Aca14

Nezadovoljstvo smeštajem - prevelika očekivanja turista ili bezobrazluk agencija i ugostitelja?

132 poruke u ovoj temi

 

.. nema zavese za tusiranje a prosle god je bila (inace kosta 3€ u marketu), ....

150 dinara kod Kineza u Beogradu. Mi uvek ponesemo, jednu ili dve.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Ima tu više faktora.


Ne bih reagovao, ali moram, jer sam video da poruka ima dosta lajkova :) Ja mislim da si pogrešila, jer si pošla od toga da drugi moraju da dele tvoje preferencije.

 

Prvi je potpuna neinformisanost našeg gosta i o destinaciji, a kamoli o konkretnom smeštaju. Nedostatak ikakve inicijative, ili želje da se potroši koji sat (a po pravilu ljudi koji se ovako vladaju, ne skidaju se sa neta, društvenih mreža, foruma,...) pa da pronađu informacije o destinaciji, onome što ona nudi, raspoloživim smeštajima, načinu da do destinacije dođu, pratećim sadržajima i slično.

 

Prvo, neko jednostavno nema vremena da potroši na traženje informacija. Drugo, u svim tim silnim postovima koje treba pročitati, možda se tražene informacije i ne nalaze. Možda su zastarele.

Evo ti primer. Supruga i ja planiramo sledeće godine da idemo u Grčku, ja navijam za Neos Marmaras, a ona za Sarti. Samo tema o Neosu ima 204 stranice, a Sartiju čak 535! Ti bi za mene rekla da nemam inicijativu, ako ne želim da čitam stotine stranica? Izvini, za mene je to sasvim racionalno ponašanje.

 

To su oni "pacijenti" koji prvo uplate nešto navrat-nanos, pa onda ovde dođu da pitaju i kakvo je mesto gde idu, i kakav je smeštaj...pa brajko moj, ako ti do sada nije bilo bitno, opusti se i nemoj i nadalje da te brine gde ideš...

 

Ovakvo ponašanje na prvi pogled jeste čudno, ali i za to postoji objašnjenje. Ljudi jesu uplatili, ali se i dalje informišu, kako bi mogli da se unapred prilagode nečemu što nisu znali. Ima li  zavese u kupatilu, treba li da se ponese električni rasterivač komaraca, koje je radno vreme marketa, koliko je udaljen Lidl, da li je dalja plaža bolja, pa treba da spremim novac za prevoz, wi-fi ne radi, pa da uplatim roming dodatak, itd, itd...

 

Dalje, ne pristajem na tezu da "u smeštaju i tako samo prespavam, pa je svejedno kakav je". Naš narod veli "Dok je ovaca, biće novaca", pa doklegod plaćamo teško zarađeni novac na kojekakve rupe, vodeći se obema prethodno navedenim logikama zvanim daj-šta-daš, i dobijaćemo samo ono što nam daju...rupe i šupe, za koje još treba i da im platimo...

Izvinjavam se, ali ni kod kuće ne pristajem na memljivu rupetinu u suterenu sa propalim madracima, milion komaraca i odvodom koji ne radi, gde moram da ulazim na kant jer drugačije ne može, ne živim na takvom mestu, ne znam zašto bih na godišnjem odmoru na tako nešto pristajala, i još za to i plaćala?!?!?!

 

I ja se ne slažem sa tom tezom, ali razumem da postoje ljudi koji tako razmišljaju. A ako neko nema para za nešto bolje od raspalog madraca i odvodom koji ne radi, ne vidim logiku da mu objašnjavam kako je negde drugde bolje. Zna on to i sam.

 

Dalje, imam utisak da mnogo ljudi, čak i kada imaju novaca, ceni (pogrešno, naravno) da ne bi znalo ni da se ponaša u bolje kotiranom smeštaju, hotelu sa više zvezdica ili na "izvikanoj" destinaciji, pa bira "'leba, paštete i paradajza" tamo gde hrle i svi ostali sličnoga stava...jer tu mogu da se razgaće, ne moraju da se "femkaju"...prosto, ljudi kao da zaziru od destinacija, koje, kada ih po ceni uporediš, nisu ni mnogo skuplje od tih gde se opušteno razgaćavaju :D , gde sve napamet znaju (od ovog bih odlepila načisto), i gde zapravo ne znaju da li su došli ove, prethodne ili sledeće godine...

Razumem da za četvoročlanu porodicu sam put do npr. Krita, Rodosa ili Kiklada može da košta k'o Svetog Petra kajgana, ali sam smeštaj je em neuporedivo kvalitetniji, a vrlo često daleko jeftiniji u npr. junu ili septembru nego recimo u avgustu na prstićima...do kojih se takođe valja doputovati, što takođe nešto košta, nije da do Halkidikija doletiš besplatno na krilima puste želje :kafa:

 

Kako bi se ti ljudi ponašali na drugim destinacijama, to ne znam. Ono što znam je da postoji bojazan da je nešto drugo, bolje, istovremeno i skuplje, ali i da je sve ostalo skuplje. Ja mislim da je ta bojazan često opravdana.

Ovo što kažeš za Krit i Rodos, pa to je upravo ovo što ja pričam. Ljudi vide da je nešto skuplje, pare trebaju za nešto drugo, kreće školska godina, treba slaviti rođendan deci i ja mislim da nije pametno takve ljude napadati što neće da troše pare na nešto što drugi smatraju da je bolje.

Evo ti još jedan moj primer. Ja sam jednom, kao student, letovao u Sutomoru, u onom brdu, krevet 5 evra, zajedničko kupatilo za ceo sprat. Misliš da ne znam da bi mi u Dominikani bilo lepše? Za "samo" par hiljada evra?

 

Da rezimiram ionako predugačak post: doklegod se mi kao "mušterije" ponašamo kao da nam je godišnji odmor nešto potpuno nebitno u životu, eto, mora se na more, i doklegod ne uložimo ni miligram napora da taj svoj godišnji za svoje vlastite teško stečene novce sa velikim zadovoljstvom i željom da zbilja uživamo negde ne isplaniramo, trgovci maglom će nam prodavati istu...i to po (pre)skupoj ceni...u trgovce maglom uključujem i agencije, i vlasnike smeštaja.

 

Godišnji odmor nije nebitan, ali ako neko ne želi da potroši pola godine prikupljajući informacije, analizirajući, planirajući, ja mislim da to ne može biti za osudu.

 

Naše vreme i zadovoljstvo odmorom ne bi smelo da ima cenu...

 

Sve ima cenu :)

 

Da, zaboravih još jedan detaljčić...

Više puta sam, i na ovom i na drugim mestima našla ponekog člana koji kuka kano sinja kukavica kako bi i on, je l' te, letovao na Kritu, u Pargi, na Kefaloniji, Naxosu ili na Lefkadi, ali je to njemu finansijski potpuno nemoguće jer je preskupo...

Da bi u već koliko skoro sledećoj rečenici isti ti naveli kako su na nekoj rasprodaji u Solunu/Džambu/bogtepita gde spucali sumu od nekoliko stotina, do 1000 evrića na krpice i tako koješta...pili koktele po 10 evra svaki, ili n Mitosa, gde n teži beskonačnosti...

 

Pa svako na svoj način rangira prioritete. Evo vidi još jedan moj primer. Pre tri godine sam letovao u Sutomoru (jedno od najlošijih i najjeftinijih mesta na CG primorju), a do tamo, do Podgorice, išao sam avionom! Jel misliš da je takvo ponašanje skroz budalasto? Ili bi promenila mišljenje kad bih pojasnio sve razloge, kako i zašto?

Poenta ovog predugog posta je sledeća: svako, ali ama baš svako letuje u onom mestu i smeštaju gde je sam procenio da će mu za novac koji ima biti najbolje. Kritike u smislu, šta ćeš u Buljaricama, kad su ti Bahami bolji, ili, zašto piješ najskuplje pivo, kad imaš vodu iz česme,  jednostavno nisu na mestu.

I da odgovorim na pitanje iz naslova, mislim da je nezadovoljstvo opravdano i najčešće onda kad je turista uveren da je vlasnik namerno sakrio neku bitnu informaciju o smeštaju.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Čovek kad bi znao gde će da padne, on bi seo:D

Umalo da se "upecam". ko šaran:)

Smeštaj mi na oko lep, slike lepo prezentovane, ocena 9.2 na osnovu 65 recenzija, verovatno provučenih kroz nekakav filter, znam po sebi kada sam ostavljao recenzije, uvek bude nekako modifikovano a ne izvorno. 

Recenzije budu uvek tako klasifikovane, prvo od najboljih do najgorih (logično) 

Cena bez povraćaja novca, odgovara... 

Obično ovakav panoramski pogled mora biti na nekakvom uzvišenju, ali to zadovoljstvo ima svoju "cenu". Smeštaj

Deli te "klik" od rezervacije. 

Sasvim slučajno još jedno čitanje recenzija, ali ovaj put i na drugoj strani, kao i na google-u, ko čita drugu stranu kroz pretragu? A tek 5-tu:D

Britanci-par navode da se apartman u stvari nalazi u suterenu a ne kako je prezentovan kao" penthous"a ova " Božanstvena" terasa na krovu, sreća ima lift, pa tako kada pođeš na terasu, spakuješ stvari u ranac, posluženje na anceru i milina:D

Možeš da se sunčaš  na ležaljkama sa slike i uživaš u panoramskom pogledu i na more i na grad. 

Gazdarica je uredno odgovorila  na ovu recenziju, ali nije je ni osporila ono što piše u njoj  jer to valjda stoji u opisu po njoj. (nesam video, a bio sam temeljan:)

Nisam pametan, da li ovi ljudi što su lupali desetke nisu to primetili ili im se ta "gimnastika" odlaska na terasu svidela. :D

 

 

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

 

Šta sam htela da kažem...preko slika je nekad jako teško videti o čemu se zapravo radi...

Baš tako... 

 Ni svi "frizeri" nisu isti, neko šiša za sve pare a neko ne:D

Al' naša sreća pa smo u Srbiji naviknuti da "plivamo" u svakoj situaciji, sistem- može ovako a može i onako:D

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ocene na Booking-u su najmerodavnije. Mada ja sve ispitam u sitna crevca pa gledam i google, tripadvisor, airbnb... 

Jednom smo u Sofiji nocili u studiju koji ima citavih 16 kvadrata. Sve lepo proverili i sve ok, ocene, lokacija, gazda pri konverzaciji vrlo uctiv i ljubazan. I lepo je pisalo kolika je kvadratura ali nismo obratili paznju. Za nas dvoje je bilo ok, svakako smo tu samo prenocili. Jos smo i dobro prosli, kasnije sam videla da isti vlasnik izdaje studio od celih 12 kvadrata! Ne soba, studio! Od tada ooobavezno gledam kvadraturu. 

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Ocene na Booking-u su najmerodavnije. Mada ja sve ispitam u sitna crevca pa gledam i google, tripadvisor, airbnb... 

Jednom smo u Sofiji nocili u studiju koji ima citavih 16 kvadrata. Sve lepo proverili i sve ok, ocene, lokacija, gazda pri konverzaciji vrlo uctiv i ljubazan. I lepo je pisalo kolika je kvadratura ali nismo obratili paznju. Za nas dvoje je bilo ok, svakako smo tu samo prenocili. Jos smo i dobro prosli, kasnije sam videla da isti vlasnik izdaje studio od celih 12 kvadrata! Ne soba, studio! Od tada ooobavezno gledam kvadraturu. 

Ukoliko se dogovaras o svemu van bukinga, a on ti sluzi samo za pocetnu pricu i ne kliknes na rezervaciju, onda i ne mozes da ocenis, pa samim tim da ostavis los koemntar kao upozorenje. Meni se to desilo proletos u Kotoru.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja se pripremim pre traženja smestaja da to nije uopšte kao na slikama, da se na slici ne vidi flekav zid, raskliman namestaj, da ne radi po koja sijalica jer u zadnje vreme sam jurio last minute zbog obaveza i nisam ocekivao bog zna sta, naravno curenje, prljave peskire i posteljinu ne bih tolerisao na glavu bi im se popeo iako nisam neko zakeralo. Jer za nekih 27-8 evra po studiju ne mogu se ni nadati necem spektakularnom ali zelim da bude u funkciji i cisto. I moram priznati do sad sam imao vrlo pozitivna iskustva. Smestaji su bili odlicni za taj iznos i upravo su bili onakvi kakvi su mi predstavljeni. 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Mene zanima odakle ova tvrdnja.

Jel mozes dati primer coveka i opis njegovog zivota, radnog vremena i radnog mesta koji nema vremena da se informise o SVOJEM godisnjem odmoru.  Dali pricamo o CEO-a Microsofta ili o Elon Musk-a - ja stvarno ne znam,

 

Naravno, ne pričam napamet. Navešću ti primer dva svoja bliska prijatelja, obojica smatraju da nemaju vremena da čitaju stotine stranica. Jedan je birokrata (dakle, državni sektor), drugi radi kod privatnika. Obojica letuju sa malom decom i putuju svojim kolima.

Možda ćeš misliti da sad izmišljam, ali veruj mi, slao sam im neke linkove sa ovog foruma (nisu ranije letovali u toj zemlji, pa sam mislio da im pomognem tako što sam im poslao teme o tim mestima), ali jednostavno im je bilo previše za čitanje. Prelistaju poslednjih par stranica i to je to. Očigledno smatraju da svoje slobodno vreme mogu bolje da iskoriste sa igrajući se sa decom, sa pivom na prijateljima ili čitajući portale.

Sad se informisanje svodi na postavljanje pitanja na društvenim mrežama i iskustava prijatelja (koji su već letovali tu ranije).

Dakle, ja ne kažem da se ljudi ne raspituju, samo mi se čini logičnim što neće mesecima da listaju poruke, od kojih jedan dobar deo u međuvremenu postao irelevantan.

Ja sam iznad naveo svoj primer i šta planiram sledeće godine. Imam dve alternative. 1) da postavim pitanje na dva-tri mesta, ili 2) da pričitam 700 stranica. Šta misliš da je pametnije da uradim?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka