Lilica

Napulj

221 poruka u ovoj temi

Paaa, u okolini Piazze Garibaldi je i opasno i prljavo i bljak... Zaista nije prijatno, ne bih ti to preporucila. Oko 8h uvece je puno ljudi i jako prometno i opet nije prijatno proci, mogu misliti kako je oko 22-23h. Sto se Vezuva tice, izvodljivo je i preporucujem ti da odes najpre tamo pa posle u Pompeju (iako sam ja uradila obratno). Sednes u voz koji krece sa Piazze Garibaldi, kupis povratnu kartu do Pompeje (3eura). Voz ide do Sorenta, a Pompeja je negde na pola puta. Imas pregled stanica u vozu, i sve su jasno ispisane i napolju na stajalistima, tako da bez brige... Izadjes iz voza, krenes desno za rekom ljudi. Najpre ces naici na neke bastice i ulicne prodavnice sa vocem, picem i sladoledom. Kad to prodjes, sva ta reka ljudi uglavnom nastavlja prema Pompeji, tj. pravo, ali ti skreni odmah posle te baste levo i tu vidi kad idu autobusi i tu ces i kupiti povratnu kartu (karta je povratna velikim busom cini mi se 9eura, nisam sigurna, a imaju i minibusevi koji voze za 20-25eura istu turu). Posle lepo samo sidjes dole (kao i prvi put kuda si krenula) i na cosku, pored restorana, a opet preko puta neke basta-pizzerije staje taj autobus. Po povratku te autobus dovodi na isto mesto, ti samo produzi pravo pored tog istog restorana i kioska sa raznoraznim dzidza-bidzama. Vec ces videti i sama. Ipak imaj u vidu da ni u Pompeju ne vredi ici jako kasno, ali svakako bar ne zavisis od prevoza kao sa Vezuva. E da, i ako zelis da vidis krater, placas jos 6.5eura.

Neko je pominjao da bus staje kod 'cuvara Vezuva' koji prica pricu o istom, ali nas vozac nije stajao nigde... Mozda samo u sezoni, mozda je bio neraspolozen, mozda sam ja nesto pogresno shvatila :(

Sta jesti? Ne znam, meni se hrana u restoranima ne svidja. Ako zelis da probas u cuvenoj 'Michele' - tamo nisam bila jer je izvikana i guzva je uvek, i to tolika da moras da cekas sa brojem ispred da bi usao da jedes - sto mi je idiotski i nije mi se stvarno gubilo vreme na to. Jela sam u 'Trianon da Ciro' koja je preko puta 'Michele', i isto tako izvikana i kao pravo dobra, meni je pizza tamo ocajna, a ja nisam bas izbirljiva. Drugarica se slaze sa mnom. Opet, mozda je to i bolji izbor od nekih drugih, ali u slucaju da ides ovde, sve sto oni zovu sunka, prsuta, salama na pizzi - izbegavaj. I naravno, ni oni ne govore engleski, ali srecom u meniju ima i sastav pizze na engleskom. Oni samousluge bas i nemaju kao mi pa da covek kupi bar sendvic (ima neka mala samousluga na Piazzi Garibaldi, tu sam kupovala nesto pa znam). Nisam jela u Da Donato, to je malo nize od Piazze Garibaldi (a taj restoran jako jako hvale, no...) tako da ne mogu da kazem nista za njih jer su radili od 19h, a mi smo se tamo nasli negde oko 18h. Restoran odmah pored naseg hotela nije los, drugarica je jela pastu, kaze da je bila OK, ja sam jela neke 'parmizane con melanzane' (to ima i kod nas pa nekako bih sigurna) osoblje je vrlo simpaticno i ljubazno, samo pazi kako narucujes, i nemoj da se predomisljas, jer ne razumeju bas engleski, pa ako kazes jedno, pa se predomislis i kazes necu to nego nesto drugo, on ce da donese oboje (tako je meni pokusao, samo sto posle male rasprave odustao je naravno). I nemoj da te iznenadi kad dobijes meni u plasticnoj fascikli onoj kancelarijskoj, odozdo crveno, odozgo providna folija i naravno samo na talijanskom smajl.jpg

Eto, jela sam jos u restoranu 'Da Ciro' (ne znam da li ima veze sa ovim Trianon da Ciro), jela sam pastu con melanzane and mozzarella, meni se nije svidela, ali eto, bila je jestiva (bila sam gladna), tako da mozes jesti tamo, samo budi spremna da je to samo da jedes, i da nema bas uzivanja u tome smajl.jpg Nikako ne kupuj sendvice na stanici gde cekas ferry ili jet za Capri (ako ides tamo), a i u ulicnim pekarama obrati paznju, videces vec na izgled kakva je hrana. AKo ti deluje sveze, kupuj. E sad bio je jedan sa stvarno dobrim djakonijama, ali nemam pojma kako se zove i gde to bi, izvini. I ni u ludilu ne kupuj u restoranu pri ulazu u Pompeju (gde se ceka bus), imaju kroasane od kojih smo pojeli samo koricu okolo, jer je fil unutra bio star min 3 dana (kao i sam kroasan uostalom). Bez flasice sa vodom ne kreci u Pompeje, a ni na Vezuv...

Ako ti trebaju adrese ovih restorana pisi na pm, poslacu ti.

P.S. Nisam kriticna i preosetljiva na hranu, i volim da probam svasta novo i neobicno, posebno druge kuhinje, ali veruj da je skoro svaka pizza kod nas (cak i ona polupecena iz zamrzivaca koju kupis u samousluzi, pa sam filujes) 5 puta bolja, ne znam cime se narod odusevljava, ko zna sta su oni probali kao pizzu pre toga. Ili sam ja imala losu srecu i naletela na 3-4 restorana sa bzv hranom (a gle cuda drugi ih hvale), ili sam izabrala pogresnu pizzu... ne znam

Izmenjeno (DraganV)
Ne citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam bila u Milano pre nekoliko godina, i apsolutno delim tvoje misljenje za pizzu. Stvarno pica kod nas( Mislim Balkan) je 100 puta bolja, i ja sma se iznenadila. Ali sto se tice paste, bile je super, jela sa u neki restoran svaki dan razlicitu i svaki put je bila odlicna. Verovatno je do restorana.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala puno na opširnim informacijama...od velike pomoći su.... :-))))))

A što se tiče pizze...i ja delim mišljenje...jela sam picu u Veneciji pre par godina i to je bila ubedljivo najlošija pica koju sam u životu pojeva...kao da sam jelu kartonsku kutiju a ne picu :-(

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja sam odsela u okolini Piazze Garibaldi, u hostelu Mancini u istoimenoj ulici. Nije mi bilo strasno, izlazila sam i vracala se u normalne sate, a zaista je zgodno jer si blizu z.stanica i starog grada. Jedino moras dobro da pazis kad prelazis ulicu, ali samo prati lokalce :)

Sto se tice pizze, slazem se skroz, i meni se nije dopala, ni u Napulju ni bilo gde u Italiji gde sam je probala, vise volim nasu, ali i dalje mislim da je treba probati. Ja bar volim da probam lokalnu hranu, a pizza je potekla iz Napulja, i ovo sto mi jedemo nije original :D .. Da li je bolja? O tome ne treba raspravljati .... Pitam se sta bi rekao neki Napolitanac kad bi probao nasu picu ...

Zato sam tamanila sfoljatele, mmmmmm, i ako generalno ne volim takve stvari.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jos koji dan i tamo smo. Je li toplo uvece leti? Ne znam sta da pretpostavim, zbog blizine mora, a opet veliki je grad, pa zadrzavanje dnevne vreline... Cisto da znam sta da ponesem od garderobe (uz pancirni prsluk, naravno). I bicemo mnogo dana! :plesko:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dodjoh sam do odgovora. Vratili se danas. 12 dana Napolija, od toga 1 Kapri, 4 Sperlonga. Onda 1 dan Rim, pa 7 dana Santander u Spaniji, od toga 1 dan Bilbao.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

U Pompeju obavezno idi vozom iz Napulja, povratna je 3eura, vazi 24h. Na Vezuv iz Pompeje autobusom (cini mi se 6 ili 9 eura povratna, nisam sigurna, mada imaju i neki mini busevi, oni kostaju 25eura), samo vodi racuna da se zadnji autobus vraca sa Vezuva u 16h, i da vrlo cesto krenu malo ranije (nama je ovaj sto ide u 15h kidnuo pre 14.45h, pa smo morale cekati ovaj u 16h).

Ovo je generalna preporuka, ili samo za one koji nisu svojim kolima? Bićemo početkom septembra kod Salerna, pa planiramo obilazak svega ovoga, pa pitam da li je bolje ići kolima ili prevozom? Ne vidim prednost prevoza.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

koliko je stvarno "rizicno" setati po napulju....cuh danas da netreba zalaziti u spansku cetvrt....pa sad da li je to toliko strasno...ili ...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Bili smo 5 dana u hotelu Olimpico (http://www.hotelolimpico.it/default_eng.html), koji ima svoj shuttle bus do Salerna.

Nažalost, nismo stigli da obiđemo Napulj, ali neka ostane nešto i za drugi put :) Pogrešili smo što smo na putu iz Rima ka Salernu obišli samo Pompeju.

Kolima smo bili do Amalfija, i to je isto bila greška :) Put je naporan, uzan i krivudav, na pojedinim delovima mora da se stane kako bi se mimoišli sa autobusom. Dok smo recimo za Sorento pogrešili što nismo išli kolima :) Ostavili smo kola u Pompeji i onda Vezuvijanom. Ispostavilo se da u Sorentu ima dosta parkinga (garaža), koji jesu možda malo skuplji, ali se ne gubi toliko vremena.

Za Kapri smo iskoristili hotelski shuttle i onda iz Salerna brodom (jet je samo 1.5€ skuplji a stiže se dosta brže).

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dobar dan vam zelim , imam jedno pitanje i ako ste raspolozeni da mi odgovorite . Da li je opcija bed&breakfast dobra opcija za Napulj i gde traziti s obzirom da cene idu od 25-50 evra za dvokrevetni smestaj dnevno ?

Izmenjeno (ljerka)
Obrisan citat, jer se direktno odgovara na njega
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ćao.

Pa, zavisi šta ( i koliko jedeš)! Za mene je bila to ok opcija. Ja sam u Napulju provela samo pola  dana  i išla sam sa agencijom. 

Jeli smo u samom centru, pizza je 3 eura ( cena od jesenas), sladoled je 1,5 eur/ kugla ( sladoled je savršen!!!, ni prinet onom iz Rima), kapućino je 1 eur...

Znači, cene su dosta niže od Rima, jedino što treba imati u vidu da lokali( kafei, picerije) u Napulju uglavnom ne rade od 15 do 17 h ( pauza), pa svoj dan treba organizovati u skladu sa tim.

Meni se Napulj dopao, možda baš što je takav- štrokav, nemaran, bezbrižan... haotičan...

Zatekli smo gomilu smeća u gradu, znate već za problem deponije koji ovaj grad ima, kontejneri u samom centru su se "presipali", okolo- na ulici-  je bilo smeća da se napuni  još jedan kontejner... mirisi su se širili...Ali... meni to nije smetalo.

Ono što me je najviše fasciniralo jeste Vezuv, njegova blizina,  njegova moć da opet uzrokuje nemerljivu katastrofu i njegove padine, koje su, bez obzira na sve potencijalne ( realne!) opasnosti nastanjene! Ja pod obavezno predlažem obilazak Pompeja, jednostavno- savršeno su očuvani, i tačno ćete videti kako su ljudi tada živeli... 

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ok , hvala . neki moji poznanici su mi ukazivali da u Napulju treba izbegavati Spanski kvart jer je opasan za turiste i da inace treba ici u grupama i ne oblaciti se napadno , zbog same bezbednosti , neki vas komentar ?

Izmenjeno (DraganV)
ne citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da li je neko od njih doziveo neku neprijatnost ako nije isao u grupi? Da li je neko na ovom forumu doziveo neprijatnost (nasilje) u Napulju? Mene to takodje zanima, jer sam i sam svasta cuo pre odlaska tamo, a sve opet od ljudi koji su samo culi o tome negde, ali nemaju licno iskustvo. Naravno, vratio sam se odande sa najlepsim uspomenama. U Spanskoj cetvrti je jedan progundjao nesto dok sam fotografisao i to je sve. Ni domacini Napolitanci mi nisu preporucivali odlazak tamo. Ali eto...

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Takodje , bli u septembru u Napoliju i fenomenalno se proveli, mada jako kratko jedno popodbne i jedan ceo dan u povratku sa Sicilije, nije bilo nikakvih incidenata niti pljacki ali smo bili obavesteni od vodica pre nego smo stigli , gde da se krecemo u turistickom delu grada.

Obavestenje koje smo dobili odnosilo se da ima dosta kriminalaca koji vrebaju sa motora i otimaju torbice i tasne sto se nama nije desilo hvala bogu , ali u grupi pre nas je jedna putnica upravo to dozivela tj ostala je bez tasne, zato opreza nikad dosta u Napoliju . Inace grad je jako lep i pun kontrasta od kvarta do kvrata. U jednom momentu imate osecaj da ste u nekom Americkom gradu a vec posle par trenutaka imate osecaj da ste na sred Afrike sto zbog crnaca koji su u velikom broju zastuljeni sto zbog prljavstine i stroke po ulicama .

Sve u svemu treba ga obici ima sta da se vidi i uziva u istom !!!!!!!

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26509
    Ukupno tema
    887866
    Ukupno poruka