Lilica

Napulj

221 poruka u ovoj temi

Zanima me da li je neko bio u Napulju? Nameracila sam se za vikend da odem, pa bih preporuku nekog hotela, centar naravno jer idem bez auta a nemam nameru da placam taksi i slicno. Transfer sa aerodroma, sta videti... Sve me zanima...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Stari deo grada Napulja je na listi Evropske bastine Unesco-a, sto vec dovoljno govori....

Najinteresantniji delovi grada su stari deo i primorski deo Santa Lucija. Obidji Kastel Nuovo stari aragonski zamak na moru, koji je nov je u odnosu na normanski dvorac Kastel del'Ovo "Zamak jajeta"

Napulj je poznat i po crkvama kojih imas mnogo su starom delu grada. Vredi ih videti koliko ti vreme to bude omogucilo.Obavezno obidji impozantnu Napuljsku katedralu, gotsku crkvu Sv. Klare u kojoj su grobnice kraljeva, katedralu Sv Januarija i sl. Probaj malo da se " izgubis " u tim starim ulicama...

Obidji Trg plebiscita koga čine na istoku Kraljevska palata, a na zapadu crkva sv. Franje Paolskog sa lepim kolonadama. U blizini je i najveca opera u Italiji :Pozoriste sv. Karla koja je i najstarija aktivna opera u Europi. Ako volis umetnost obidji Muzej Capodimonte, bivsu palatu Capodimonte, ima jednu od najvažnijih kolekcija slika u Italiji sa delima umetnika od 13. do 18. veka.

Nemoj propustiti izvanredan Arheoloski muzej u kome mozes videti fenomenalne anticke skulpture, ali i prekrasne mozaike koji su preneti iz Pompeje i Herkulanuma. U okviru muzeja je i Tajni erotski kabinet koji se posebno placa sa erotskim slikama iz Pompeje.

Napulj je prava Italija….. turisticki zapostavljen, mozda zbog kriminala…. ali ima sta da ponudi. Pun vreve i neke juznjacke atmosfere.I pored sporadicne prljavstine na koju se moze naici, lepo sam se u njemu osecala.

Na zalost bili sam samo jedan dan u Napulju, pa je razgledanje bilo na brzinu.

Obavezno pojedi pizzu za koju kazu da je prava.....

Pompeja nije daleko... isplaniraj i taj lokalitet

Izmenjeno (ljerka)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala na odgovoru, sad cu da se bacim na planiranje smajl.jpg

Pitam se samo koji je deo najbolji za odsesti da li znas? Kad pretrazujem na www.booking.com tamo su svi hoteli kao u centru, a kad kliknem na mapu, ko zna kolika udaljenost. Sta je u stvari centar (koje ulice), i gde mi je najbolje da odsednem da bih sto vise mogla da obidjem pesaka bez koriscenja prevoza? Idem samo na vikend pa da sta ne propustim

smajl.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nisam nocila u Napulju, nego sam iz Sorenta dosla vozom i provela u njemu jedan dan.

Dakle pesice od stanice do Nacionalnog arheoloskog muzeja / br. 1 na mapi / pa obilazak stare cetvrti gde su crkve... / Santa Klara, redni broj 13 /

Mislim da je najbolje tu negde da se smestis....

Pokusaj naci neki smestaj oko Piazza Museo 19 gde je smesten pomenuti muzej, odatle nije daleko staro jezgro grada...

Mislim da ce ti ovaj plan grada pomoci :

http://naples.rome-in-italy.com/map_naples.html

Ocekujem neki mali izvestaj kada se vratis oko smestaja, utisaka.... biggrin.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala, bacila sam se na istrazivanje i popis lokacija - planiranje, planiranje smajl.jpg

Za izvestaj ne brini, pisem obavezno... ako se nesto ne izjalovi za karte pa da ne uspem otici - sto cu znati u ponedeljak... Nadam se da ce sve biti u redu, ne bih prezivela da ne odem, bas sam se nameracila smajl.jpg

Izmenjeno (DraganV)
Ne citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

sto se mene tice neces nista propustiti i da ne odes, ali ajde necu da ti kvarim entuzijazam:)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pa dobro, interesuju me i lose strane, napisi svoja iskustva...

Hej da, ima li kakve sanse za usputni shopping tamo?

U kojim restoranima jesti?

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

evo ovde pogledaj sta sam ja rekla za Napulj. A moze da se shopinguje.

I ne bih bas preporucila "gubljenje" po ulicama Napulja obzirom da je nama lokalni vodic rekao da zna koje su ulice bebedne pa moze da se slobodno krece bez stalnog strahovanja za svoje stvari, a ti si ipak samo turista koju jedva cekaju da opeljese.

Sorento

Izmenjeno (Tasha)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pozdravaljam tvoju ideju za vikend u Napulju. happy-smiley-541.gif I ja sam bila dva dana, i mislim da je to dovoljno za ovaj grad. U regionu ima jako puno interesantnih stvari, ali ako ides na dva dana ja bih se ipak skoncentrisala samo na Napulj.

Ako prevazidjes strah od dzeparosa i prihvatis prljavistinu i smrad kao ono sto cini sarm ovog grada, upoznaces jedan od najfascinantnijih i najautenticnijih gradova Italije! Dzeparosa ima svugde po Evropi sigurno, a za Napuljske kazu da su najbolji u tome. Ipak ako koristis zdrav razum neces ih privlaciti tasnom i novcanikom na izvolte, i zavlaceci se u ulice koje se ni lokalnim ljudima ne preporucuju.

Preporucujem ti da pronadjes mapu Napulja i pogledas koje su to ulice koje su za turiste a kad dodjes tamo videces u koje od sporednih smes da udjes. Ja sam se sama setala starim gradom, zavirivala u pojedine radnje gde ljudi sede napolju, caskala sa lokalcima koji su jako topli i prijatni ljudi, i ni jednog momenta se nisam osecala neprijatno ili ugrozeno na bilo koji nacin.

U starom gradu (Spaccanapoli) obavezno udji u Duomo, njihovu katedralu iz 14og veka. Ona se nalazi u istoimenoj ulici. Onda se mozes zaputiti ulicom Tribunali gde ces proci pored nekoliko interesantnih crkvi i trgova, mnogo radnjica koje prodaju razne stvari za lokalce ali i suvenire. Sve se desava na ulici u ovom delu grada. Ono sto je mene najvise impresioniralo od mnostva predivne arhitekture u starom gradu, je Cappella San Severo. Ova mala kapela je u baroknom stilu i sva u mermeru. Prepuna je statua, svaka fascinantna, od nekoliko na oltaru preko Prekrivenog Hrista. Ja sam puno vremena samo stajala otvorenih usta i posmatrala ova remek dela. Prosto ne mozes da verujes da je to sve od mermera. Definitivno #1 za mene u Napulju. Lako ces je naci, postoje znakovi ka njoj kroz Spaccanapoli.

Tu ti je blizu i Arheoloski muzej, koji poseduje ogromnu kolekciju mozaika iz Pompeje i Herkulanuma. Ako odes do Pompeje tamo neces videti skoro nista od mozaika jer su svi preneti u muzej. U Herkulanumu koji je manji od Pompeje, je zadrzano vise mozaika.

Ja sam se od muzeja spustila ulicom Pessina do trga Dante i Gesu Nuovo. Nedaleko od Pz.Dante nacices funikular koji ce te popeti do tvrdjave San Elmo. Tvrdjava nema nista interesantno, ali su pogledi na zaliv spektakularni! Ispod tvrdjave se nalazi manastir San Martino, za koji sam ja kasno saznala inace bih ga posetila. Ako udjes u njega onda je ulaz u tvrdjavu ukljucen, ako sam dobro razumela.

Silazeci funikularom, usla sam slucajno u "pogresni" koji me je odveo u prelep deo Napulja, pored mora, sa vilama i ekluzivnim radnjama. :D Uz more imas jos dve tvrdjave koje je i Ljerka pomenula, kao i Plebescito trg sa Kraljevskom palatom. Sve to vredi posetiti.

Od hrane naravno probaces picu. Napolitanci ce ti rado i sa ponosom ispricati istoriju pice i preporuciti gde da probas pravu. Ima puno slavnih picerija, kao recimo Di Matteo u Via Tribunalli, a meni su objasnili da cu dobru piceriju propoznati po mermernim stolovima. Po preporuci ja sam je probala u piceriji Trianon blizu istoimenog teatra i ne tako daleko od Zeleznicke stanice, u ulici Colletta.

Preporucujem ti da probas za dorucak lokalni specijalitet koji se zove sfogliatella. To je pecivo koje lici na skoljku a punjeno je slatkim kremom od rikote sa ukusom pomorandze. Ima ih u svakoj pekari. eat-drink-smiley-5165.gif

Jos nesto karakteristicno je kafa alla nocciola, sto je espreso sa slatkim kremom od lesnika. eat-drink-smiley-5174.gif

Naravno, tu je i limoncello, liker od limuna, koji mozes da probas besplatno u mnogim radnjama. Gelato nema potrebe da pominjem ... preporucujem bar jedan dnevno eat-drink-smiley-5175.gif

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

evo ovde pogledaj sta sam ja rekla za Napulj. A moze da se shopinguje.

I ne bih bas preporucila "gubljenje" po ulicama Napulja obzirom da je nama lokalni vodic rekao da zna koje su ulice bebedne pa moze da se slobodno krece bez stalnog strahovanja za svoje stvari, a ti si ipak samo turista koju jedva cekaju da opeljese.

Sorento

Hvala, procitala sam tvoje utiske. Ja nisam bas tako plasljiva - uvek kazem nece mene... Mislim, sta znam, i kad sam u nasoj zemlji trudim se da ne drzim torbu na izvol'te, svugde ima probisveta i kriminalaca... A kad bih cekala da negde bude totalno sigurno, ne bih verovatno nikad nigde mrdnula, a u tom slucaju bih svisnula :( Ne znam, ne mogu reci da sam svetski putnik, ali putujem kada god mi se ukaze prilika, i nikada do sada nisam imala neprijatnosti...

Hvala za savete 'gubljenja po ulicama', zato malo surfujem ovih dana, ne bih li dosla do sto potpunijih informacija...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pozdravaljam tvoju ideju za vikend u Napulju. happy-smiley-541.gif I ja sam bila dva dana, i mislim da je to dovoljno za ovaj grad.

Hvala na iscrpnim info, ne mogu docekati vikend plezko.jpg

Izmenjeno (DraganV)
skracen citat
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

E evo i utisaka iz Napulja...Necu pisati o tvrdjavama, crkvama i slicno, vec su dovoljno opisane, pisacu o mojim utiscima o Napulju...

Napulj je nesto sto covek stvarno treba da dozivi. Prava ludnica. Grad je zaista ogroman, ljudi bezbroj... ludnica sto od saobracaja, sto od ljudi i njihovog ponasanja. Automobili izviru sa raznih strana, a tek motoristi - samo sto s neba ne padaju. Vozi kuda i kako ko stize, o tome gde se i kako parkiraju da ne govorim - sve vreme sam se pitala kako oni iz duplih i u tri reda parkiranih automobila ikada pomere svoje auto. Prosto neverovatno. Prelazimo ulicu - prema nama ide 4-5 automobila jedan pored drugog, ocekujes da idu svak svojom trakom, ali neeeee - idu svi na cik-cak, seku jedni druge, ma jednostavno receno haos. Preci ulicu - misaona imenica. Naravno da niko ne vodi racuna o crvenom svetlu, tako se ja brzo navikoh pa se kao prava kaskaderka bacih kroz one ulice. Toliko o saobracaju.

U celom Napulju se oseca neki cudni miris smoga, toliko da se u odecu uvlaci. Bili smo u jednom prijatnom hotelcicu u nekom relativno pristojnom delu grada - ispod Piazze Nikola Amore. Dva i po dana zivesmo u ubedjenju da Napulj i nije tako prljav i da nije bas takav ulicni kriminal kako pricase, a onda, pri povratku kuci, trazeci autobus za aerodrom predjosmo nekoliko puta preko Piazze Garibaldi - sto im je trg blizu zeleznicke i autobuske stanice, takoreci centar razno-raznih zbivanja. Tog smeca, smrada, likova - to je prosto neverovatno. Prelazim preko trga, drzim jaknu debelu preko nosa, ali smrad se probija kroz jaknu, imam utisak da cu povratiti, prosto uzas. Smrad je od onih silnih beskucnika i lutalica koji se ne kupaju godinama i spavaju gde stignu. Milion afro-crnaca koji prodaju neku polovnu i ko zna kakvu robu rasprostrtu po ulici. Jao uzas jedan. Sreca sto ne uzesmo hotel u okolini, tamo covek i danju treba da pazi, o noci da ne govorim. Malo nize, ulicom Corso Umberto I situacija je vec normalnija.

Capri - nista posebno. Ostrvo sa milion nadzizanih vila i kuca...U brdu. Dusa da ti izadje na nos dok se popenjes - ja isla pesaka, pametnica smajl.jpg Nisam stigla funikular jer se nisam dugo zadrzavala. Centar Capri ostrva - trgic sa koga se vidi Napulj kao na dlanu, trgic sa kafanicama sa bastama i to je to. Nista posebno. Napulj je naravno neopisivo interesantniji.

Pompeja - neverovatno koliko je bio veliki taj grad. Sam amfiteatar primao je 20,000 posetilaca. Cudnu jezu izazivaju tela stradalih ljudi koja vidite iza stakla. Pitasmo za informacije nekog Talijana te se on ponudi da nas malo provede i hvala mu. Isli smo cak i na mesta koja su zabranjena za turiste. E sad, on se ubio pricajuci na talijanskom naravno posto na engleskom ne zna ni da zine, ali srecom imamo osnovno poznavanje talijanskog pa se snadjosmo.

Vezuv - dusa mi je u nosu bila vec na pola puta do kratera. Ali, izdrzah smajl.jpg Priroda je cudo zaista. Gledam u onaj krater i pitam se kako izbaci to silno uzareno kamenje...

Restorani i hrana - cene skoro iste kao i kod nas. Neki hvalise pizze, sladolede i slicno. Pa ovako, svaka pizza koju sam kod nas jela 50 puta je bolja od onih koje najvise hvalise razni forumasi (ne mislim samo na ovaj forum, vec i na druge, kao i utiske sa tripadvisor-a i slicno). Ko je ikad pojeo pizzu kod Tome u Beogradu, ne verujem da ce reci da su ove u Napulju i pristojne. Nisam bila kod cuvenog Michaele zaista, jer mi ne pada na pamet da stojim u redu i drzim broj po kom ce me prozvati da bih jela pizzu. Kao kod lekara specijaliste. Mislim stvarno... Bila sam u toj cuvenoj piceriji Trianon, koja je kao odmah posle Michaele - ljudi moji, ona salamcina je toliko odvratna bila da sam je svu skinula i posto sam bila gladna kao vuk pojela ono testo. Pecurke onako tresnute pola iz salamure, pola nekih suvih, totalno bezveze, masline takodje. Ma ne znam, u skoro svakom restoranu i piceriji u Podgorici pizza je neuporedivo bolja. Dalje, restoran Da Ciro cini mi se (mozda sam pogresila ime) gde smo uspeli da sednemo na neku usku terasicu jer nismo rezervisali - ocekujes da je hrana super, kad ne lezi vraze... Narucih ja penne con mozzarella e melanzane - e dodje konobar na kraju, a ja ostavila malo u tanjiru, ne mogase se cudu nacuditi sto pojela nisam, pa kako mi se to nije dopalo a to im je najbolje jelo. Hahaha, zamalo ne pukoh od smeha, pitam se kakva su im ostala kad je ovo najbolje. Drugarica je jela nesto przeno, nema potrebe ni da komentarisem. Sladoledi - jela sam ih na vise mesta tamo, dobri su, ali nista posebno i nista sto kod nas nije bolje. Da me neko pogresno ne shvati, bas ne velicam nista nase, ali to su stvarno cinjenice. E probala sam espresso sa lesnikom i stvarno je dobar, za mene prejak doduse, tako da sam uspela da popijem pola casice, ali je bas nekog neobicnog ukusa. Ono sto me posebno zacudilo, a sto nigde niko nije pomenuo je da restorani posle podne ne rade, tj. rade tek od 19h. Tako da ako te uhvati glad u periodu od 15-19h mozes da se slikas ili da uzmes neko pecivo u usputnim radnjama nadajuci se da je sveze. Posto tamo covek ne ide da zdere - bar racunam nasi ljudi ne idu zbog toga, sve ovo je jedno novo iskustvo i naravno da nije tako strasno, ovo sam napisala samo iz razloga velicanja ovih restorana i picerija bez ikakvog valjanog razloga.

Shopping - ne znam, nisam se bas puno ovim pozabavila, ali ono sto sam videla jeste sarenilo i sarenilo. Popusti svugde, a roba ista kao i kod nas, ne znam dosta toga lici na one stvari sa buvljaka i po onim nasim prcvarama. Ima i brendiranih radnji kojih ima i kod nas. I nekih kojih nema, naravno, ali nista posebno. Ali opet kazem ne znam, nisam bas merodavna za ovo.

Najcrnje je sto skoro niko ne zna da bekne engleski (doduse to sam iskusila i ranije u severnoj Italiji), tako da ako znas ili natucas talijanski - super. Pitas ih je li ovo ili ono, oni odgovaraju: Si, si! Show program. I sto je najsmesnije od svega, cak i za reci koje su vrlo slicne oni jedva ubodu znacenje (ako ga i ubodu).

Sto se tice ulicnog razbojnistva - moram ga tako nazvati jer sam takav utisak stekla citajuci utiske ljudi koji su tamo bili - to stvarno nije istina. Drzala sam torbu normalno kao i kod nas sto je drzim, zaista nikakvu neprijatnost nisam imala. Tako da to otimanje torbi i slicno stvarno ne stoji. Ne kazem da ne postoji, sigurno da se to desava, ali desava se to u svim vecim gradovima. Eto, cak i preko cuvene piazze Garibaldi jeste grozno proci, ali nikakva konkretno neprijatnost...

Sve u svemu, jako je neobican ovaj grad, ljudi, njihov nacin zivota, ponasanje... I drago mi je da sam bila. Sve ovo sto sam pisala, nisam pisala u nameri da bilo koga odbijem, naprotiv, pisala sam zbog raznih procitanih utisaka i velicanja nekih stvari bez potrebe...Od sveg srca ga preporucujem. Posetiti Napulj, Pompeju, Vezuv to je zaista nezaboravno iskustvo. I neverovatno je koliko se razlikuju sever i jug Italije.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Može li ime nekog pristojnog hostela-hotela u Napulju...plniram tamo provesti 2 dana (jedan dan grad, 2 dan Vezuv i Pompej)...pa 6 dana Rim....i samo mi još fali neki smeštaj u Napulju....

Hvala unapred........

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hotel u kom sam ja bila: Dimora Sant' Eligio. Stvarno je pristojan, u mirnom delu grada. Ako se odlucis za njega, mogu ti dati uputstva kako da dodjes do njega bez previse muke (mi smo malo lutali dok ga nismo nasli). Rezervisali smo preko www.booking.com, http://www.booking.c...kout=2010-03-17. Sajt hotela: http://www.dimorasanteligio.it/. Sobe su bas kao na slikama, dorucak pristojan (talijanski ili sta vec zelis, mi smo uzimali ovaj talijanski: kroasani i caj ili kafa i jos ponesto uz to). Pogledaj cene smestaja, pa ako se odlucis mogu ti dati malo vise informacija.

U Pompeju obavezno idi vozom iz Napulja, povratna je 3eura, vazi 24h. Na Vezuv iz Pompeje autobusom (cini mi se 6 ili 9 eura povratna, nisam sigurna, mada imaju i neki mini busevi, oni kostaju 25eura), samo vodi racuna da se zadnji autobus vraca sa Vezuva u 16h, i da vrlo cesto krenu malo ranije (nama je ovaj sto ide u 15h kidnuo pre 14.45h, pa smo morale cekati ovaj u 16h).

U svakom slucaju nikako ne uzimaj hotel blizu Piazze Garibaldi. Lokacija jeste dobra kad pogledas da je tu zeleznicka i autobuska stanica, ali recimo od naseg hotela do Piazze Garibaldi je peske 10 minuta maksimalno, a ne moze se uporediti.

Na Rimu ti zavidim smajl.jpg

Izmenjeno (DraganV)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A u okolini Piazze Garibaldi je opasno...ili jednostavno prljavo i bljak...pa zbog toga da ne uzimam tu smestaj?

A reci mi, molim te, kako da idem prvo na Vezuv pa onda odatle u Pompeju...jel to izvodljivo...posto mi se cini da Vezuv ''radi'' krace ....pa reko prvo to da obavimo pa posle Pompej...

I sta mi preporucujes da vidimu Napulju za taj 1 dan...i sta i gde jesti?

u svakom slucaju hvala.....

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26507
    Ukupno tema
    887847
    Ukupno poruka