Andrejee

Zadarska županija i Šibeničko-Kninska županija - preporuke?

7 poruka u ovoj temi

Pozdrav, 

ove godine idem mozda  u HR i značili bi mi saveti šta se od zanimljivosti može posetiti u ovim županijama, pa da organizujem, da ukombinujem i plažu i zanimljivosti. Mene interesuje sve, od npr. seoskog načina života, arheoloških nalazišta, nekih ruševina i prirode posebno, i neke gradske arhitekture i zanimljivosti poput mostova i slično, tako da sve što vam padne na pamet, dobrodošlo je, pa cu videti da l me zanima.  Neke manje zanimljive stvari bih otkrio koje nisu poznate svima, npr. u NP Krka biciklisticke staze ili mini vodopadi sa opcijom za rucanje. I bilo sta generalno.

Ljudi tamo su "nista nije zanimljivo", pa ne mogu da dobijem neke preporuke.

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Pozdrav, 

ove godine idem mozda  u HR i značili bi mi saveti šta se od zanimljivosti može posetiti u ovim županijama, pa da organizujem, da ukombinujem i plažu i zanimljivosti. Mene interesuje sve, od npr. seoskog načina života, arheoloških nalazišta, nekih ruševina i prirode posebno, i neke gradske arhitekture i zanimljivosti poput mostova i slično, tako da sve što vam padne na pamet, dobrodošlo je, pa cu videti da l me zanima.  Neke manje zanimljive stvari bih otkrio koje nisu poznate svima, npr. u NP Krka biciklisticke staze ili mini vodopadi sa opcijom za rucanje. I bilo sta generalno.

Ljudi tamo su "nista nije zanimljivo", pa ne mogu da dobijem neke preporuke.

 

 

Ovaj deo foruma nije baš nešto aktivan u poslednje vreme i teško da ćeš dobiti neke dobre preporuke. Što se tiče znamenistosti, mislim da ćeš najviše toga naći na njihovim internet portalima...

E sad, ja sam baš pre 15-tak dana bio na toj strani pa ti mogu preneti neke utiske. To ne znači da će ti nešto od toga biti zanimljivo, a pogotovo ne novo i skriveno :D pošto smo mi obilazili samo ono poznato.

Smešteni smo bili u Vodicama, na periferiji je super za porodičan odmor (taj sam), a grad je prepun klubova i kafića... od znamenitosi tu nemaništa. Znači samo kupanje i provod.

Tu su u blizini NP Kornati, to bi moglo biti zanimljivo, ali mi smo preskočili, možda drugi put ;) 

Šibenik smo posetili, ako nisi nikad bio, mogao bi biti zanimljiv. Ima prelep stari grad, trvđavu, zidine, a čini mi se i zanimljive plaže, ali van grada. Oko zaliva ima uvala, ima pećina, moglo bi biti zanimljivo. Čuvenu plažu Banj ja ne bih preporučio, meni je ono bezveze (tipična grdska plaža, ali sa lepim pogledom), a realno to i nije more, već ušće reke Krke. Vidim da je biciklizam dosta razvijen ovde, nudi se sve i svašta od ekskurzija i tura.... izemuđu ostalog, tu je i NP Krka, koju takođe nismo obišli (iako je bilo u planu).

Okolna ostrva, Prvić i Zlarin, mislim da su vredni posete. Videli smo ih samo brodom, ali deluju jako zanimljiva. Lepi stari gradovi, lepa priroda.

Zadar, takođe ako nisi bio, vredan je posete ako voliš arhitekturu. Mene je oduševio i ostaće mi u sećanju kao jedan od najlepših i najživopisnijih gadova na HR primorju.

Tu su i akvapark kod Šibenika i Fun park kod Biograda, ne znam da li te tako nešto zanima...

U povratku smo još obišli Plitvička jezera ( zbog njih je otpala NP Krka, nismo imali vremena za oba), to se takođe mora videti, samo se treba naoštriti srtpljenjem, ima jako puno turista koji znaju da smetaju... 

Eto ukratko ono što smo mi obišli, pa sad, možda nađeš nešto zanimljivo... mada, ja imam utisak da više toga ima na ostrvima i južnije....

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

 

Manastir Krka, ako ides u NP Krka mozda bi te interesovao i ovaj pravoslavni manastir, zaduzbina Nemanjica ( uzgred budi receno, moji su se tamo sahranjivali nekada)

Zadar obavezno, prelep stari grad na poluostrvu povezan pesackim mostom, a staro jezgro je bogato za istrazivanje, uopste nije tako malo...Riva je divna i vidi se Ugljan, ostrvo preko puta tako blizu da se vide kuce... tu je zalazak sunca posebno lep... i na Rivi su morske orgulje gde talasi sviraju, a i veliko oko, stakleni okrugli deo na podu, uvece prelepo osvetljen odozdo, instalacija se zove Pozdrav suncu...zanimljiva je i pijaca, a o crkvama, trgovima, arheoloskim ostacima koji proviruju na sve strane da ne pricam...

NP Kornati odlican celodnevni izlet iz Zadra, ako volis plovidbu, proveri da li je ukljucena Telascica, tu je kupanje u slanom jezeru, zanimljiva tura

Ako si za nesto drugacije izguglaj Kanjon Krupe, tu je priroda fenomenalna, postoji i ostatak nekog starog mosta, srednjovekovni manastir  Krupa, iz doba  kralja Milutina  (to je kod Obrovca) a mislim da treba malo energije i spretnosti za ovu pesacku avanturu

http://www.izazov-tours.hr/foto_galerija.php?lang=hr

ako si za adrenalin, evo ima i skokovaa sa mosta Maslenickog

Nin ima pescane plaze u laguni  sa dugim plicakom i neko lekovito blato, stare crkvice, Mestrovicevog Grgura Ninskog

Plaza Bilotinjak nije organizovana (bar nije bila, ne znam ove godine) pescana izmedju Zatona i Privlake

Zaton ima fantasticno uredjen kamp u velikoj uvali, sa restoranima, prodavnicama, decijim igralistima, zezalicama za iznajmljivanje...tu se moze uci i ako niste u kampu(ne secam se da li se placa parking)

Pag je povezan mostom, radila nasa Mostogradnja i nas cuveni Ilija Stojadinovic (cika Ika  vecito sa lulom) lep most, visok..a  na Pagu solane, kad se prilazi ostrvu cudesno izgleda bez sume, golo, sivi kamenjar, mocan prizor...pamtim neki kamp Simuni gde je bila dobra plaza, tu vec ima i borovine, Smokvica je isto fina plaza na Pagu nije daleko od mosta

Ja sam mnogo sentimentalna, pa me ponela ova tema...na Kalelargi sam odrasla, a tinejdzerske veceri  provodila sedeci po antickom kamenju ispred Donata, skola mi bila na Rivi, iz ucionice sam buljila u Ugljan umesto na tablu..:D   tako da izvinite ako sam malo preterala u licnom

 

Izmenjeno (Teogonija)
4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@ivica su

Hvala dosta na preporukama. Vratio sam se odatle upravo. Zbog problema, nisam bas obilazio puno toga nazalost ove godine. U Sibeniku sam bio pre, ali na nekim plazama (nista posebno za moj ukus), Stari deo grada nisam uspeo da pronadjem tad, bio sam u luci. 

U Skadrinu sam bio prosle godine, dosta zanimljiva arhitektura, i okolna priroda (dobro, vecina nas odatle voli tu prirodu), ali ta gradska plaza ako na nju mislis je oskudna, i nije bas pravo more, vec usce Krke kao sto kazes. Valjda ima jos neka plaza pescana, ali na njoj nismo bili. U NP Krka nisam bio ove godine, i taj turizam biciklisticki/pesacki me veoma interesuje tamo. NP Korlate nisam posetio, moracu da istrazim. Bio sam u Zadru davno, jako lep gradic, ali zaboravio sam skoro sve. Pag je bio u opticaju, ali nisam isao nazalost. Ta ostrva cu uzeti u obzir. 

Plitvicka jezera su obavezna, ni tamo nisam nikad bio nazalost. Bio sam davno u Biogradu i u tom parku, meni se svidela plaza Biogradska, dosta je lepo mesto. U Vodicama nisam bio nikad. Bio sam i na severu jadranske obale Hrvatske davno i tamo ima dosta zanimljivih stvari. Rijeka je jako lepa i valjda ce biti evropska prestonica kulture za par godina, a odmah tamo je i Opatija. Istra i unutrasnjost. Ako ste se vracali preko Like, oni gradovi tipa Senj su mi fascinantni. Hvala jos jednom. 

@Teogonija

Tvoji su se sahranjivali u Krci? Veoma zanimljivo. :) Bio sam u tom manastiru i zaista je super priroda, sve je uredjeno, imaju cak i te zivotinje i staze neke. I moja je preporuka to. Velika steta, za kanjon Krupe prvi put cujem, i to cu sigurno planirati. Prolazio sam pored manastira ranije, u odnosu na Krku deluje dosta nesredjeno (ne znam razloge). Da, bio sam na Rivi i na tim orguljama davno. Pag mozda sledece godine ako bude bilo vreme i manje obaveza. Ima tu dosta zanimljivih stvari i u unutrasnjosti, upravo Obrovac je smesten u tom kanjonu Zrmanje i lepa stvar posetiti ako se prolazi tuda na kratko. Hvala na preporuci, takodje.  

Sve predloge uzeti u obzir, taman za sledecu godinu, jer ove sam zbog nekih problema bio organicen dosta. 

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da, moji su se sahranjivali tamo od 18. do druge polovine 20. veka, a kako je to bilo daleko i na drugoj obali,  mostova nema  pa se koristio   recni pravac - uzvodno,  mrtvi su se prevozili camcem.

A dogodine ako posetis sva mesta koja si propustio sada, ne zaboravi da nam malo preneses utiske...mozda cu i ja dogodine "dole" pa ako odem (a zelja mi je velika) obecavam izvestaj i fotografije:)

Izmenjeno (Teogonija)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Heh, veoma zanimljivo i neobicno. Fascinantno to za prenosenje. Video sam par grobova na ulazu kad sam bio pored onih cesmi valjda, ali se ne secam sad da je bilo nekog velikog groblja, mada to je proslo sito i reseto u ratovima, ko zna gde je to. Oni su morali prakticno do Zadra do Skradina da idu morem ili kopnom i onda uz Krku skoro do kraja. Tesko. 

Bas je neobicno zanimljivo u svakom slucaju. 

Lepo je tamo, nadam se da ces ici. A  i ja da cu istraziti to sve malo vise jednog dana. :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moram da napišem svoje utiske o Šibeniku i okolini. Jednom rečju zaljibila sam se u taj grad, ljude i more ❤️
Skoro nisam bila toliko očarana nekim gradom i srela toliko divnih ljudi. 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka