Guest gogi

Air Serbia- Ex JAT

520 poruka u ovoj temi

Vec rekoh u jednom postu da su oba njihova aviona dugo izanjmljivani africkim kompanijama, te stoga enterijer nikako ne obecava... i ja se slazem da avion "izgleda" jadno, ali je ipak u odlicnom tehnickom stanju. Naravno, putnici to ne znaju i njima je veoma, veoma bitan izgled i cistoca... tj. uliva im poverenje. Ako si letela sa avionom koji je nosio natpis Lone Star Airways, imala si cast da letis sa bivsim avionom Josipa Broza Tita. On je 1975. godiste (avion naravno):))) Inace, Airbus avioni vise cvrckaju i lupkaju nego bilo koji stari Boeing 727 (barem moje iskustvo)... Kapetan ne znam sta je lepio folijom, ali bilo kakva naprslina na prozorima kokpita ce imati za posledicu nepoletanje aviona. Dakle, mozda je nesto drugo lepio... Inace, kokpit od B727 izgleda tako jer je dizajn iz sezdesetih godina. Ipak, na njemu su instalirani uredjaji koji omogucuju sasvim automatsko i bezbedno letenje. Najmoderniji GPS navigacioni sistem, povezan sa autopilotom, TCAS (Aleksandar je objasnio cemu to sluzi)... e sad ostatak izgleda staro, ali imajte na umu da je avion projektovan jako davno...

Verovatno ti se prvi put desilo da upadnes u malo jacu turbulenciju, a kako ti izgled aviona nije ulivao poverenje, normalno je da bude malo straha.

Par slika (za one koji ce leteti Aviogenexom)

kabina8dt.th.jpg

avion16ms.th.jpg

avion22ve.th.jpg

Izmenjeno (cozmo)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

letim par puta godisnje, uglavnom Jat-om, i masu puta je sve bilo OK, ali zato jednom NIJE BILO OK UOPSTE! Jat-ov avion me je ostavio na aerodromu u Kairu u maju 2002. godine iako sam imala uredno kupljenu povratnu kartu...solo, ne u aranzmanu. Jednostavno, bilo je vreme Uskrsa i piloti su vodili svoje zene i decu na kraci besplatan odmor, pa je u povratku bilo nedovoljno mesta. Nas sestoro, od cega tri putnika Kon-tikija i jedan siroti Palestinac koji je bio u tranzitu kroz Srbiju na putu za Rumuniju, nismo uspeli da cekiramo karte iako smo se na vreme prijavili. Kazu overbooking. Zena iz Egypt air-a koja je radila na salteru kaze da vidi da je broj putnika veci od broja izdatih karata, odnosno da u avionu ima ljudi koji nisu platili karte i kaze da nece moci da polete dok ne ukrcaju ljude sa placenim kartama. Ako neko treba da ostane ostaju oni sa free ticket. Nastane navlacenje nastrasnije, kao stavljace decu u krilo, mehanicare u prtljag i sl. i nama kao chekiraju karte i uzmu prtljag. Prodjemo pasosku kontrolu i dodjemo do ulaza u avion, a tamo cika kaze da pilot nece da primi nikoga vise u avion. Covek koji je putovao preko Kon-tikija pozove mobilnim svog druga koji je vec u avionu i zamoli ga da odnese telefon pilotu da ga licno zamoli da nas ukrca. Pilot se stvarno javi na telefon i vrlo ljubazno obeca da ce licno da ode u kabinu za putnike i pokusa da organizuje jos tih par mesta...kao, zovi me za 5 minuta. Mi srecni, sada cemo ici kuci...pogledamo kroz prozor, a nas avion se odvaja od gejta i odlazi.... Ostadosmo kao sirocici, sa sve ponistenim vizama (te godine Egipat jos uvek nama nije davao vize na areodromu, vec samo u ambasadi). Posle mnogo rasprave sa predstavnikom JAT-a i raznih intervencija, ukrcali su nas na let za Cirih, a onda za Beograd, te smo nekako stigli u kasnim popodnevnim casovima kuci...he,he...JAT, a!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ovo sto si dozivela se cesto desava, i to ne samo sa JAT-om. A posto smo mi, uglavnom, ograniceni na JAT, nekog ce zakaciti takva situacija, kao tebe. I nama se to desilo, jednom davno, mislim pre jedno 20 godina. Uglavnom je problem ekspozitura (ili turisticka agencija) koja prodaje karte, desavalo se cesto da neke agencije (dileri) na svoju ruku prodaju karte ne proveravajuci da li je rezervacija koju imaju ostala nepopunjena. Nekad se desava da i sama poslovnica JAT-a to uradi, ne proveravajuci booking sa agentima.

Mi smo se, secam se, tada zalili i dobili neke ekstra karte - ne znam danas kako to funkcionise, zadnjih 20 godina nisam imao neprijatnosti sa cekiranjem ili overbookingom.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Moje iskustvo sa JAT-om je totalno ok,(uskoro putujem pa da se ne ureknem).Jedino sto ne razumem je posada,tacnije stjuardese koje u proseku imaju 50 god.Negde shvatam da su godine = iskustvo,ali ipak mi je nekako simpaticnije da mi se nasmeje neko mlad.Ne generalizujem stvari,nego imam utisak da im je svega dosta i da najmanje paznje obracaju na putnike.Recimo za Tunis sam letela Tunis Airom(TEZAK LET),i tamo su svi mladi ali nikako ne deluju neiskusno cak sta vise,visoko profesionalno.Inace sve vise ljudi se plasi letenja uopste,bez obzira na avio kompaniju,zbog teroristickih napada.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

#svakom poslu postoje rizici... veće ili manje nepravilnosti... Vazduhoplovstvo je i dalje najbezbedniji vid saobraćaja... Manje greške koje se dešavaju su produkat preopterećenosti vazdušnog prostora#

Svaka greska u tvojoj profesiji moze dovesti do gubitka nekoliko stotina zivota u sekundi. Neozbiljno je deliti te greska na manje i vece. Da se ova po tebi mala greska desila u vazdusnom prostoru Srbije ne verujem da bi kontrolori drugih zemalja bili tako saosecajni. Ono sto je najcudnije je da je vest o tom incidentu procurela u javnost.

#A kako onda komentarišete sve veći broj saobraćajnih nesreća na putevima u zemlji Srbiji u kojima učestvuju autobusi koji prevoze turiste? #

Tek je ovo neozbiljno porediti vazdusni saobracaj sa bilo kojom drugom vrstom saobracaja. Treba voleti svoju profesiju i braniti je, ali sa odredjenom merom. Na primer, da li je u redu porediti uticaj ptica na bezbednost aviona i autobusa ili brodova?

Najbitnija stvar u svemu ovome je da se sve srecno zavrsilo, a i ja dodjoh iz Hurgade za JAT-om i to bez ikakvih zamerki na let - bilo je lepo, mirno, avion cist, pilot pricljiv, cak je i namerno nakrivio avioncic da bolje vidimo Atos i Hilandar.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Prema nekim proracunima, vazdusni putnicki saobracaj je 125 puta (da, 125) sigurniji od drumskog saobracaja, misli se na putnicka vozila. Sto znaci da je i toliko veca verovatnoca da se nesto desi dok se vozite automobilom. Broj poginulih u saobracajnim nesrecama sirom sveta tokom jedne godine je mnogo veci od tog "kolicnika" u odnosu na avio - saobracaj. Skoro je izracunato da sannse da se povredite ili, ne daj boze, nastradate u avionu iznosi 1:3 miliona...

Problem je sto avion kad se srusi pogine 100-300 putnika (zavisi od velicine aviona) i to onda izgleda strasno jer mnogo ljudi pogine odjednom i udes dobije punu medijsku paznju. Medjutim, te sekunde kad su poginuli ti ljudi, u svetu je nastradalo 10.000 u saobracajnim nesrecama, ali to niko ne zna, niti ga interesuje, jer saobracajni udesi nisu senzacija u vestima (jesu ako se desi neki strasni udes kod nas, ali to niko u svetu nece propratiti u vestima naravno, kao sto bi bilo u slucaju pada aviona). I otud ta zabluda o avio-saobracaju... Ove godine je ukupno u svetu u avionskim nesrecama poginulo ispod 500 ljudi u celom svetu... kod nas GODISNJE pogine 1500 ljudi u saobracajnim nesrecama, znaci samo u nasoj zemlji. Samo u evropi godisne desetine hiljada ljudi izgine u saobracajkama...

Jezivo poredjenje, ali morao sam tako da napisem jer se ovde neke stvari pogresno shvataju.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

NIsam stiga da ranije odgovorim na ovaj replay... sorry...

#svakom poslu postoje rizici... veće ili manje nepravilnosti... Vazduhoplovstvo je i dalje najbezbedniji vid saobraćaja... Manje greške koje se dešavaju su produkat preopterećenosti vazdušnog prostora#

Svaka greska u tvojoj profesiji moze dovesti do gubitka nekoliko stotina zivota u sekundi. Neozbiljno je deliti te greska na manje i vece.

- Ne znam sta si ti po profesiji, ali u svakom poslu postoje male i velike greske... U mom poslu postoji toliko mehanizama zastite, da mala greska ne moze sama da uzrokuje nikakav incident.... Jedino ljudska glupost i neznanje mogu da utick na to da se od te male greske stvori lavina...

Da se ova po tebi mala greska desila u vazdusnom prostoru Srbije ne verujem da bi kontrolori drugih zemalja bili tako saosecajni. Ono sto je najcudnije je da je vest o tom incidentu procurela u javnost.

- a kako i ne bi kad nasi novinari nemaju i ne znaju o cemu da pisu pa traze skandalozne i senzacionalisticke teme, bez obzira na to kakvu ce reakciju to izazvati kod sirokih narodnih masa.

#A kako onda komentarišete sve veći broj saobraćajnih nesreća na putevima u zemlji Srbiji u kojima učestvuju autobusi koji prevoze turiste? #

Tek je ovo neozbiljno porediti vazdusni saobracaj sa bilo kojom drugom vrstom saobracaja.

- ??????? A zasto molim te... Zar je tebi sve jedno da li ces sesti u rasklimatani autobus koji vozi pripit vozac, koji uz to nije spavao tri noci, jer ga gazda tera da radi zbog profita....

Izmenjeno (aleksandar.v)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da li je zaista tacno sve sto se ovih dana pise o JAT-u i ako je neko leteo skoro za Tunis u sitne sate (23:30 je vreme za let) koliko je zaista sedeo na aerodromu?Nacula sam price da je ove godine gotovo normalno da svi letovi kasne po dva tri sata.Zar nije time putovanje avionom postalo totalno obesmisljeno ako se izmaltretiras kao da ides autobusom za Grcku recimo?Putujem 01.08. pa me cisto zanima da li da nosim sendvice na aerodrom!?!?!?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

To je sasvim normalno za carter letove kad prevozi JAT. Da je Aviogenex u pitanju ili Centavia, ne bi bilo problema jer oni samo svoje avione i mogu da koriste iskljucivo kao carter (Centavia od jeseni krece i low-cost). Tako da oni mogu da kasne ili otkazu let ukoliko im se avion pokvari... dok JAT-u moze da kasni carter zbog toga sto redovne linije imaju prednost - avioni sa cartera se uvek povuku na redovne linije ako se avion koji tog dana leti redovnu liniju pokvari ili bilo sta drugo se desi, tako da su kasnjenja cesca i duza kod JAT-a jer avione koristi i za redovan i za carter saobracaj. Isto tako ako im zafali mesta na redovnim linijama, povuku avion sa cartera da popune ta mesta (vise im se isplati naravno). To je uvek problem sa carter letovima.

