batakole

Od DSLR-a do Milca i nazad

7 poruka u ovoj temi

Pozdrav svima pre dve godine sam se vratio staroj ljubavi fotografiji posle bas duge pauze , ozbiljno sam se bavio fotografijom jos u doba filma i analognih aparata. Naravno tehnologija se drasticno promenila , usao samu tu oblast sa dosta nepoznanica. Olaksavajuca okolnost je da radim tehniku na jednoj televiziji pa sam upoznat sa osnovama digitalnih fotoaparata  a i znam dosta o pravilima fotografisanja , blendi i ostalim tehnickim detaljima. Nisam bio upoznat bas previse sa modernim fotoaparatima niti kakav je njihov kvalitet. Tu je krenula avantura i dugo pretrazivanje svih mogucih foruma i sajtova sta da kupim za pocetak bavljenja digitalnom fotografijom. Nastavak sledi

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Posto nisam zeleo da trosim mnogo novca a da kupim pristojan aparat za ucenje izbor je nakon dugog trazenja pao na canon 700d sa kit objektivom 18-55 i poceo sam ucenje pre svega koriscenja samog aparata. U pocetku nisu bili sjajni rezultati ali sam brzo ispravljao greske i nakon 6 meseci i puno snimljenih fotografija sam poceo da.snimam tehnicki potpuno ispravne fotografije naravno bilo je i dosta gresaka alu sam analizom tih gresaka ispravljao nedostatke. Mislim da nisam pogresio u izboru aparata mislim da su canon 650d ili 700d i dalje najbolji izbor za pocetnika i ucenje fotografije. Relativno jednostavni sa fantasticnim preglednim menijima ,odlicnim touch scren ekranom lepim bojama i kvalitetnim jpeg-om direktno iz aparata. Obrada fotografija po meni sledi tek kasnije kad se savladaju osnovne stvari kao sto su blenda shatter iso, kompozicija kadrova i kako se ti parametru kombinuju za najbolje rezultate. Najvaznije treba dobro u glavi smisliti sta zelite od svake fotografije pa tek onda okidati. Vrlo brzo sam shvati da je od tela aparata jos vaznije dobar objektiv, da su prajmovi mnogo bolji od zumova i sta mene treba. Ako kupujete prvi aparat obavezno ako mozete kupite kao prvi objektiv nesto kao 18-135mm. To je udealni objektiv za ucenje, lakse cete shvatiti sta vam stvarno treba nakon nekog vremena a taj vam ostaje kao idealni turisticki objektiv za putovanja i slicno. Meni je to postalo jasno vrlo brzo pa sam kupio 55-250 i napravio gresku. Taj objektiv je odlican ali me brzo smorilo stalno menjanje objektiva, relativno velika tezina kompleta i resio sam da probam nesto drugo

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Canon 700d je stvarno odlican aparat za.pocetnika po meni bolji od slicnih nikona zbog jednostavnijeg koriscenja boljih komandi . Nikon d5300 pravi bolje fotografije ali canon 700d je kompletniiji proizvod narocito za pocetnika. Prvu gresku sam napravio sto nisam odmah uzeo 18-135mm objektiv pa.sam brzo imao aparat i tri objektiva koje sam stalno menjao prilikom setnji u prirodi a i tezina kompleta nije mala. Privukli su me milc aparati a narocito sony a6000 u pocetku zbog velicine pre svega pa sam prodao canon sistem i kupio sony a6000. Sony aparati su malo komplikovaniji za koriscenje,ovaj nema ekran na dodir i prilucno je kompleksan za upotrebu ali sam se relativno brzo privikao na losiju ergonomiju. Naravno trebalo je vremena da pocnem da pravim dobre fotke. Sony a6000 je.mnogo bolji aparat od canon 700d, vise direktnih komandi fantastican af brz rafal do 11 slika u sekundi. Bolja dinamika iso detalji ostrije fotografije sa dobrim objektivom. Evf je takodje odlicna stvar. Medjutim brzo s dosao do nedostataka. Cini mi se da je a6000 nedovrsena prica u kojo se sony ucio.Automatski WB neprecizan mora bas da se pazi skin tones vuce u zeleno mora bas da se radi da bi se dobio pristojan rezultat bar za.portrete. Isto tako odlican af ali samo kad ima svetla cim je manjak svetla muci se i ne uspeva da bude precizan. Naravno uspeo sam da i sanjim napravim mnogo lepih fotografija, a usput saznao da je sony na modelima a6300 i a6500 ispravio vecinu nedostataka iz a6000 i da su to bas odlicni aprarati narocito a6500

Poceo sam da razmisljam o nabavci sony a6500 ali sam se suocio sa jednim problemom. Da bih napravio pristojan komplet , znaci telo i dva objektiva 18-135mm i 35mm trebalo bi da dam skoro 2000€. Nazalost sony objektivi sa af su duplo skupjli od slicnih canon ili nikon objektiva a pritom su opticki cak i slabija. Tu je nikon najpovoljniji a canon nesto skuplji. Probao sam dva nikon aparat d90 i d610 . Stvarno su odlicni kvalitet fotografije fantastican slican sony-ju ali mi ne odgovara njihova erginomija komande, rad u LV jednostavno mi nikon aparati ne leze. 

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Procavao sam dosta zbog velicine i tezine i mikro 4/3 sistem ali su malo zastupljeni kod nas a nisam mogao da probam nijedan model. Ostalo je da se vratim na pocetak tj canon i nakon opseznog istrazivanja odlucio sam se.za canon 77d sa dva objektiva 18-135mm nano usm i 50mm1.8 i sad koristim tu kombinaciju. Za duplo manje para nego za sony sistem imam odlican aparat. Canon je napravio stvarno dobar senzor od 24Mpx odlican af sa 45 krstastih tacaka i fantastican dualpixel af koni je bolji od svega sto postoji. Jako brz af kao kod sony i nikon aparat kvalite slike vrlo blizu, i dalje najbolji meni i komande odlican ekran na dodir, dva kontrolna tockica. U toj nekoj klasi do 1000$ mislim da je najbolji izbor najbolje zaokruzena celina i za.fotografiju i za sport i za portret i za slikanje dece i svih vrsta akcije. Isto tako sigurno najlepsi jpeg direktno iz aparata sto je meni jako bitno. Mozda zbog godina najvise volim da dobij kvalitetnu fotku bez obrade ili minimalnom obradom tu je canon stvarno dobar. Isto tako af dobro radi i sa malo svetlo bolje nego sony a6000 ili nikon d5500. Imam crnog psa i kad je fotografisem u slabom svetlu na canonu odlicno radi af.na sony a6000 nije mogao da fokusira. Doduse komplet je tezi nego sony a6000 mada ne.mnogo. Posto se.fotografijom bavim iz zadovoljstva cini mi se da je ovo dobar izbor. Ima i boljih aparata ali su mnogo skuplji. Iskreno da novac nije problem verovatno bih koristio i neki drugi sistem kao sto je sony. Nemam predrasude danas su svi aparati dobri samo od licnih afiniteta i kolicine novca zavisi sta kupiti. Ako neko ima pitanja rado cu odgovoriti . Nadam se da sam bar malo pomogao nekom ko se upusta u carobni svet fotografije

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pokušao al'ne vredi, udubljivao se čitao, al kad nema revnosti za bilo šta što počneš da radiš džaba sve. 

2012-te kada sam počeo da se bavim hobijem u kome sam još uvek, imao sam želju da se oprobam u aquascapingu. Skapirao sam da je fotografija presudna kada je u pitanju sud drugih i razna svetska takmičenja. 

Ali ovo je za mene umetnost kojoj jednostavno nisam dorastao. 

Mora čovek kao i za sve u životu imati malo i talenta.+ogroman trud=uspeh! 

Moja je poslednja amaterska telefonom:)

Hvala ti na ovom trudu! 

whoa.jpg

1457_1.jpg

kisspng-ada-malaysia-aquascaping-aquatic-plants-aquarium-c-aquarium-5ab94e1f3adc39.7377177715220935992411.jpg

_173250358_20131130_005525-1.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dobra tema i sam sam se pelcovao davno fotografijom, prvo analognom, a kasnije i digitalnom, došao do DSLR-a gomile objektiva pročitao desetine knjiga i... shvatio da je sve to fenomenalno ako ciljano ideš da fotografišeš neki objekat (ili subjekat) a ako torbu od par kilograma nosaš svaki put sa sobom kad kreneš negde poslom ili na odmor,  pogotovo na dalje destinacije dođe ti da se obesiš o nju. Da se razumemo ni jedan mob.tel. ne može da priđe fotografijama nekom dobrom DSLR-u ali zato mogu mnoge mirorrless kamere pa čak i aparati tipa point & shot ali naravno samo oni najbolji. Ja u poslednje vreme gledam da se oslobodim ove glomazne skalamerije i kupim baš nešto tipa Panasonic Lumix LX 100 koji me je zaista oduševio jer mi je fotografija samo hobi a ne posao ! 

Izmenjeno (Ivanhoe)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Slazem se da je tezina dslr cesto problem pa cu i ja u neko dogledno vreme kupiti neki manji aparat za svaki dan a canon 77d koristiti ciljano i planski kad zelim bas kvalitetne fotografije.

Mada i canon 77d sa 18-135 nije previse tezak a pokriva vecinu potreba

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

25907
    Ukupno tema
    862857
    Ukupno poruka