Guest gogi

Air Serbia- Ex JAT

520 poruka u ovoj temi

Ne, ne, Tunis air je Tunizanska drzavna kompaija, njihova posada i njihov avion. Mi smo se neki dan vratili, ali smo isli Jatovim avionom, ne sto smo trazili, nego zato sto je od pocetka uz nas hotel u aranzmanu, kao prevoznik stajao JAT. Prvi put u zivotu sam se plasila leta, pogotovo sto smo tamo na cnn-u gledali izvestaje o nesreci kiparskog i peruanskog aviona, i uopste, sto je ovo celo leto bas nekako obelezeno avionskim nesrecama.

Moj muz i ja smo se sve vreme raspravljali - on je tvrdio da je bezbedniji prevoz kopneni, a ja i dalje tvrdim da je statistika ipak na strani avio prevoza...

Ne mislim da je neka preterana razlika izmedju Tunis aira i Jata, u svakom slucaja vam svima zelim srecan put i dobar let, i kao sto sam vec rekla na ovom forumu, svi koji letite za Tunis, obezbedite svoje prtljage, kofere, torbe, folijom ili katancem jer je veliki broj kofera bio otvoren po dolasku na nas aerodrom!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sta je bilo sa Jat avionima i Franc...?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Isecak iz Blic-a o incidentu...

Bliski susret „Boinga“ i „Erbasa“ A340 iznad Mađarske - Izbegnut sudar Jatovog i francuskog aviona

Blic - Pre 15 sati

Prisebni pilot „Jatovog“ aviona „boing 737“ na vreme je reagovao u subotu i tako izbegao sudar sa letelicom „Er Fransa“, „Erbas“ A340 iznad Mađarske. Sindikat kontrolora letenja Mađarske ocenio je ovaj susret kao „veoma dramatičan“ i objavio da je rastojanje između aviona bilo svega 60 metara, što su demantovali i Medija centar „Jata“ i Mađarska kontrola leta, tvrdeći da je rastojanje između aviona bilo oko 500 metara.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Stvarno ne znam da li je pametno letiti.Koliko su ispravni nasi avioni, udjes pomolis se i valjda prodje bez posledica.

Nasi tvrde kako je sve ok... ?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A za Guest iznad:

A kakve veze ima tvoja sumnja u ispravnost Jatovih aviona sa glupavom madjarskom kontrolom letenja?!?!?!? U gornjem slucaju radi se o iskljucivoj gresci Madjara, a luda sreca je spasila putnike oba aviona.

Zasto nisi napisao i ovakvu poruku: "Stvarno ne znam da li je pametno letiti.Koliko su ispravni avioni Er Fransa, udjes pomolis se i valjda prodje bez posledica.

Francuzi tvrde kako je sve ok... ?".....

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ja imam poverenja u JAT,bar do sada...svima je malo frka od ovih silnih udesa sto se desavaju..a i ova fora o JATu na crnoj listi-samo da mu spuste cenu i jeft.prodaju..mada sam mislila da idemo JATom kad smo leteli za hurgadu pa sam se sokirala kad sam videla avion,na repu egipatski simbol,ono neko oko,a preko aviona pise ETATA PAPUA AIRLINES..!naravno,star..cujem,to je AVIO_GENEXA avion,a on je sada privatni.e u privatno u srbiji-ic nemam poverenja!!dobro je sve bilo-urraaa za pilota naseg!!kapiram,carter je pa se iznajmljuju,al eto,meni malo bilo frka..

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ja imam poverenja u JAT,bar do sada...svima je malo frka od ovih silnih udesa sto se desavaju..a i ova fora o JATu na crnoj listi-samo da mu spuste cenu i jeft.prodaju..mada sam mislila da idemo JATom kad smo leteli za hurgadu pa sam se sokirala kad sam videla avion,na repu egipatski simbol,ono neko oko,a preko aviona pise ETATA PAPUA AIRLINES..!naravno,star..cujem,to je AVIO_GENEXA avion,a on je sada privatni.e u privatno u srbiji-ic nemam poverenja!!dobro je sve bilo-urraaa za pilota naseg!!kapiram,carter je pa se iznajmljuju,al eto,meni malo bilo frka..

Efata Papua i Lone Star Airways su Aviogenexovi avioni. Samo su jedno vreme bili iznajmljeni tim kompanijama. Oba Boeing 727-200, od kojih je Lone Star (reg. YU-AKD, 1975. godiste) bio Titov avion. B727 koji nosi oznaku Efata Papua (reg. YU-AKM) je 1983. godiste. Oba aviona su odlicna i perfektnih letnih karakteristika. B727 je najbolji avion ikad (i jedan od najpouzdanijih, ima stare ali izuzetno pouzdane i izdrzljive motore) napravljen. Inace, svaki avion ima odredjene cikluse (poletanje i sletanje je jedan ciklus) posle kojih se menjaju odredjeni delovi, vrse detaljni pregledi i sl. Zbog toga, ovi avioni nisu oni iz 75-te ili 83-e, oni su dosad nekoliko puta kompletno (generalno) sredjivani - svaki avion moze da leti minimum 50-60 godina ako se odrzava po propisima (kod auta se ne menja pola stvari, ovde se menja striktno po proceduri i menja se SVE).

Mozda je enterijer los kod njih, mozda jesu malo prljaviji, ali su to odlicni i veoma dobro odrzavani avioni. Osecaj letenja na B727 je daleko bolji nego kod Airbusa, ili Boeinga 737... Lone Star s kojim smo isli u Tunis (i vracali se) je odlicno utegnut, nista ne lupa, ne cvrci, ne trese, leti savrseno...

Ovaj avgust je identican avgustu 1985. kada je bilo najvise nesreca u avijaciji (zvali su ga crni avgust)... nekad se poklopi vise nesreca u jednom periodu pa izgleda tragicno. Ali je i dalje avio prevoz oko 125 puta sigurniji od drumskog, pa vi vidite... a i secate li se kad je neki avion JAT-a ili Aviogenexa imao udes? Zadnji JAT-ov udes je bio 1988. godine na Kipru, ali je bio iznajmljen turcima, sa turskom registracijom i nikog nije bilo u avionu osim posade.

Ima problema tehnickih (ponekad), ali to je i normalno. Mozda nekad neprijatno za putnike, ali ipak je normalna situacija. Inace, preko 90% nesreca se desavaju zbog ljudskog faktora a ne neispravnosti aviona.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sto ih lepo ne prefarbaju da ne zbinjuju neki svet. Ovo pitanje kad je neki nas avion imao udes bas i nisi morao da postavljas....sad, dva dana pred moj let...zato pomeri se s mesta.....odmah.....i kucni u neko drvo....

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sto ih lepo ne prefarbaju da ne zbinjuju neki svet. Ovo pitanje kad je neki nas avion imao udes bas i nisi morao da postavljas....sad, dva dana pred moj let...zato pomeri se s mesta.....odmah.....i kucni u neko drvo....

Pomerio sam se smesta i kucnuo u drvo:)

Ne farbaju ih jer su i dalje i zvanicnom leas-u za te kompanije, samo ih uzmu natrag preko leta da bi radili carter letove. Farbanje je skupo za non-stop prefarbavanje... peru ih, ali ne tako cesto, pa izgledaju solidno prljavi. Pogledaj neki Air France avion i videces sta je prljavstina. Jednostavno, avioni su stalno uposleni i nema vremena (osim kad je neki veci check) da se ociste i operu detaljno. Samim tim sto ovi avioni lete po Africi, enterijer je izraubovan i star (zasto bi ga i menjali za tamosnje uslove), i onda to nama izgleda tako jadno. Carter let je kao autobuski prevoz, bukvalno samo da te prebace i to je to. Ali to nema veze sa bezbednoscu, i mislim da ne treba da se brines. A ako budes letela sa Aviogenexom, ako te bude vozio kap. Isakovic, uzivaces svaki minut tvog leta. Nezno i perfektno letenje.

Srecan put!:)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

vau,kad covek zna znanje,to je to!!!COSMO-svaka cast!vidi se da imas veze u ovoj oblasti i lepo sto si nas uputio!puno znaci...ja letela sa kap.Gacesom u oba leta za hurgadu...Tanji srecan put i dobar odmor..a i provod!!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Prošle godine Beograd-Hurgada-Beograd sa kapetanom Vukovićem iz Aviogenexa. Svi komplimenti. Izuzetno prijatan let.

Pozdrav svim forumašima i srećan put onima koji putuju.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A kakve veze ima tvoja sumnja u ispravnost Jatovih aviona sa glupavom madjarskom kontrolom letenja?!?!?!? U gornjem slucaju radi se o iskljucivoj gresci Madjara, a luda sreca je spasila putnike oba aviona.

Nisam dosada hteo da komentarišem ovaj topic...

Međutim u ovom postu se vređa moja profesija....

Ukratko o meni...

Ja sam kontrolor letenja i veoma me vređa činjanica da neko ko ne poznaje ovaj posao i sve težine koje on nosi, daje sebi za pravo da etiketira nekoga. Nija bitno što su u ovom slučaju to Madjari... Nebo ne pravi razliku između nacija...Vazduh je svugde isti.... A posao kontrolora letenja je da sigurno i ekspeditivno sprovede sve vazduhoplove kroz svoj vazdušni prostor....

Uvek se nađe neki neobavešteni novinar koji na osnovu šturih i neproverenih informacija napravi senzacionalnu priču. I ljudi poveruju.... Pa kako i ne bi kad je u novinama... A niko ne želi da upita aktere događaja o relevantnim činjenicama...

Tako je bilo i u ovom slučaju.... Nege gore, u postu je objavljen citat iz blica....

"Kako je prisebnošću jatovog pilota izbegnut sudar... "

Sa ovim delom priče se slažem... Postoje razni ljudi... Dobri, pošteni i savesni, i oholi, bezobrazni i nevaspitani.... U vazduhoplovstvu nema ovih drugih... Svi su svesni ozbiljnosti i rizika koje mogu nastati usled nemara... Upravo zato je razvijen niz mera, postupaka, procedura koji preventivno deluju i imaju za cilj da smanje udeo ljudskog faktora u potencijalnom konfliktu... Sa druge strane postoji niz uređaja kako u vazduhoplovima tako i na zemlji u sistemima kontrole letenja, koji su "zadnja linija odbrane" u sprečavanju raznih incidenata među vazduhoplovima...

Sada dolazimo do drugog dela citata...

"Sindikat kontrolora letenja Mađarske ocenio je ovaj susret kao „veoma dramatičan“ i objavio da je rastojanje između aviona bilo svega 60 metara, što su demantovali i Medija centar „Jata“ i Mađarska kontrola leta, tvrdeći da je rastojanje između aviona bilo oko 500 metara."

Niko ne može da upravlja bilo kojim vazduhoplovom pri brzinama od 850 km/h i bude takav umetnik da razdvoji sebe od drugog aviona... Pomenuta rastojanja pri tim brzinama se prelaze za 1-2 sek. Upravo zato je i razvijena grupa sistema u vazduhoplovima koji se zovu TCAS i ACAS.

TCAS je Traffic Alert & Collision Avoidance System, a ACAS je Airborne Collision Avoidance System.

Da vas ne bi smaro sa činjenicama, ukratko.... U svim vazduhoplovima koji lete iznad evrope obavezna je upotreba ovih uređaja i oni su ti koji u slučaju ljudske greške, obaveštavaju posade da postoji potencijalni rizik po bezbednost vazduhoplova i izdaju niz naredbodavnih informacija po kojima posada mora da postupi. Istovremeno kompjuteri oba vazduhoplova su u međusobnoj vezi i koordiniraju manevar izbegavanja....

Što znači da su u ovom slučaju odreagovali uređaji i tada su posade OBA vazduhoplova postupajući po instrukcijama kompjutera izbegli potencijalni konflikt...

I još jedan komentar pa završavam....

"A kakve veze ima tvoja sumnja u ispravnost Jatovih aviona sa glupavom madjarskom kontrolom letenja"

Dnevno iznad Madjarske preleti 1600 vazduhoplova... Ne bih rekao da neko ko radi ovaj posao može da bude glup....

U svakom poslu postoje rizici... veće ili manje nepravilnosti... Vazduhoplovstvo je i dalje najbezbedniji vid saobraćaja... Manje greške koje se dešavaju su produkat preopterećenosti vazdušnog prostora ili u manjem broju slučajeva ljudskog faktora. Upravo zato se u sistemima kontrole letena radi timski, da bi se ljudski faktor sveo na najmanju moguću meru.

A kako onda komentarišete sve veći broj saobraćajnih nesreća na putevima u zemlji Srbiji u kojima učestvuju autobusi koji prevoze turiste?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

znam samo jedno a to je da nikad vise sa Aviogenex-om, uzas i katastrofa. Vracali smo se iz Hurgade i bilo je kao u zoni sumraka, lupanje, propadanje i cak nam se kapetan nije ni jednom obratio, pardon jeste jednom na engleskom? da vezemo pojaseve!? A stjuardesa je dala objasnjenje zasto, tj. da ulazimo u zonu nemirnog leta. Nevidjeno!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Turbulencija nema isto tako nikakve veze sa Aviogenexom, JAT-om, ili tipom aviona... kapetan nije duzan da se obrati putnicima ukoliko mu to oduzima vreme. U slozenim meteoroloskim uslovima, verovatno nece imati vremena da se obrati putnicima. Na engleskom se obratio posadi preko interfona, verovatno zbog bolje cujnosti. Obicno su to poruke: Cabin crew prepare for takeoff (pred poletanje), Cabin crew prepare for landing (pred sletanje), Cabin crew return to positions, fasten seatbelts (prati ga jedan chime, po naski "dong", zvuk i iluminacija znaka za vezivanje pojaseva), ukoliko se ulazi u turbulenciju ili se sprema sletanje. Odmah zatim, stjuardesa na vise jezika saopstava da se pojasi vezu jer se ulazi u zonu nemirnog leta, ili se avion nalazi ispod 10.000 fita i priprema se za ulazak u proceduru finalnog prilazenja. Ovo sto si ti iskusila je sasvim normalno, nema razloga za "uzas i katastrofu". Svaki avion ce da lupka i skripi u turbulenciji, a bogami i da propada i penje i backaka se itekako (inace, turbulencija koju putnici osete se svrstava u tzv. light turbulence, mislim da bi pola putnika odlepilo kad bi osetili "termin" moderate turbulence).

Kapetan prati situaciju na meteo-radaru i ukoliko ne moze da izbegne neku zonu turbulencije a koja ne predstavlja opasnost (a gotovo nijedna turbulencija koju putnici dozive nije nikakva opasnost po avion, jer pilot UVEK mora da izbegne olujne frontove, oblake i zone jake turbulencije i zaledjivanja), on prolazi kroz tu zonu. Samim tim nema vremena da objasnjava putnicima o cemu se radi, a kabinsko osoblje kada cuje tu poruku "na engleskom" vec dobro zna o cemu se radi... Ponekad mora da trazi i dozvolju od kontrole letenja za promenu nivoa leta da bi se izbegla jaca turbulencija ili manevrisanje izmedju raznih olujnih frontova. Koliko puta se desavao fenomenom tzv. CAT - Clear Air Turbulence, kada nema ni oblacka na nebu, a avion zbog vazdusnih strujanja propadne i po 1000 m, veoma naglo, kada dolazi do bukvalno "letenja" putnika kroz kabinu, udaranja glavom o plafon... (ako nisu vezani), dolazilo je i do tezih povreda... takve stvari ne mogu da se predvide. Turbulencija koja moze vizuelno da se predvidi pomocu meteo radara ili izvestaja dovodi do gorepomenute procedure. Mogla si da budes i u Lufthansinom avionu, potpuno identicna procedura... e sad, Aviogenexov avion izgleda staro i izakano unutra pa mozda to izaziva strah kod ljudi... ali vec sam napisao da su avioni tipa B727-200 izuzetno pouzdani, izdrzljivi i odlicni avioni... cak stavise, B727 je proglasen za najlepsi avion svih vremena, ali je upravo cenjen zbog svoje pouzdanosti i izdrzljivosti i sigurnosti. Skoro i da ne postoji nesreca koja se dogodila sa B727 u kojoj je uzrok bio greska masine... 99% ljudski faktor.

Opet - imam razumevanja i za putnike... jos ako vrlo retko letite avionom, bicete sigurno uplaseni i sve ce izazivati sumnju (recimo lupa kada se tockovi izvlace - kod nas je pocelo vristanje u avionu... morao sam pola ljudi oko sebe da smirujem objasnjavajuci im sta i kako se radi na finalnom prilazu), svaki zvuk, trzaj, propadanje... moj predlog je, opustite se i uzivajte, letenje je super stvar!

P.S. Prolazio sam sa B727 turbulencije pracene gradonosnim oblacima (nije bilo izbora) i evo me, pisem po ovom forumu.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

znam da propadanje nema veze sa tipom aviona ali biti u tom avionu dok propada je izgledalo stravicno prvenstveno zbog njegovog izgleda, unutrasnjosti, sve staro u fazi raspada. Pa vidjela sam kad smo ulazili da je kapetan lijepio svoje staklo folijom i kad sam bacila pogled u kabinu izgledala je kao da je od kamiona. dosta puta sam letjela i stvarno tako nesto nisam dozivjela mada, eto, kad sam procitala tvoj komentar malo si me ohrabrio

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

25952
    Ukupno tema
    865861
    Ukupno poruka