BiljanaK

Aachen (Ahen)

23 poruke u ovoj temi

Ne znam da li ste ikada čuli za Ahen? :razmislja:

Ja nisam, do pre tri godine, kada je sin moje zaove (sestrić moga muža) otišao na doktorske studije hemije u ovaj grad. :klap:

Ovaj deo putovanja je u potpunosti isplanirao moj suprug, kada se pomenuo moj odlazak u Strazbur. On je inače trebalo da ide poslovno do Bona, svakako je nameravao da poseti sestrića, a ja sam se, oduševljeno, :happy: priključila ovom genijalnom planu. :excl:

I mislim da je ovo bila poslednja prilika da se ode u Ahen, jer nakon završetka doktorskih studija, ***** ne planira da ostane u ovom gradu.

Ahen je univerzitetski grad.

Ahenski univerzitet (RWTH Aachen University) osnovan je 1870. godine i jedan je od vodećih evropskih univerziteta tehnike, posebno za elektrotehniku i mašinstvo, ali i za informatiku, fiziku i hemiju.

45 000 studenata iz celog sveta, ili 20% stanovništva, živi u Ahenu, a jedan od njih je i naš *****. :happy:

U Ahen sam došla iz Strazbura, autobusom do Frankfurta, gde sam presedala u autobus za Ahen (u pitanju je FlixBus, cena karte je bila 25€, put od nekih 450km :huh:).

1C516765-43D2-4CD5-91EB-C2C22B5DCD51.gif

Postoji i direktna, brža linija vozom, ali ja sam tražila najjeftiniju varijantu, a to je bila ova.

7F56187B-CF23-4C0F-99ED-69E83666F9F1.jpe

Kada smo stigli, čekali su nas večera i mafini,

BEEA9249-B1C7-4B43-A0AF-4729D4D53A90.jpe

u obliku Periodnog sistema elemenata, naravno! :D

4

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Svaka cast..Ja sam probala da provalim koliko ste elemenata pojeli iz onog Mendeljejevog periodičnog sistema...Šalim se naravno...Bas si lepo uklopila posetu kumi, i sestriću i pravi turizam....Lepo...Ali ne ume to svako...Hvala za ove detaljne utiske...Ko zna mozda me put nekad odvede tamo...A i ako ne u svakom slučaju naučicemo nesto novo...

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da li su u tom delu Nemačke malo otvoreniji ka turizmu,da li žele da pričaju engleski koliko-toliko?Možda bih otišao turistički u Dortmund nekom prilikom,eventualno Dusseldorf,ali me odbija navala migranata koji se ne uklapaju u njihov sistem,a i sami Nemci su prilično kruti i neljubazni,bogati su pa im turisti ne trebaju.Eventualno za promenu bih otputovao tamo,ali zna se koje su zemlje na zapadu okosnice turizma a kod Nemaca se ide zbog rada,obrazovanja i bolje egzistencije generalno.

Da li je klima u Ahenu slična holandskoj,sa puno kišovitih dana?

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Iz Niša se može vrlo lako u Dusseldorf direktno,Ryanair,i zaista je Aachen blizu,na oko 90 km.Za Dortmund ide Wizz iz Niša,ali to je malo dalje,severoistočno još toliko otprilike.Da li ste razmišljali da idete u Maastricht u Holandiji (univerzitetski centar) ili Liege u Belgiji?Zanimljivo je da Maastricht i Aachen imaju zajednički aerodrom.Vrlo zanimljivo okruženje u više država,uz malu dozu jurnjave može se videti puno gradova i znamenitosti :cvetic:Idealno je da se pobegne od vrućina u julu i avgustu,ali nas tada privlači i more.Italija i Španija su mi oduzele sve moguće planove i uzele me pod svoje,a ovaj region može biti ideja za promenu kada je bude bilo.

Izmenjeno (Leicester)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pokusavam da pronadjem sliku sa tromedje koja me je odusevila. Betoniran krug na kome  iscrtane  linije dele krug po granicnim linijama. 

Vrteci se u krug za sekund obidjes tri zemlje :D

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

@BiljanaK

"To je ovo mesto, Vaals,  

7BC2F5CA-2FDF-4ECA-BE73-8F7FEC934AAD.jpe

ali ako nadješ fotografiju, @DraganV, bilo bi lepo da je postaviš. :)

Pretpostavljam da si bio negde u Holandiji, ali još bolje ako si bio u Ahenu, da mi pomogneš u pisanju. :Help:"

Jeste to je to, potrazicu po albumima.

Tada sam dosta koristio kameru pa nisam siguran na kom medijumu je zabeleznena tromedja. To je bilo za vreme obilaska Belgije, Holandije i Luksemburga sa dodatkom nemackih pogranicnih gradova pa i Ahena.

Citajuci tvoje putopise mislim da ti odlicno ide te bi moja pomoc u pisanju  bila samo narusavanje jedne lepe i skladne price. Jedva cekam nastavak.:cvetic: 

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Na "ruti Karla Velikog" nalaze se još neke značajne zgrade u Ahenu, a to su, pre svih, "Centre Charlemagne", jedan od gradskih muzeja, odakle ova šetnja Ahenom za turiste i počinje.

IMG_5361.thumb.JPG.42fec3c451b8e1dd4085c

Muzej ima stalnu postavku posvećenu Karlu Velikom, kome je Ahen bio prestonica zimi.

Stalna postavka muzeja uključuje i najznačajnije ljude, dogadjaje i priče iz Ahena, od starih Rimljana do današnjih dana.

Radno vreme ovog muzeja je do 21h.

Sledeća je administrativna zgrada ahenskog univerziteta (RWTH AAchen Univesity), "SuperC",

IMG_5652.thumb.JPG.e231bd06e3a148104f54d

napravljena tako da liči na slovo "C".

Na ovoj ruti nalazi se i već pominjana zgrada "Haus Lowenstein", na Marktplatz-u.

Gradjena je paralelno sa Gradskom skupštinom i završena negde oko 1344. godine.

Nekada je služila kao restoran ili vinarija, a kasnije su bogati gradjani Ahena živeli u njoj.

IMG_5612.thumb.JPG.00c967a3b672b13be83ee

Danas je u vlasništvu grada i koriste je gradsko veće i gradska uprava.

Našla sam i jednu bolju fotografiju ;) termalnog kupališta "Elisenbrunnen"

IMG_5319.thumb.JPG.78ea7fa57b9553c776ac9

i završavamo sa "rutom Karla Velikog". :)

Sledeće dve zgrade nisu na ovoj ruti, ali mislim da ih treba pomenuti.

Jedna je "Kaiser Karls Gymnasium", najstarija škola u Ahenu, osnovana 1601. godine.

Nekada su je pohadjali samo dečaci, a danas ima oko 1000 djaka i prvenstveno je usmerena na prirodne nauke.

IMG_5219.thumb.JPG.3c6edff8ba2a75afbc7bf

U velikom požaru koji je u Ahenu izbio 1656. godine, ova zgrada ostala je neoštećena.

Druga je zgrada pozorišta i opere, koju koristi i Ahenski simfonijski orkestar.

Gradjena je od 1822. do 1825. godine, ali je ta prvobitna zgrada potpuno uništena 1943. u Drugom svetskom ratu.

Sadašnja zgrada je iz 1951.

IMG_5424.thumb.JPG.4775a37ad731db815e1e2

4

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Moram da pomenem još neke statue, mislim da ih ni u jednom gradu nisam videla u tolikom broju. :)

Lutkarsko pozorište je u Ahenu još uvek aktuelno. ;)

IMG_5389.thumb.JPG.7e1d07d6c809a1bf3ed15

Ova zanimljiva statua-fontana  "Puppenbrunnen" nalazi se izmedju katedrale i Gradske skupštine, 

IMG_5388.thumb.JPG.6f6041d91f30ad60da2a9

a predstavlja lutke, čije se noge i ruke pomeraju.

Medju brojnim likovima su sveštenik, profesor,..... i neki važni ljudi iz prošlosti Ahena, kao i konj, top,...

IMG_5390.thumb.JPG.b5c5b1545a7611d2119bd

Svi imaju neko svoje značenje, :neznam: a petao na vrhu simbolizuje Napoleonovu ljubav prema Ahenu.

Deca obožavaju ovu fontanu. :D

IMG_5391.thumb.JPG.b38d02b8e737fd6f934e1

Bronzana skulptura tri žene sa kišobranima, "Damen mit Regenschirm", nalazi se u Grosskolnstrasse,

IMG_5691.thumb.JPG.c98cb07af54e580f6a502

delo je nemačkog vajara Heinz Tobolla, rodjenog u Ahenu i prikazuje kako je vreme u Ahenu promenljivo. :kisa:

Evo još nekih statua, 

IMG_5387.thumb.JPG.ccdb4304de42d311cdae3

IMG_5430.thumb.JPG.0b14b8e2584ed5a7840e5

IMG_5355.thumb.JPG.e1f10cfdb3176d35a18b6

i naravno :D opet ona mala statua-maketa katedrale, glavne znamenitosti Ahena,

IMG_5295.thumb.JPG.5d037c4b0ba4b104211ed

IMG_5297.thumb.JPG.6c444e2335877036363ab

4

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26767
    Ukupno tema
    898075
    Ukupno poruka