zvonko66

Malo drugacije o Paraliji

16 poruka u ovoj temi

Ne samo da su ljudi iz Srbije išli u Grčku na more ranih sedamdesetih, nego su u to vreme više (procentualno) posećivali malo udaljenije destinacije tipa Krf, Krit i, posebno, Rodos, jer su agencije Kompas i Yugotours imale jake aranžmane za te destinacije. Naravno, avionom, iz Ljubljane, Beograda i Zagreba.

No, pošto je ovde reč o Olimpskoj regiji, prvi veći "kontigenti" iz ex-Yu stižu tamo sredinom sedamdesetih, prvenstveno iz Južne Srbije, Makedonije i sa Kosova. Zašto se to desilo, baš tamo i baš u to vreme? Prosto, standard je porastao i u tim delovima "neprežaljene nam države", kupili se neki "kečevi, četvorke, amiji",  pa je moglo komotnije da se putuje, putna infrastruktura ka jugu je poboljšana, ali najvažnije, odnos drahma/dinar je bio 1:2 i Grci su (a toga se živo sećam) radije uzimali dinar no dojče marku u nekim trasakcijama. Naročito je bio popularan "konj", crvenih 100 dinara.

Prvi put sam u Paraliji bio avgusta 1978. na par dana, kao klinac, ali se dobro sećam da nije blo onih kamenih lukobrana i da su talasi šibali ko ludi ( s te strane, i ja sumnjam da su postojali već u leto 1979. kako je predstavljeno na onoj razglednici iznad). Dalje, sećanje me navodi da su u to vreme Leptokarija i Platamon bili mnogo, ali baš mnogo veća mesta, i da je tamo bilo mnogo više "Jugovića" (dobro, baš sam poludeo sa ovim navodnisima, ne znam, nešto sam večeras u fazomu da pritiskam te dugmiće). 

U vezi s poreklom stanovništva. Hm, ne sumnjam da su mesto osnovali Grci koji su se tu naselili posle egzodusa Grka iz Male Azije. Nemam dokaze na ovu ili onu stranu ( obično su takva mesta označena sa "nea, neoi, neos), no, glavninu stanovništva danas čine ljudi iz Katerinija i iz sela sa istočne padine Olimpa.

E sad da iskoristim ovu priliku da vam kažem nešto, kao neko koje posetio dosta raznolikih "paralija" (ljudi, jel se koči ikad ovo dugme za navodnike?). Dakle, ako vas ko cima u smeru, ono #šta ti ideš u Paraliju , a ja sam bio ....jbmlg  ko zna gde, da znate, takvih mesta ima pun qratz po celoj Grčkoj, a naročito po fancy ostrvima. 

Ako možete, idite što dalje, što dalje, nije bitno kakav je smeštaj, istražujte. Ako nema tih mogućnosti, uzmite ve što vam Paralija pruža, a to je mnogo više nego neki ovde pokušavaju vas uvere

4

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

25996
    Ukupno tema
    867364
    Ukupno poruka