoj ,ali zapažam da je miris cveća u Grčkoj (naročito) "Lavande i Oeandera" , kao i nekih drugih vrsta flore zaista " Očaravajući ".

Slažem se da je miris borove šume u Hrvatskoj izuzetan(posetio sam desetak Hrvatskih ostrva) ,ali takav miris je itekako prisutan i na mnogobrojnim Grčkim ostrvima, Sporada,Saronskih ostrva, Jonskih ostrva ,Istočno egejskog arhipelaga,Sitoniji i Kasandri,Pelionu i Epirskoj regiji sve ipak zavisi od toga gde se boravi u toku jednog letovanja, npr."da li se boravi u naseljenom mestu ili u sred hotelskog kompleksa u borovoj šumi ili manjem mestu u prirodnom ambijentu.

Mislim da je izvesni nedostatak urbane infrastrukture na Hrvatskom primoriju doprineo stvaranju utiska o prirodnom ambijentu same obale, ali je evidentan nedostatak plaža i samim tim adekvatne turističke infrastrukture stvara uverenje da nedostaju važni elementi turističke ponude, pa mislim da ruralan ambijent sam po sebi stvara utisak o lepoti, jer je sve uglavnom neurbanizovano,ali moram da naglasim da u Grčkoj na određenim destinacijama postoji isti takav ambijent ,samo je stvar u tome što na takvim mestima agencije nemaju interesa da prodaju aranžmane jer su bolji hoteli u urbanijim mestima, ali svakako uvek postoji ponuda apartmanskog smeštaja i na takvim mestima u Grčkoj.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Slažem se da je miris borove šume u Hrvatskoj izuzetan(posetio sam desetak Hrvatskih ostrva) ,ali takav miris je itekako prisutan i na mnogobrojnim Grčkim ostrvima, Sporada,Saronskih ostrva, Jonskih ostrva ,Istočno egejskog arhipelaga,Sitoniji i Kasandri,Pelionu i Epirskoj regiji sve ipak zavisi od toga gde se boravi u toku jednog letovanja, npr."da li se boravi u naseljenom mestu ili u sred hotelskog kompleksa u borovoj šumi ili manjem mestu u prirodnom ambijentu.

Mislim da je izvesni nedostatak urbane infrastrukture na Hrvatskom primoriju doprineo stvaranju utiska o prirodnom ambijentu same obale, ali je evidentan nedostatak plaža i samim tim adekvatne turističke infrastrukture stvara uverenje da nedostaju važni elementi turističke ponude, pa mislim da ruralan ambijent sam po sebi stvara utisak o lepoti, jer je sve uglavnom neurbanizovano,ali moram da naglasim da u Grčkoj na određenim destinacijama postoji isti takav ambijent ,samo je stvar u tome što na takvim mestima agencije nemaju interesa da prodaju aranžmane jer su bolji hoteli u urbanijim mestima, ali svakako uvek postoji ponuda apartmanskog smeštaja i na takvim mestima u Grčkoj.

Lepo rečeno.

Sad kad razmislim, možda ima značaja i niža temperatura vode tokom godine i u letnjim mesecima ili odnos temperature mora i tla (poznato je da se različiti parfemi, pa tako pretpostavljam i prirodni mirisi različito ponašaju na različitim temperaturama). Možda utiče i sama struktura podloge, činjenica da su plaže u Hrvatskoj većim delom šljunkovite, a tek manjim delom peskovite ili visoki salinitet vode (još se sećam osušene soli na koži nakon izlaska iz vode i ležanja na suncu)...

Možda je to ta kombinacija mirisa soli i borova, a možda sam malo i prolupala :smorilo: ...

Ali to "mirisno sećanje" pohranjeno ko zna kada u mojoj memoriji, ostalo mi je jedinstveno i neuporedivo...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala puno svima na odgovorima!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dalmatinko,

ja nadjoh borovinu i opojni miris u Grckoj. Halkidiki, drugi prst, Sitonija, zapadni deo. :srce:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Što se tiče mirisa borovine i samog zelenila Grčka ima barem 15 izuzetno pošumljenih ostrva,naime moja lista najzelenijih izgleda ovako:1.SKOPELOS(NIGDE NA MEDITERANU NEMA MIRISA BOROVINE KOJI SE MOŽE POREDITI SA SKOPELOSKIM),2.KEFALONIJA ,3.ITAKA,4.SKIJATOS,.5.KRF,6.SAMOS,7.LEFKADA,8.ZAKINTOS,9.ANTI-PAKSOS,10. PAKSOS,11.TASOS,12.POROS,13.SPECES,14.AGISTROS,15.ALONISSOS,16.LEZBOS,PA TU SU JOŠ I HIOS,LEROS I PATMOS ,PA I KITIRA,ŠTO SE TIČE KONTINENTALNOG DELA GRČKE TU JE SVAKAKO SITONIJA I KASANDRA NAROČITO POTEZ OD MESTA KRIOPIGI I KALITHEA NA KASANDRI SA IZUZETNOM BOROVOM ŠUMOM KOJA SE SPUŠTA SVE DO MORA KOJA JE VRLO AUTENTIČNA, KAO I JONSKA OBALA U MESTIMA PREVEZA I PARGA. HRVATSKO PRIMORIJE SVE SA NAJZELENJIIM OSTRVIMA NEMA OVAJ BROJ...

Slazem se za Skiathos i neki delovi oko Parge..ali nema sanse nema tog mirisa nigde ..trazila sam i ja..medjutim Jonsko more i ostrva u njemu bar daju neke druge slicnosti sa Dalmacijom.

nasa istrazivanja Grcke..neki delovi

http://zagi.co.yu/THASSOS/Thassos-map.htm

Izmenjeno (floki07)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Slazem se za Skiathos i neki delovi oko Parge..ali nema sanse nema tog mirisa nigde ..trazila sam i ja..medjutim Jonsko more i ostrva u njemu bar daju neke druge slicnosti sa Dalmacijom.

nasa istrazivanja Grcke..neki delovi

http://zagi.co.yu/THASSOS/Thassos-map.htm

Floki07, jedino ako si obisao vecinu ostrva koje je Vladar pomenuo, pa i da razumem.

Takodje, mene malo nervira ta fama oko mirisa borova u Dalmaciji, cujte lepo je, ali bas da svaki miris borovine sirom Mediterana poredimo sa tim ....

U Grckoj sam bas kao i vladar na barem 3-4 mesta (Skopelos, Skiatos, Itaka, Kefalonija, Lefkada, Tasos, deo Alonisosa, ...)mnogo vise uzivao u intenzitetu tog mirisa.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Mozda glupo pitanje, ali zasto onda ne odete u Dalmaciju ili Istru (ona takodje famozno mirise, zavisi samo gde odete - Novi vinodolski, Fazana, Brijuni, Rab, Krk...)

i osetite konacno te opojne mirise?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Mogu samo reci da sam se nedavno vratila sa Skijatosa i da Skijatos stvarno divno mirise. Taj miris kao da mi je ostao u nozdrvama pa mi se cinilo da ga stalno osecam cak i kad nisam na mestu gde se objektivno oseca. :rolleyes: Divni miris borova i jos nekih trava po kojem ću pored ostalog pamtiti Skijatos osecala sam, ali zaista, i dok sam se vozila skuterom na asfaltiranom putu koji povezuje gradić Skijatos i plažu Kukunarijes, a da ne pricamo o onim zemljanim putevima na divljoj strani ostrva.

A nakon sto sam procitala sve komentare na ovoj temi zakljucak je bio nedvosmislen: idem kad tad na Skopelos!!! Stvarno se covek navuce na te mirise.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sad ste me vratili u divno detinjstvo na hrvatskom primorju, i ja sam uzaludno trazila taj miris ali ga nisam vise osetila. Tasos ima puno cetinara ali izgleda da ne preovladjuju borovi,pa ga i nisam osetila.

Nisam bila na Skiatosu ali sam cula da borova ima bas puno.

Posle svih suludih dogadjaja na ovim prostorima tesko da cu opet otici u Hrvatsku, ali taj osecaj kada osetis mirise soli i borova a busu treba jos sat vremena da stigne do obale je neponovljiv.

Takav je bio Biograd kod Zadra, sa malim hotelom,tj. bungalovima u sred borove sume, pa putic kroz nju do plaze, ma savrsenstvo. (iako plaze i nisu nesto, bar one na kojima sam bila,uglavnom kamenje i to prilicno veliko). Bas lepa vremena. Setila sam se jos nekih predivnih stvari, e sad se vec bedacim....

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Potpuno te razumem Maho Shojo, i ja imam nostalgiju za Dalmacijom na kojoj sam jako volela da letujem kao dete, verovali ili ne, čak i da zimujem. :tuzni:

Skiatos je možda prvo mesto koje me je snažno podsetilo na Dalmaciju (bila sam još i na Tasosu, Krfu i Kritu) i to zbog kombinacije mirisa, jako glasnih cvrčaka i tepiha sačinjenog od suvih iglica koje su otpale sa borova, koji nisam primetila na drugim grčkim ostrvima na kojima sam bila. Inače, na Jadranu sam obišla čak 8 ostrva. Eh, mogla bih o tome da pišem danima ali neću da davim. Nije tu stvar samo u mirisima, oni nas mahom podsećaju na uspomene iz onog bezbrižnog perioda u životu koje su se urezale negde duboko.

Ali, hvala bogu, u Grčkoj, pogotovo ostrvskom delu, ima puno divnih, mirisnih mesta koja te zovu da ih ponovo posetiš ili istražiš nakon što si video slike i pročitao putopise ljudi koji su tamo bili. :blush:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

E STO MRZIM KAD NESTO NAPISEM PA OBRISEM................ :P

Uplatih Krf i jedva cekam da stignem, hvala jos jednom na pomoci u odabiru!

Tema je borovi na Krfu a ne Dalmaciji ali imam jednu zanimljivost vezanu za to. Ove godine kad sam bila u Sibeniku u maju, kupih kao neku razglednicu iz cije se sredine vadi CD sa turistickim obilaskom cele Dalmacije. Uzmete taj CD lepo u ruke i protrljate kad ono FAMOZNI MIRIS. Kupite to obavezno. E a ja mislim da je ta nostalgija vise vezana za detinjstvo a ne za sama mesta. No kad se vratim napisacu nesto i o mojim poredjenjima...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Guest
Tema je sada zaključana za dalju diskusiju.

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

25903
    Ukupno tema
    862753
    Ukupno poruka