*elleni*

Firenca-grad umetnosti i ljubavi

140 poruka u ovoj temi

Samo nastavite na ovoj temi. Ako pocne da se otvaraju nove teme rasuce se informacije i onda ce neka stara dobra tema pasti u zaborav

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Svakako! Mislim da bi 'trud' trebali da usmerimo u smislu da se poveca broj strana, informacija i opisa bas ovde u 'gradu umetnosti i ljubavi'! srce.jpg

U to ime, da pocnem (sa vikipedijom plezko.jpg):

800px-Florence_skyline.jpg

Фиренца

Из Википедије, слободне енциклопедије

Фиренца (итал. Firenze) је велики град у централној Италији, који је октобра 2009. имао 371.060 становника[1]. У ширем подручју Фиренца-Прато-Пистоја живи 1,5 милиона људи. Фиренца је главни град истоименог округа и главни град покрајине Тоскана.

У Средњем веку Фиренца је постала важно економско, културно и финансијско средиште. Током Новог века, била је престоница Великог војводства Тоскане под доминацијом породица Медичи и Лорена. Град је био прва престоница Италије у периоду 1865-1871. године, после уједињења Италије.

За Италијане, али и за читав Западни свет, Фиренца има огроман историјски, образовни, културни и уметнички значај, због чега је и позната као „Италијанска Атина“. Посебна вредност града је бројна вредна заоставштина из времена Ренесансе.

Фиренца спада у ред туристички најпознатијих градова света. Као град са добро сачуваним старим градским језгром у држави и низом вредних грађевина и амбијената Фиренца је и важно туристичко одредиште у Италији. Такође, стари део Фиренце је под заштитом УНЕСКО-а.

Порекло назива

Име Фиренца град је добио при свом оснивању у време Римљана под Гај Јулије Цезаром, који су овде основали утврђено насеље под називом Florentia (цветна). Овај назив очувао се и данас са променама у неким језицима (обично Фиренца или Флоренца).

Положај града

Фиренца се налази у средишњој Италији. Стратешки положај града изузетно повољан - Фиренца је важно раскршће путева који са севера (са континента) силазе на југ (на „Италијанску чизму“). Стога је град важно чвориште путева који се овде окупљају са разних северних праваца ка југу - престоници Риму. Од Рима град је удаљен 284 км северно, а од Милана 317 км југозападно.

Природне одлике

Рељеф: Фиренца се развила у северном делу покрајине Тоскане. Град је већим делом на равничарском терену (долина реке Арно), али је мањи, јужни део брежуљкастог карактера. Са севера се лако сагледавају оближње планине из ланца Апенина. Град се простире на висини од око 100 m, али су ободни делови приметно виши.Клима: Клима у Фиренци је измењена средоземна клима са утицајем удаљености града од мора. Стога је у лето веома топло, а зими је снег могућа појава и хладније је у односу на већи део Италије јужно.

Воде: Фиренца се налази на реци Арно, у средњем делу њеног тока. Река Арно је толико срасла са градом да заједно са бројним мостовима и кејом представља један од важних симбола града. Са друге стране, река Арно често плави град, што је посебна тешкоћа с обзиром на огромно архитектонско наслеђе Фиренце. Тиренско море на 80 км источно.

Историја

Праисторија и антика: На реци Арно у области данашње Фиренце већ у осмом веку п. н. е. живели су антички народ Етрурци. Римљани су овде основали мало утврђење са војним насељем у првом веку п. н. е. и назвали га Florentia (цветна). Међутим, добар положај града на важном путу од Рима ка северу омогућио је брз развој града са форумом, термама и амфитеатром у следећим вековима. Староримска градска мрежа се толико развила током овог раздобља да се ни до дан-данас није много променила у мрежи данашњих улица градског језгра Фиренце око катедрале.Средњи век: После пропасти Римског царства град је у неколико бурних векова проминио неколико господара (Остроготи, Византинци, Лангобарди, Франци), па је био готово уништен. Почетак поновног оживљавања града је 9. век, када град добија извесну самосталност, да би око 1000. године Фиренца преузела вођство међу градовима у Тоскани. Са доласком феудализма град се у 12. веку проширио и постао самосталан. Грађани су преузели власт, што је довело до сукоба грађана присталица царства, гибелина, и присталица папства, гвелфа, који су на крају извојевали победу. Последњи важан корак у развоју средњовековне фирентинске државе било је покоравање Пизе, некадашњег супарника, која постаје фирентинска лука.

Нови век: У 14. и 15. веку град се снажно развио и наметнуо се као средиште свеколике европске културе и уметности. Средином 15. века породица Медичи се наметнула као владајућа у Фиренци, али је значај града подигао важност Медичијевих до еврпског нивоа. Образовање владајућег слоја, образованог и васпитаног, омогућило је развој уметности, филозофије и науке у граду. Многи уметници и учени људи епохе Ренесансе живели су и стварали у Фиренци: Донатело, Ботичели; касније Микеланђело, Макијавели, Леонардо да Винчи, Галилео Галилеј. Међутим, померањем тежишта развоја на Атлантик, у 17-ом веку, културни значај Фиренце је опао. 1737. г. Медичи породица је изумрла. Тада утицај над градом остварују Хабзбурзи.

Савремено доба: Тек у 19. веку у Фиренци настаје нов период развоја и то под утицајем индустријске револуције. Овај развој био је и исход промене друштвених односа током неколико бурних деценија. Током Наполеонових ратова Фиренца је била део његове Краљевине Италије, да би потом поново била полузависна од стане Хабзбурза. 1859. године дошло је до припајања ове области новооснованој Италији. Фиренца је чак била главни град ове младе државе у раздобљу 1865-1870. године до премештања у Рим. Нова владавина је поново донела привредни и културни процват, а град полако почиње бити прворазредно туристичко одредиште. У 20. веку Фиренца се успела развити се у високоразвијен град Италије, пре свега захваљујући туризму.

Становништво

2008. г. Фиренца је имао нешто око 370.000 становника, 1,5 пута више као на почетку 20. века, али за 20% мање него 1970. године. Опадање становништва током протеклих деценија узроковано је сталним пресељењем становништва (махом младих породица) у мирнија предграђа са вишим квалитетом живота. Ово се одражава и на градско становништво, које је изузетно старо и са ниским природним прираштајем. Треба споменути и бројно привремено становништво у виду бројне студентске и досељеничке популације.

Град данас има значајан удео имигрантског становништва, досељеника из свих крајева свега - 9,5% укупног становништва. Међу њима, највише је Кинеза.

Фиренца има велико градско подручје са око 700 хиљада становника и још веће метрополитенско подручје од око милион и по становника (тзв. "Велика Фиренца").

800px-Florenz_blick_vom_turm_des_doms_ue

800px-Piazza_della_Repubblica_01.JPG

800px-Cor_IMG_4438.JPG

.......

Neverovatno oskudan opis ovog divnog grada - ali eto, mora od nekud da se pocne. Nadam se da ce mi se i drugi ljubitelji pridruziti u poduhvatu! biggrin.jpg

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

"Stvarno jeste prelepa! I ja sam o njoj dugo sanjarila, a samo na kratko (sada mi se cini) uspela da san pretvorim u stvarnost. Ovo za godisnju ulaznicu nisam znala, odlicna informacija - da li mozes da nam kazes gde se nabavlja?"

Godišnja karta za muzej kosta 60 evra po osobi. Ako se uzima porodična, možete dobiti dve za sto evra. Kupuje se u Ufici galeriji odmah pored glavnog ulaza u galeriju i traje do kraja kalendarske godine. Još jedna prednost je što sa ovom kartom ne morate da čekate beskonačne redove za ulaz u muzeje i galerije, već ulazite posebno. Stvarno je super. Nadam se da sam Vam pomogla! Uživajte u Firenci!:wub:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Za ulazak u Ufizzi muzej, gužva se lako izbegava, ali kupovinom karte od 14 evra, i to na posebnom šalteru u jednom od sokaka u blizini. Inače, prošle godine oko 1.juna smo išli busom preko agencije do Montekatinija, u kojem smo bili oko 10 i 30. Taj slobodan dan u banji, smo iskoristili da ranije obiđemo Firencu, i sve ono što nije u programu. posle kraće šetnje po banji, vozom sa železničke stanice za manje od sata bili smo u Firenci. karta je 7evra u 1 smeru. Na želst. u Firenci smo lako kupili karte za tramvaj, na šalteru. Cilj nam je bila Palazzo Pitti i park Boboli. Posle par stanica, već je neko opisao ovde, došli smo jednog od više ulaza u park. Ulaz je 10 evra, i vredi savki evro. Park je veliki, rustičan, uređen, sa prelepim jezerom i nekoliko postavki koje ćete dobiti na ulaznici, tj. mapi. Na kraju šetnje, a u sklopu plaćene ulaznice, ušli smo u pitti, tj. muzej. U to vreme jedino se tražila doplata za 2.sprat na kome je bila izložba Karavađa i njegovih sledbenika. Sve u svemu par divnih sati, i povratak oko 20.00 za banju. Više nego lako za snalaženj. Sledeći dan sa vodičem opet u Firencu, pa 3.dan u Pizu i Sienu...I na kraju oko 3,5h vožnje do Riminija i povratak posle noćenja avionom do Niša. ne znam da li sada ima slična tura, ALI OVA JE BILA KRATKA, EFIKASNA I NEZABORAVNA, i obavezno iskoristite prvi dan, jer park u bani se obiđe za manje od sata, a i uveče posle Firence može da se prošeta.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Čitajući neke knjige postala sam opsednuta Firencom, porodicom Mediči i da ne nabrajam sve velikane ovog grada. Možda će mi se za koji dan ukazati prilika da otputujem, ali samo na 2 dana (ili bolje rečeno, bar 2 dana). Molim poznavaoce da me upute kako da najbolje iskoristim ovo kratko vreme u Firenci. Imate li preporuku za neki pristojan i jeftin hotel?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kako se krecu cene u Firenci? Interesuje me klopa, parkiranje u centru, cene javnog prevoza i ostale neophodno-obavezne... :blush: troskovne informacije. Takodje bi dobro dosle neke insajderske informacije koje se ne nalaze u turistickim brosurama o nekim zanimljivim mestima, restoranima, pabovima i cakama koje mogu da ulepsaju boravak...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Možda će mi se za koji dan ukazati prilika da otputujem, ali samo na 2 dana (ili bolje rečeno, bar 2 dana). Molim poznavaoce da me upute kako da najbolje iskoristim ovo kratko vreme u Firenci. Imate li preporuku za neki pristojan i jeftin hotel?

I mene zanima isto ovo - zanima me da nam neko napiše neka svoja iskustva odande. Šta nikako ne propustiti, šta vredi videti, cene ulaznica, pristojnih hotela/hostela i slično ...

H v a l a :thankyou: :cvetic:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Firenca prosto ostavlja coveka bez daha! Savetujem da se prethodno dobro informisete i shodno vasim interesovanjima napravite nekakav plan za obilazak kako biste vreme na najbolji moguci nacin iskoristili.

Preporucujem da obavezno posetite Uffizi gallery gde cete videti dela najpoznatijih renesansnih majstora! Karte se mogu uzeti preko neta i onda necete cekati, ali isto tako i na samoj blagajni za odredjeni termin, pa cini mi se da ova druga varijanta dodje nesto povoljnije. Inace, redovi su ogromni! Mi smo dosli negde oko 15h i vec u to vreme se nije mogla uzeti karta za "brzi prolaz" toga dana, pa smo stali u red i posle jedno sat vremena su nas sve pustili. Karta je 9, odnosno 15 eur, a preko interneta jos nesto skuplje.

Provozajte se obavezno autobusima 12 ili 13. Oni idu kruzno i moci cete da vidite sve sto je zanimljivo, odnosno sidjete na stanici u zavisnosti sta zelite da obidjete. Ne secam se cene prevoza, mislim da je oko 1 eur karta.

Sto se tice jeftinog a pristojnog smestaja, preporucujem hotel Giada koji se nalazi u centru, odmah kod crkve San Lorenzo. Proverite cene na sajtu www.trivago.com, pa rezervisite preko sajta koji daje najpovoljniju ponudu. Dvokrevetna soba sa kupatilom i ukljucenim doruckom kostala je nepunih 40 eur. U blizini te crkve ima jako puno lepih i povoljnih restorana. Vecera za dvoje uz vino je oko 20 eur.

Nadam se da sam bar malo pomogla. Zelim svima nezaboravan provod, a sigurna sam da cu i ja ponovo uzivati u lepotama Firence i Toskane.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prelepa! Ni prevelika, ni premala, da vas u bilo kom pogledu zamori.

Zbog nje sam promenila plan i ostala 4 umesto 2 dana osmeh.gif .

Ako ste u kondiciji i ne jurite vreme, možete je lako i lepo obići pešice. Turistički autobusi polaze sa stanice preko puta železničke i karta košta 15e za 24h ili 22e za 48sati. Ono što je u okviru plave linije je ono, što ćete hodajući svakako obići, pa zato odaberite liniju B koja ima obilazak šireg dela grada.

Hotel najčešće rezervišem preko Booking.com i uglavnom sam zadovoljna. U blizini železničke su dosta povoljni a relativno blizu svih turističkih atrakcija.

Cene hrane i pića variraju od toga gde se nalazi restoran, birajte manje kafiće udaljene od centra, gde se služe nacionalna jela i odsedaju meštani, koji najbolje znaju gde se dobro jede i pije .

Ako vam to ne predstavlja posebno zadovoljstvo, na putu ka Ponte Vecchio svratite u Queen Victoria gde ćete za 10e dobiti pun tanjir mesa i grilovanog povrća i srednju čašu dooobrog sladoleda za 2.50e (taj isti, možda čak i lošiji , ćete na Piazza della Signoria platiti duplo).

Ako ste u "obavezi" da ponesete koji suvenir, jeftinije ćete proći u malim dućanima koji su na putu do Palazzo Pitti.

Budite ranoranilac dok ste tamo, to će vam pružiti zadovoljstvo da na miru razgledate i izbegnete čekanje u redovima. Fotke koje napravite u tim časovima će biti savršene.

Ali za Ponte Vechio sačekajte večernje sate kada ga zraci sunca "pozlate" i on prosto postane nestvaran, poput same Firence.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hajde malo da ozivim temu.

U planu je posetu Firenci krajem juna. Firenca bi trebala da bude centralna tacka za obilazak grada i okoline u periodu od nekih 7-8 dana.

Da li neko moze da nam preporuci neki hotel/hostel u gradu? Nista ekskluzivno, ali da je cisto i sa kupatilom u sobi, sa lakim pristupom gradskom saobracaju i mestima znacajnim za obilazak.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bio u Hotelu Griffone na pešačkom rastojanju od Piazza della Signoria i Palazzo Vecchio, 20-ak minuta šetnje pored reke. Na sajtu cena dvokrevetne sobe od 79€. Kad ste već tu početkom jula obavezno do Siene na Palio, neponovljivo.

Izmenjeno (DraganV)
ne citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prošle godine sam odseo u hotelu Astor. Sobe sam rezervisao preko Booking.com, bilo je 50€ dvokrevetna soba/dan. Hotel nije ništa posebno (niži rang hotela sa 3*), ali s obzirom da je Firenca u proleće cena je super. Doručak je malo mršav, ali može da se iskombinuju kroasani, kačkavalj, med, marmelada, mleko... Prave VEOMA dobar espresso, a šankeru je bio dovoljan moj pogled da zaključi koliko sam uživao u kafi te mi je ponudio još jedan, a takvo gostoprimstvo se ne odbija. :klap:

Hotel je malo dalje od centra, ali na liniji autobusa koji na manje od 10 minuta saobraća do centra grada. Mi smo ga koristili do Santa Maria Novella, a odatle u šetnju. Na stajalištima postoji red vožnje tako da je veoma dobro za planiranje vremena. Na istom mestu (samo preko puta) smo hvatali istu liniju za povratak nazad u hotel (opet postoji red vožnje). Kartice za prevoz je bolje kupiti u trafici jer su tu 1.20€, kod vozača su 2€.

Hotel ima i parking koji se ne naplaćuje što je takođ ebitno ukoliko ideš kolima. WiFi ima u prizemlju, ali ga nisam koristio te o kvalitetu ne mogu ništa više reći.

Sve u svemu, za 25€ po osobi sasvim solidan hotel! :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Planiram da sledeće nedelje posetim Firencu, ali pošto sam smešten u Bolonji zanima me gde bih mogao kola da parkiram u Firenci? Ima li neko informaciju? Ili da idem vozom do Firence, ali i tu sam dobio informaciju da moram da presedam, pa pošto idem sa porodicom ipak bih pre kolima. Molim Vas za pomoć. Pozdrav.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da je bolje da ideš autom jer im vozovi nisu baš jeftini (skuplji su od aviona :blush: ). Od Bolonje do Firence ne presedaš, direktna je linija. Pre dve godine je bio 10€ InterCity, ali sad vidim da njih nema već samo Frecciarossa koja je 25€ za drugu klasu (za naše standarde je malo skupo za tako malu relaciju).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo vratio sam se iz Italije, obišao Firencu, Bolonju i Veneciju. U Firenci me zatekao drugi dan Uskrsa i bio je besplatan parking u celom gradu tako da sam esktra prošao. U Bolonji sam išao u garažu, sat vremena 2,5 evra, a ista cena i u Mestreu. Za Bolonju sam se zeznuo što sam ušao u garažu jer je bio Uskrs i moglo je za dž da se parkira u gradu, ali ja nisam hteo, a nisam ni znao, tako da nisam rizikovao, ali nije mi ni žao. Ko ide kolima mora da vodi računa o TZL zonama jer su zabrane na svakom drugom koraku. Firenca je ekstra, mene je najviše oduševila, a moju porodicu Bolonja. Venecija je lepa, ali bih ponovo radije išao u Firecu i u Bolonju. Varijanta parking u Mestreu i voz do Venecije je po meni najbolja i najjeftinija. Pozdrav.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka