Guest gogi

Air Serbia- Ex JAT

526 poruka u ovoj temi

Ko odluci da ide jatom, neka ponese cebence u avion. Ni u jednom avionu se nikad nisam smrzla kao u Jatovim i to traje vec godinama, a svake godine je sve gore.

Npr. ove godine na povratku iz Hurgade sam bila u pantalonama, majci, dzemperu, carape i patike. Dzemper je srecom imao kapuljacu koju sam navukla na glavu a rukave obmotala oko nosa i usta. Toliko sam se smrzla da sam dobila jezivu upalu sinusa koja traje vec 4 dana. Pitala sam stjuardesu zasto je toliko hladno u avionu i da li moze nesto da ucini, ona je samo slegla ramenima i rekla pa to je najvise sto mozemo?!? Bila je u hulahop carapama a preko kosulje je imala i sako??!!!

Nisam zimogrozljiva i hladnocu bolje podnosim od vrucine ali ljudi ovo je bilo jezivo. Imali su neka prasnjava cebenca samo za decu?!?! Ljudi koji su posli bosi su totalno nagrabusili.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ko odluci da ide jatom, neka ponese cebence u avion. Ni u jednom avionu se nikad nisam smrzla kao u Jatovim i to traje vec godinama, a svake godine je sve gore.

Npr. ove godine na povratku iz Hurgade sam bila u pantalonama, majci, dzemperu, carape i patike. Dzemper je srecom imao kapuljacu koju sam navukla na glavu a rukave obmotala oko nosa i usta. Toliko sam se smrzla da sam dobila jezivu upalu sinusa koja traje vec 4 dana. Pitala sam stjuardesu zasto je toliko hladno u avionu i da li moze nesto da ucini, ona je samo slegla ramenima i rekla pa to je najvise sto mozemo?!? Bila je u hulahop carapama a preko kosulje je imala i sako??!!!

Nisam zimogrozljiva i hladnocu bolje podnosim od vrucine ali ljudi ovo je bilo jezivo. Imali su neka prasnjava cebenca samo za decu?!?! Ljudi koji su posli bosi su totalno nagrabusili.

Ja se nikad nisam smrzao. Kako ilustrujes, u avionu mora da je bilo 15C? :unsure: Moguce da se desi da je hladnije....ali da je bas uvek tako kada ti letis.....

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ne uvek, kazem cini mi se da je svake godine sve gore (prosle godine smo leteli tunairom i bilo je sve ok, sluzbeno dosta putujem lufthansom i sa austrianairlines i nikad mi nije bilo hladno, bez obzira na godisnje doba u njihovim avionima je uvek neka prijatna sredina) - a ove godine mi je bilo najhladnije do sada.

i meni se cinilo da je bilo plafon 15 stepeni ... mnogo veliki shok posle 37 i vise sa koliko udjes u avion ...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

mislila sam da sam jedina kojoj je bilo hladno u avionu prilikom povratka iz hurgade ali ocigledno da nisam :)

na kraju sam obukla dve majce (kupljene za poklon u egiptu) u uvukla ruke jer nisam mogla da izdrzim

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jos veci je problem sto kad JAT-om dodjete uCrnu Goru do Budve sam morala da platim taksi 20 eura jer nijedan mini bus nece da vozi...

Pre 3 godine se ta prica ponovila, ali sam isla u H. Novi, avion se iz vazduha vratio u Beograd, kao upale ptice i desio se kvar, cekali smo 7 sati na aerodromu u Beogradu, bez ikakvog objasnjenja i dosla sa pokvarenim JAT-om u 3 po podne i platila 50 eura taksi do H. Novog..

Sto se tice posluzenja prosle godine isla sam u Tunis njihovom kompanijom i posluzenje je bilo FENOMENALNO, jelo sa curetinom salata malo bez veze, hleb i fantastican kolac i naravno pola sata potroseno na jelo cisto da let brze prodje. A kad smo se vracali dobili smo suvi i bljutavi JAT sendvic. Nisu bas sve aviokompanije siromasne sa posluzenjem, to nije istina....ali ni nasi nisu najgori

JAT nema veze sa prevozom do aerodroma i od aerodroma, Crna Gora je de fakto nekoliko godina unazad druga drzava (od prosle godine i definitivno). Isto kao i kad bi sleteo u Minhen - sam organizujes prevoz do hotela i slicno, osim ako nije preko agencije. Sasvim normalno.

Drugo, naravno da avion mora da se vrati istog trenutka kad uleti ptica u motor ili udari u avion! To je opasna situacija i JAT nema veze sa tim, desava se cesto na skoro svim aerodromima (mislim, aerodromske sluzbe teraju ptice koliko mogu, ali sve je stvar slucajnosti). Taj avion se ne koristi dok se kvar ne sanira, opet je sve to normalno. Zato ste i cekali 7 sati - morali su da nadju avion za zamenu (skinuli su sa nekog cartera verovatno). Isto tako, opet prevoz u CG od aerodroma nema veze sa JAT-om...

Tunis Air je REDOVAN let a na medjunarodnim letovima se sluzi rucak/vecera. JAT-ov let je CARTER i ne sluzi se nista, ali eto, JAT daje ipak posluzenje. Na carter letovima svugde u svetu nema posluzenja. Na redovnim letovima i JAT ima lep rucak ili veceru ako se putuje na medjunarodnim linijama.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ne uvek, kazem cini mi se da je svake godine sve gore (prosle godine smo leteli tunairom i bilo je sve ok, sluzbeno dosta putujem lufthansom i sa austrianairlines i nikad mi nije bilo hladno, bez obzira na godisnje doba u njihovim avionima je uvek neka prijatna sredina) - a ove godine mi je bilo najhladnije do sada.

i meni se cinilo da je bilo plafon 15 stepeni ... mnogo veliki shok posle 37 i vise sa koliko udjes u avion ...

Ovako, air-conditioning sistem u avionu, sve i da oce ne moze da ohladi na 15 stepeni... na 22-24 mozda...

Sve zavisi kako koja kompanija koristi sistem za air conditioning i koji je avion u pitanju. Generalno, Airbus je bolji po tom pitanju, Boeing losiji. Neka temperatura koju postizu je 22-24 stepena, sto mozda i bude hladno u odnosu na 37, a obicno je to standard (22-24). Kabinsko osoblje moze da vidi sa posadom da li mogu da regulisu temperaturu, a ako ne mogu, samo savetuju putnicima da se prikladno obuku...

Izvod iz nekih tehnickih knjiga...

"5.37 The cabin temperature is set according to seating zone from the flight-deck with a range of control from 18-27ºC, and is normally maintained in the range 22-24ºC, the same as that found in many office environments (p 211).

"5.38 There are no regulatory standards for cabin temperature"

Na tako visokim temperaturama, na zemlji, nema sanse da postignu 18 unutra sve i da hoce... neke kompanije cak traze da se zavese na prozorima spuste da bi se pomoglo sistemu za hladjenje...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ubicu se...putujem za Hurgadu sutra, znaci letovanje je od 21.08.-31.08. JAT je tek danas agenciji javio kad je let sutra....u 20:30h. Mislim znam ja da su charter letovi nebitni u odnosu na redovne letove, ali ljudi ja gubim ceo jedan dan letovanja. I ko ce sad meni to da nadoknadi?! Jel postoji mogucnost da se zalim nekome (to pitam cisto reda radi, ali moram nekome da se izjadam...prosto mi je neverovatno da moram da se pomirim sa cinjenicom da gubim jedan dan:( )?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pa, za to su krive agencije... oni i taj dan racunaju kao dan koji su naveli u trajanju aranzmana - a ogradili su se tako jer to jeste, naprimer, 12 dana 11 nocenja - ti imas 11 nocenja i prvi i poslednji dan... ne mozes ih tuziti i da hoces, jer pise u njihovim pravima i obavezama sta i koliko...

Slicno je i u svetu, samo sto ti tamo agencija nadoknadi jedan dan ili neku klopu i produzi boravak u sobi ako se stigne posle ponoci u hotel... ovde i 23.59 se tretira kao taj dan i posle toga prvo nocenje... a ako se kasni posle ponoci, optuze JAT ili prevoznike... sto je glupo, Agencija organizuje putovanje i mora imati backup organizacije u takvim slucajevima...

Dok turisticka inspekcija se ne pozabavi tim detaljima, nista od dobre usluge preko agencija, na zalost...

Ja sam imao srecu da sam prepodne isao vracao se oko podne, sto je bilo super... ali retko.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ovako, air-conditioning sistem u avionu, sve i da oce ne moze da ohladi na 15 stepeni... na 22-24 mozda...

Sve zavisi kako koja kompanija koristi sistem za air conditioning i koji je avion u pitanju. Generalno, Airbus je bolji po tom pitanju, Boeing losiji. Neka temperatura koju postizu je 22-24 stepena, sto mozda i bude hladno u odnosu na 37, a obicno je to standard (22-24). Kabinsko osoblje moze da vidi sa posadom da li mogu da regulisu temperaturu, a ako ne mogu, samo savetuju putnicima da se prikladno obuku...

Izvod iz nekih tehnickih knjiga...

"5.37 The cabin temperature is set according to seating zone from the flight-deck with a range of control from 18-27ºC, and is normally maintained in the range 22-24ºC, the same as that found in many office environments (p 211).

"5.38 There are no regulatory standards for cabin temperature"

Na tako visokim temperaturama, na zemlji, nema sanse da postignu 18 unutra sve i da hoce... neke kompanije cak traze da se zavese na prozorima spuste da bi se pomoglo sistemu za hladjenje...

Cozmo ne znam o kojoj visokoj temperaturi na zemlji pricas?! Avion je leteo na 10.000 metara, a spoljasnja temperatura je bila -35 (informacija koju nam je kapetan dao u toku leta).

Sasvim sigurno se na 22-24 stepena ne bih umotala u dzemper (toliko mi je u kancelariji temperatura i ne sedim u dzemperu), a ni dobila upalu sinusa. Bila sam sasvim prikladno obucena - pantalone, patike, majca, dzemper (ne znam sta je trebalo da ponesem mozda i mont jaknu).

Ajde da sam samo ja bila neki kilavi radovan nego je pola aviona trazilo cebad a dobili su samo oni koji su imali malu decu - mislim kome treba cebe na 22-24 stepena?!?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ubicu se...putujem za Hurgadu sutra, znaci letovanje je od 21.08.-31.08. JAT je tek danas agenciji javio kad je let sutra....u 20:30h. Mislim znam ja da su charter letovi nebitni u odnosu na redovne letove, ali ljudi ja gubim ceo jedan dan letovanja. I ko ce sad meni to da nadoknadi?! Jel postoji mogucnost da se zalim nekome (to pitam cisto reda radi, ali moram nekome da se izjadam...prosto mi je neverovatno da moram da se pomirim sa cinjenicom da gubim jedan dan:( )?

Ja sam imao srecu da sam prepodne isao vracao se oko podne, sto je bilo super... ali retko.

Jeste da nije tema ali ste se vi prvi zakačili pa moram da vam odgovorim.Dali vi čujete sebe i to famozno ukrali su mi jedan dan.Ili neznate da računate ili neznam šta.Letovi su kasno uveče u odlasku,a isto tako još kasnije uveče u dolasku u BG.Tako da negubite ništa.Recimo Celine je navela da letuje od 21.-31.08 to je 11 dana,a u agenciji su joj naplatili 10 pansiona.I to je to.Cosmo je naveo drugu varijantu kad je let prepodne tako da mu je i odlazak isto oko podneva,što je idealno ali retko.Druga je stvar što vam agencije poslednji dan neplate produženi boravak u sobama do polaska na aerodrom,nama je Kon Tiki to ove godine uradio.Došli smo prvi dan u 01 h,a izašli poslednji u 18 h i dobili poslednji obrok večeru.Polazak je bio 21.08 vratili se 04.08 to je 15 dana ili 14 noćenja tako vam i kažu tako i platite.U čemu je problem?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Cozmo ne znam o kojoj visokoj temperaturi na zemlji pricas?! Avion je leteo na 10.000 metara, a spoljasnja temperatura je bila -35 (informacija koju nam je kapetan dao u toku leta).

Nisi dobro razumela. Kada avion stoji na zemlji, sve i da hoce, nijedan air-con sistem ne moze da spusti ispod 27-28 C u kabini zbog toplote oko aviona (radi na principu mesanja vazduha). Kad avion poleti sistem automatski se prilagodjava ili pilot podesava. Minimalna temperatura podesavanja je 18C ali niko to lud nece staviti jer se trosi previse goriva, te stavljaju 22-24 stepena. Ajd da uzmem da je mozda svih tih nekoliko puta sistem bio u kvaru pa nije mesao vazduh u kabinu kako treba, pa je na -35 gore bilo malo hladnije unutra , ali - ili ti je tih 20 i kusur stepeni bilo hladno u odnosu na 37 kako si navikla na letovanju ili je air con bio delimicno u kvaru (jedan od PACK-ova, ima ih 2).

Uf, da sad ne pisem tehnikalije koje niko nece razumeti... sansa da si ubola svaki put kad si letela neipsravan sistem je 1 prema milijardu. Inace kvar aircon sistema je povezan sa sistemom za presurizaciju pa bi to dobrano osetili na usima (iznad 25000 fita) i bilo bi hladnije... Mozda je tad bio neispravan jedan od packova pa je bilo hladno, ali svaki put... to malo teze...

Meni je uvek bilo OK ne samo u JAT-u nego i u drugim kompanijama, nisam primetio razliku na kracim letovima (do 2-3 sata).

Ako vas zanima:

http://www.b737.org.uk/airconditioning.htm

Izmenjeno (cozmo)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ajde da ponovim - nisam rekla da je SVAKI put tako nego da je svake godine sve gore i da je ove godine bilo najhladnije do sada (20 i kusur mi je svaki dan u kancelariji u koju dodjem sa skoro 40 i kusur koliko je bilo ovog leta i niko se ne umotava u dzempere, a ne nosimo ni cebenca na posao bogami).

nikad mi nije bilo hladno u avionima drugih avio prevoznika (navela sam LH i OS koje najcesce koristim poslovno preko godine u razlicita godisnja doba, ali tu su i AZ i OK sa kojima takodje ponekad mada redje letim).

prosto, nemam obicaj da pljujem bez razloga po necemu sto je nase samo zato sto je nase - samo sam primetila pa ne vidim nista lose u tome da podelim informaciju sa ljudima koji tek idu na put.

ne vidim zasto bih izmisljala bilo sta?! :huh:

anyway - ko ne veruje imace sigurna sam prilike da se uveri sam ...

Izmenjeno (snowwhite)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Niko nije rekao da izmisljas, naravno...

Tehnicki, kad makar jedan PACK radi je prosto NEMOGUCE da bude ispod 18 stepeni (minimum za podesavanje i kad je na AUTO). Ali - kad je u kvaru.

Ako se skroz pokvari, disali bi na maske i bilo bi -10 stepeni u kabini (ne daj boze).

Znaci, kao sto sam napisao, minimum sistema je 18 stepeni kad je jedan PACK ispravan. Pa nije proizvodjac aviona blesav da dobija silne tuzbe na racun smrzavanja u kabini.

Ako crkne sistem za presurizaciju a avion ne sidje ispod 14000 fita, svi bi se smrzli bez obzira sto bi imali kiseonik u maskama (Hellios Airways u Grckoj, kada je sistem tako polako crkavao da su se svi omamili i smrzli i ugusili). Kada sistem crkne piloto rapidno snizava ispod 14000 fita da ne bi bilo hladno i da bi moglo da se dise bez maski.

Nadam se da sam pojasnio jos malo ovu tematiku.

Da bi koristili cebe u avionu, mora da bude desetak stepeni, ali, kazem onda bi disali na maske i bilo bi sve hladnije i hladnije do -10 -15 sve zavisi na kolikoj je visini.

Eventualno ako je bilo tih minimalistickih 18 stepeni pa da kazemo da jeste bilo hladno u odnosu na 40 stepeni na moru... Mada, meni i to prija, naravno na duze staze (preko 2 sata) jeste hladno.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ćao!

Evo mene.

Dakle SVE je bilo sasvim lepo na odmoru, OSIM neprijatnosti sa JAT-om u odlasku.

:)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

KONACNO STIGAO TI :rolleyes:

DOBRO DOSAO NIKOLA :rolleyes:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26173
    Ukupno tema
    872700
    Ukupno poruka