meda

Kolima iz Srbije za Tursku

2733 poruke u ovoj temi

Postavljeno (izmenjeno)

Semir

Izvinjavam se zbog kašnjenja, nisam dugo bio na forumu pa nisam primetio tvoja pitanja. 

Što se tiče same regije Turskog Kurdistana  malo sličnosti ima sa ostatkom Turske. Od Erzuruma do pred Dijarbakir ide se po visoravni i do 2400 metara visine i tu je pejzaž najsličniji predelima Srednje Azije (bar po slikama koje sam gledao). Odatle se postepeno pušta prema Mesopotamiji sa nepreglednim njivama pokošene pšenice a u ravnici  sa zelenim poljima koja se navodnjavaju za drugu žetvu. Takva je čitava okolina Mardina, sve do sirijske granice. Interesanto je i ne umara u vožnji. Putevi su dobri, barem pravac kojim sam ja vozio (Erzurum-Dijarbakir-Mardin-Urfa-Adana) Stotinak kilometara na deonici Erzurum-Dijarbakir je put sa dve trake, ostalo su četiri trake ili pravi auto-put. U Kurdistanu se vozi prilično divlje, masovno se obilazi sa desne strane, niko ne poštuje crveno na semaforu, ali nisu bahati u odnosu na druge učesnike. To je policijska regija, na svakom brdu su žandarmerijske tvrđave sa osmatračkim kulama, pojedinačnih kula ima na svakih par kilometara kraj puta (ograđene su visokom žičanom ogradom, pretpostavljam radi zaštite od minobacača, sa mitraljeskim gnezdima uz obavezna borna kola). Na svakih desetak kilometara je policijski kontrolni punkt sa sličnom kulom uz dodatni koidor od teških kamenih blokova sa žandarmima u pancirima i sa dugim cevima. Mene su bez provere propuštali na svakom punktu i nikakvih neprijatnosti sa policijom nije bilo, njihovo prisustvo ti u krajnoj liniji daje neku sigurnost). Nije bilo neprijatnosti ni sa Kurdima, čak šta više, ljudi su neobično ljubazni, uslužni, izuzetno cene vaš napor da pređeti toliki put i posetite njihovu regiju. O njima sam, kao ljudima sve najbolje čuo i od Turaka dok sam bio na crnomorskoj obali. Uz sve probleme između Kurda i turske države, uz nestabilnu situaciju u Siriji i Iraku, meni je ipak put tamo delovao bezbedno, osećao sam se sigurno, dobrodošao, i žao mi je samo što nisam isplanirao duži boravak tamo (makar 5-6 dana). Ako bude prilike rado bih taj kraj posetio još jednom uz nadu da se problemi na relaciji Kurdi-Turci neće zaoštravati i da će se razrešiti.

Ako nisi već krenuo put Turske, nadam se da će ti ovo koristiti.

Izmenjeno (Djokaputnik)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Postavljeno (izmenjeno)

Hvala Miraleme.Prenosim utiske kad stignem.

Izmenjeno (Slobo030)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Semir

Izvinjavam se zbog kašnjenja, nisam dugo bio na forumu pa nisam primetio tvoja pitanja. 

Što se tiče same regije Turskog Kurdistana  malo sličnosti ima sa ostatkom Turske. Od Erzuruma do pred Dijarbakir ide se po visoravni i do 2400 metara visine i tu je pejzaž najsličniji predelima Srednje Azije (bar po slikama koje sam gledao). Odatle se postepeno pušta prema Mesopotamiji sa nepreglednim njivama pokošene pšenice a u ravnici  sa zelenim poljima koja se navodnjavaju za drugu žetvu. Takva je čitava okolina Mardina, sve do sirijske granice. Interesanto je i ne umara u vožnji. Putevi su dobri, barem pravac kojim sam ja vozio (Erzurum-Dijarbakir-Mardin-Urfa-Adana) Stotinak kilometara na deonici Erzurum-Dijarbakir je put sa dve trake, ostalo su četiri trake ili pravi auto-put. U Kurdistanu se vozi prilično divlje, masovno se obilazi sa desne strane, niko ne poštuje crveno na semaforu, ali nisu bahati u odnosu na druge učesnike. To je policijska regija, na svakom brdu su žandarmerijske tvrđave sa osmatračkim kulama, pojedinačnih kula ima na svakih par kilometara kraj puta (ograđene su visokom žičanom ogradom, pretpostavljam radi zaštite od minobacača, sa mitraljeskim gnezdima uz obavezna borna kola). Na svakih desetak kilometara je policijski kontrolni punkt sa sličnom kulom uz dodatni koidor od teških kamenih blokova sa žandarmima u pancirima i sa dugim cevima. Mene su bez provere propuštali na svakom punktu i nikakvih neprijatnosti sa policijom nije bilo, njihovo prisustvo ti u krajnoj liniji daje neku sigurnost). Nije bilo neprijatnosti ni sa Kurdima, čak šta više, ljudi su neobično ljubazni, uslužni, izuzetno cene vaš napor da pređeti toliki put i posetite njihovu regiju. O njima sam, kao ljudima sve najbolje čuo i od Turaka dok sam bio na crnomorskoj obali. Uz sve probleme između Kurda i turske države, uz nestabilnu situaciju u Siriji i Iraku, meni je ipak put tamo delovao bezbedno, osećao sam se sigurno, dobrodošao, i žao mi je samo što nisam isplanirao duži boravak tamo (makar 5-6 dana). Ako bude prilike rado bih taj kraj posetio još jednom uz nadu da se problemi na relaciji Kurdi-Turci neće zaoštravati i da će se razrešiti.

Ako nisi već krenuo put Turske, nadam se da će ti ovo koristiti.

Hvala puno na ovim informacijama. Ruta za JI Turske nam se poklapa skoro u potpunosti, jedino što ja planiram iz pravca Kapadokije do Dijarbakira i dalje do Mersina. Nadam se da će mi planiranih 6 dana biti dovoljno da posjetim ono najznačanije u ovoj regiji.

Hvala još jednom.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Semir

Mislim da ćeš za 6 dana moći da obiđeš sve najvažnije i da se nećeš pokajati što si krenuo na tako dalek put .

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pozdrav svima, ja iscitah temu skoro od pocetka... Krećemo put Turske 4. septembra. Plan je 5 dana u Cesme, pa 5 dana u Didimu. U povratku sam planirala posetu akvarijumu u Istanbulu, zbog dece. Gde preporucijete noćenje a da se ne zavlacimo u grad? Mislila sam Gemlik ili Osmangazi? Hvala

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Znači, ima i gorih od nas koji su čekali više od naših bednih, ukupno, 9,5 sati, na granici...

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ima ima :D

8h voznje, manje od 1h u pauzama i resto su granice skoro 12h + 3h

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Semir

Mislim da ćeš za 6 dana moći da obiđeš sve najvažnije i da se nećeš pokajati što si krenuo na tako dalek put .

Hvala još jednom i ja se nadam da će ovo biti jedno od nezaboravnih putovanja.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

sin i snaha bi hteli oko 10 septembra u Bodrum. Može li neko ko je bio tamo u septembru da mi kaže kakva je tamperatura mora, pošto vode i bebicu od pet meseci.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Izleda da smo se ove godine svi nacekali /neko manje neko bas daleko vise / na granicnim prelazima Srbija-Bugarska-Turska.:angry:

Mozda se sledece godine bar  malo smanje muke na Gradini ako se otvori novi granicni prelaz  u opstini Dimitrovgard - Petacinci :rolleyes:

https://www.rtv.rs/sr_lat/drustvo/napori-da-se-napravi-novi-granicni-prelaz-izmedju-srbije-i-bugarske_1266265.html

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sadamalo  pregledah gte se to selo nalazi u odnosu na autoput i sa naše a pogovoto sa bugarske strane.

Nešto ne verujem da će neko tuda ići...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Gledala i ja :D...  verovatno nece skoro biti gotovo, ali rado cu  ako treba i skrenuti sa auto puta samo da ne cekam na Gradini... Mrzim duga cekanja na granici kao sto su bila ove godine.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sve se vise razmisljam da mi je manja muka i manji trosak avion plus rent a car nego ovo sto smo sad prosli :D

Bugare bih bukvalno da preletim ili jos bolje ako moze pilot da ih zaobidje :D:D

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nama je do ove godine finansijska kalkulacija bila jasna: 10 noći avionom = 14 noći kolima.

Ove godine se to delimično promenilo i taj paritet je pao na 10 noći avion = 12/13 noći kola. Razlozi za to su kako objektivne tako i "subjektivne" prirode. U odnosu na pre dve godine došlo je do enormnog skoka cene goriva kod nas (a moram ipak napuniti jedan put rezervoar u Srbiji), skok cena prenoćišta u Čanakalama i Jedrenu..."Subjektivni" deo je novi veći auto kod kojeg je potrošnja veća...

Čekanje na granicama (da podsetim, naše vreme tako provedeno je "samo" 9,5 h) značajno me okreće ka avionskom prevozu. Nisam siguran da par stotina € uštede vredi tog uzalud bačenog vremena...

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26684
    Ukupno tema
    895757
    Ukupno poruka