A ako je redovan let u pitanju, ne bi smeo da kasni nikako (mislim toliko da kasni).

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala!Na to sam svakako racunala kad sam uplatila aranzman koji podrazumeva carter,ali sam ove godine prvi put saznala da JAT ima toliku flotu da stvarno ne znam po kom se oni kriterijumu mogu nazvati nacionalnom avio kompanijom!?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Malo me hvata nervoza od ovih ucestalih problema sa Jatovim avionima...

Da li su stari, ili nesto ozbiljnije nije u redu?

U svakom slucaju, dobro je da nema gorih posledica osim prinudnog sletanja. Ima li nekog sa leta Hurgada - Atina -Beogard da nam kaze nesto vise?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pa ajde sad putuj Jatom! :unsure:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ovo je uzas sto se desava Jatu,2 propusta u roku od 2 dana.Da coveku presedne letovanje!!!!!!!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da,da...

Evo nečeg o tome...

Avioni se kvare JER nije obavljena privatizacija. Čitajući njihove izjave stičem utisak da ljudi u JAT-u prosto PRIŽELJKUJU da se desi neka tragedija.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Boze, kako glup tekst na B92.

Sticajem okolnosti, povezan sam bio (i jos sam na neki nacin) sa avijacijom (bio sam na kontroli letenja), pogotovo JAT-om.

Morate nesto da shvatite. Avioni se odrzavaju po tacno utvrdjenim pravilima propisanih od strane ICAO, FAA i proizvodjaca aviona. Da JAT ne postuje ta pravila i procedure oko odrzavanja aviona, ne bi imao dozvole da leti tu gde leti (u USA ne leti jer nisu ispunjene mere bezbednosti oko putnika a ne aviona) i tacka. Nema da se leti gledajuci kroz "prste".

Prvo, imamo jednu od najboljih tehnickih sluzbi odrzavanja. Propust ne moze da se desi, ili se desava jako, jako retko, ali nisam cuo da se neki zesci propust desio skoro.

Drugo, ukoliko bi posecivali neke od najvecih vazduhoplovnih foruma u svetu, zaprepastili biste se kad bi videli koliko se aviona i to renomiranih kompanija pokvari SVAKI dan, i to po nekoliko aviona. Desavaju se i mnogo dramaticniji kvarovi, nekad i cesce na istom avionu. Recimo, jednom Air Franceu, BA, Lufthansi, American Airlinesu, Delti i sl.

Trece, sad je u toku sezona, i to najzesca. Avioni lete non-stop i u sezoni je normalno da, cesce, dodje do nekog kvara nego van sezone. Nije isto ako avion ima 7-8 ciklusa dnevno (ciklus - poletanje i sletanje) ili 2-3. Samim tim se povecava mogucnost otkaza neke komponente, i pored perfektnog odrzavanja. I vas auto ima vise mogucnosti da se pokvati ukoliko ga cesce vozite, zar ne?

Cetvrto, avion ne moze da bude pusten na let a da se ne ispostuje MEL - Minimum Equipment List, ili minimalna lista fukncionalne opreme na avionu. Ako neko potpise to, a avionu jos nesto fali, ili ga pusti na let a da lista kvarova prekoraci MEL, taj je pustio karijeru i zivot niz vetar. Prevelika je odgovornost da bi neko to uradio, a verujte mi kazne su ogromne. Ne samo nase, nego bi ICAO istrazivao slucaj i zabranio bi JAT-u da leti.

Dakle, ovo je sasvim normalno u sezoni sa puno letova, bez panike. Posade su odlicno utrenirane za svaku situaciju i stvarno - bez brige.

Izmenjeno (cozmo)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

25952
    Ukupno tema
    865861
    Ukupno poruka