meda

Kolima iz Srbije za Tursku

3169 poruka u ovoj temi

U besc. zoni izmedju Gr i Tur granice, postoji trzni centar sa free-shop-om, prodavnicama i bankom. Ja sam menjao u toj banci, rano ujutru oko 7.30h (ne znam da li rade non-stop)

i kurs je bio neznatno loshiji nego kasnije ali zaracunavaju i proviziju od 4%.

Moj vam je savet da zamenite malo, cisto da imate za neko osvezenje usput i trajekt. Mislim da je trajekt bio 22 lire za 2 osobe i auto...to je oko 10-ak eur. Nisam sacuvao kartu, a sutra krecemo nazad, pa cu bash pogledati koliko je ferry. Ostalo menjajte u mestu gde odsedate, najbolje u zlatarama, mada turci primaju skoro svuda i eur-e (cak i na benzinskim stanicama).

Kad sam vec kod benzina, pogledao sam cene na Shell-u i

euro-diesel (v-power-diesel) je bio 2.55 lir/L

a super 98 okt, oko 3.22 lir/L.

Kazem u zavisnosti gde smo menjali, kurs je bio od 2.05 do 2.15 lir za 1 eur.

 

Znaci, posle free-shop-a, sledi prvi punkt.

Tu pogledaju pasoshe i posalju te u jednu zgradu da Vam nalepe markice (vize) u pasoshe (10eur viza). Zatim se vratish kod istih tih, oni pogledaju i kazu ok.

Onda se ide na sledeci punkt gde se vlasniku auta u pasos (ili samo u bazu?...nisam gledao da li imam nesto u pasoshu) upisuje i auto.

Nakon toga treci, i poslednji, gde su samo sve papire pregledali.

Supruga sve to vreme nije izasla iz auta, niti je iko to od nas zahtevao.

Sve ukupno 15-ak minuta.

Putarina se ne placa.

 

Nazalost, za Istanbul nemam nikakve informacije osim da se placa neshto putarine.

 

Pozz, jos jednom.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sta da ti kazem, bas korisne informacije. Povratak preko Istanbula...tuda smo vec isli par puta, tako da nam je taj put poznat.

Nadam se da se vracate bez problema. U svakom slucaju, hvala jos jednom.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vratili se, bez ikakvih problema

osim problema s pakovanjem :):smorilo:

jer smo u povratku spavali u Solunu i iskoristili priliku za shoping :bez-zuba:

Pri povratku, a krenuli smo u 10h iz hotela, kroz Tursku je bilo na 2 mesta radarske kontrole.

U oba slucaja je prvo postavljen radar u polic.autu, a posle 200m su saobracajci koji zaustavljaju.

Nismo imali prilike da se sretnemo ;)

Kroz Grcku, opet, nigde policije.

Na prolasku pored Kavale, putokazi su nas izveli s auto-puta na nekih 50-ak km, ne znam zasto.

Ili nije zavrsena ta deonica EgnatiaOdos (E90) ili su namerno preusmerili saobracaj

jer je kasnije bila neka kontrola na ponovnom vracanju na E90.

Sve u svemu, to je stara deonica puta ali je dobar i shirok.

 

pozz :)

 

p.s. gde god pri ulasku upisu auto u pasosh, vodi racuna da ti pri izlasku ponovo stave pecat

na istom mestu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vratili se, bez ikakvih problema

osim problema s pakovanjem :):smorilo:

jer smo u povratku spavali u Solunu i iskoristili priliku za shoping :bez-zuba:

Ma da, bunda mora da padne. :D Mi planiramo u povratku da odvojimo jedan dan za Viaport outlet kod Istanbula. :) 

Inace, ovo za radare mi je novina, ako bi mogao da napises u kom delu TR su bili, da se obrati paznja...

Zaboravih, da li su vam igde, posebno na granicama, trazili medjunarodnu vozacku? Ova stara mi je istekla. Do sada sam je stalno vadio, ali mi nikada niko nije trazio, i sada ne bih ponovo da je vadim.

Izmenjeno (vilil)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam prošle godine popio kaznu za brzinu u Turskoj. Ograničenje 90, a ja 126. Kazna je bila 130 Evra. Nit sam je platio, nit mi je na izlasku iz zemlje iko tražio da platim, a posle sam još dva puta bio kolima i nikakav problem. Ipak, ne savetujem nikom da sledi moj primer. Iako im je put sa četiri trake, ograničenje je 90 svuda, osim na auto-putu. U naseljenim mestima neće da hvataju, ali van mesta ih ima i to baš kao što rekoste. Beli auto pored puta, i posle 200 m patrola.

Međunarodna vozačka je jedan običan papir na koji su mi se svi panduri sveta smejali kad sam im pokazivao, jer nju može i srednjoškolac da falsifikuje. Međutim, samo pri uzimanju rent-a-cara u većini zemalja je neophodna međunarodna, ali za pandure jok. Bar ja imam takvo iskustvo. U krajnjoj liniji, uvek imaš ono "Ne razume ja..." jer realno imaš sve ispravne papire i sa svojom roze vozačkom.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Inace, ovo za radare mi je novina, ako bi mogao da napises u kom delu TR su bili, da se obrati paznja...

Zaboravih, da li su vam igde, posebno na granicama, trazili medjunarodnu vozacku? Ova stara mi je istekla. Do sada sam je stalno vadio, ali mi nikada niko nije trazio, i sada ne bih ponovo da je vadim.

U odlasku u Tursku ih nisam video. Mozda zato sto smo tursku deonicu prosli rano ujutru.

Medjutim u povratku, 10-15h, bili su na dva mesta.

Nisam ih vidjao po vrletima i pustari (u planinskom delu)

ni kada put ide uz samo more, kroz naselja.

Bili su na deonicama magistralnog puta sa samo dve trake, i to ispred/iza naselja,

ali ih nisam vidjao na delovima koji su tzv. "auto-put" (s razdvojenim trakama).

Elem, prvi je bio izmedju Ayvalika i Edremita

u nenaseljenom delu, pored nekih maslinjaka.

Drugi, na Galipolju ali ne na potezu koji ide uz more (po silasku s trajekta)

nego kasnije u kontinentalnijem delu, pre Kesana.

Ne secam se koje mesto je bilo u pitanju, ali je stajao na zavrsetku "obilaznice" oko tog naselja.

Prvi put sam bio na samcu ali sam imao srece, jer su mi blicali, pa sam legao na kocnicu.

Onda sam postao obazriviji, pa sam kod drugog puta bio zalepljen za nekog turchina ;) i on ga je spazio na vreme (ili su i njemu blicali).

Kroz Makedoniju sam ih vidjao i u odlasku i u povratku, ali samo u pravcu Srb-Gr.

U oba slucaja su stajali na dnu nizbrdice u blaaagoj krivini. I na auto-putu i na magistralnom.

Medjunarodnu mi nisu nigde na granicama trazili i to generalno niko od carinika ne radi

ali citajuci ovde po forumu iskustva drugih (s Makedonskim ili Grckim saobracajcima)

ne bi se zbog 2.000 din. zezao ;)

p.s. turci mogu da imaju i 16 traka ;)

ja sam vishe gledao da ne isecem gume nego kolika su ogranicenja ;)

jer je put, posebno u Azijskom delu, bez zavrshnog sloja asfalta, krupnozrnaste strukture je. Leti su velike vrucine, pa bi se vise topio da ima i fini (bitumenski) sloj.

Izmenjeno (MrBuco)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

krenuo bi u tursku kolima ,sam,pa mi trebaju neke inf.vrijeme putovanja poslije 15.8-kolika je guzva?

Imam Hrvatski pasos-treba li da vadim vizu?-ili samo da krenem na put sa njim

treba li mi medjunarodna vozacka dozvola?

kojim put preporucujete-preko Istambula,Galipolje trajekt ili preko grcke?

mogu li neke preporuke i cijene za prespavati negdje....

Hvala svima koji pomognu....

MIKI

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

krenuo bi u tursku kolima ,sam,pa mi trebaju neke inf.vrijeme putovanja poslije 15.8-kolika je guzva?

Na gužve nemoj nikad da obraćaš pažnju, što se tiče puteva u Turskoj. Putevi su im široki i nema frke. E sad, što se tiče granice, tu je već malo drugačije. U odlasku nećeš imati problem, ali u povratku, tad već počinju Turci da se vraćaju u svoje Bundesrepublike. Prošle godine je bio pakao jer su renovirali Kapikule (koji je BTW drugi najveći granični prelaz na svetu (posle California-Mexico)), ali mislim da je sada to završeno, tako da će da bude u redu. Ponesi samo dosta vode za svaki slučaj kad treba da se približiš granici i to je to. U najgorem slučaju, žrtvovaćeš par sati.

Imam Hrvatski pasos-treba li da vadim vizu?-ili samo da krenem na put sa njim

Samo pasoš u džep i pun gas

treba li mi medjunarodna vozacka dozvola?

Večito pitanje! Meni nikad u životu nisu tražili, a kad sam je ponudio panduru, počeo da se smeje. Moj savet, izvadi je, daj 2000 din u AMSS i stavi je u kasetu, leba ne traži, a 20 Evra ti je jedan ručak.

kojim put preporucujete-preko Istambula,Galipolje trajekt ili preko grcke?

Zavisi gde ideš. Ako ideš ka Alanyi, pravo preko Istanbula i Alanye ti je najbliže. Ako ideš negde na egejsko more, Galipolje (mesto Eceabat) trajekt. Preko Grčke nemoj, imaš jednu granicu više, a i duže je za jedno 250km.

mogu li neke preporuke i cijene za prespavati negdje....

E sad, ovo je pitanje, kao da si me pitao: "Ja bih da kupim auto, ajd mi preporuči". Sve zavisi šta hoćeš. Preciziraj, pa ćemo da napravimo uži izbor. :D

Hvala svima koji pomognu....

Molim!

MIKI

Djura

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala jos jednom na iscrpnom i konkretnom odgovoru.

Putovao bi do antalije i kemera-znaci Istambul???

auto - kupi opel astru   :) preporucicu ti i motor ako treba...:)

Pozdrav...

P.S.cim negdje zapnem u planiranju javljam se...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Preko Grčke nemoj, imaš jednu granicu više, a i duže je za jedno 250km.

Ako laze ViaMichelin onda lazem i ja :bez-zuba:

Put preko Grcke je duzi 150km, a ne 250 ;)

ali je zato kompletno nov auto-put s ogranicenjem od 130km/h...i bez putarine.

To je bila jedna od boljih stvari na nashem putesestvuju do TR..plus Gr-Tr granica koja nije opterecena turskim gastarbajterima :cool:

U odlasku smo spavali u Alexandroupolisu (Gr grad na 50 km do granice)

a u povratku u Solunu.

pozz

Izmenjeno (MrBuco)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala jos jednom na iscrpnom i konkretnom odgovoru.

Putovao bi do antalije i kemera-znaci Istambul???

auto - kupi opel astru   :) preporucicu ti i motor ako treba...:)

Pozdrav...

P.S.cim negdje zapnem u planiranju javljam se...

Stop.... Ako je kemer u pitanju, ja bih ti preporučio da ideš na trajekt, pa duž obale, znatno je živopisnije. I kad stigneš do Fetija imaš raskrsnicu na kojoj pise Antalija levo i Antalija desno. Ovo desno ti je obalom, a levo preko planinčina. Moram ti reći da je preko planinčina fenomenalno ići.

Imao sam Opel Astru 1.6 monopoint i sa njom sam isao u Alanyu (i to Astru F), prezadovoljan sam bio tim autom, ali ipak je bio red za noviji, tako da sad imam Seat Ibizu, sto se i vidi u mom avataru :D . Inače imam komplet klimu za Astru, pa ako nekom treba (sad kad me banuju zbog oglasa)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

dobra je i ta ruta-svidja mi se.da li se ceka na trajekt dugo (malo sam nervozan po prirodi kad stojim u mjestu ) koliko je trajekt para ?

jos jedno pitanje za iskusnije - kada je najbolje vrijema da se krene na put   -  da li da krenem nocu , danju da bi sve stigao kako treba (da ne dodjem na trajekt u 2 ujutro a poslednji polazi u 1  :zaljubiska: )

Putarine kroz tursku????

da li sme da se preveze gorivo preko granice i koliko-nabavljam ga po super cijeni pa bi mi znacilo i da ga ne kupujem u turskoj posto sam cuo da je jako skupooooo

Da li je neko izvezao put bez nocenja   :shokiran: ??

ja imam astru G i crkla mi klima nedavno- zamisli???

tvoj komplet je vjerovatno za astru F....

Izmenjeno (8miki0)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

dobra je i ta ruta-svidja mi se.da li se ceka na trajekt dugo (malo sam nervozan po prirodi kad stojim u mjestu ) koliko je trajekt para ?

Trajekt ima na tipa pola sata ili tako nesto, a cena je 15evra za auto

jos jedno pitanje za iskusnije - kada je najbolje vrijema da se krene na put   -  da li da krenem nocu , danju da bi sve stigao kako treba (da ne dodjem na trajekt u 2 ujutro a poslednji polazi u 1  :zaljubiska: )

pravo da ti kažem sve zavisi kako tebi odgovara. Što se tiče trajekta, nemam pojma kada je poslednji i te fore. Sigurno znam da ih ima tokom cele noći, samo verovatno ređe. Ako ti proradi klima mislim da je svejedno.

Putarine kroz tursku????

Samo na auto putevima, a ako ides uz obalu jedino možeš da zakačiš deo od granice do skretanja za Dardanele i eventualno Izmir-Aydin. Putarine su tipa 1 ili 1,5 evro po deonici, ma nesto smešno. Znam da je od granice do Istanbula gde ima skoro 300 km, putarina nepuna 3 evra.

da li sme da se preveze gorivo preko granice i koliko-nabavljam ga po super cijeni pa bi mi znacilo i da ga ne kupujem u turskoj posto sam cuo da je jako skupooooo

Ne bih ti savetovao da prenosiš gorivo preko granice jer je to po saobraćajnim zakonima zabranjeno. Trenutno je u Turskoj 1L bezolovnog oko 1.38 evra, a dizela oko 1.06. tako da nije vise ni tako strasno kako je bilo prosle godine

Da li je neko izvezao put bez nocenja   :shokiran: ??

Zavisi gde ideš. Kada sam išao za Alanyu, noćio sam u Canakkalama, ali ako ides recimo u Kusadasi, možeš opušteno bez spavanja.

ja imam astru G i crkla mi klima nedavno- zamisli???

tvoj komplet je vjerovatno za astru F....

Jeste za Astru F, ali mislim da je sve isto što se tiče klime, tako da vidi šta ti je crklo, pa mi pošalji pm, ako treba, daću ti povoljno sve, samo da očistim to iz podruma.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Trajekt ima na tipa pola sata ili tako nesto, a cena je 15evra za auto

Zvanicno, preko dana (od 7h do 24h) trajekt ide na 1h,

http://www.turkeytravelplanner.com/trans/S...es_ferries.html

ali s obzirom da ih je vise komada onda polaze na pola sata.

Nocu ide samo u 02h i 04h.

...15eur? Mi smo onda prosli ispod cene ;) ili zbog predsezone :bez-zuba:

7eur za auto i 1.5eur po osobi = 10 eur :D

Pretpostavljam da se putarina (3eur) placa u varijanti ako se ide preko Bugarske

i ako se ide za Istanbul.

Mi smo isli preko Grcke i nije se placala putarina ni u Grckoj ;)

ni u Turskoj...tek onda shvatish da ovi nashi deru kozu za putarinu :ljutko:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pretpostavljam da se putarina (3eur) placa u varijanti ako se ide preko Bugarske

i ako se ide za Istanbul.

Mi smo isli preko Grcke i nije se placala putarina ni u Grckoj ;)

ni u Turskoj...tek onda shvatish da ovi nashi deru kozu za putarinu :ljutko:

Paz ovako, putarina se plaća samo na auto putevima u Turskoj kojih ima na potezu Jedrene-Istanbul-Ankara i Izmir-Aydin. Govorim o ovom zapadnom delu Turske koji nas uglavnom i zanima. To što oni zovu auto put je za nas naučna fantastika. Tri trake plus zaustavna i pun gas. Nenormalno dobar put. E na tim putevima je putarina to što sam rekao po 1 ili 2 Evra. Magistralni putevi su im maltene ko naš auto put. Po dve trake u svakom smeru odvojene bankinom ili širokom "trakom" sa katadiopterima. Tu nema putarine, a jedini bedak je što je na takvim putevima ograničenje 90 kmph, a realno može da se vozi 150 bez rizične vožnje. I tu ima radara.

U globalu, putevi su im bolji od 80% evropskih puteva, tako da ne berite brigu za putarine, u auto i pun gas.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka