miilos2004

Ovlašćenje / saglasnost za put maloletnog deteta

64 poruke u ovoj temi

 

Kakva je situacija kod novog zakona ako su roditelji razvedeni a maloletno dete putuje sa jednim roditeljem. Odnosno, da li je potrebna saglasnost drugog roditelja za prelazak granice?

 

 

I ako roditelj kome je dodeljeno starateljstvo vodi dete preko granice?

U situaciji u kojoj je sudskom odlukom jednom roditelju dete povereno na samostalno vrsenje roditeljkog prava, prilikom izrade pasosa tom roditelju nije potrebna saglasnost drugog roditelja vec je dovoljno da nadleznom organu podnese na uvid pravosnaznu sudsku odluku.

Kada dete dobije pasos sa roditeljem koji samostalno vrsi roditeljsko pravo moze nesmetano da putuje u inostranstvo, dakle nije potrebna saglasnost drugog roditelja.

Ponesi svakako i pravosnaznu sudsku odluku koju ces dati na uvid policajcu koji vrsi granicnu kontrolu. 

Izmenjeno (Jola68)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

...

Izmenjeno (laserbrain)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

"Za prelazak državne granice maloletno lice, državljanin Republike Srbije do navršene 16. godine života, kada putuje samo ili u pratnji drugog lica koje mu nije roditelj ili zakonski zastupnik, mora posedovati overenu saglasnost oba roditelja, ako zajednički vrše roditeljsko pravo, ili zakonskog zastupnika.

Maloletno lice ne mora posedovati overenu saglasnost oba roditelja, ako zajednički ne vrše roditeljsko pravo, već to pravo vrši jedan od roditelja samostalno. U tom slučaju mora posedovati overenu saglasnost (samo) onog roditelja koji samostalno vrši roditeljsko pravo".

Ono što vam neće reći notar(javni beležnik) je da vi ne morate svake godine da vadite novu saglasnost i da je plaćate iznova već možete sačiniti takvu koja će važiti dok dete ne navrši 16 godina 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pročitah temu, ali mi je ostalo nejasno, pa ako može pojašnjenje nekog ko je upućen...

Da li je ovo ovlašenje potrebno za maloletno dete (ispod 16 god), koje prelazi državnu granicu bez pasoša, u pratnji jednog roditelja, ali da roditlji nisu razvedeni?

Pročitao sam FAQ na sajtu MUP-a i mislim da je odgovor NE, ali da čujem još neko mišljenje/iskustvo :)

Izmenjeno (Hinavorko)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

a kako na granici policija zna ko je razveden, ko je umro, nestao ili ima ili nema starateljstvo, pa da znaju sta da traze?:neznam::razmislja:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kakve veze ima da li policija zna ili ne ko je umro, razveden i slično ? Za svako maloletno lice koje putuje u inostranstvo bez oba roditelja mora saglasnost. Moj kolega je tako ostao bez deteta tačnije majka ga je odvela u inostranstvo i godinama nije video ćerku. Eto teme za razmišljanje... 

Izmenjeno (Ivanhoe)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kako ne zna , kad putujem sa svojom decom stalno i niko mi nije tražio sagladnost . Ako je tako kako vi kažete zašto prilikom produženja padoša traže umrlicu ako nigde ne unose taj podatak .

 Posbno je irititajuće što sam morao zadnji put da se vratim kući 7 km. da im donesem umrlicu . Na moje pitanje dokle , to je bilo treće produženje , gospodža iza šaltera mi je rekla dokle god su maloletni , kao da se nešto promenilo pa moram stalno da donosim tu umrlicu .

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Kakve veze ima da li policija zna ili ne ko je umro, razveden i slično ? Za svako maloletno lice koje putuje u inostranstvo bez oba roditelja mora saglasnost. Moj kolega je tako ostao bez deteta tačnije majka ga je odvela u inostranstvo i godinama nije video ćerku. Eto teme za razmišljanje... 

pa sam si napisao da ima dva slucaja, kad traze od oba i kad traze od jednog. Prosto pitanje kako znaju kad koje da traze? jel imaju te podatke u sistemu kad ukucaju maticni broj ili to pise na potvrdi?

eto bas taj slucaj, neko je mogao da odvede dete samo sa majcinom saglasnoscu, a bez saglasnosti oca.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Znači, znali na granici da se neko razveo ili ne (a najverovatnije je da takvu informaciju nemaju, druga država tek nema), čim je dete bez oba roditelja, mogu da traže ovlašćenje...? Onda je bolje uzeti.

Mene je bunilo što je obrazac tako formulisan da ga popunjavaju oba roditelja i kao da dete ide sa nekim trećim licem.

http://besplatniobrasci.com/wp-content/uploads/2016/06/Obrazac-saglasnosti-roditelja-za-popunjavanje.pdf

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

To je treća varijanta, konkretno moj sin je išao preko škole na more u Grčku prošle godine sa nastavnikom i ja i supruga smo morali da potpišemo saglasnost da putuje bez nas u pratnji staratelja. 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@Jola68 Hvala na linku, ali ja sam još uvek zbunjen. Za moj slučaj, na početku teksta piše da ne treba ovlašćenje, a kasnije piše da se ovlašenje podrazumeva, jer je dato prilikom izrade pasoša za dete (a moje dete će ići bez pasoša)...?

Uh :neznam:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Pročitah temu, ali mi je ostalo nejasno, pa ako može pojašnjenje nekog ko je upućen...

Da li je ovo ovlašenje potrebno za maloletno dete (ispod 16 god), koje prelazi državnu granicu bez pasoša, u pratnji jednog roditelja, ali da roditlji nisu razvedeni?

Pročitao sam FAQ na sajtu MUP-a i mislim da je odgovor NE, ali da čujem još neko mišljenje/iskustvo :)

Ukoliko dete putuje sa jednim roditeljem (tvoj slucaj)  nije potrebna saglasnost drugog roditelja al mora posedovati (dete) pasos kojim ce preci drzavnu granicu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Znači, ili da vadim detetu pasoš ili da vadim ovo ovlašćenje, pih... :dosada:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@Hinavorko

U Zakonu o granicnoj kontroli Republike Srbije ("Sl.glasnik RS"br 24/2018) clan 12 jasno je precizirano da se drzavna granica prelazi na granicnom prelazu sa vazecom putnom ili drugom ispravnom predvidjenom za prelazak drzavne granice. 

 Znaci morate svakako izvaditi detetu pasos ako mislite da putujete u inostranstvo (Grcka, Makedonija, BiH, Hrvatska, Slovenija, Austrija, Nemacka,...).

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka