zvonko66

Malo drugacije o Paraliji

16 poruka u ovoj temi

Negde sam pročitao da je Paralija osnovana 1920-ih godina od strane ribara, doseljenika iz tada grčkog grada Kios koji se danas zove Gemlik i pripada Turskoj. Prvobitni naziv je bio Skala Vromeris, tako je bila obeležena na mapama posle II svetskog rata, a tek 1950-ih je preimenovana u Paraliju.

Crkva svete mučenice Fotine u centru je sazidana 1970-ih godina (tako mi je barem ćale rekao, jer su tih godina letovali u Grčkoj, ali ne mogu da potvrdim, na netu baš nema nikakvih podataka o godini izgradnje), a zanimljivo je da se liturgije održavaju i na srpskom jeziku.

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

poslednja fotografija je sa pocetka 80ih sudeci po voznom parku a predposlednja moze biti iz 70ih

Crkva je postojala stara pa su dogradili novu, nesto su iskoristili od stare ne znam tacno a ne znam ni koje godine je radjena

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@MarkoFaca

Svaka čast na pronalaženju ovih starih slika!

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

3. fotografija takodje nije tacna godina, 87. se secam i tad je postojala ova nova crkva kao i danas a takodje po voznom parku tesko da moze biti 87. vec nesto ranije, mozda cak i kraj 70ih ali recimo neka 80-82. max 

inace tu pored crkve na uglu gledano prema OB, sad je neka velika suvenirnica, a nekad je bila lepa starinska pekara sa mnogo lepim pecivima i posebno krofnama koje sam kao klinac tamanio, i dan danas su mu te krofne sa dzemom u secanju kao najbolje koje sam ikad jeo. Jos uvek mi je slika te pekare u glavi kao da je sad gledam, drzao ju je matori debeljuskasti grk koji je vozio pjadjo ape tricikl sa kojim je razvozio hleb po paraliji.

Mnogo nekih lepih uspomena me vezu za Paraliju iako manja i sa manje sadrzaja nego danas ipak mi je tih 80ih i 90ih godina bila mnogo lepsa i kvalitetnija nego danas,

Nije bilo ovoliko glupavih i jeftinih prodavnica posebno ne sa kineskom robom, bilo je svega i taman dovoljno. Jugoslavija iako mozda nije bila siromasna zemlja po standardu ipak nije imala toliko toga da pruzi za kupovinu kao grcka pa kad odemo u grcku nakupujemo se svega sto nema kod nas a kod nas i nije bilo puno toga pa smo dovlacili sve i svasta i mogu reci da je bilo itekako kvalitetne robe, od garderobe preko stvari za kucu i bastu pa do auto delova, koze, krzna, zlata.

 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

1984.

Paralia_slika_O_84158073.jpg

 

1979.

595327_orig.jpg

Izmenjeno (MarkoFaca)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

odakle vadis ove godine? nesto nije u redu, ova donja slika tesko da je iz 79. jer ovi kameni kejevi su dosta kasnije dodati, sredinom 90ih recimo, ranije ih nije bilo ili mozda bilo pa skidano pa opet vraceno, nisam siguran

gornja fotka mi je realnije da je 79. 

Izmenjeno (markoni155)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Godine vadim sa zadnje strane razglednice ili iz naziva same slike...;)

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ok ali cesto u nazivima slika stoje pogresne godine a sa druge strane godina ne mora biti merodavna jer neko je mozda kupio razglednicu sa nekom retro tematikom posto se ne stampaju samo razglednice iz aktuelne godine sa aktuelnim motivima bez obzira sto je godina slanja upisana trenutna 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Drago mi je sto sam probudio secanja, zatim sto su seljudi setili starih razglednica, i itd...Doduse koliko vidim secanja idu do nekih ranih 70ih godina..pre toga izgleda da nasi nisu ni isli u Paraliju. Doduse , iskreno receno , ja nesto nisam ni verovao a ni znao da su nasi uopste i isli na grcko more vec ranih sedamdesetih... bilo bi veoma zanimljivo da se nadje da je neko isao i 60ig godina..cudno je da nema i fotki..srd. pozzzz

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I jos nesto, sto se sad u ovom vremenu nadovezuje na Paraliju, pa je pitanje a kad je nastao Olimpik Akti, iliti Olimpik Beach po engleskoj varijanti...Da li i ono vuce neko poreklo od nekih izbeglica , ili je nastalo kao predgradje, uslovno receno Paralije...

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I jos , nesto ali vise kao moje zapazanje.. primetio sam gde je u Paraliji skola, koja nije u postavljena po nekoj zamisljenoj liniji pruzanje ulice, nego je ostala nekako iskosa..Isto tako primetio sam i stariju jkucu koja je dijagonalno od crkve, ali je pravljena na starinski , balkanski nacin, sa krovovima na cetri strane( nema ravnu plocu, niti one njihove terase, ko novije zgrade). pokusao sam da nadjem u Paraliji, ali onako usput i drugacije zgrade, kuce, ali nisam nasao.Ono tipa star kica iz 20ih, neobarok, ili neka kuca modernisticka iz 30ih..Sve deluje novo...etto toliko, sto se tice opisa..

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka