Dragan

KIKLADI-opšta tema

200 poruka u ovoj temi

Ne slazem se da Santorini bas treba zaobici ili bataliti. Meni je savrseno legao nakon obilaska Parosa i Naksosa.
Santorini je jako lep, pogled iz Fire cu imati urezan u umu ceo zivot, ali je za mene jednostavno Santorini ostrvo ciji je glavni adut pozicija Fire i Oie, odnosno fantasticni pogled odatle i nista vise od toga. Takoreci, nije mi za duze od 2 dana, koliko sam i odvojila za njega kao za finish Kikladske ture.
Zaviisi od preferencija putnika da li bi mu tako nesto leglo nakon drugih Kiklada, meni se uklopilo savrseno i po mom ukusu.

Sto se tice dileme Paros ili Naksos, to opet zavisi od preferencija i ukusa.
Paros je meni nenadmasiv, jer su Hore savrseno uredjene, sarmantne, romanticne ii otmene, a opet bez neke zategnute, hladne i snobovske atmosfere koja recimo vlada na Santoriniju. Mestani su divni, grad odise toplinom, a plaze su takodje lepe- posebno Kolimbithres i Monastiraki, tirkizne lagune sa nepreglednim plicakom - kakve ja volim. Naoussa je tek gradic sa posebnom pricom, uzurbaniji od Parikije, elegantniji i mozda vise mondenski, ali ima previse guzve za moj ukus.

Naksos je sa druge strane ozbiljniji, veci, rusticniji. Hora je autenticna, imas utisak da tu pociva 300 godina, sastavljena od nepreglednog lavirinta uskih, preuskih ulicica koje vode do starog zamka na vrhu grada. Naksos Hora je takodje i dosta oronula, posebno ulice van strogog centra, ali opet je dosta autenticnija od Parikije na Parosu. Imam utisak da su sve druge Hore napravili po uzoru na Naksos Horu, koja je ozbiljna i istorijski bogata, dok su ove novije cijem sam šarmu podlegla usminkane kopije autenticne Naksos Hore. :)
Plaze na Naksosu su lepse nego na Parosu, a i daleko je veci izbor. Od nerealnih plaza sa saharskim pescanim dinama, do kul i opustene Plake, i od tirkizne vode i uzburkanog mora Glifade do prelepe lagune Alyko. Za kraj - Naksos odise necim antickim.
Ni sa jednim ostrvom ne mozes pogresiti, od ukusa zavisi sta ce ti se vise dopasti.
Ja blagu prednost dajem Parosu. :)
Ako treba jos nesto, pitaj slobodno.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

u dilemi "imam 8 dana, a zelja santorini, paros ili naksos" bih ja ipak batalio santorini, osim jednodnevnog izleta. ostalo se slazemo. apsolutno je santorini nesto sto se mora videti, ali za tako kratko vreme se teske odluke moraju doneti. :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kakva su iskustva forumasa ove godine na Kikladima sto se temperature vode tice, vidim da na Naksosu i Parosu nije prelazila 24 stepena (slicno kao i prosle), a da je prema danasnjim podacima svega 23.3 C. To je meni po vetrovitom vremenu neka granicna temperatura za kupanje, i jedan od razloga sto cu u buducnosti (a nakon perioda od 2012-2015) prednost davati nekim drugim delovima Grcke, sem mozda u septembru kada su Kikladi nesto prijatniji. 

Izmenjeno (Dragan)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja sam toliko bila naplasena temperaturom vode i vetrom, a da nisam pre puta znala da su za ostrva karakteristici meltemi, vetar na Parosu ne bih ni primetila. :D
Vreme je bilo sjajno, osim 6. dana na Parosu, kada smo krenuli na izlet na Antiparos i vetar se toliko razduvao da u povratku nije isao brodic nazad na Parikiju. Ipak, Parikija je ocigledno zasticena od vetra, jer se vetar kad smo se vratili nazad uopste nije osecao.
Na Naksosu, sa druge strane ima vise plaza izlozenih vetru - Mikri Vigla, Glyfada i ostale surferske plaze, pa je tu umelo da se razduva, ali uvek se moze odabrati druga plaza gde vetra nema i gde je more mirno.
Sto se tice temperature vode, bila je sjajna, prijatna, ni u jednom trenutku na oba ostrva nije bilo hladno more. Posebno tople su bile plaze sa vecim plicakom - Monastiri, Alyko.
Pamtim jedan dan na Naksosu kada mi nije prijalo kupanje na tim surferskim plazama kako ih ja zovem, ali zato sam istog dana na Plaki uzivala pola dana u vodi. :)
Sve u svemu, od 12 dana 2 su bila vetrovita da malo smara vetar, a i to vreme je moglo da se iskoristi - recimo biranjem mirnijih plaza na Naksosu, ili obilaskom sela.
Sve u svemu, voda je bila super, ocekivala sam hladnije more, bilo je prijatno skoro kao na Skijatosu u julu. :D

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postovani forumasi , pise mama 14-godisnje devojcice . Ove godine smo slobodne od 15 jula po 1.septembra . Ona luda za instagramom zahteva par dana na Santoriniju...slike su u pitanju. Ja , pak  , zelim da ozivim uspomene od pre 15 godina kada sam zivela na Glifadi tako da zelim i par dana u Atini. Moram da napomenem da nisam vozac a nikad i necu biti .Koje mi ostrvo preporucujete na nekih 9 noci najvise pored Santorinija ? Da li je pametna opcija ici autobusom u oba smera ? Nekad sam tako isla kada nije bilo drugog nacina i ostadoh ziva

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Uh, kakavu si kosku sad bacila! Samo, jedno mi nije jasno: da li taj period (15.07 - 01.09) u CELOSTI mislite da provede na Kikladima? Ja sam jedne godine krstario tim područjem od Aprila do Oktobra... i to bi kratko & brzo prođe!  'Ajd ozbiljnije: šta god na Kikladima da uzmete  - niste pogrešili. Svako ostrvo je druga priča: na Iosu je neko "ludilo" za klince i tamo mnogo dečurlije ide - ja ga zaobilazim.  Izabrati "pravo" ostrvo je uzaludan pokušaj: isto kao kada ljubitelj čokolade zabasa u Briselske dućane ili fanovi piva otkriju radnje sa stotinama vrsta piva.  Jedino bih Atinu zaobišao - to više nije Atina iz ranijih vremena, podseća po malo - ali NIJE. Ako planiraš na vreme  - imaš povoljne cene kod avio kompanija- za 100 evra može da se nahvata RT karta. 

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Eh sad i ti meni baci kosku . Da se ja pitam , ja se ovamo ne bi ni vracala ahahh. mislila sam na vreme kad ona ne ide u skolu. Hajde mi , molim samo to za Atinu objasni . Moj ex je imao stan na Glifadi pa sam iz tog razloga htela da evociram uspomene . sta se to toliko promenilo? Ako nju eliminisem , pored Santorinija gde sam vec napravila par rezervacija , dajte predlog za jos dva .

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Atina -  užas od prljavštine & smrada. Narkomanija na svakom ćošku (skoro) - ili sam ja tako nabasavao poslednjih par puta + uvek neki lom po gradu (demonstracije, štrajkovi, policija koja divlja, levi koji divljaju, desni koji divljaju..).. Ko će ga znati, možda bude ponekad i mirno...  

Ipak, ja sa aerodroma 'vatam bus pravo za Pirej... i obrnuto (u povratku)

Predlog: Naxos, Amorgos, Milos...

Neizvikani su (makar mi se tako čini):  Sifnos, Serifos, Folegeandros... + Mali Kikladi...  

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da , slazem se ..tako je bilo i pre 15 godina kada smo cekali bus za Bg umalo jedan sa sve iglom u ruci nije pao na mene . I to sve u podne. I tad je bilo strajkova i demostracija, vrlo bucniha rekla bi i opasnih.Atinu sam otpisala , pogotu sto dete nema , nazalost , ama bas nikakav interes za muzeje , istoriju. Za nje je Atina sinomim samo za soping. Mislila sam da uzmem 9 noci Naxos , potom 3 Santorini i razmisljam koje trece da dodam. Geografija mi nije jaca strana , kao i snalazenje u prostoru pa molim i za preporuku koji redom da idem. Hvala i izvinjavam se ako sam dosadna.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pa s obzirom da idete na Santorini i ukoliko tamo idete brodom iz Atine (Pireja), sto svakako preporučujem kao povoljnu i interesantnu opciju prevoza, Naxos je usputna pristupacna stanica na toj putanji,  kao i susedni Paros. Ukoliko zelite jos negde drugde na Kiklade, izbor je zaista veliki, a zavisi sta trazite, neko mirno ostrvo ili neku živu popularnu destinaciju.  

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja kako se vise udubljujem u celu pricu , pocinjem da se nerviram i na kraju cu da odustanem. Odem na sajt Air Serbia i tamo vidim da nema karata za ponocni let...sve rasprodato. Pricam za mesec jul. Sta ja da radim sa detetom od 15 casova do 7 ujutru kad polazi prvi brod??? Ta karta je povoljna , malo skuplja od autobusa ( jedan smer ) a onda odem pa pogledam termine za povratak u avgustu i vidim da su cenom povratne samo nadoknadili nazovi jeftinu varijantu do Atine . A preko nasih agencija nema sanse da cu ikad vise da odem bilo gde. Jos kad na sajtovima tipa tripadvisor vidim da ljudi iz civilizovanih zemalja lako i komotno za smesne pare dolete do istih ostrva sve mi se smuci.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hm, mislim da će pre biti da još nisu pustili u prodaju te avio karte (možda će se menjati vreme leta za letnju sezonu) nego da su rasprodate. Red plovidbe se neće precizno znati možda ni do maja, a sigurno ćete imati tada još opcija osim jutarnjeg trajekta. U sezoni uvek bude i neki popodnevni, a ako gledate i brze (skuplje) brodove broj mogućnosti je još veći. Sada je još rano da "zatvorite" celu priču - avion + trajekt. 

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Bila sam  na sajtu Air Serbia  , imaju neku promociju koja traje jos 18 dana . Karata ima jul , avgust , economy karte ,  ali je avion u Atini u 14 i 50 odnosno 15 i 50 , kako koji dan.Nema karata za taj ponocni let , ceo jul i avgust . Vrlo su povoljne , tek nesto malo skuplje od autobusa. Sto se brodova tice , ja zelim bas te sporije , ne samo zbog cene nego zbog dozivljaja samog puta. Uostalom , ne zurim nigde . U tom slucaju bi uzela Air seats . Na sve to me ubi sad i dilema Paros ili Naxos ??? Da li je preambiciozno podeliti po pola oba ostrva ? Santorini moram da vidim.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pogledaj i grcki Aegran air (aegeanair. com), oni isto imaju leti svakodnevne letove iz Bg do Atine.  

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ako se odlucis ipak da ides prvo na Paros ima brodova ujutru u 7.25 pa u 17.30 i onda uvece oko 22. Sa Parosa mozes ili na Naxos ili na Santorini. 

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26318
    Ukupno tema
    877826
    Ukupno poruka