seregig

Ribolov na Tasosu

215 poruka u ovoj temi

Zanima me da li je neko od Vas pecao ribe ( mislim na one u vodi :zaljubiska: ) na Tasosu.

Mozda neki tip što se tiče mesta, pribora ili mamaca.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

cuj mene zanima,sve o pecanju na moru. za ovo nase po rekama i jezerima mislim da sam oc ali ovo na moru to mi je skroz tajna pa ako neki dobri kolega neki savet bicu zahvalan :P

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na samom tasosu narocito u Limenasu imas prodavnice koje prodaju i mamce. Uglavnom su to skoljke ( duguljaste neznam vrstu ), na doku mozes da peces na hleba i klasican stap sa plovkom od 2-3 gr i jednom udicom, druga varijanta je pecanje na prst- struna 100-200metara sa 8 vezanih udica, upecas jednu ribicu zaseces je po bokovima da bi bila primamljiva za grablivice umotas udice oko nje ( zabadaj ih u telo ribice ) i bacis sto dalje od obale. Udarac osecas preko prsta, ali moze da bude jako bolno ako naleti nesto krupno. Treca varijanta je pecanje nocu na plazi kada se ribe skupljaju blize obali u potrazi za hranom - sistem pecanja na cek, olovo na dnu 1- 2 udice i mamac + bambalica ili neki indikator trzaja. Stap akcije 150-300gr duzine 4m. Love se iglice, uklje... Bistro

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sta obicno koristis kao mamac za pecanje na cek?

Izmenjeno (mirarbi)
ne citirati post koji prethodi Vašem
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U nacelu keder-ziva ribica, ali opet se vracamo na pocetak - zivi mamac u vidu skoljke ili sta vec nadjes u prodavnicama. Ako neko varalicari moze i da baca varalicu stim da idu posebne vrste rapale u velicini 10+ i fluo bojama ili reflktujucom folijom, ali za to treba camac i malo je tezi zahvat. U svakom slucaju nece vam biti dosadno. Po kamenjarima imate i racice koji se zavlace u razne skoljke - oprez lako se kidaju jer im je telo jako osetljivo. Ko voli moze da roni i koristi pusku za podvodni ribolov, malo srece i umesnosti i eto hobotnice ili sipe na trpezi. Poz i bistro :bez-zuba:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

da li moze da se peca klasicno na plovak?znas ono ko na dunavu 3kg hrane sestica i udri bato dok nekom ne dosadi tebi ili ribi.na kojoj dubini da se pokusa?i naj vaznije kako da provalim da li je riba oc. ili je otrovna :shokiran: !!!!!!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

kad probas shvatices :smorilo: salim se naravno. U nacelu na to pitanje nemam odgovor - razlog je vrlo prost ne jedem ribu( kao klinac sam imao nezaboravno iskustvo sa kostima u grlu) a ribolovac sam, preciznije varalicar. Primama ti ne treba, na plovak mozes na doku pored camaca, ali riba zasigurno nije za jelo, ipak je tu luka. Umalo da zaboravim ima i jegulja morskih uglavnom su pri dnu ali nikada nisam uspeo da je uhvatim. Iglice su sigurno jestive - podseca na malu sabljarku i ako nagazis jato eto lepog obroka. Vodi racuna zna da bude vrlo bolno ako se ubodes na njen kljun. Probaj pa ces videti. Nemoj da tu buni morski grgec, cim ga izvuces iz vode ukoci se i odvratno izglda. Nikada ga nisam probao i neznam da li je za jelo ili ne. To proveri preko neta. Poz

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ha ha ha nisam mislio za jelo! :D moj dobar prijatelj u crnoj gori je pecao par dana na plovak,otprilike 3,4 vrste ribe,i onda se ubo na gornje peraje :tuzni: naravno to se svima nama desava na reci i osim cverglana ja nisam cuo da je neko imao strasnih problema.ali posle nekog vremena moj drug je poceo da se znoji vidi da mu nije bas dobro!tu je na svu srecu bio neki lokalac i kad mu je on pokazao na koju se ribu ubo ovaj se zgranuo i poce da vice UBO SI SE NA DRAGANU to dragana je vrsta ribe :ranjenik: !!!!! ????da skratim, bar, bolnica injekcije kraj letovanja!na to sm mislio :blush:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

nemam puno vremena za kuckanje ali pogledajte ovde: http://www.thassos-island.gr/ind/psaria.htm a opasne ribe su pod imenom: Ο σκορπιοσ-skorpina ili skorpios ciji ujed moze biti smrtonosan. Η σμερνα- zmerna koja ima zube kao zilet.sece drvo u vodi.ujed opasan.izlazi samo nocu. Η δρακαινα- drakina ciji ubod toliko boli da izaziva nesvesticu.ne mora se javiti odmah. za siguran ulov ohtopoda,kupite u prodavnici (ribolovackoj) plasticni rak,velicine cca 10x10 cm vezati ga na 4-5 metara najlona.otici gde ima kamenja i neravnog morskog dna i uz pomoc maske polako ga pomicati po dnu.za 10-15 minuta...eto ga.rak na ledjima ima veliku udicu a na stomaku teg,tako da je zezanje prevariti ohtopoda.ne uzimajte ohtopod manji od 0.500 gr,jer su kazne visoke!ako ga spremate,obicno se 40 puta udara o kamen ili beton a zatim trlja da se ocisti i omeksa....jede se i svez sa sircetom i ouzo.puske su skupe a one jeftine se kvare drugi dan.najlakse je uhvatiti ribu "kefalos" koji lici na naseg klena.vezati 10-tak udica na kraju najlona(broj 5,6,7 po grckom-sitne udice) u razmaku od 1-1.5 cm.uzeti koru od hleba i prevrnuti tako da spolja bude sredina.zabosti prvu udicu a potom namotavat cvrsto na hleb i kod zadnje uraditi mini-petlju.to malo ukvasiti da dobije na tezini i zabaciti daleko.moze se supiti jato "kafala" i samo ce da vri.kad pocne jedna riba da odskace-upecala se....za kvalitetniju ribu(mesozdera) treba camac i dalje od buke i plaza.....

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

kolega hvala puno na informacjama,vidise da si stari morski vuk :cool: samo jedna ispravka ja necu ici na tasos nego na atos tj 3prst.verovatno je slicna prica sa nacinom pecanja i vrstama ribe,ovaj sajt je oc.sto se slika tice ali nece da mi prebaci na englesku verziju teksta a sa grckim lose stojim :bez-zuba: nego covece vec kad ih vidim na slici nije mi dobro vecina izgleda strasno :shokiran: znas mnogo bre volim da pecam i svake godine sam hteo kad idem na more da ponesem stapove,ali naravno svi kukaju ko ranjenici zena deca ., pa zar i na moru da pecas!!!e sad vala ima da pecam pa makar i dragane :D ,inace od mojih drugara,vrlo malo njih je i probalo a kamoli ozbiljno pecalo na moru tako da su mi ove informacije dragocene.ako budes imao vremena tipni jos nesto,cisto da vidim da li da se odlucim za varalicu/Ima luka/ ili da uzmem klasicnu sesticu plovak i udri!!!!u svakom slucaju idem krajem juna pa imam dovoljno vremena da skupim jos informacija.pozz :plesko:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala na informacijama i u moje ime.

Imam osecaj da ako probam sve sto sam procitao, mora nesto i da se ulovi. Za dve nedelje krecem na Tasos pa cu Vam u svakom slucaju detaljno opisati svoja novostecena iskustva.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ajde u ove sitne sate jos po nesto...ohtopode ce te sa onim crvenim rakom hvatati djuture.samo odaberite gde ima krsa, kamenja,otpad,(samo da nije pesak)dubina ne veca od 2-3 metra.takodje, ako kupite plasticnu ribicu koja na repu ima dva reda iglica ili jedan red(zove se kalamariera) i samo je vezete na kraj bez plovka te u sumrak zabacite je 50-100m pa posto potone 1-1,5m lagano je namotavate....uhvaticete kalamari(lignje).najbolje da ih odneste u neku tavernu da vam spreme...za ribe:postoji pisano i nepisano pravilo da se morska riba lovi i ulovi kada se razdvajaju dan i noc(bilo u zoru ili uvece). ili samo nocu.govorim o kvalitetnoj i skupoj ribi.kad nesto vec hocete da ulovite zajebite plovke i varalice.to je za reku.takodje,stap je vise stetan nego koristan iz vise razloga.ali ako ste vestiji sa njim to opravdava.ako necete stap, kupite "karula"(1 evro) plasticni krug koji ima oblik slova Θ a lici na remenicu-ima kanal gde se namotava najlon.pa zabacujete vrteci u krug i iz ruke(treba vestina)najlon da bude dobar,jer ponavljam da govorimo o kvalitetnoj i snaznoj ribi.olovo da kliza po najlonu a najbolje je u obliku jajeta ili badema sa rupicom kroz sredinu.napraviti cvor 20-30 cm pre udice da ne bi prilazilo olovo i na kraju jednu kvalitetnu udicu za ribe do 5-6kg.za morsku ribu je zakon -zivi mamac i on je skup u radnjama.zato potrazite u plicaku,gde nema strujanja vode skoljkice oblika fiseka.ima ih u celoj grckoj.u njima stanuje crvic-rakic.treba je oprezno razbiti,da se ne povredi i staviti ga na udicu odpozadi tako da noge "igraju" na vrhu udice.kad to vidi cipura(riba za aristokrate-40 evro- 1 kg) moze da poludi.takodje,je dobar i mamac koji vise lici na biljku.ako vidite pored obale "biljku"(dubina do 1m) koja ima oblik palme,iscupajte je iz korena i istisnite iz nje crnog crva duzine preko 20-25cm,pa ga seckajte za mamac.isto su strasno dobri oni puzici po kamenju.ali birajte krupne i veoma oprezno ih razijte da se ne zdrobe.posto ste vestiji sa stapom ...zabaciti i obezbediti stap jer prilikom udarca moze da odputuje miljama.dobro je imati i zvoncice da vas upozori da ne stetujete stap.sa stapom vam treba i OBAVEZNO "apohi"(valjda je to meredov) jer ne mozete ribu izvuci na obalu.narocito ako pecate nocu i u luci ili sa visine.obicno je svi kupe kad izgube kapitalan ulov.nocu se cesto desava da se upecaju zmerne ili mugri (lice na zmije).crna je opasna a bela bezopasna.izvrsne su za supu ali svejedno-presecite najlon i bacite ih.teske su za ciscenje.pecajte tamo gde vidite da peca grk(zlatno pravilo za pocetnika na moru).nesto on zna."iglice" su veoma ukusne,nemaju kosti(samo kicmu) i sada nema bas velikih.u septembru su pola metra cesti ulovi.a lovi se tako sto kupite onu plasticnu lopticu sto se puni vodom i pricvrstite je na metar od udice(veoma male).sa njom je lako zabaciti i polako namotavate.na udicu kao mamac staviti kozicu od pileta,najlon od kese,od bilo kog mesa ali ne vece od zrna sibice.posle prve ulovljene iglice,secete trakicu mesa od iste...u septembru moze se uloviti po 50 komada za jedno vece(najbolje kad zalazi sunce).za varalice,ili "sirti" kada se vuce mamac... treba camac da bi se izaslo malo od obale.takve ribe leti ne prilaze obali.zao mi je sto sam sklonio moje trofeje iz arhive jer mi zauzimaju mesto ali dovoljno je ako kazem da su mi mestani narucivali vise puta,da im prodam cipuru da bi poslali u atinu na poklon.i to uglavnom lekarima-hirurzima koji su ih operisali.prozvali su me 2004 goidine"exolotreftis"(istrebljivac) jer sam naleteo na jato koje se mresti oko novogodisnjih praznika.u sedam ujutro su me cekali pred dvoristem."pokolj" je trajao sedam dana....polozile su jaja i otisle.sledecih dana-ni jedna.zato ako uhvatoite jednu,tu im je prolaz(kako kazu grci) i tu pecajte opet.tu kraljicu medju ribama mozete videti i na ribljoj pijaci ili restoranima i kada je pogledate videcete zube "kao bisere" zato sto je iz ribnjaka a ove morske su polomljenih zuba jer jedu skoljke i rakove.dok su joj nepca isto u plocama kao i zubi.ako je ulovite ne stavljajte prst u usta dok je ziva.ako vas neko vidi da ste je upecali trazice odmah da je otkupi.malo je prestizna riba u grckoj.a meso...ne pitaj.bice vam jasno i kad vidite razliku u ceni(iz ribjaka 5-8 evra..iz mora40-50..).e jesmo mi ribolovci manijaci..sedim u 02.30 i tipkam o cipurama.ali valjda cete okaciti ovde neki trofej....bar da znam da je vredelo.a da,....i gledajte "krajickom" oka ako peca grk pored vas ili pridjite ako ga vidite.zlata vredi!necu vam nista pozeleti.....jer je takva tradicija kod grka.mom prijatelju kad neko pozeli dobar ulov....on se vrati kuci...pozz

Izmenjeno (miler-mobilni)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

znas miler, evo treba da vezujem udice za sarana znas one sa dlakom, idem sutra na camac i na sarana :smorilo: alicovece citam ovaj tvoj elaborat o morskom pecanju i voda mi curi iz svih supljina zabalavio sam do jaja :balavi::balavi: inace citam ga vec 3put i sad cu da ga odstampam da ga imam na licino mesto!!!!!vaser kugle imam i koristim za pecanje bucova ,vidim da je slicna fora, samo sto ne vucem varalicu nego mamac.ja sam navikao na stap, tako da mislim da cu probati s njim,150g akcija ,saran dunavski od 6kg malko ga savije, pa nek mi ga ova morska cuda i polome nece mi biti zao :) .inace tamo nemam camac,i ta varijanta mi odpada, <_< ali zato, moj teren na kome treba da pecam je sledeci,varijanta 1 plaza uvece ili varijanta 2luka dan ili vece tako da cu tu da primenim ove tvoje taktike a naravno ako ugledam nekog lokalca da peca postacemo sigurno naj bolji drugari ha ha ha nego nisi mi odgovorio za ovaj sajt, nece da mi otvori eng,verziju e sad jel to to ili.. u svakom slucaju hvala ti na trudu pogotovo u ove sitne sate kada si pisao :) a ja cu ovde nadam se da okacim trofeje :bez-zuba: imam jos 20dana do polaska tako da cu lepo da se spremim a onda.....ha ha ha pozz

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

da taj sajt ima samo gr verziju.ali udji na google i upisuj: psaria,psarema,cipoura,doloma,lavraki,ohtapodi....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zdravo svima

novi na ovom forumu... ali pratimo. Mi smo inače na Tasos generalnom forumu. pa za upoznavanje pogledajte naš film... pa da pričamo dalje

http://imageshack.us/clip/my-videos/594/v1o.mp4/

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905059
    Ukupno poruka