klubva

Amalfijskom obalom- od Salerna do Sorenta

35 poruka u ovoj temi

@TirkiznaHvala najlepše.:cvetic: Želim ti da posetiš ovaj predivni kutak sveta.:cvetic:

U glavnim ulicama u Pozitanu, Amalfiju i Sorentu i po autobusima ima mnogo turista.  Kao da se izgube u sporednim uličicama, vilama, baštama, muzejima, crkvama ili po restoranima.  I onda na autobuskim stajalištima, nagrnu kao stampedo. :angry:

U manjim mestima kao npr. Četari, Vijetriju, Raitu i sl. letuju lokalci.

U Salernu nema  gužve, tek poneki turista. Govorim, o terminu kraj avgusta, početak septembra. 

I da, treba se pripremiti na ozbiljne krivine. Al vredi.:rolleyes:

Mislim da im priroda i bašte, najbolje izgledaju u maju i junu, kada sve ozeleni i rascveta.:rolleyes: Film je odličan, gledala sam ga nekoliko puta. Biografski.:rolleyes: 

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nisam znala da je biografski ;-)! Mnogp lep film i motivišući :ljubav:

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ide li neko ovog neko na Amalfijsku ili Čiletinsku obalu? Danas sam završila sa putopisima o Kampaniji na sajtu:) Za sada, vratiću se ponovo jednog dana! :srce:

Sledeći put ću na oko 30-100 km od Salerna, obilaziti Čilentinsku obalu (sa prelepim plažama) i park prirode, poluostrvo Palinuru, arheološka nalazišta Pestum i Veliju, Padulu, uživaću u dobroj muzici i gurmanskih specijalitetima...:srce:

Ko zna, možda će se do tada otkriti i tajna Ačarolija, najdugovečnijeg mesta na svetu, mesta za koje se šuška da je inspirisalo slavnog Hemigveja...:neznam:

Ako neko ide, eto ideja za obilazak::rolleyes:

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nakon par dana sleganja utisaka morala sam da se vratim na ovu temu da Vam se beskrajno zahvalim na ovom savršenom putopisu koji me je prvo podstakao da posetim ovo parče raja a zatim u mnogome olakšao celokupnu organizaciju puta - :thankyou2: @klubva !

Neću ni da pokušavam da dodam nešto od opisa, nisam ni blizu vična niti bi mnogo trebalo da se doda-sad kad sam ponovo prelistala temu vidim do kojih detalja ste opisali sve pa mi je krivo što nisam par puta osvežila pamćenje tokom svog boravka na Obali da izbegnem neke sitne greške :zid::D , tako da ću ja samo “ukratko” da prenesem svoje utiske:

Putovala sam sa momkom i, posle višednevnog većanja (i preračunavanja xD) , odlučili smo se za početak septembra (4.-15.9) i to 8 noćenja u Salernu i 3 u Napulju. Leteli smo iz Budimpešte wizzairom a do tamo svojim automobilom koji smo ostavili na jednom od parkinga (po meni mnoogo bolja varijanta od onih naših kombi prevoznika). Oba smeštaja smo našli preko Airbnb-a, u Salernu smo imali savršen stan na predobroj lokaciji - pored Mr Whippy poslastičarnice gde smo jeli jedan od najboljih sladoleda ikada :klap:, za nas dvoje i 8 noćenja je koštao 360€ i to je bilo najpovoljnije što smo našli za taj period. Razmišljali smo da iznajmimo automobil ali smo posle silnog istraživanja zaključili da bi nam bilo cimanje iako smo oboje dobri vozači i to je bila najpametnija odluka koju smo doneli. Kola NE, NIKAKO, skuter saaamo ako ste iskusni vozači jednog, u drugom slučaju autobus+trajekt. I autobus je  katastrofa ali s obzirom na puteve odlično funkcioniše :D svaka čast tim vozačima stvarno. Red vožnje slobodno batalite, nama se nijednom nije poklopio-samo gledajte da ne ostajete do kasno da bi ste mogli da uhvatite neki za povratak, u Majoriju smo ga čekali više od dva sata jer nas je bilo 10ak na stanici i vozači nisu hteli ni da otvore vrata jer je autobus bio pun. Inače, taksista nam je odatle tražio 60€, u Amalfiju i Positanu nisam smela ni da gledam cenu ali svi imaju fiksni cenovnik i javno je istaknut na taksi stanici. Jedina prednost kod prevoza nam je bila ta što je u Salernu početna stanica pa smo uvek mogli da sednemo, ne bih izdržala da stojim u onim krivinama. Prvih dana smo koristili autobus, dok se nismo izmrcvarili do Amalfija skoro 2 sata pa smo prešli na trajekt koji vredi svakog evra i mislim da je neophodno da se Obala vidi sa obe strane da bi se stekao potpun utisak, prosto je nestvarno. 

Trudili smo se da se svuda okupamo i voda je svuda bila jednako čista i topla, u Četari i Majoriju smo uzeli ležaljke (10, odnosno 7€ za 2 ležaljke i suncobran) a na ostalim plažama smo bili na javnim delovima i ništa im ne fali :D, u Positanu su bile 25€ po osobi, prvi red 27 ali tu smo svakako planirali da se kupamo na plaži Fornillo koja je mom momku bila najlepša od svih. Meni...ne znam, možda čak i Četara-ja sam nekako više uživala u pogledu iz vode na litice i prelepe zgradice nego u samoj plaži :D. Generalno su na mene najveći utisak ostavili Salerno i Ravelo-Salerno jer iz nekog razloga nisam očekivala da je toliko lep i živ (da imaju bolju plažu mislim da bi bilo jedno od najboljih letovališta u Italiji) a Ravelo...pa, ko je bio zna a ko nije videće, magično mesto :wub:. Kad smo kod Ravela, iz Amalfija imate “običan” i “hop on hop off” autobus a za one malo odvažnije može i peške mada je pametnije da se tako vraća. Mi smo prvo čekali običan ali je bila ogromna gužva i ne bi ušli u prvi pa smo uleteli u “hop on”, cena je 5€ po pravcu i tu smo taman saznali još po nešto od vodiča i uživali u samoj vožnji a u povratku smo ušli u autobus koji ide preko Skale i to preporučujem svima, slobodno udjite iako se malo duže putuje jer je sama Skala preslatka a pogled na Ravelo je nestvaran. Na moju žalost nismo stigli da odemo do Vile Cimbrione a tek u Napulju sam videla da obe Vile ulaze u cenu Artecarda (Campania, ne Napoli) pa, ako neko planira da je uzme, nek je kupi ranije i iskoristi i za Ravelo jer bi se mnogo isplatilo u svakom smislu.

Uh, ne znam šta bih još rekla-izmešalo mi se sve. Sve u svemu, ako planirate da posetite ove krajeve naoružajte se vremenom, strpljenjem i udobnom obućom ( naš prosek je 9km dnevno) i doživećete jedno od najlepših iskustava u svom životu :)

@klubva, hvala Vam još jednom i želim Vam (a i nam :D ) još mnogo ovakvih putopisa a možda se i sretnemo na Čilentinskoj obali ;) , sad se bacam na čitanje “Napuljskog diplomate” :) 

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

@Pajglica Hvala Vam od srca na divnim rečima.:rolleyes::srce:

Drago mi je da ste se odlično proveli i da je moj putopis bio od koristi. To jeste pravi smisao ovog našeg putničkog foruma. 

Hvala i za utiske ovom čarobnom kutku Italije i očekujem da se sretnemo na Čiletinskoj obali.:rolleyes:

Javite utiske o knjizi. 

P. S. Biće još putopisa, samo da nađem malo vremena.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26503
    Ukupno tema
    887629
    Ukupno poruka