Djokaputnik

MOJA VELIKA MRSNA TURSKA TURA

164 poruke u ovoj temi

Za razliku od 2019. kada smo na feriju Jalova-Jenikapi bili zarobljeni u zatvorenom putničkom salonu, ove godine smo mogli slobodno da siđemo na palubu, među automobile i uživamo u oštrom vazduhu Mramorja i širokom pogledu na Prinčevska ostrva i azijsku stranu Stambola. Jedino za slikere nije bilo bistrog pogleda zbog jakih isparenja koja su mutila fotke i razlivala obrise oblakodera u Iskidaru i na Šišliju.

6283c27b32ffa_10.terminal.thumb.JPG.998f6283c29a8a425_27.izmeuostrva.thumb.JPG.86283c2bc5c16a_39.EmariParkavenija.thumb.6283c2e031bf7_47.motivsaMramora.thumb.JP6283c30a8ca39_42.Ataehir.thumb.JPG.9f4956283c32f03aed_48.parkiraneuAziji.thumb.J6283c35060254_56.jomalooblakodera.thumb.6283c36f5fe62_62.jojednom-GM.thumb.JPG.06283c39405841_67.josanirajumunaru-GM.thu

4

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Postavljeno (izmenjeno)

Bravo Djole.

Mozes li napisati koja je cena iz Jelove i koliko cesto idu za Jenikapi?

Izmenjeno (shadow452)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

shadow452

Hvala!

Cena je bila oko 150-160 lira. pre tri godine to je bilo 20 i nešto evra, a prošle godine petnaestak. Put traje sat i 15 minuta a mislim da u sezoni kreću na svakih sat vremena.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Djoko vidim da bas volis da slikas, sto cesto i spominjes tokom svojih putopisa, kako to da se nisi usudio da kupis neku kameru pa pravis putopis u video formatu onako samo za licne potrebe ako nista drugo? Pa jos mozes i na soferku da je okacis pa snimas malo duz puta, a vala tamo u Turskoj ima svega. Doduse to je mac sa dve ostrice, jeste da je lepo posle to gledati kod kuce na TV ali kad bi morao snimati a u isto vreme skljocati fotoaparatom/aparatima malo sta bi video. Onaj ko snima sve gleda kroz objektiv ne vidi i ne uziva ni upola kao onaj sto samo posmatra. Ili bi u tom slucaju morao zadatke podeliti sa Andjelijom a ne znam koliko bi ona pristala na to.

I ne znam da li su planovi za Tunis u toku ali bice zanimljivo ako napises neku storiju i o tome. Bio sam 2 puta dole ali sem ekskurzija koje nude turisticke agencije, u svojoj reziji nisam isao nigde, ali bilo je to davno a kad si mlad takve stvari te bas i ne zanimaju mnogo. Kako sam video, voz bi trebao da je vrlo jeftina opcija ukoliko odustanes od iznajmljivanja kola. U svakom slucaju nadam se da ces se lepo provesti i podeliti pricu sa nama.

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno (izmenjeno)

Pozdrav 

Simo

Profesionalnu kameru sam imao još tamo na početku devedesetih, ali se nešto nism primio na nju. I sad koristim video na fotoaparatu, samo ako hoću da snimim neke snažne zvuke, za deset godina ne znam da li sam napravio desetak klipova od par minuta. Moja strast prema fotografiji potiče od toga što sam se godinama bavio kolekcionarstvom razglednica, pa sada sa putovanja umesto razglednica za uspomenu donosim hiljade fotki. A kao stara škola još uvek smatram da je pisana reč mnogo jača od filmovane priče.

A što se tiče Tunisa, ako Bog da da odemo i zdravi se vratimo, i još da mi aparati na putovanju budu ispravni, obećavam mnoštvo priča i brdo fotki.

Izmenjeno (Djokaputnik)
3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Konacno te sustigoh sa citanjem, zaista lep putopis koji me naveo da razmisljam o Kapadokiji i Anadoliji vrlo ozbiljno. Vec gledam opcije za avio prevoz do Ankare pa rent-a-car na 10-15 dana. :)

Kad si bio u Urfi nisi posetio arheoloski lokalitet Gobeklitepe. Da li je to previd ili samo nedostatak vremena zbog zgusnutog rasporeda? Ipak je to, kako za sada kazu, "nulta tacka civilizacije", najstarija gradjevina na svetu (9500 g. pne) pa time sa istorijskog aspekta mozda i najbitnija tacka na putu u Anadoliju.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pravo da ti kažem nisam ljubitelj tih prastarih lokacija, tipa Lepenski vir, gde se sve svodi na par kamenja naslaganih na osnovu imaginacije nekog arheologa. Čak ni u Troju nisam svratio, mada sam prolazio na par kilometara od nje. Često je tu teško zaključiti šta su fakta a šta pokušaj arheologa da se promoviše i eksponira. Bilo je tu još dosta lokacija ekstra interesantnih, ali s obzirom da smo bukvalno protutnjali kroz Kurdistan, nije bilo šanse da ih sve obiđemo. Trebalo nam je još par dana vremena. Nadam se da će Tegonija, koja je ako se ne varam, ovih dana tamo, obići mnogo detaljnije to područje od mene, i preneti nam utiske.

Predlažem ti da pogledaš sajt Umetnost putovanja od Ivane Dukčević, ona je sve ove predele do detalja opisala i navela mogućnosti prevoza avionima, vozovima, autobusom i kolima. Kad odbaciš ono što je reklama, ostaje još brdo korisnih informacija.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Poslednje veče letovanja. I nismo nešto posebno gladni, ali se ipak spuštamo u Arunu, restoran ispod Galatskog mosta na hamburger i balik ekmek. Noć polako pritiska Bosfor, popaljeni su svi Stambolski fenjeri, osvetljene lađe i brodići brundaju kroz Zlatni Rog, lomi se i bljeska svetlost na uznemirenoj zalivskoj površini. Prijatan povetarac razvejava julsku vrelinu, bride tabani od pređenih kilometara, poslednji grami adrenalina polako čile iz duše ugušene utiscima... kurtalisali smo se još jednog letovanja. Umorni se polako vučemo ka Sultanahmetu, polupraznim i poluosvetljenim ulicama Fatiha, a oko naših glava kao oreol, roje se brige o sutrašnje putu i svakodnevnim poslovima koji nas čekaju po povratku kući.628b3f1773107_133.lepanona-GM.thumb.JPG.628b3efa9c734_141.nonadGalatom-GM.thumb.628b3f38f1f34_135.izArune-GM.thumb.JPG.a628b3f4c002e1_2107Istanbulhamburgeribali628b3f65a2044_137.polazakunonuvonju.thum628b3f8375d7e_140.bosforskiveernjidaobra628b3fa4c3501_144.ulicalampinjona-GM.thu628b3fc476071_145.bankarskikrajnoom-GM.t628b3fe59a7d7_148.LakunoStambolu!.thumb. 

4

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sve je fenomenalno, opisi i slike, ali Dijarbakir na str. 9 je vrh. Mislim da bi bio dobar turistički vodič.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26789
    Ukupno tema
    899341
    Ukupno poruka