ljerka

Putovanja u 20-22 godini, posle otvaranja granica i pandemije

2204 poruke u ovoj temi

 

Kada sam stigao 30.06. u Grčku, prijatelji joji tamo žive su mi rekli da imam sreće da sam došao i da će zatvoriti granice za nas. Nisam ih baš najozbiljnije shvatio, ali samo par dana kasnije se to ispostavilo kao tačno.

Kasnje su mi rekli da će Bugare i Rumune svesti na minimum tako što će tražiti PCR testove. I to se dogodilo. Posle su mi rekli da se trude da odobre što manje letova iz EU i da će Britance prve da eliminšu...

Mora da se shvati da nemaju svi istu filozofiju života. Oni su nekao stoički podneli to što sezona propada. Nije smak sveta. Neće poumirati od gladi. Ma koliko to čudno zvuči, kada ste dole i kada ih slušate, potpuno je drugačije. Mnogo smo uvučeni u potrošačku priču, stalno jurimo za novcem kojim treba da kupujemo stvari za koje su nas ubedili da su nam neophodne.

Polazim od sebe. Pred karantin sam zamenio nepunih 6 godina star automobil novim,. Da, komforniji je, veći,..., ali ga ja i dalje najveći deo vremena vozim po gradu, pokušavajući da završim stvari vezane za posao... Da li sam unapredio svoj život? Pa i nisam. Sedeći zatvoren u karantinu, dočekao sam i lepe dane, pa je supruga uzela da u ormanu izrotira zimske i letnje stvari. Izbrojali smo skoro 30 mijici na kragnu, koje su bolje (one za kućnu upotrebu nismo ni brojali). Pa kome to treba. Počeo sam da se preslišavam odakle mi. Ova je bila na sniženju, ovu sam kupio dok sam čekao ženu u tržnom centru, pa mi je bilo dosado... I da ne nabrajam dalje, poentu ste shvatili. Posmatramo stvari iz neke naše perspektive i ne vidimo da postoji mogućnost drugačijeg.

Kada sam zvao prijatelje na Amuljani, za vreme karantina, jer su i oni tada bili u karantinu, bili su nekako opušteni. već tada su znali da će od sezone teško šta biti. Dosta ljudi se tamo bavi i ribarenjem, a prodaja ribe je bila zabranjena. I to su podneli nekako lagodno. Ne mogu da je prodaju, ali niko ne brani da love i jedu, neće biti gladni...

Cela poenta je, ako se neko nada da će oni popustiti jer im sezona propada, ja mislim da neće. Mnogo njih je znalo tačne brojeve obolelih kod nas, bili su u šoku kako smo dozvolili da se vratimo na takvo stanje.

Ono što je pozitivno za nas, jer većina ide sopstveni prevozom, jeste da će to biti najbezbedniji način transporta. Ne ulaziš u avion, autobus... sa nepoznatim ljudima. Izbegavaš situaciju da kada je jedan iz autobusa zaražen, svi moraju u izolaciju (slučaj Evia)... Mislim da će se auto-saobraćaj prvi oporaviti i da ćemo moći da putujemo. Na žalost, po onome što sam tamo video, nas neće pustiti pre druge polovine septembra, a i to zavisi od broja zaraženih.

I da, situacija kod nas izgleda mnogo ozbiljnije kada se posmatra sa strane. Trebalo mi je samo par dana po povratku, pa da mi 400 (zvanično priznatih) zaraženih dnevno postane normalna stvar. Pozitivno je da se narod malo opasuljio, pa iz straha više nosi maske, ali i dalje je ogroman broj ljudi po kafićima, turizam cveta, ne možeš da nađeš slobodno mesto nigde...

Nadam se da će neka proverena vakcina biti gotova u dogledno vreme. Primiću je bez razmišljanja. Želim da se vratim normalnom životu. Da mi deca idu u školu, da mogu da otputujem negde opušteno i bez straha...

Svet se toliko ubrzao, postali smo mnogo materijalni, virus je ipak sve usporio. Treba se okrenuti duhovnim vrednostima. Ali ako mi budemo svi trosili samo ono sto nam je neophodno, velika vecina ce propasti i ostati bez posla. Grci su zrtvovali sezonu, dobice pomoc, ali da li ce zrtvovati i sledecu? Mislim da nisu bili korektni prema nama! Zato moramo i dalje trositi, putovati, kupovati, ziveti sa virusom.

Izmenjeno (Lidija J)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Svet se toliko ubrzao, postali smo mnogo materijalni, virus je ipak sve usporio. Treba se okrenuti duhovnim vrednostima. Ali ako mi budemo svi trosili samo ono sto nam je neophodno, velika vecina ce propasti i ostati bez posla. Grci su zrtvovali sezonu, dobice pomoc, ali da li ce zrtvovati i sledecu? Mislim da nisu bili korektni prema nama! Zato moramo i dalje trositi, putovati, kupovati, ziveti sa virusom.

Ми вековима, од када постојимо живимо са вирусом, али тешко да ћемо путовати као до ове пандемије, ако мере остану исте као у овом тренутку.

Ова туристичка година је пропала, можда ће и следећа. Можда ће бити лакше да се путује по Србији и Грчкој, али даља путовања ће бити проблем.

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Најбољи пример колико су медији дубоко забраздили у плашењу и додатном слуђивању ионако слуђеног народа, и да све пишу као по неком наративу и команди, без размишљања:

SRBI OPREZ: Hapšenja po grčkim letovalištima, policija češlja smeštaje zbog korone

 

Иако су последњи српски туристи дошли пре две седмице, битно је да се и даље плаши...

Izmenjeno (aster)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kaze mi drugarica koja je crnogorka da ce cg otvoriti granicu odmah posle izbora,a to je uskoro.Pa se nadam da ce i grcki,bar da septembar iskoristimo.Kazu da broj zarazenih opada,mada jasno je da je to jer ne testiraju toliko,ali opet se nadam..

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

kakva je situacija sad sa bugarskom? da li moze traznit i/ili srpski drzavljani mogu da udju i borave uz pcr test?

koji je uopste zvanican sajt bugarske za info o kretanjima?

za grcku msm da je:

https://travel.gov.gr/#/

Izmenjeno (Jack Sparrow)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Može samo tranzit za nas srbe, ništa drugo bar za sada.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li neko mozda zna jel u opstini moze da se izvadi medjunarodni vencani list? Treba mi u svrhu putovanja. Do sad nismo zeleli da placamo testove i putujemo ali smo se odlucili da ipak negde odemo i platimo testove za celu porodicu. Ovo se odnosi na to da je jedan supruznik EU drzavljanin. Za test bih nerado dala 200 evra ali ovo ce potrajati.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Da li neko mozda zna jel u opstini moze da se izvadi medjunarodni vencani list? Treba mi u svrhu putovanja. Do sad nismo zeleli da placamo testove i putujemo ali smo se odlucili da ipak negde odemo i platimo testove za celu porodicu. Ovo se odnosi na to da je jedan supruznik EU drzavljanin. Za test bih nerado dala 200 evra ali ovo ce potrajati.

E ovo pitanje ne spada za ovaj forum. Za to će te ipak morati da postavite pitanje opštini. Sumnjam da to ovde neko zna jedino ako nije pravnik i bavi se tim poslom.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Da li neko mozda zna jel u opstini moze da se izvadi medjunarodni vencani list? 

Da, samo sto ih ne dobijate na salteru gde obicno uzimate izvode.  Ima posebna soba gde se izdaju internacionalni izvodi . Ne secam se tacno kolike su takse, ja sam vadila i vencani list i izvod MKR ali dosta davno. 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Da, samo sto ih ne dobijate na salteru gde obicno uzimate izvode.  Ima posebna soba gde se izdaju internacionalni izvodi . Ne secam se tacno kolike su takse, ja sam vadila i vencani list i izvod MKR ali dosta davno. 

Hvala na info!! Ovih dana idem do opstine.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka