Teogonija

Skyros + Evija = nasa dobitna kombinacija

43 poruke u ovoj temi

Samo mogu da kažem BRAVO !!!

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Konačno dočekasmo sve sažeto na jednom mestu. :)  Uživala sam čitajući. 

Meni je najveći žal ostao za Skirosom upravo zbog Hore. Plaže me i nisu posebno kupile, osim par (inače i tvojih favorita) na kojima bih našla ono nešto što donosi uživanje.

I meni se neodoljivo dopada taj mir, koji ima Skiros i ta neposećenost jer volim da imam prirodu samo za sebe. :)

Dodatno me jako raduje što je čistoća ostrva na visokom nivou.

Još jednom, zaista hvala na nadahnutom, šaljivom, detaljnom opisu ovog ostrva. Znam koliko je vremena i truda uloženo u putopis i hvala što si istrajala da isti završiš kako bi mi malobrojni uživali. :)

Nadam se da ćeš i o Eviji u nekom skorijem periodu pisati, jako bih volela da čujem utiske. 

Veliki pozdrav

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

@Teogonija

videla sam da si pisala o Hori i sve hocu da procitam, ali nikako da stignem.

Kao da sam znala, da tvoja prica i slike treba da mi ulepsaju, ovo grozno, olujno i kisovito popodne. Bas si me osuncala :) :srce:

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala svima. 

Skiros nije ostrvo na koje se treba zaputiti samo i jedino zbog plaza.  Nisu  sigurno scenicne i fantasticne kao npr. na jonskim ostrvima, ali kada se udrobi svega i svacega sto ostrvo nudi, onda nekako ni te plaze ne razocaraju... pogled je uvek lep,mir,autenticnost, imunost na masovni turizam... eto to su neke stvari koje nadoknade to sto nisu na prvi pogled od onih da zastane dah. Kao sto sam i pokusala da prenesem pisuci i postavljajuci slike, ostrvo je za putnike koji vole sem kupanja i suncanja da na odmoru istrazuju, budu aktivni. Nama je ovo bilo jedno od lepsih letovanja (mozda zato sto je najsveziji utisak :)), sadrzajno, drugacije... a fantasticne plaze smo imali na Eviji, tako da je Skiros+Evija zaista dobitna kombinacija :)

Izmenjeno (Teogonija)
4

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da ovaj putopis ne bi ostao krnj, dodajem i deo o Eviji, jer naslov tako nalaze, mada mozda i nije najpogodnije mesto za pisanje o ovom ostrvu. Ako administratori smatraju da ne treba ovde da se nalazi, neka slobodno prebace.

DSC06733.thumb.JPG.66f8ad6a58cd95457d349

Drugi deo letovanja proveli smo na Eviji. Zeleci da obidjemo centralni deo ostrva, pre svega lepe plaze koje se ovde nalaze, na povratku sa Skirosa najjednostavnije nam je bilo da se stacionairamo u luci Paralia Kymis gde smo se iskrcali.

DSC06738.thumb.JPG.aad9ea4f4058058bc24a6

DSC06739.thumb.JPG.a480099d7c62733c7c995

Primetila sam da je po pristajanju, na doku vec bio parkiran KTEL-ov autobus za Atinu preko Halkide, verovatno je red voznje uskladjen, mnogi su sa trajekta usli direktmo u bus.

Najjeftiniji smestaj u ovoj oblasti koji smo nasli na Bookingu bio je upravo u ovom mestu, pa je i to bilo znacajno za donosenje odluke. Bez velikih ocekivanja, na koncu smo bili zadovolji odabranim. Nestandardno velik apartman Limanaki, cist, sa prostranim delom u senci duda za sedenje napolju, direktnim pogledom na more, u kuci u kojoj nije bilo drugih turista.

DSC06851.thumb.JPG.40c4382a49080f329a1b1

DSC06748.thumb.JPG.89e1bce9c1a9c8af385a3

Proveli smo tu mirne veceri i jos mirnija jutra pogledom ispracajuci i dopracajuci ribarske brodice svih velicina. Danju smo ionako bili odsutni. Sto je bilo bas super nekome (kucetu verovatno) da bespovratno pozajmi jednu muzevu patiku. Smestaj je pored glavnog puta koji vodi ka pristanistu i gornjem Kimiju, ali kako je na izdignutom nivou, imali smo privatnosti. Septembarski dani su neuporedivo mirniji od avgusta, slaba je frekvencija ka luci, buke nema.

DSC06735-tile.thumb.jpg.b610f066ee42771b

Preko puta kuce je parce pescane obale sa nazovi plazicom, sa gumenim cudima u moru, suncobranima i lezaljkama, koje su vec 10. septembra pakovali i odvozili do sledece sezone. Sto nije smetalo lokalnoj ekipi u poznom zivotnom dobu da tu natenane posrkucu prvu jutarnju kaficu (za poneti, sve sa zembiljima za bakaluk) zacinjenu kupanjem (kiseljenjem) od sat vremena u moru.

DSC06867.thumb.JPG.228993db63e15b81f285a

DSC06870.thumb.JPG.5a4955940f0859d050098

DSC06866.thumb.JPG.14204c321e44b649faa8e

Paralia Kymis

Samo mesto nije od onih zbog cije bi se neodoljivosti zaputili 1100 km od kuce. Jedna ulica uz more, brdo... ne, ne brdo, ovo je planina... nice vec iza jednog-dva reda kuca. Malo prosirenje oko crkvice blizu luke, ribarski brodici, par taverni i kafea, nekoliko hotela i apartmana, ribarnica, modernija pekara-poslasticarnica i jedna starinska sa baklavama, market i jedan kiosk, pumpa (skupa), a na kraju prema Soustini plazi niz basti kafea i taverni sa direktnim pogledom na more.

DSC06868.thumb.JPG.84877380f30196d1e3832

DSC06741.thumb.JPG.9380bf3904b44eeba8350

DSC06740.thumb.JPG.2bdef39025c4e9249fe4e

A kad vec spominjem kiosk... zaboravili da ponesemo cigarete od kuce, pa smo kupujuci ih u Grckoj shvatili da su jeftinije na kioscima nego u prodavnicama. Info za zaboravne ovisnike.

DSC06865.thumb.JPG.f4ce46eae758cc56db28f

DSC06869.thumb.JPG.d2289592c1032216b363e

U naselju je ostatak nekadasnje fabrike testenine, kameno veliko zdanje izgorelo u pozaru, stari kran kao simbol mesta, malo brodogradiliste, citav sistem lukobrana, ogroman dok bezmalo dugacak ko pista, po kom lokalna decurlija voza bicikle, mame vozaju bebe u kolicima, kucici na povocima vozaju gazde. Betonska grdosija u moru, sve sa onom ogromnom zardjalom dizalicom i nije prizor izuzetne lepote, ali eto lokalcima je bas korisno mesto za relaksaciju. Otese ga od mora.

DSC06736.thumb.JPG.1c153b986404b9703db16

DSC06737.thumb.JPG.a1fde090adf9ac8407deb

Niko nigde ne zuri a i gde bi, nema nervoze, opustenost u vazduhu zarazila je i nas te smo lagano, ne bas tipicno našinski, uglavnom obilazili plaze. Jednu dnevno. Vec unapred pripremljeni da ovde ne vredi gurati mnogo stvari u jedan dan, jer sve je tako udaljeno. Sto se putanja tice nisu to neke strasne kilometraze, vremenskibas udaljeno. Zbog postignute male brzine krivolinijskog kretanja. Aj u brdo, ajd niz brdo.

Izmenjeno (Teogonija)
4

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kombinacija planine i mora. Prepisujem sa sajta (imperativno shvacenog naslova) "Popnite se u Kimi!"

DSC06875.thumb.JPG.d6e53e22d71ad81d826d7

DSC06871.thumb.JPG.104f419e8d5059a8480a4

“Regija Kimi je pored plaza, ogranicena sa TRI odvojene planine”.Ovo odvojene – ne znaci odvojene pitomim sirokim dolinama. Odvojene - brdima. Pa dalje kaze “Ortari planina ima litice medju najvisima u Evropi (od nivoa mora). Brojni vrhovi idealni su za planinarenje, kanjoning, penjanje po stenama.Regija vas ocekuje da testirate svoje vestine.”

Ma, fenomenalno!!! Dosli smo na letovanje. Morsko. Poneli smo kupace kostime i stupidne patikice za vodu. Planinarske cipele i stapove, jok. Lepo sam precrtala sve one divne plaze na severu iza sedam gora... ali guglao moj muz malo (za sta sam samo JA zaduzena) i zapeo oce bas tamo. Presrecan je kad mu se pruzi prilika za vratolomne voznje. Na srecu dovoljno je iskusan i mudar, vratolomne brzine po krivinama ne preferira. Pa s knedlom u grlu, njemu za ljubav resih da budem stoik. Navigatorica me mrzi. Vodala nas je nekim magarecim stazama, kretali , pa se okretali,  vracali se, pa motali krivinama po bespucima ...  A ja... kocila nogama i rukama, cinilo mi se da je provalija na pola mog tocka...naginjala se ko da sam na motoru...vratne zile mi se ukocile! Prosla sam sve faze od prestravljenosti do uzivanja u surovoj lepoti...sta ti je moc volje, a sve da ucinis plezir najdrazem bicu.

Svracama prvo u manastir Preobrazenje – Moni Sotiros, udaljen 5 km od Kimija (mesta u brdu) u planinskom predelu okrenutom ka Skirosu.

DSC06806.thumb.JPG.d0d4a8bc390c267c850a4

Put do manastira je bio OK (kad smo uboli pravi, ovde  je Navigatoricam brljala)

DSC06807.thumb.JPG.dfce3d3b61d781ca5ac0f

Osamljen medju liticama za koje su se zakacili oblaci, na skrovitom mestu, velik, sa mnostvom objekata od tesanog kamena, drvenim terasama kao u Mecovu, jednim izvorom u dvoristu i 40 monahinja. Videli dve.

DSC06810.thumb.JPG.45a611a2201bb6f9f919f

DSC06821.thumb.JPG.1238eda97f792bec1e5b3

DSC06813.thumb.JPG.62743681523470a72f34d

DSC06811.thumb.JPG.ec6ec9fab607a6af7ad73

Monahinja koja nam je otvorila crkvu dobro govori engleski, pruzila nam je par informacija. Osnovali su ga monasi sa Atosa u 16. veku, manastirska biblioteka cuva knjige iz 18. veka, najvrednija relikvija je pokrov iz 17. veka zlatnim koncem vezen na crvenoj brokatnoj tkanini, izlozena je na zidu u crkvi.

DSC06809.thumb.JPG.0fbf7eb9c051aaea1c78b

DSC06814.thumb.JPG.15bc520f91bd8309bf2a0

Haran ko zna koliko puta danas se razvija i raste, imanje bogato sa stalama, kosnicama, vocnjakom i veliko bastom. Tu smo zatekli svestenika iz Atine, koji povremeno dolazi u manastir, a poreklom je sa naseg podrucja, pa je bilo zaista veliko iznenadjenje razgovarati ovde na srpskom.

DSC06822.thumb.JPG.1c5179060dd5b0702723e

Smesten na izuzetno lepom mestu, skriven od pogleda a daruje divan pogled. Mir, spokoj i blazenstvo i onima koji nisu predani molitvi.

.

DSC06824.thumb.JPG.cf3473c6e009a658cf0a9

DSC06825.thumb.JPG.8bbfc63b5dc1819926323

DSC06826.thumb.JPG.817617584785b2a37a1d3

Pogledi iz manastira

Nastavljamo dalje laganom voznjom ka selu Metohi, uz sve one lepe ali zastrasujuce poglede na more dole negde duboko i surove vrhove gore negde visoko. Nije daleko, ali voznja traje li traje. Iz krivine u krivinu. Ponegde odroni. Dobar asfalt.

DSC06876.thumb.JPG.8e88dfdb7cdfebf5908d1

DSC06873.thumb.JPG.bc1bbc96ec64327708b52

Prva deonica mi je bas bila jeziva, a sledeca jos jezivija. Sidji, popni se...

Jos malo... samo da se survamo nekako do dole :shok:

DSC06877.thumb.JPG.df2369130c51a7660cac2

Evo ga i putokaz

DSC06881.thumb.JPG.2d05ea9aa1f300d4a48aa

sacuvajboze, ko ce to da popamti...

I konacno poslednja nizbrdica pored korita reke.

DSC06883-tile.thumb.jpg.b948a375a4b069e5

DSC06886.thumb.JPG.c656fbcc87f80f3a364fc

Kako mi je prijao ovaj mlazic vode posle rolerkostera!!!Sproveli ga iz debla :)

Paralia Metohi

Plaza je bila ociscena od sveg onog otpada koji je na pocetku sezone tu zatekla @jelenap.

DSC06887.thumb.JPG.671d3b4c905621cc795bb

DSC06888.thumb.JPG.d19de2c895ca4bf1c72dc

Bez lezaljki i suncobrana, jedna kantina, dve taverne, tus i kabina za presvlacenje. Pored taverne mano zavucene u pozadinu, primetila sam medju drvecem na omanjoj cistini satore. Da li je divljikamp u pitanju, ne znam, lici.  

DSC06893.thumb.JPG.d7d0a3adfc1cd5fdd1dc2

DSC06890.thumb.JPG.619a9554144caa078cfcc

Scenicna sa siljatom stenom u moru i pecinom na kopnu koju su navodno nekada koristili pirati.

DSC06889.thumb.JPG.b7ed824b047ff116b39b6

DSC06892.thumb.JPG.6892af04fbb670e944826

Strasna guzva

Cisto transparentno more, u pozadini dramaticne planine, zelenilo, mirna i privlacna divljim kamperima za logorovanje izmedju velikih stena u pozadini.

DSC06891.thumb.JPG.efaa3d83c072dde4952e7

Posle voznje bila mi je fantasticna, naaaajlepsa na svetu.

Hiliadou je vrlo blizu, vazdusnim putem, odnosno obalom mozda vec iza sledece uvale, ali put do nje nije ni malo jednostavan. Pored mora ga nema, pa da bi se presla visoka brda koja dele ove plaze treba se popeti nazad na glavni put, nastaviti jos par kilometara do skretanja za Hiliadou.

DSC06879-tile.thumb.jpg.288a1e934c50efb9

Prva slika-Metohi, druga- Metohi i na kraju Hiliadou.

Iako sam znala da je ovo corav posao muz je insistirao, ali kada smo videli strelicu za Hiliadou na kojoj pise 6 km odustali smo. Ne zbog kilometraze vec zbog vrlo loseg kvaliteta zemljanog puta koji je vec na samom pocetku bio vrlo uzak i prepun dzombi. Kad je okrenuo kola, odahnula sam. Al za kratko... jer su me opet cekale one vrtoglavice. 

Tako je bilo u pohodu na sever od Paralije Kimis, onom sto sam ga precrtala jos u Bg-u. Ostalo po Eviji, nakon ovog vatrenog krstenja bila je pesma.

Izmenjeno (Teogonija)
4

Podeli ovu poruku

Link do poruke

@Teogonija, ovo je fantastično! Znala sam da čitanje ove priče treba da ostavim za neki ružan zimski dan. I isplatilo se :D

Sviđa mi se Skyros. Ima par plaža koje su baš dobre ali mi je najjači utisak ostavila gornja Hora. Kao muzej na otvorenom sa onim uskim stepenicama i duplim vratima.

Najbolji je, naravno, tvoj način prezentacije. Istorijske činjenice, mitovi i legende.... a sve začinjeno mrvom humora.

A sad moram da citiram jedan deo

I tako...Nisam ja neki vernik. U stvari nisam nikakav, od ovih poznatih konfesija. Ja sam nesto... a glupo je o veri, uvek se tu nadje neka rec za koju se neko uhvati pa krene preganjanje, ubedjivanje, objasnjavanje... Meni to bezveze jer sta tu ima da se tumaci, to je licno, il nesto osecas iznutra, il ne osecas. Postujem oba i sve (fanatizam precrtavam) . Nema se rasta o tome nadgornjavati. A sto onda spominjem to sta sam i kakva. Pa eto, bitno je... sto bi rekli na sudu, dozvolite mi, videcete kasnije zasto je bitno . Dakle, ja sam kao neki pravoslavni ateista (cula ja nekog ucenog coveka na televiziji da tako kaze i zapamtila) Postujem vrlo tradiciju, obicaj, sve to kao deo nekog identiteta, vaspitanja...nisam rasla medju budistima... mada, ja jednom plakala na sred katolicke mise...eto nesto me puklo tamo u tudjem svetu medj tudjim narodom,iako ni reci nisam razumela i krenule suze ko lude same od sebe... gde ja ode...al tako misli odose...volim da obidjem, cujem, saznam... i dirne me to, ako je istorija,kulturno nasledje, drevnost, lepota...

Gde me nađe?

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ima li jos nekih novosti sa Skirosa? Ja planiram tamo u avgustu...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno (izmenjeno)

@Tijuana 

Tek sad vidim poruku. Izgleda da na Skiros niko ne ide, a kad se vratis napisi nesto... bilo bi lepo procitati jos necije impresije. Srecan put i uzivaj:cvetic: Gde si rezervisala smestaj?

Sad vidim da nisam kompletirala opis naseg boravka na Eviji:) bilo je tu joos par lepih plaza vrednih voznje, a  obisli smo i grad Halkidu na povratku. Nije los za zaustavljanje i kratku setnju. 

Izmenjeno (Teogonija)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

25949
    Ukupno tema
    865709
    Ukupno poruka