Teogonija

Limnos - ostrvo tisine

31 poruka u ovoj temi

Hvala, drago mi je da ste citajuci i gledajuci mogli da dozivite atmosferu Limnosa.

Preostaje mi jos malo pisanja, za par dana cu,  nadam se uspeti da privedem kraju.

Ima jos par zanimljivosti i jedno mesto koje smo slucajno otkrili

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bravo, @Teogonija! Zaista si nadahnuto i sa puno iskrenosti napisala ovu divnu priču. 

Svaki tvoj putopis je odličan, al' mi se čini da si ovim prevazišla sve prethodne.

Mislim da treba da "zaoštriš olovku"  i kreneš da pišeš roman. Imaš oko za detalje, primetiš skrivene stvari, duhovita si kad treba... 

U svakom slučaju, sa zadovoljstvom ću sve ponovo pročitati.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@dujaspasa

 Hvala na lepim recima, zadovoljstvo  je procitati  da  trud nije bio uzaludan :)

Citajuci sada kompletan tekst, primetila sam poprilican broj  raznih gresaka (slovnih, razmaka, interpunkcija  i sl.),  a kako nemam mogucnost korekcije, nazalost tako ce i ostati. Izvinjavam se  citaocima sto sve nije malo pismenije.

Izmenjeno (Teogonija)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bila sam na Limnosu ali mi je drago sto sam jos jednom putovala tamo zahvaljujuci vasem putopisu :)

Posebno mi se svidjaju iskustva sa Farakla, mi smo isli po izuzetno obacnom i vetrovitom danu (koliko zaista zrno peska moze da boli saznah tad ) jos vise izgleda kao sa druge planete po lepom dnevnom svetlu. 

Ljubav za Limnos :srce:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Izuzetno mi se dopada što sve ono što fotografija u potpunosti ne dočara, tvoja priča jako vešto dopuni i isprati. E to je sa mog gledišta pravi spoj i prava mera. 

Odličan putopis. :)  

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sjajno  ! Poezija od putopisa. :cvetic:.

Nadahnuto,  rečenice sa težinom koje  uspešno docaraše spokoj i lepotu Limnosa. Svaka čast ! 

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Limnos se malo promenio od vremena pisanja ovog putopisa. Neke delove na Istoku ostrva, sela Kontopuli, Kaliopi i plažu Keros su potpuno okupirali Bugari koji idu svuda gde ima vodenih sportova. Isto tako plaža Saravari je postala udarni bugarski resort u sezoni, naročito otkako su tamo u zaleđu izgrađeni apartmani i taverna. Ove godine u zaleđu Mikro Fanarakija kreće sa radom blok od 6 bungalova, iako simuliraju tradicionalan stil ta plaža, jedna od lepših na ostrvu neće biti ista. Trebaće neko vreme da izraste drveće da to malo humanizuje.

Moja preporuka je da se ne ide na Limnos u avgustu jer je tada prenakrcano turistima, pored Bugara za koje je Limnos ono što je za Srbe Istra, prošle godine su ga otkrili i Rumuni, povećao se i broj Nemaca i Austrijanaca a i Italijani se naziru. Sreća pa je to i dalje samo u visokoj sezoni kada je ostrvo ionako najmanje zanimljivo ali ono ima skromnu turističku infrastrukturu pa su recimo restorani rezervisani po 7 dana unapred a to vam ne treba a i smeštaj ume da bude skup. Jun i septembar su idealni.

Ja sam imao sreću da boravim na Limnosu sada već bukvalno u svakom mesecu godine i ovo ostrvo je pravi kameleon, uvek je drugačije i uvek je božanstveno (sem u avgustu). Sada sam bio za Uskrs i ta lepota vegetacije je nešto neopisivo, ta polja maka, lavande i kamilice, ne postoji novac kojim se mogu platiti ti mirisi i pogled.

Sa jednom stvari u tekstu se ne slažem a to je pasus o taverni Ennoia Poxs - lako ćemo. To nije mesto za ljude koji dođu samo da večeraju. To je ozbiljno gurme mesto koje je pomerilo standarde i limite gastronomije na Limnosu. Način na koji se sprema hobotnica je tradicionalan za ostrvo - a to nije raskuvavanje dok ne krene da se raspada od mekanosti. Hobotnica se tamo ne kuva u vodi već se stavlja u lonac bez vode i onda kuva u svom soku (moru) koji pusti. To je vekovima star način na Limnosu kojim se zadržava strukura i ukus hobotnice, Onda se baci na jaku vatru i potom servira sa pireom od tarame, ukiseljenim lukom i vinskim moštom. Zanimljivo je da su jedini ljudi od kojih sam čuo iste zamerke (žilava hobotnica) bili Srbi, bukvalno. Zato ih uglavnom uvek kada me pitaju za savet i šaljem u tradicionalna grčka mesta gde dobiješ brdašce mesišta i tanjir pomfrita - Mantela u Sardesu, To Paradisiako u Propuliju i Galazio Limani u Mudrosu, na primer.

Divan putopis, svaka čast za predanost i detalje. Septembar je i za mene divan mesec kada se oseća da je leto na zalasku a i dalje možeš da uživaš u toplini vrelog peska i mora, plus svi divni plodovi ostrva su tu, grožđe, smokve. U putopisu su inače neke stvari i za mene što sam tamo skoro pa lokalac bile novost - recimo snopovi susama. Znam da se gaji na ostrvu jer postoji lokalna proizvodnja tahine čiji je kvalitet egzemplaran ali nisam znao gde su polja. Znam recimo gde su ostaci polja pamuka od kojih je Limnos nekada živeo i jako prosperirao.

Izmenjeno (grau)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jao da ovo umalo da zaboravim, molim te skloni slike i pricu o onoj maloj uvalici povise Fanarakija

To je stvarno tajno mesto za koje zna malo ljudi, jedno od retkih na Limnosu gde covek moze da se skine go i uziva

I gde je stvarno izolovan od ostatka sveta.

Glupo bi bilo da se procuje pa na mestu za mozda max 6 ljudi bude 60.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Sa jednom stvari u tekstu se ne slažem a to je pasus o taverni Ennoia Poxs - lako ćemo. To nije mesto za ljude koji dođu samo da večeraju. To je ozbiljno gurme mesto koje je pomerilo standarde i limite gastronomije na Limnosu. Način na koji se sprema hobotnica je tradicionalan za ostrvo - a to nije raskuvavanje dok ne krene da se raspada od mekanosti. Hobotnica se tamo ne kuva u vodi već se stavlja u lonac bez vode i onda kuva u svom soku (moru) koji pusti. To je vekovima star način na Limnosu kojim se zadržava strukura i ukus hobotnice, Onda se baci na jaku vatru i potom servira sa pireom od tarame, ukiseljenim lukom i vinskim moštom. Zanimljivo je da su jedini ljudi od kojih sam čuo iste zamerke (žilava hobotnica) bili Srbi, bukvalno. Zato ih uglavnom uvek kada me pitaju za savet i šaljem u tradicionalna grčka mesta gde dobiješ brdašce mesišta i tanjir pomfrita - Mantela u Sardesu, To Paradisiako u Propuliju i Galazio Limani u Mudrosu, na primer.

Ha, jela sam tu hobotnicu, u nekom od restorancica u Mirini i meni se baas dopala. :) Jedino sto mi se nije svidelo, i eto prilike sad da pitam nekog ko se mozda razume, je ona usoljena sardina u velikim limenim konzervama (mislim da smo to u Masutisu uzeli). Sta se radi sa tim? 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

pa ništa, otvori se konzerva, sardina opere od soli, očisti od svega što bi moglo da smeta - ostaci krljušti, centralna kost, ako je ostalo nešto od utrobe.  lokalni način serviranja koji ćeš zapravo retko gde naći je da se riba isfiletira, da se par minuta tako otvorena podrži u vodi da se odsoli, onda se baci voda, natapka kuhinjskim ubrusom da se osuši, onda se sipa malo sirćeta preko fileta. ako je prejako par kapi vode da se niveliše. preko toga tanki krugovi crnog luka. u čaši rashlađeni cipuro, po želji sa ili bez anisa (uzo ili obična lozovača). na drugom tanjiru lokalni sir, kalataki ili melihloro, ko hoće beli ili žuti. i onda polako, pa dokle stignete...

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@grau nadam se dobroj sezoni ove godine  na cudesnom  Limnosu. Izvestavaj nas i dalje  s vremena na vreme o promenama koje ostrvo "trpi" tek da znamo sta nas ceka ako se jednom ponovo zaputimo tamo. 

Bas bi volela jos jednom da dam sansu hobotnici tj. kuvaru u "Lako cemo". Mora da mu nije bio dan onomad kad sam bila :D. Limnoski nacin spremanja nije mi nepoznat  jer morsko sam dete sa ozbiljnim prof  ribarima u familiji (imamo cak i jedinu prof zenu ribara, takozvanu Morsku vučicu o kojoj je svojevremeno snimana dok. emisija) tako da sam odrasla na onome iz mora vise nego na brdascima mesa i pomfrita, a inace bas njeno velicanstvo   hobotnica je obavezan gost na porodicnoj slavi. Tako da se pomalo  razumem u "problematiku" zilavih i mekanih krakova (kraka? kako se kaze u mnozini ne znam) u tome i jeste glavna  vestina, a ona ne moze da se raskuva... ako se kuva duze nego sto je potrebno postane ono sto ne treba da bude. 

 

Tako da ostajem pri tome da je moj krak bio gumen  kao zvaka i sagoreo  do gorkog ugljenisanog  a belo  vino bilo neoprostivo mlako, sve ostalo sto smo probali je bilo ok. I da, ukiseljena kapulica se i kod mene u Dalmaciji sluzila uz hobotnicu a vinska domaca kvasina je takodje uvek tu da se ćušne posvuda,  tako da

Mediteran ima mnogo svojih razlicitosti  ali i slicnosti. 

I da li sam ja luda pa ovoliko pisem o jednom kraku  hobotnice koji je serviran pre 4 godine, a  nakon tvog posta od pre godinu dana? A ko to više i može znati :D

Za onog zeca i pevca u Manteli sam rekla da nisam bas upucena  kakvog bi to trebalo biti ukusa i ne razlikujem pevca od koke, ajd  zeca od kunica mozda malo vise, ali za morske zivuljke...

Hocu reci, da  se dok pisem trudim da ne  dajem olako sudove o bilo cemu, da se ogradim kada je potrebno da bi citaocima bilo sto  jasnije dok  prenosim neki dozivljaj koji je naravno nuzno i  subjektivan (jer da je drugacije ne bi ni se ni zvao dozivljaj).  Verovatno  mi ne  uspeva sve to uvek. 

Eto to je mozda susina ove moje  duuugacke poruke

Istina je i da mi nedostaje pisanje po forumu pa bi mi bilo pametnije da prionem na pisanje novih putopisa.

Veliki pozdrav i zavidim ti sto mozes da uzivas na Limnosu kad god hoces (ako sam dobro shvatila) 

Ostrvo koje ostavlja snazan utisak.

Poruka napisana u mirnom i prijateljskom tonu, nadam se da ce tako i biti shvacena.:thankyou:  na paznji.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka