novi_beograd

Sa kucnim ljubimcem na odmor

314 poruka u ovoj temi

Da li neko pouzdano zna da li mozemo da vodimo psa na odmor u Grcku u junu, sa potvrdom vet. Inspekcije iz januara 2015. ili moramo sve iznova da placamo? Mozda je dovoljna jos sveza potvrda veterinara, jer titar test imamo vec?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@kivi66 na sertifikatu iz veterinarske inspekcije vam piše na jednoj od stranica sitnim slovima da isti važi 4 meseca . Što bi po njihovom znacilo da vam treba novi. Najbolje bi bilo da nazovete veterinarsku inspekciju gde ste i vadili vaš sertifikat i oni će vam tačno reći. Titar test vam svakako važi ukoliko je bio dobar do daljnjeg, više ga nikad ne morate vaditi ukoliko redovno vakcinišete vašeg psa tačno na vreme. Što se tiče plaćanja :( na žalost svake godine ista priča, mora da se plati.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kuku, pa oni nisu normalni, ako ideš nekoliko puta godišnje van zemlje, svaki put plaćaj. Pa nisam valjda luda da vodim bolesnog psa sa sobom? Sledećeg meseca idemo u Hrvatsku i taj nam je period pokriven potvrdom iz januara, ali baš ću obratiti pažnju da li i šta gledaju na granici. U januaru su Hrvati pogledali dokumenta samo zato što smo mi neiskusni i uplašeni po prvi put sa psom van Srbije, bukvalno poturili celu fasciklu sa dokumentima počev od rodoslova, preko svih vakcina, veterinarskih pregleda, potvrda, do pasoša. Sada bogami, neću ništa da govorim, osim ako ne zatraže ostala dokumenta dajem samo pasoš.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo da se uključim kao dugogodišnji iskusni putnik sa kućnim ljubimcem, možda nekome informacije budu od koristi. Što se tiče potvrde veterinarske inspekcije, mi je vadimo svaki put, za svaku zemlju, osim za CG. To što piše da važi 4 meseca takođe nije kraj cele priče jer od trenutka kad dobijete tu potvrdu, vi morate u roku od deset dana da otputujete u označenu zemlju. Tako da, ako ste već putovali sa tom potvrdom, ili niste krenuli u roku od deset dana, slobodno je bacite i vadite novu. Ne mora uopšte da znači da je to zaista tako, ali to tvrde u veterinarskoj inspekciji, možda da bi im se češće plaćalo a možda je i zaista takav propis. Ja se s tim stvarima ne šalim, ne bih da nas neko vraća s granice, pa svaki put vadimo potvrdu jovo nanovo. Inače, pošto često idemo ka Nemačkoj, čisto da napomenem da nam i Hrvati i Mađari, APSOLUTNO UVEK traže papire. Još se nije desilo da na mađarskoj ili hrvatskoj granici prođemo bez toga. Grci apsolutno nikada a Bugari samo jednom i to na povratku iz Bugarske, videlo se više zato što je cariniku bilo dosadno i hteo je malo da se našali i popriča.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Poslednja informacija koju smo dobili od veterinara jeste da nam je u okviru te potvrde veterinarske inspekcije koja važi 4 meseca, potrebna nova potvrda veterinara ne starija od 48h pred put da je pas zdrav. Mi smo već jednom putovali sa tom potvrdom vet.inspekcije u januaru, ali ako piše da važi 4 meseca od dana izdavanja, onda su dužni svi upravni, pa i carinski organi druge države da poštuju rok važenja koji je označen na medjunarodnom obrascu potvrde. Tako da samo neka probaju da nam prave problem kada budemo išli u Hrvatsku krajem meseca ...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pet friendly smestaji koji su provereno dozvoljeni i za vece kuce:

House Lena Toroni

Jolanda House Toroni

House Mistral, Neos Marmaras

Maistrali hotel, Agios Nikolaos

Stela Toroni

Vila Maria Toroni

Sa svim vlasnicima sam kontaktirala. Ovo su mahom lokacije sa prosecnim i nesto visim cenama kad se uzme u obzir da je Sitonija nesto skuplja, ali je raj za pse. Ovo nam je druga godina, prosle smo isto bili i odusevljeni smo. Najblizi veterinar u toj oblasti je u Nikitiju.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo najsvežijih informacija za sve koji idu put Hrvatske, Slovenije/Italije sa svojim lajavim prijateljima. Na granici smo uredno uz naše pasoše svaki put predavali i pasoš za psa, uz koji su bile zakačene presavijene potvrde o titar testu i sveža potvrda veterinara. Granicu Hrvatske i Slovenije smo prelazili bar 10 puta u roku od 5 dana, i nikada niko nije ni pogledao pasoš, niti otvarao potvrde, niti bilo šta pitao u vezi psa. A svi su ga videli, jer je pun gepek bele krznene lopte. Ali ipak, ako nema gužve na granici, moguće je da će neki policajac/carinik hteti da ubije dosadu, a vama da zagorča život.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prvo iskustvo prelaza granice sa pasošem za mog Frejka(jorki muškić,14 meseci danas napunio,beskrajno sladak i umiljat)kad smo u vreme školskog raspusta,prolećnog,posetili prijatelje u Sarajevu. Na granici kod Bijeljine ga videli jesu,ali ga nisu komentarisali. Uredno sam ga odveo kod veterinara,koji me je dao potvrdu o zdravstvenom stanju,a računajući da mu je falilo tri dana do tri meseca pošto je dobio prolaz po pitanju titra antitela,posavetovao da ne idem kod veterinarske inspekcije u blizini Belog dvora,jer mi isti neće izdati papir,već da sačekam "istinski"izlazak u EU,tj.u Grčku naleto,pa tada sve skompletiram i laganeze krenem u putešestvije.

Tako ću i uraditi,dobiti još jedan papir od veta,odraditi formalnosti sa inspekcijom i sa svežom ćagom krenuti na 18 dana uživanja...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Poslednja informacija koju smo dobili od veterinara jeste da nam je u okviru te potvrde veterinarske inspekcije koja važi 4 meseca, potrebna nova potvrda veterinara ne starija od 48h pred put da je pas zdrav. Mi smo već jednom putovali sa tom potvrdom vet.inspekcije u januaru, ali ako piše da važi 4 meseca od dana izdavanja, onda su dužni svi upravni, pa i carinski organi druge države da poštuju rok važenja koji je označen na medjunarodnom obrascu potvrde. Tako da samo neka probaju da nam prave problem kada budemo išli u Hrvatsku krajem meseca ...

​Koliko ja znam na svakoj toj potvrdi (sertifikatu) je naznačeno u koju državu idete, tako da je ne možete koristiti 2, ili više puta. Ovo što je vana rekla je sasvim tačno, moj vet pored sertifikata upiše i u pasošu da je pas potpuno zdrav svaki put kada putujemo. Nama iz BiH ne traže titar test, jer ne spadamo u opasniju grupu po pitanju besnila, kao što je Srbija. Moja Vam je preporuka da izvadite sertifikat pred put (2 dana pred polazak), posebno Vam preporučujem da to uradite kad krenete za Hrvarsku!

Izmenjeno (Nina-Cicko)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pa nakon puta u Hrvatsku, Sloveniju I Italiju u maju sam napisala novi post. Niko nam nije nista trazio od potvrda, niti otvarao pasos za psa, a granicu smo prelazili ukupno 8 puta. I mene je to zacudilo jer su nam u januaru Hrvati pregledali dokumenta o psu (celu fasciklu smo Imali), ali bili smo neiskusni i sami smo se poturili, rekli smo da imamo da prijavimo psa, kao na carini :-)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

:rolleyes: Dakle da rezimiramo, kako ne bismo zbunjivali ljude koji možda prvi put treba negde da putuju sa svojim ljubimcima.

Pravilo, tj. propis je sledeći: svaki put kada izlazite iz zemlje, obavezni ste da izvadite potvrdu veterinarske inspekcije na jeziku zemlje Evropske Unije na čijoj granici ulazite na teritoriju EU (u vet. inspekciji imaju sve obrasce na različitim jezicima). Da biste dobili tu potvrdu potrebno je da odete u vet. inspekciju sa potvrdom veterinara ne starijom od 48 sati, knjižicom (plavim pasošem) u koji je vec upisan rezultat titra i uplatnicom u iznosu od 3-4000 dinara (menjaju iznos dva puta godišnje) što vas sve zajedno svaki put košta skoro 5000 dinara (zaista, mnogo). Na osnovu toga vi dobijate međunarodnu potvrdu veterinarske inspekcije sa kojom možete da vodite psa na put s tim da na taj put naznačen u potvrdi, tj. u zemlju ulaska morate ući u roku od 10 dana od kada vam je potvrda izdata. Granice unutar zemalja Evropske Unije su nebitne i možete ih prolaziti posle koliko god puta hocete, važna je samo prva granica na kojoj ulazite na teritoriju EU, u našem slučaju Hrvatska, Mađarska, Rumunija, Bugarska ili Grčka.

Tako izgleda propis, sve ostalo je stvar čiste sreće, dežurnog carinika i njegovog raspoloženja i vaše spremnosti da li ćete rizikovati ili ne. Nama su, ponavljam, Hrvati i Mađari do sada uvek tražili papire, Bugari i Grci nikada. Mog devera i snaju nisu pustili na Batrovcima (imali su samo plavi pasoš sa sobom) pa su išli na drugi prelaz i sakrili psa u gepek. Takođe, znam nekoliko primera da su ljudi prolazili granicu bez problema i da im niko ništa nije tražio. Dakle, čista sreća, a na vama je da li ćete na nju da se oslanjate ili ne.

Još jedan, ne manje bitan podatak. Ukoliko se psu ne daj Bože nešto desi u inostranstvu i morate da potražite pomoć veterinara, ako nemate važeću potvrdu vet. inspekcije, veterinar ima pravo da vas prijavi nadležnoj inspekciji svoje zemlje, što može prouzrokovati prilične probleme i vama i vašem ljubimcu.

Pozdrav svima koji vode svoje ljubimce na odmor, nadam se da sam bila od pomoći. :rolleyes:

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vana, odličan rezime :rolleyes:.

Imam pitanje za sve forumaše - da li je neko ranije uplaćivao zdravstveno osiguranje za pse prilikom odlaska u inostranstvo? Nešto razmišljam, kada nam već traže sve te potvrde i silnu dokumentaciju kojom dokazujemo da pas potpuno zdrav izlazi iz zemlje, logično je da bi mogli da uplatimo zdravstveno osiguranje i za psa. Molim za odgovor iskusnijih vlasnika ljubimaca i eventualno info o ceni polise osiguranja.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moje razmišljanje je bilo isto, ali logika nas, vlasnika pasa, se očigledno razlikuje od logike raznih institucija u našoj zemlji, na žalost...Pre nekoliko godina kada smo počeli svuda da putujemo zajedno, ja sam se za to raspitivala i gledali su me, blago rečeno, kao da sam pala s marsa...danas znam da Generali radi životno  osiguranje pasa, pa u okviru toga možete da doplatite i putno osiguranje za psa, ali samo ako već imate sklopljenu polisu životnog na najmanje godinu dana. Zasebno putno osiguranje ne postoji, koliko ja znam, što je totalna glupost, ali dobro, vremenom će verovatno i toga biti.

Naravno, ako neko ima neke svežije a lepše informacije, unapred im se radujem...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Provericu u Delta Generali, ionako uvek uplacujem njihovo osiguranje. Ispostavilo se nazalost, da su vrlo brzi i efikasni, u 3 slucaja ( valjda ce ostati na tom broju).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U subotu krecemo put Grcke, danas sisanje na letnju morsku frizuru a sutra kod veterinara po potvrdu pa u vet.inspekciju da nam jos malo para otmu!

Ne mogu da rizikujem da krecemo na put bez sve te glupe papirologije al definitivno otimanje para I gubljenje vremena.

Radujemo se I znam da cemo uzivati jer sad smo vec "iskusni" . Prosle godine nam je bill super sa nasom zverkom od tri kile!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka