djasmu

Izlet u Srbiji (1dan)

328 poruka u ovoj temi

Ja sam pre desetak godina ovom skelom iz Banatske Balanke prelazila do tvrđave, koja je i tada bila u groznom stanju, žaba i zmija na sve strane. Baš je bila greota, tako da se nadam radovima. Ali, eto ideje da ko ide ovih letnjih meseci do Bele Crkve (kao ja tada) da izdvoji pre podne za obilazak Rama, a rucak u restoranu koji je gore Teogonija spomenula.

Ove godine za 1. maj naša tura je bila jedan dan potez Donji Milanovac-Kladovo, a drugi dan u povratku za Beograd obilazak Lepenskog Vira, Golupca, Srebrnog jezera i Smederevske tvrđave. Još da je mogao da se uklopi i Viminacijum, divota, ali sa sitnom decom i ovo je bio uspeh.

Teogonija, zaista je i nama Đerdap najdivniji od cele nam divne Srbije...

Gde na izlet kada je ovako vruće. da ima i neke vode za okupati se?

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da, u ovaj jednodnevni izlet koji sam opisala Golubacka tvrdjava, Srebrno jezero, Ram moze se dodati i Viminacijum koji nije daleko. Arheološki park otvoren je tokom cele godine, svaki dan osim 1. januara. Letnje radno vreme 9-19 h, preporuceno vreme obilaska je 2,5 h kako pise na sajtu Viminacijuma.


 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nasla sam i podatak da je nekada oko zidina tvrdjave bio jarak s vodom, ostaci nisu vidljivi i meni bas nije jasno kako je to moguce s obzirom da se iza zidina okrenutih ka reci na litici nalazi sada samo uska staza, a dole se obrusava provalija ka mutnoj vodi dunavskoj.

Па, Дунав је сада далеко дубљи него некада, због бране у Кладову.

Иначе, сјајан приказ и путопис! Хвала на њему, најпре Теогонији, а и осталима.

Колико кошта превоз скелом?

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dakle, tabla da je ovo turska tvrdjava malo zbunjuje, nije bas precizno napisano.

 

 

​Ma, u pitanju je turska tvrđava, koju su Turci izgradili. Verovatno si ono da je starija videla na wikipediji, a tamo svašta pišu razni ,,daroviti amateri,,. Dobra je wikipedija da čovek vidi neke osnovne podatke, ali ne treba sve uzimati zdravo za gotovo. Inače, nekih par kilometara nizvodno nalazilo se rimsko utvrđenje Lederata (koje se sada nemilice pljačka) i koje je obnovio Justinijan. Ne znam dokle je ono trajalo, moguće da su na wikipediji malo sve to pobrkali. U svakom slučaju tvrđava u Ramu je osmanlijska.

Još jednom pohvale i za ovaj putopis:aplauz:

 

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@baki70 i @Badza hvala na dopunama i pohvalama. A za taj podatak oko tvrdjave cula sam od vodica, rekao nam je kao da je to najstarija tvrdjava kod nas na Dunavu  a zaista pise i na wikipediji za koju mi je jasno da pise sve i svasta. A vodic je bio planinar tako da verovatno i  nije bas nesto potkovan, verovatno i on procitao na wikipediji.  :pardon:za dezinformaciju.

U svakom slucaju baki70 hvala na pojasnjenju.

Sto se tice cene za skelu 1000 rsd je za auto mislim sa vozacem, a za putnike po 200 rsd.

Izmenjeno (Teogonija)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Topla proporuka za one koji su zeljni i malo avanture, Konjicki klub Arandjelovac.

Juce bio sa cerkom, vratili se odusevljeni. 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Samo da se nadovezem na Djerdapsku klisuru. Topla preporuka je vikend naselje Vinci za smestaj. Na 10ak min od Golupca, predivno mesto za odmor u borovoj sumi. Leti je raj na zemlji. Mir, tisina, priroda i na sve to jako lepe cene.

 

Inace po meni taj deo istocne Srbije, od Rama do Kladova je i najlepsi u nasoj zemlji. Kanjon je premocan.

Izmenjeno (nikolapfc89)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Samo da se nadovezem na Djerdapsku klisuru. Topla preporuka je vikend naselje Vinci za smestaj. Na 10ak min od Golupca, predivno mesto za odmor u borovoj sumi. Leti je raj na zemlji. Mir, tisina, priroda i na sve to jako lepe cene.

 

Inace po meni taj deo istocne Srbije, od Rama do Kladova je i najlepsi u nasoj zemlji. Kanjon je premocan.

I ja mislim da je taj deo Srbije najlepsi :volim: . U Vincima smo svratili slucajno kada smo krenuli ka Donjem Milanovcu muz mi rece da mu tu drugar ima vikendicu ida bi mogli svratiti na kafu. I tako mi se uputismo tamo negde nisam ni znala kako je tamo,al ajde da ispostujemo drugara. E kad smo dosli u Vince..... :nesvest:. Prvo se vidi mala crkva i malo mesto sa par restorana uz sam Dunav,a iza lepo vikend naselje ususkano u zelenilu,ma predivno je. Mislila sam da tamo nema nista i odjednom to slatko naselje kao iz bajke samo se stvorilo ,sve pohvale :klap:

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Malo off topica ali...da li je neko kojim slucajem prolazio kraj Golubacke tvrdjave u skorije vreme....procitah da su radovi stali, da skele zjape prazne....

Kakva je situacija zaista?

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

 Ovo je prelepo!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka