cileas

Bukurest

6 poruka u ovoj temi

Управо се вратио са Ускршњег путовања у Букурешту, где сам провео 4 дана.

Границу сам прешао преко Ђердапа 2, где сам на граници сам био и одмах без задржавања прешао границу. На Румунској граници ми тражили потврду где и у ком хотелу идем. Погледали и без проблема наставио пут за Букурешт преко Винжу Маре и Крајове до Букурешта. У Крајови сам извадио на Моловој пумпи вињету коју сам платип 14,85 леја ( 3 Е.) и ту сипао гориво (дизел) 7,09 леја. Све платио картицом. Курс је 1 Е - 4,88 леја. Пут наставио добрим ауто путем до Букурешта. Стигао на одредиште које сам резервисао без проблема. Милицију у путу нисам ни видео. У Букурешту сам провео Ускрс и било је баш лепо. Цене су као код нас, свега има и маркети су пуни.. За Србију са се враћао преко моста на Дунаву код Русе. Мостарину платио 5Е на Румунској страни. На Румунско - Бугарској граници богами чекао око сат времена пошто су се доста Бугара враћало из Румуније. Остало све у реду и један леп проведен Ускрс у Букурешту. Надам се да сам Вам делимично описао моју туру. Ако има питања слободно контактирајте.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Шта би могло да се посети у Букурешту уколико тамо одете за викенд? Шта је то што се не би смело пропустити?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Шта би могло да се посети у Букурешту уколико тамо одете за викенд? Шта је то што се не би смело пропустити?

Prosle godine u aprilu sam porodicno proveo tri dana u Bukurestu. Sta ne propustiti: parlament, fontane u centru(union park),deo od trga revolucije do rumunskog panteona(nacionalni muzej, kraljevska palata, zgrada univerziteta, rumunski panteon), eventualno Stari grad(meni licno nista posebno). Ima dva lepa parka za posetiti pogotovo ako si sa decom, Herastrau i Tineretul, jedan severno a drugi juzno od centra,  tu ima svasta na oba mesta: trijumfalna kapija, deciji grad, dosta spomenika, igralista...Opciono otici na kupanje, Terme Bucurest, severno od grada kod aerodroma, ogroman i moderan akvapark. 

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ovo je glavna tema o Bukureštu, pisali su pojedini članovi detaljno i dali baš dobre predloge: :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ovo je glavna tema o Bukureštu, pisali su pojedini članovi detaljno i dali baš dobre predloge: :)

Видим да на другој страници о Румунији постоји још једна тема о Букурешту, међутим ту постоји само један детаљан опис и то из 2017. Сматрам да је то недовољно иако се ауторка тог описа баш потрудила. Ипак је прошло 7 година, верујем да се нешто од тога изменило. Уколико будем ишао, а планирам путовање колима бићу вољан да оставим много корисних информација.

Prosle godine u aprilu sam porodicno proveo tri dana u Bukurestu. Sta ne propustiti: parlament, fontane u centru(union park),deo od trga revolucije do rumunskog panteona(nacionalni muzej, kraljevska palata, zgrada univerziteta, rumunski panteon), eventualno Stari grad(meni licno nista posebno). Ima dva lepa parka za posetiti pogotovo ako si sa decom, Herastrau i Tineretul, jedan severno a drugi juzno od centra,  tu ima svasta na oba mesta: trijumfalna kapija, deciji grad, dosta spomenika, igralista...Opciono otici na kupanje, Terme Bucurest, severno od grada kod aerodroma, ogroman i moderan akvapark. 

Мени су очекивања од Старог града велика, видећемо, ваљда ме неће разочарати. Паркове ћу посетити и ове познате зграде, пре свега Парламент и "Пантеон". Видим да су и шопинг молови примамљиви због величине и онога што нуде. Слушао сам много и о термама, али нешто не верујем да ће бити времена за све.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Био сам три дана у Букурешту. Боље речено, дошао сам тамо предвече, остао наредни дан и трећег дана отишао одатле око поднева.

Најпре да кажем да је то кратко да би се добро упознао главни град Румуније, али ми је циљ био да направим кратку посету и обилазак да бих одрадио припрему за евентуални други обилазак који би требало бити дужи. Наравно и да убележим још једну државу коју сам посетио.

Пошто живим у југоисточној Србији, најбољи пут ми је био преко Бугараке, поред Софије, Великог Трнова до града Русе на Дунаву где је и гранични прелаз.

О Бугарској у другој теми. Мостарина се плаћа на бугарској страни и кошта 2€ (4 лева). Пређете мост и пасош показујете на румунској страну где је обједињени гранични прелаз. Одмах после граничног прелаза је мењачница и на истом месту се купује вињета. За недељу дана кошта 18 леја. Мислим да на том месту за 1€ добијате 4,77 леја, на неким мењачницама у Букурешту мењају и до 4,92. Од граничног прелаза до центра Букурешта има 68 км. Пут је одличан, на неким местима се пролази кроз насељена места где је ограничење 50. Улаз у престоницу је леп, широке траке, не превише оптерећени саобраћај, добро обележено сигнализацијом. Град делује изузетно живо. Архитектура је довољно модерна, на неким местима има баш много зелених површина између коловозних трака.

Са породицом сам одсео у малом хотелу у центру града, веома близу зграде Парламента.

Смештај је задовољио све потребе, чисто, сређено, доручак укључен у цену. Није бучно јер се ради о малим улицама које нису прометне. Паркинг је испред хотела.

На први поглед град делује безбедно, увече са нешто више саобраћаја, не баш толико шетача, а ресторани и барови поред којих смо шетали су одавали утисак ушушканости, сређености па чак и превише интимни. Неки мој утисак је да није превише обасјан, што не значи да је мрачан.

Други дан је био резервисан за обилазак и мало више пешачења, а и време је ишло на руку. Оно где смо се ми највише задржали јесте Стари град и топло препоручујем, јер има шта да се види. Кренули смо од Унион парка, узводно уз реку Дамбовита до моста Уједињених нација (ако се не варам). Одатле смо скренули у улицу "Calea Victoriei" за коју нам на рецепцији рекоше да се преко викенда затвара за саобраћај возила и постаје пешачка зона. У тој улици су смештени па скоро сви важнији музеји, галерије и друге установе културе, лепо је за сликање. Унутар Старог града је прелепо за шетање и обилазак. Манастир Ставрополеос је незаобилазан. Мене су фасцинирали добро очувани споменици на старословенском у дворишту. Уживали смо у вреви људи, лепој музици која долази из околних кафића, одличним палачинкама у ресторану " Xclusive". Продавница сувенира имате неколико у старом граду. Волим да узмем заставу земље коју посећујем, а такву једну сам нашао у подземном пролазу недалеко од Универзитетског трга. Наставили смо шетњу поред Трга Одеон, ту се налази споменик Кемалу Ататурку, турском државнику. Нисам истражио зашто, али вероватно има везе са Букурешким миром потписаним овде. Мало даље је улица сунцобрана у пасажу, незаобилазно место за сликање за инстаграм. И тако смо шетали све до Трга револуције на коме су велики споменик, а мало даље и статуа Карола Првог.

Шетали би још, али с обзиром да увек идемо са децом и ово је сасвим солидно, негде око 7км.

Увече смо обишли АФИ шопинг центар. Одлучили смо се за њега јер је највећи и чини се најновији. Стварно има свега. Паркинг за 3 сата колико смо провели ту изнео је мање од евра. За плаћање паркинга не може кеш, само картица. Препоручујем брзу храну Месопотамија има их на више места, а у Афију је одмах поред клизалишта.

Поред зграде Парламента смо прошли више пута и то је објекат који је оставио највећи утисак на мене. Ко не зна, то је после Пентагона највећа зграда по квадратури у свету. Кажу да је само 30% зграде у функцији. Неко је поменуо како је Чаушеску био мегаломан и како се није штедело на архитектонским решењима. Зграде су права уметност и даље је присутан тај дух осамдесетих, нарочито око Парламента. Оно што је исто видљиво, то је много руинираних објеката и то не обичних, рекло би се резиденција, око којих је постављена ограда као заштита и које тако урушене стоје као сведоци из давних дана.

Надам се да сам сасвим мало приближио моје виђење и кратки боравак у Букурешту и да сам утицао да посетите једног дана румунски главни град. Што се мене тиче, уживао сам и богатији за једно лепо путовање.

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26993
    Ukupno tema
    905515
    Ukupno poruka